Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ferit Ramadani

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: EDHE KUR BUZĖQESH - Ferit RAMADANI:    15/9/2010, 01:59

Poezitė e kėsaj pėrmbledhje tė poetit Ferit Ramadani ,kryesisht janė tė publikuara nė revistat dhe gazetat e shtypit tė Kosovės dhe nė Maqedoni, gjatė periudhės 1977 - 1990.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 01:59

Ferit RAMADANI:


PĖR TĖ LINDUR NJĖ BOTĖ

( autobiografike)


Dhe pendėn -
ma rrėmbyen nga duartė,
dy fjalė tė shkruara
mi kallėn -
nė zjarr !

Mi hapėn shtigjet
tė gjėra e tė gjata,
tek udhėtoja -
rrugės sė frymėzimit!

Pėrkundėr flakės
dhe dhunės barbare,
si ilaē pėr plagėn
tė pėrdora!

Me njė rreze dielli
e mbarsa errėsirėn,
tė lindė -
njė Botė
pėr kėngėn e blertė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:00

KĖTU NETĖT I NGJAJNĖ NJĖ KOBI

(nė kafenenė e fshatit )


Nga fryu kjo erė e tė zu kjo sėmundje
ty akoma plagėt s'tė janė tharė
deri dje - ti grushtin tunde
pėr njė gotė raki - sa rėndė ke sharė !

Deri dje - kur zėrin dridhėte
pesė herė nė ditė ai hoxha plak,
pesė herė ngjante qė tė tė rridhėte
nga zemra vrer, helm dhe gjak !

Pesė herė nė ditė - lutje Zotit
nė shekuj tė gjatė s'mblidhen dot,
njė zė i huaj tek Kroi i Lotit
tė pėrmbysi ty - t'mos ishim sot !

Dhe shumė tufane tek vėrshėllyen
hėna tė ngrėna e kryqe tė thyer,
kot ia behėn dhe u gėnjyen
vonė e kuptuan se rėndė u thyen !

Por hapin tėnd se ndalėn dot
dhe ti u rrite si lis i lartė,
sa njerėz lindėn e rriten sot,
pėr emrin tėnd tregojnė nė hartė !


Ty tė lidh rruga dhe lumi tė lidh
me qytete tė mėdha dhe fshatra tė botės,
sa njerėz do t'flasin pėr emrin tėnd
pos tjerash ...dhe pėr dashurinė ndaj gotės ...!

26.12.1978
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:00

LAKURIQĖT E NATĖSKur errėsira i binte pėrmbi Atdheut
as yjet nė lartėsi s'lėshonin rreze
suleshin ēative marramenthi -
lakuriqėt e natės,
pėr tė nisur kėngėt e kobit !

Shkundeshin e tundeshin atė ēast shpresat
qė lindnin nga barku i errėsirės,
pėrcėlloheshin nė palcė e damar
duke kėrkuar netėve -
pak ditė e dritė , pak diell !

Lakuriqėt e natės ! Lakuriqėt e natės !

Zėrin kob lėshonin mbi shtyllat e Atdheut
dhe linjat e dashurisė pėr liri
i shndėrronin nė dhembje
i shndėrronin nė plagė !

S' deshėn tė dėgjojnė, tė shohin kurrė
zė bilbili dhe rreze dielli,
lulja tė shkrumoset nė pranverė - kėrkuan,
e , nėpėr ēati tė bulzojė -
skėterra - shfarosja e mallkuar...!

Jehona Nr.8-9 1985, Shkup
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:00

FTOHTĖSINA


Si fantazma erėrat hedhin valle
edhe nė ditėt ma tė nxehta verore
udhėkryqet-
mbesin tė ngujuar !

Ēdoherė dielli -
lėshon rrezet nga mėngjesi,
Lahuritė e nuseve,
mbesin peng nė erė,
zemrat - copė copė prerė !


Kush e di ?
Mijėra herė kanė trupuar djajtė
pėrpara pazarxhinjve,
qė kthehen nga pazari -
me xhepat bosh !

Ftohtėsinė moj !

Erėrat hedhin valle edhe sot !
Si fantazma -
dy palė krushq pėrpive !

Ēdoherė dielli kthen kokėn nga mėngjesi,
ditė janari ti mban nė gji !

Peng nė erė mbajnė udhėkryeqet -
dy lahuri !

Jehona Nr.8-9, 1985 , Shkup
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:00

ERĖRAT


Si kasnecė tė magjepsur
pėr florinj pa vlerė
kanė bartur thashethėna
nė mjegulla,

kanė bartur mjegulla
- tė ndezura!

Pastaj
kanė fshehur kokė e trup
kanė pushuar diku -
rrėzė njė mali !

Si kuaj tė harbuar
kanė rendur me galop!
Janė gėzuar
pėr shkrepjen e rrufeve,
pėr zjarr e flakė janė gėzuar!

Nė shkrum e hi
i kthyen Kullat,
dhe i bartėn larg , shumė larg,
deri nė Azi -
shakullimė !

Erėrat tė vetmit udhėtarė
me lajme stuhishė !

Vdiqėn pa qarė kush pėr ta,
njė ditė tė qetė,
plot rreze dielli tė qeshur !

Jehona, Nr.9-10. 1977, Shkup
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:01

SHIRAT


U shkrinė pėr detin e etur !

Pikat e vogla
pjesė tė trupit tė tij
gėrryen farėn -
e hedhur nė arė !

Gėrryen gurė e drunj,
gėrryen !

I mbytėn shpresat
nė tokėn qė bulėzonte !

Mes valėve tė harbuara
pulėbardhat -
tė vetmit banorė
tė gėrryer -
nga pikat e shiut,
nga deti i etur !

Mes valėve tė tėrbuara
pulėbardhat -
me shpirt tė vrarė,
me zemėr tė gjakosur,
pėrtėrinė shpresat -
tė bulėzojnė !

Sa i etur - deti
pėr pikat e shiut,
aq i fortė -
shpirti i gėrryer !

Jehona Nr.9-10.1977, Shkup
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:01

G U R I


Nė krahėt e mi
qėndrojnė kėshtjellat.
Nė ballin plot rrudha
shekujt kam shėnuar!

Sa herė tė pikėlluar
ikėn mėrgimtarėt,
lotėt qė derdhėn -
n'lashtėsi mė kanė mbuluar !

Trupit tim stuhitė
as zjarri - gjė si bėjnė.
Vdekja se di udhėn
vitet si numroj !

Por, i ruaj kujtimet
kohėrat nuk mė ndajnė,
siē s'ndahet mes veti
as mishi e thoi !

Atėherė frynin erėra
dhe sillnin stuhi.
Me gjuhėn e heshtjes
gjithmonė jam kuptuar !


Ju tė mplakur kthehej
por, iknit tė ri,
hapur nė shekuj krahėt
unė i pėrmalluar !

Nė damar tė gjakut
durimi - gurgullon .
Nė krahėt e mi
se ndjej atė lashtėsi !

Heshtjen e kam armė
qė ēdo gjė copėton,
tė ri gjithmonė trupin -
e fus nė histori !

Jehona Nr.8, 1977 Shkup
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:01

K O H A


Than -
Ia mveshi lashtėsia emrin qė ia falėn :
zotėrat, profetėt, dreqėrit,
tok me Kalin e Trojės !

Sėrish mbeti e ēveshur !


Me duar tė prera e kryqėzuan
e nisėn tė verbėr,
memece e nisėn tė kalojė
matanė Urėsė sė Qabesė,
matanė Kepit tė Shpresės sė mirė !

Pastaj -
alarmin e saj -
e prenė nė besė !


Sikur dikush tha se vjen
koha e yllit dhe lau vetveten me gjak
kur lindi nė barkun e errėsirės!

Mesjeta ra ! Pastaj Rilindja...
trazoj amullinė shterpė -
Pėr ēdo gjė -
e hapi njė cak !

Pėrse atėherė e ndalėn -
tek ecte madhėrishėm nė periudha ?!

Dhe- qafėn ia futėn nė hallkė dreqi !

Sot e mot s'dihet ku ėshtė
besa e prerė dhe koha e mveshur !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:02

T R U N G U


I mbetur nga lashtėsia -
cung,
pėrball kohės dergjej n'acar,
dergjej nė vetmi !

As sopata e pykat se ēanė,
as zjarri, shirėrat, erėrat
nga vendi -
se ndanė.

Ia prenė krahėt
kur ishte lis i lartė
se : Pushuan nėn hijen e tij
cubat,
qė ngritėn zėrin kundėr Arapit
qė doli nga det' i zi !
Por,
rrėnjėt qė shpėrndau -
damarėve tė tokės,
s'ia pėrthanė,
as nė gjurmė e nishan s'u ranė !

Dhe,
qėndron pa krahė
plot durim!
Lashtėsia forcė i jep , e rrit
ndaj, Trungu - Cung i mbetur
nis nė udhėtim,
tė futet nė shekuj, vite e ditė...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:02

X I X A


E mbuloj hiri nė qepallat e kallura
zjarri humbi randėsinė,
nė heshtje -
zgjohej si mendim !


Log i llahtarshėm -
kryqėzoj shpatat nė vringėllim!

U tret nė plagė tė rėnda njė dhembje
qė humbi madhėshtinė - nga durimi !

As atėherė s'mbeti pa rėnė nė gjurmė!

Flatrat e feniksit prisnin uratėn
pėr : Udhembarė ! O dallėndyshe!
Nė vendin tim - kur tė fluturoni...!

Djepi i rritės - lindi porositė ,
nė jehonėn e kohės,
nė bebėzat e shkrumuara tė Trungut cung ,
vezullonte meditimi
qė kurrė ! Kurrė se humbi kuptimin!

Kush se pa tek llamburiste nga durimi
atė xixė lashtėsie - Kėshtjellė zgjimi !

Jehoa, Shkup, 1987
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:02

U R A


E pėrkul shpinėn pėrjetėsisht
dhe memece -
nė shekuj numron :
-Kalimtarėt ballėlartė,
-Kalimtarėt kokulur !

Edhe atėherė -
kur dallgėt e lumit
e rrahin me tėrbim,
hesht !
Dhe, pret e pėrcjell,
por, kurrė s'ndahet -
nga vendi !

Kush ia fali trupin tė jetojė :
Nė shekuj,
nė zemra,
nė dashuri ?

Kush ia mallkoj shpinėn tė durojė :
Furtuna,
tmerre,
uri !

Megjithatė -
jetėn e pa !
I dėgjoj rėnkimet !

Ndaj -
shekujt kalojnė nėn tė,
mbi tė -
lindin agimet !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:02

L U M I

Merr udhėn nė turr
nga lartėsitė,
tė shndėrrojė emrin -
nė det, liqen !

Ndonėse ēdoherė me stuhitė
se ndal kėngėn -
e nė jetė shkėlqen !


Ka la plagė tė rėnda
tė nėnės - Tokė,
dhe kurrė s'deshi tė kthejė nė gurrė !

- O gjejė Atė -
qė e kėrkoj nė Botė!
- O mė pėrcillni po deshėt -
nė furrė !

Tha: Tek zbriste tatpjatat !
Sikur merrte turr ndonjė komisar !

Dallgė- dallgė rrėmbyeshėm,
t'ia kthejė blerimin
shterpėsisė nė arė !

Shpesh lindi ylberin -
shumėngjyrėsh,
edhe kur udhėtonte natė e ditė !

- O gėzon njerėzia e qesh natyra !
- O pėrmbys ēdo gjė !

Por, kurrė lirinė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:03

Ferit RAMADANI:


Y L B E R I


Kur pushon rrėmeti
dhe shpresat nisin t'u kthehen tė humburve
nga pėrmbytja,
shtrin harku yt shumė ngjyra mbi lumė,
shumė dashuri !

Pėrthan lotin nė sy,
buzėqeshjes i jep krah !

Nė faqet e maleve pastaj
zbret mjegulla tė pijė
e tė derdhė si shtambė -
vrerin e mbledhur,
- motit tė keq,
- motit tė thatė !

Mbi shpinėn e urės sė Gurit
nis njė vocrrak duart e shtrira -
drejt kalimtarėve,
sytė i mban tė pushtuar
tek ngjyrat tua farfuritėse
dhe fatin kėrkon,
dhe jetėn ėndėrron...

Njė nėnė flokėpakrehur
e fytyrėmvretur -
lėshon sytė me lutje!
Dhe , qumshtin nga kraharori
ia jep krijesės qė e mbėrthen nė gji !

Mbase ashtu ia falin kalimtarėt
shikimet,
ura - fortėsinė,
ngjyrat - ti!
Pėr t'i pushuar krijesa nė gji !

Prandaj, tė presim tė tė shohim
padurim !
- Ylber o shpresė e mirėsisė !
- O i tė keqes mbarim !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:03

Ferit RAMADANI :

F A T I


Me kėmbėn e djathtė hyre
nė derėn e madhe -
pėr tė tė gjetur nė jetė !

Edhe foshnjes -
qė vajėn e parė e mėsoi nė lindje
nėna -
shami tė zezė mbi kokė i lidhi ,
- pėr larg qofshin tė kėqiat !

- Tė rritet me gėzime,
- tė hyjė nė pleqėri tė thellė!
ia falėn uratėn zemėrhapur !

Por, ai buzėqau!
Por, ai rėnkoi!

Pėrse atėherė o fat
i pamėshirshėm linde ?

Pėrse atėherė
nė shpresat e kallura - u thave !

Vendin tėnd ta ruajnė nė qoshe !
Por ti, ia lėshove mjerimit,
dhe vetė qėndrove -
nė kep tė shpresės !

E plaku i halleve
atėbotė tha :

- Fati - lind nė Kala!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:03

Ferit RAMADANI :


RRETHI


Pas fundit fillim tė ri nis
ēdo gjė e sjell dhe e mbėshtjell
nė cak-
mendimi pa skaj !

Lamshi magjik
e ndrydh njė dashuri !

Ēka se njė shigjetė drejtimi
mbetet pėrjetė -
nė udhėkryeqe !

Lartėsitė -
i mban tė paprekura,
se jep pikėn e fundit
tė shfaqet nė hark !

Pėr shumė dashuri -
tė lazdruara,
harron dhe shkel brezėri,
pa krijuar themele
pa ngritur ēati !

Pikėnisjen e rrezes
e shfaq nė errėsirėn e harkut
qė pret,
dhe mollėzėn e njomė tė qenjes,
pamėshirė e tret !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:03

Ferit RAMADANI :


RRJETA


Nė sa skaje -
krahėt hap ,
qė peshku i dehur
nga ahengu i valėve -
tė bijė,
pėr t'u ringjallur nė simfoni !

Ndaj,
nė heshtje kultin incizon
dhe shtegtimet ngrit -
mbi gjuhėn e vdekur !

Ēfarė misteri!

Askush se zbuloi datėtėlindjen
qė kėrkoj tė futet nė shekuj !

Ironia jote hedh valle
nė strumbullarin mister,
siē hedh enigmat kafeja
nė filxhanin e pėrmbysur !

Nė ēfarė simbolesh
duhet -
krahėt t'i ēlirojmė
qė merimanga e shekullit
nė ēdo skaj i ngriti !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:04

Ferit RAMADANI :


PASQYRA

E hapi vellon qė tėrėsia
ta mbėrthejė ēdo pjesė

Por, hasi papritmas
nė vdekjen moderne !

Pėrse aq shpejt i tradhėtoi -
bukuroshet !

Kur vjeshta pėrvjedhurazi
u bie verdhėsi -
papritmas frytet shkund,
dhe rrudhat ua derdh mbi!

Atė ēast,
nektarin e dashurisė ua rrėmben
dhe ėndėrrat irrnosen -
nga helmi i hedhur
nė simetri dukjesh !

Ēka t'u desht ta thuash
atė qė ėshtė reale!

Krijesat se dijnė mirėsinė
e dashurisė brutale !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:04

Ferit RAMADANI :

UDHA


Pa fund e kry zgjatet nė ndarje,
mbarimi - ėshtė kthim me nderė !

Ēdo agim dhe muzg kalimtarėt-
tek ti kėrkojnė ēdo shpresė !

Se vetėm ti e ndjen ndarjen
njėkohėsisht dhe kthimin!

Sa njerėz dalin pėr t'u nisur mallngarkuar
duke fshi nė heshtje lotėt !

Sa nuse rėnkuan dhe paluan kujtime
duke ndry nė zemėr mall e dashuri!

Tok me ta , tė ndanė nė periudha :
Sėpari : Koha tė fali rrudha !

Sėdyti : Sulltanėt tė shtruan kalldrėm
dhe prenė e grinė, lan nam !

Tashti jeton kohėn e asfaltit
dhe rrudha nuk ke !

Por mos harro!
Rrudhat tua - i mbajmė ne !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:04

Ferit RAMADANI :

B E S A


Lules ia ruan aromėn
i jep jetė tė gjatė
nė rrebesh stuhishė,
nė dallgė tė acarta tė brymės,
tė mos pėrflaket!

Kthjelltėsinė e gurrės
e mbron nga turbullirat,
nga kutėrbimet qė mbushin -
erė coftine- horizontet e blerta,
nga kanalet e zeza tė kohės sė atomit !

Nuk ke lakmi pėr modė
as servile artificiale s'bėhesh!

Kurrė s'del mbi tryeza tė pėrmbushura
me shėrbime pa nderė,
pa dashuri!

Nė rrugė e bėn hapin
pa taken e lartė tė zonjave
pa erė parfumi e buzė tė pėrgjakura !

Nuk je hija e buzėqeshjes sė zjarrtė,
e buzėqeshjes sė vdekur!

As nė fjalė e as nė zemėr s'mban djallėzi,
Shtigjet hap nga e vėrteta pėr mirėsi !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:04

Ferit RAMADANI:

SHPRESA


Ēfarė flatrash tė pamposhtura
tė mbajnė - nė paskajshmėri !
Oqeanet kurrė s'pėrmbyten,
erėrat drejtimin se ndėrrojnė !

Nganjėherė u qepesh tė paprekurave lartėsi
tė maleve dhe, lėshohesh thik -
nė thellėsi,
ku ēdo gjė ka marrė ngyrėn e verdhė,
ku plagėn e dhembjes -
s'ka barė qė e mbyllė !

Atė ēast krijon oaza
nė buzėt e plasura kthen -
langun e njomė tė jetės,
qė rėnkon pėrplasur ndaj sė vėrtetės !

Nė thellėsi honesh pėrtrin njė hap qė lind -
si rrezja e diellit,
shekujt e ndalin, e shekujve niset qiellit !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:04

Ferit RAMADANI :


PRITJA


Ėndėrr e trishtė zgjatet padurim!
Vrau shpirtėra, shqetėsoi zemra,
qė ranė pėrjetėsisht nėn kėmbėt -
qė sjellin robėri !

Si arriti tok me erėn -
qė bart shkrum e hi !

Ēfarė dreqi ia hap derėn
tė hyjė - nė brendi !

Nė mistere fiton krahė
heshtja kohėn ia bleron
lakadredha, prita, dhe shėnjestra
shpresėarritjen s'ia pengon!

Nė gjuhė tė vdekur kthen zėrin
sa vullkane ndez e derdh,
pėrpėlitet nga durimi,
pėr agimin lartėsitė ndez!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:05

Ferit RAMADANI :


LULJA

Nė cilėn stinė deshėn tė tė pėrpinė,
e tė dehen gjembat !

Kur dielli i kthen rrezet
mbledh aromė pėr nderin e pranverės,

Gjembat velin thurrin
tė bijshė nė pabesi !

Pėrpara printe furtuna me shakullimė
emrin tėnd ta flakte nga bota e florės

Jetėn tėnde ta shporrė
nė krahėt e vdekjes!


Pėrse emri jot i shėmbėllente mirėsisė
dhe shfaqte pranverė nė ēdo zemėr ,

Deshėn :Lule tė mos ketė emėr !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:05

Ferit RAMADANI :


K A T R A N I


Shpirtin tė shkrumosur
e fut pėrjetė nė shekuj!

Ēdo gjurmė bardhėsie
mundohet ta nxijė -
qė kurrė t'mos ketė blerim !

Edhe kur buzėqesh
duhma e rėndė -
i rrjedh vrer nga shpirti ,
dhėmb i prishur - kohėrat infekton !

Kur futet nė shtigje
tė ndjekė rritėn e qetė
pėrpiqet tė hapė plagė,
me fjalė dreqi,
me sy hutini!

Vetveten kurrė se beson
se nė ujėra tė turbullt noton,
se ujėrat nga gurra i ndyn !

Groposet nė baltė ,
ballsamoset,
kur mbi tė ecin -
kėmbėt e sigurta,
kėmbėt e shpejta tė rritės !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    15/9/2010, 02:06

Ferit RAMADANI :


KUNDRIM


Domethėnie simbolike lėshohet nga lartėsitė,
zbulon tė vėrtetėn - reklamė !

Fėmijėrisė plot arrna ia dorėzon lodrat
e botės sė ēudirave,
ku e humb durimin figura pa ndjenjė,
pa vlerė - me shfrim!

Rinia - maskė e ējerrė nė rolin e ēmendisė
interpreton Hamletin duke u end kotėsive!

Nė forcėn e durimit fjalėn mbajnė :
Njė lutje - anatemė !


Nė kutinė e zezė tė hiteve
gėrryen e gllabėruan dritat nė sy,

dhe, kurrė se dallojnė verdhėsinė
dhe, kurrė se ndjejnė blerimin !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ferit Ramadani    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ferit Ramadani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: