Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shpėrthen vullkani Etna

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Shpėrthen vullkani Etna   26/11/2007, 16:18


Etna ėshtė vullkani mė i lartė nė Eurpė. Ndodhet nė veri tė Sicilisė dhe ėshtė aktiv prej kohėsh qė nuk mbahen mend.
Aktualisht Etna ėshtė e lartė rreth 3330 metra, me njė perimetėr 210 km dhe nė njė sipėrfaqe prej 1600 kilometra katror.
Gjatė periudhave tė ndryshme, llava mund tė dalė nga qindra kratere tė voglaqė gjenden nė anėt e vullkanit. Numėrohen tė jenė rreth 260 kratere.
Shpėrthimi mė i madh nė histori i vullkanit Etna ka qenė nė vitin 1669. Shpėrthimi shkatėrroi shumė vende dhe toka tė mbjella pėrrreth. Atėherė llava varrosi qytetin e Catanias duke arritur deri nė det. Nė shpėrthimet e viteve 900, mbahet mend ai i vitit 1908, qė coi nė formimin e disa kratereve tė reja, dhe ajo e vitit 1928 llava shkatėrroi qytetin e Maskalit.
Nė vitin 1971, rreziqe tė mėdha ju kanosėn vendeve tė Milos dhe Sant'Alfio.
Etna ėshtė njė nga vullkanet mė aktivė nė Europė dhe mė i ēuditshmi pėr shkencėtarėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Shpėrthen vullkani Etna
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Shkenca & Teknologjia-
Kėrce tek: