Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Evis Qaja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Evis Qaja   14/2/2010, 00:10

Thellėsia e lotit

U munduan ta gėrvishtin
me putrat e tyre
trupin
Tė rrėshqisin ato duar
Pėrbrenda virgjėrisė
Kontrolluan ēdo imazh
e thyen....
E tėrhoqėn zvarrė
nė ato netė vdekjeje
Veē lotin s'mund ta zhduknin
ta preknin
Ish i thellė....Keto dite po lexoja fletoret e vjetra. Ne fillim gjeta poezine e Irena Vretos, dhe tani nje te Evis Qajes. Me djalin e te pares kam qene ne klase nje vit, ndersa me te dyten kemi qene tek nje shkolle "me duket". Kujtime...gjithsesi, ne ate kohe kam pas lexuar disa libra me poezi te Irena Vretos si dhe nje liber me poezi dhe me disa tregime te Evisit. Per fat te keq vetem dy poezi te tyret kane mbetur neper fletore dhe nuk e di sa shume jane rritur si shkrimtare, autoret ne fjale. Nq se ndonjeri ka me shume info. mbi jeten apo dhe mbi krijimtarine e tyre do ju isha mirenjohese nq se do i sillnit ketu.


Pershendetje!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Evis Qaja   14/2/2010, 00:10

Nga vellimi poetik "Buzeqeshja ironike e nje shekulli"

Kohe me gjemba

zhytem ne erresire kredhese
si nje ndotese e kohes time
s'jam vecse nje e panjohur
me nje krijese gjysem te zhveshur.
jam pjelle e nje shekulli
te mbrapshte,
ku shpirti im mbahet peng
ne krahet e nje shqiponje...
reflekset e intuites kapen
permes gulcitje shpendesh.
shfaqen si rrenojat e nje shtroje
shekullore,ndersa universi
i zvogeluar ne droje
terheq kembet brenda akullit,
sikur liria dhe humbja
te ishin shpresat
e nje instikti te shthurur.
psheretima e nje gjysem nate
gelltitet ne cehren
e nje perendimi.
futet brenda trupit
"nata dhe dita" ....
deshira te humbura
ne gjirin e mbeshtetur me token.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Evis Qaja   14/2/2010, 00:11

Ankthe te pa shembura

Predikojme jashte mureve
te kotesise!
mure te thata!
te ftohta!
erekthjellet!
te varura si kesula te kuqe
ankthet ezopike....
te shnderruara ne mumje te mpira,
tundojne themelin
e botes leshterike.
balta ne forme qelqi
e trupave te tyre
rrjedh vrullshem duke perpire,
boshllekun e deformimit
te rrezes se jetes.
i njemendte ngrihem
mes zhgjendrres,
i zhvendosur si kurore
ne bishtin e eger te perpjekjes.
fund-qyteti themelon
pervjetorin e zhdukjes...
perfundimit...
mumjet vazhdojne te kruhen
pas dyerve te forteses,
kthehen ne vrima rere,
per te kapercyer
kemben e trete te kesaj jete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Evis Qaja   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Evis Qaja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: