Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Fatime Kulli

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Fatime Kulli   16/2/2010, 17:36

Poezi nga Fatime Kulli


"Armik i poezisė"Nėpėr mure

tė nevojtoreve publike

do ta zhgarravis emrin tėnd.

Nėpėr rreshta tė poezive

do tė pėshtyj

nėpėr filtrin e cigares

do tė tė shtrydh!

Do tė tė flak

si leckė e vjetėr

nga fletėt e kalendarit tim

o shpirti im

"Armik" I poezisė!

_________________

S'di se ku, e si…Lindin ndjesitė

Perėndojnė nė rrėshqitje

Nėn – mbi forma pa trajta

s.di se ku, e si???...Nė trup tė tėrbimit

ndjesia ēmendet

vetveten mallkon

si shije e ėmbėl.Pendohet pse vlon

nė shkulm hidhėrimi?!E shpirti s'e di

pse ėshtė rob i ndjesisė,

e fryma pjellė e vuajtjes,

ku zemrat

me gjuhėn e fshirjes

ndėrtojnė kuptueshėm

kullėn prej ajri tė lagėsht,

e gishtėrinjtė prej rėre

fshijnė pluhurin e dhimbjes...

_____________________

Vdes nė pavdekėsiDua tė vdes

pavdekėsia ime

mundėsisht nė pamundėsi...Tė hakmerrem

me heshtjen e hakmarrjes

si e tėrbuar

nė tėrbimin tim.

Tė njohur me mosnjohjen

e ngrohtėsisė...Tė vdes

nė pavdekėsinė

e frymės sė pafrymė.

_______________________Hirėsi e paprekurPse mė lodh

o bar i njomė

fėshfėllimė e erėrave

tė shijes gėlltitur mė zgjon...Toka ime rreze zhveshur

Ajėrngrohtė

Nė partiturė tė yjeve tė kėrkon

Tė tė rris nė kafkė tė ylberit

Tė tė krasisė nė prehėr tė diellit

hirėsi i paprekur!Besoji rrahjet

e dashurisė sė verbėr!...

___________________

ThėngjijtėRrėfimi i dorės

vizatuar nė trille

si hanė e pakrehur...

Flakėza ngėrthyer lėmsh

Fjollės sė epshit

Ndrit, jehonė e pashuar...Kanė mbetur thėngjijtė

pėr ty vogėlush, tė derdhin

qumėshtin e mushtė...

_______________________Mė pėshtyjMė puth,

mė puth fort!

Kam etje-ndezjeje

S'duroj dot...

Mė puth!...

Nėse s'mundesh

Mė pėshtyj!

Mish + MishĒarēafėt

Nxorėn dhėmbėzat

tė kafshojnė

bardhėsinė

Prenė thojtė,

ēorrėn hekurosjen

filloi lajthitja...Mish + mish

shtrati lundron

heshturazi

nė pafajsinė

e avujve tė ngrohtė.

______________________Mėshirė e pa mėshirshme
Vitet ikin tė prerė me thikė

Lule-gjėmbat thonė: Prit, prit, prit!

Eh, po pres me torbė varur nė shpirt

Dhe ti hije zuzare, shpresėn ma vret.Oh, klithma ime fatzezė

Kėmbė varur mbi malin e shkelur

Ofshamė tragjedie, e kope therur.

Lule-bardhat ēelin nė pus tė harrimit

Ulinjtė kullojnė gjak, si klumushti i gjirit.Oh, dashuria ime e pashkelur!

Psherėtimė nė qiellz tė lotit

Identitet varur n'bastun udhėkryqesh

Ku kryqėzohen dashuritė…

…lulėzojnė ligėsitė.Oh, mėshirė e pamėshirėshme!

Nė tokat e mia djerrė

Unė jam ēami mė i vjetėr

Mbi kufomėn e gjunjėzimit, shkel.

* * *

Krahu i zemrės

mė zgjoi nga dehja

e shembjes sė kullės sė vjetėr.

Ngulur, thellė nėn shkėmb...

Zemra e lotit

mbeti Rob nėn ēati tė ullirit

Klithma, te guri i konakut.

* * *

Shkel mbi malin e shkelur

dhe mbledh ofshama n'erė

me kėmbė varur n'letėr...Sa mirė kur ofshama pėrplaset

nė faqet e malit tė "fantazuar",

si ndėr skenat e teatrove.Sa keq,

kur shkel mbi malin e shkelur.

Dhe erėrat mė shpojnė

si nė fushė tė minuar tallazesh...Barėrat helmojnė ajrin e shpirtit.

Dashuria ime nė reanimacin...

Pėr erėn e malit,

pėr ujin e lumit Kalama...Sa bukur,

ajri pėrcėllohet

nga dėshira pėrbindėshe,

si njė xhirim filmi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Fatime Kulli   16/2/2010, 17:36

FATIME KULLI


KAMBANA E QELQTĖ


Lule nėn gur

Lulet e erės nėn gurėt e shpirtit
Si valė tė butėza mė pėrkėdhelin damarėt
Pėrmbytem nė detin e ėndėrrt
Rizgjim i diellit tė vonuar
Shkėlqim i heshtjes sė vdekur.
Ėndrra ēel hormone tė reja...

Tingull zjarr-pritės...

Lėshoje tingullin
E ėndrrės shpėtimtare,
Nė kryqėzim sirenash
Tė ēlirosh ankthin
E zėrit zjarr-pritės.

...adoleshente

Dėgjoj zėrin tim
pėrmbi rėrėn e ėndrrės,
buzė frymėzimit
ndjej njelmėsinė
e ringjalljes sime
adoleshente...Testamenti i pritjes...

Re tė zeza nė hapėsirė
puthin valėt e trishtuara
tė detit.
Ėndrra, buzė-bregut, kėputur
Nėnshkruan testamentin
e pritjes...

Dėshirės qė lėngon...

O qenie e fshehur
Brenda dėshirės qė lėngon...
Mė jep pak jetė tingullore
Nga shpirti yt i butė,
i butė burrėror...

Nėn gjuhė tė pasionit...

Shkėmbi u lėkund
Nėn gjuhė tė pasionit...
Shtrėngata u fsheh
Nga frikė e saj.

Do tė laj ėndrrėn hyjnore

Mė prit natė e bardhė
Po vij nė duart e tua
mė prangos pa mėshirė!
Ndjehem e shqetėsuar
Do tė laj ėndrrėn hyjnore
Me duart e engjėllit tė paprekur.

ėndėrr ēalė....

Rilexoj SMS e tua
Mendim i bardhė
Ndjehem e mbrojtur nėn ēati
tė hėnės sė vrarė
shkel mbi emrin
e shkruar nė rėrė...
padrejtėsisht, ujėt e detit fshinė
gjurmėt, ėndėrr ēalė....

Muzgu dėshmitar...

Mė the:
Mos ma shkruaj nė rėrė
Emrin tim, se ma merr deti...
Por unė
pyes muzgun dėshmitar,
emrin tėnd
do ta balsamos
nė rėrėn e shpirtit tim

...pres sytė e shuar

Kam uri
pėr flladin burrėror
brenda frymės sė lterit...
Pres perėndimin
e syve tė shuar....

Veē unė...

Do tė doja tė tė lėndoja
Qė tė trishtohem shumė
Tė tė kėrkoj nė qiell tė pambarim
Tė vdekur tė mė puthje
Brenda teje tė jetoja veē unė...

Nė varr tė ėndrrės...

Shpirti im ka pėsuar
vdekje klinike.
Zėri gjėmimtar
i zemrės mėkatare
nė varr tė ėndrrės
ka heshtur, i gjallė.

Do rrėzuar shkėmbi...

U mbyta me tė puthura
platonike,
lėkurė tharė
u bėra shkėmb
pa ajėr, pa dritė,
pa frymė, pa jetė.
Do rrėzuar shkėmbi...

Kėpucėt e diellit

Hėna e shqeu
lėkurėn e yjeve.
Unė i grisa
kėpucėt e diellit.

Ndėr gishtėrinjtė e gjilpėrės

Engjėll shkatėrrimtar
i shpirtit tim.
Dua tė tretem nėn rigat
e shiut dhe tė ndjej drithėrimat
e frymėmarrjes tėnde,
Si lule e pafishkur nėn gur...

Dua tė jem gjilpėrė
nė dritėzėn e fundit tė pusit
tė tė shoh kur dridhesh
ndėr gishtėrinjtė e gjilpėrės,
pėr tė shpikur ėndrrėn.

Kambana e qelqtė

Flladi yt ndonjėherė si errėsira
Brenda tė fuqishmes stuhi
Tė pashterur nga gjoksi yt
Nė krahėzėn e muzgut
Qė valėviten nėn shkėmbinjtė e valėve,
Tė skeleteve tė puthjeve mizore
Si drurėt e ngrėna nga mizat e dheut,
Unė puth flladin e egėr
Nė dorėn e kambanės sė qelqtė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Fatime Kulli   16/2/2010, 17:36

Nėn lėkurė tė ajrit...

Nė gjinjtė e muzgut pėrpėlitem
Flokėt e hėnės mė varen mbi sup,
mrekullisht derdhen sytė e errėsirės,
si ujėrat e bardha nė barkun e nėnės.

Nė prehėr tė muzgut zgjohem
Me trėndafilin e egėr nė buzė
Pabesisht mė shpojnė kėrcejtė
e gazplotit,
nėn lėkurė tė ajrit digjem si shpuzė.

Nė kėmbė tė muzgut gjunjėzohem
Gjuhėn e ajrit dalldisur puth
Vrapoj tė kap dritė-errėsirėn
Zėri m'dridhet si fletė trėndafili.


Degė psherėtime

Krejt pranė, nė puthjen e zbrazur
Gėrvishta eshtrat e portretit tėnd
Pse erdhe o skelet hije,
pėrse mė prek?
A s'mė sheh,
jam lule-hithėr
nė kėtė tokė qė djeg...

Nė mė do sadopak, respektomė!
Mbillmė njė lule-dhimbje
Nė bark tė njė tingulli
tė mė ēel, degė psherėtime.


Nė bark tė ėndrrės

Ėndrrat qė pėrkunda
nė djep tė kohės
janė varur si smerald
nė pus tė dhimbjes...

Lėkura e ėndrrės,
pėrpėlitet nė gojė tė bojės...
Nė bark tė ėndrrės,
klith shpirti i poetit.


... me qumėshtin e syrit

Mos e lėr ėndrrėn tė tė ikė
Pa i zhveshur lėkurėn e fundit.
Nėse, nė qelizat e brendshme
Zbulon pikėza fosforeshente
Lyeje bukėzėn me qumėshtin e syrit.

Mos e lėr ėndrrėn tė zhubroset
Nėn lėkurėn e shpirtit tėnd.
Nėse qelizat lundrojnė ujshėm
Ngjyeje shpirtin me qumėshtin e dhimbjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Fatime Kulli   16/2/2010, 17:37

Mėshirė e pa mėshirshme

Vitet ikin tė prerė me thikė
Lule-gjėmbat thonė: Prit, prit, prit!
Eh, po pres me torbė varur nė shpirt
Dhe ti hije zuzare, shpresėn ma vret.

Oh, klithma ime fatzezė
Kėmbė varur mbi malin e shkelur
Ofshamė tragjedie, e kope therur.
Lule-bardhat ēelin nė pus tė harrimit
Ullinjtė kullojnė gjak, si klumushti i gjirit.

Oh, dashuria ime e pashkelur!
Psherėtimė nė qiellz tė lotit
Identitet varur n'bastun udhėkryqesh
Ku kryqėzohen dashuritė…
…lulėzojnė ligėsitė.

Oh, mėshirė e pamėshirėshme!
Nė tokat e mia djerrė
Unė jam ēami mė i vjetėr
Mbi kufomėn e gjunjėzimit, shkel.


* * *


Krahu i zemrės
mė zgjoi nga dehja
e shembjes sė kullės sė vjetėr.
Ngulur, thellė nėn shkėmb...
Zemra e lotit
mbeti Rob nėn ēati tė ullirit
Klithma, te guri i konakut.


* * *


Shkel mbi malin e shkelur
dhe mbledh ofshama n'erė
me kėmbė varur n'letėr...

Sa mirė kur ofshama pėrplaset
nė faqet e malit tė "fantazuar",
si ndėr skenat e teatrove.

Sa keq,
kur shkel mbi malin e shkelur.
Dhe erėrat mė shpojnė
si nė fushė tė minuar tallazesh...

Barėrat helmojnė ajrin e shpirtit.
Dashuria ime nė reanimacin...
Pėr erėn e malit,
pėr ujin e lumit Kalama...

Sa bukur,
ajri pėrcėllohet
nga dėshira pėrbindėshe,
si njė xhirim filmi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fatime Kulli   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fatime Kulli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: