Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Zbulohet Planeti me Ujė nga Astronomėt botėror

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Zbulohet Planeti me Ujė nga Astronomėt botėror   26/11/2007, 16:19

Dallohet nga njė teleskopi nė Kili

Astronomet kane gjetur nje toke te mundshme jashte sistemit tone diellor, nje bote tjeter e cila mund te kete uje qe rrjedh ne siperfaqen e saj.

Orbita e planetit yllit gliese 581, eshte 20.5 vjet drite larg konstelacionit Peshorja.

Shkencetarete bene kete zbulim duke perdorur Teleskopin Eso3 .6 metra ne Kili. Ata thone se temperaturat e studiuara ne planet tregojne per ekzistence te ujit qe mund te ekzistoje ne forme likuide dhe kjo rrit shanset qe mund te kete edhe jete bimore.

Kemi studiuar qe temperatura kryesore e kesaj super toke eshte mes 0 dhe 40 gradeve celcius dhe uji mund te jete ne gjendje likuide –spjegon Stefani Adri e Observatorit te Gjeneves autore drejtuese e fletes se raportit te rezultateve

Per me teper mendohet se ne kete planet mund te kete shkembinj si te tokes tone ose e mbuluar me oqeane. Ksavier Delfonsnje anetari skuadres se universitetit te Grenobles shtoi se uji ilengshem eshte kritik per jeten mesa dime ne.Ai beson se planeti tani mund te kthehet ne shenjester shume te rendesishme per misionet e ardhshme hapesinore qe I kushtohen kerkimeve per jeten jashte tokes.

Keto misione do te vendosin telescope ne hapesire me ane te se cileve do mund te ndjekin zhvillime te mundshme biologjike. Vezhguesit do te perpiqen te identifikojne gjurme te gazrave atmosferike sic eshte Metani, gjithashtu dhe per tregues te tjere sic eshte klorofili pigmenti I cili ne planetin e tokes tone luan nje rol te rendesishem per fotosintezen.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Zbulohet Planeti me Ujė nga Astronomėt botėror
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Shkenca & Teknologjia-
Kėrce tek: