Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Elmiha Drishti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Elmiha Drishti   13/2/2010, 23:38

Elmiha Drishti eshte autore e disa librave :

Koha e ndarjeve - Poezi 1998
Kenga e dhimbjes se heshtur – Poezi 2000
Lemoshe ne preher te fatit – Novela, tregime 2002
Horizonti – Antologji (botuar nga Editrice Letteraria Internazionale, Itali, 2003)


Krijimet me poshte jane shkeputur nga vellimi “Kėngė e dhimbjes sė heshtur”

Kete ēast

Kete ēast do ta doja kilometer
nen gjoksin tim te kisha hapsiren pa fund

a ndoshta do duhej nje vit a nje shekull
derisa te shkrihesha sa mund!

Do te doja veē kete ēast asnje tjeter
t’i ndizja te gjitha zjarret e fikura

Me kete zjarr qe ne shpirt me eshte ndezur
do te duhej valle nje vit a nje shekull

Nje per te fikur
dhe qindra per te ndezur.


Nje dhembje me shume

Ndiej humneren e mallit
Neper brigje me ngjitet shpresa
Se do te vije nje dite te te shoh
Se pa ndarje nuk shpetoka jeta!

Ti mbete ai qe ishe
Si elektron ne fushe te lire
Mua me le me nje dhimbje me shume
Me buze te ftohta me zemer te ngrire


Toleranca

Miqesise nuk ia shtrengoj lakun
ndarja dhemb.
Jam qiri ne dore te miqve
shpirti m’dridhet dhe kur qendroj
si shkemb!


Llogara

Mali i Llogarase vajton
detin qe bulezon legjenda
Rrembyer ia kish dallget heshtja
E tejpertej i dukej brenga.

Ne qiell luftohej
Rete e zeza i zbrapste era
Rrezet e diellit villnin gjak

Me besoni megjithese u mahnita
Nga jeta ime aty lashe pak!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elmiha Drishti   13/2/2010, 23:38

Po nga i njejti vellim kushtuar Kosoves

Liri

Ndrit nje yll perjetesie
e i vertitet veē nje trulli.
Kjo toke quhet Kosove
ai – LIRI – emrin ia vuri


Klithje

Rrezja e drites klithi
mbi trupa te vrare femijesh
Dheut iu lėndu plaga
e ndjeu dhimbje serish.


Deshmori – Poetit

Ta le ne dore portretin tim
amanet qiellin kur t’mi gdhendesh syte
Aty ngriu ėndrra ime,
ty ta besoj per t’ma skalit

Balli derdh n’mermer
nuk ka ne te rrudhe inati
Balli im i eshte falur diellit
pak gjurme ka lene tufani

Kur t’ju mungoj
malli do derdhe mall
Ti do te kthehesh nga ai ball
e ne te do gdhendesh dy a tre fjale…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elmiha Drishti   13/2/2010, 23:38

E vjen nje ēast

Nen zemer kam nje hon
aty i hedh dhimbjet e medha
e arthka nje ēast kur gurgullon
e poezia shperthen me britma!


***

Ne thellesi te kohes
ē'kisha te dashura dhe te hidhura
me rrjedhen e loteve kujtimet
i skalita
Imazhe ne sy me kane ngelur
si gura brilantesh
te gjitha te ngrira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elmiha Drishti   13/2/2010, 23:38

Loti

Loti - margaritar qe
nuk u pėrket vitrinave

Amalgamė materia e shpirtit
dhe, plazma e dhimbjeve!


Shėmbja e ndarjes

Ndjeva shėmbjen e ndarjes
deri nė skutat e shpirtit tim

Qė tingelloi pikė-pikė dhimbje
nė zgafellėn qė s'ka mbarim.


Enigmėn

Pėrse vallė tė dua kaq
...........................shumė
duke e ndjerė se ndarja do mė
.................................shqyente?

Enigmėn e zbulova unė:

Shpirti nuk jeton dot pa
.............................dhimbje!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elmiha Drishti   13/2/2010, 23:39

***
Vendimi, njė ēast.

Unė pambarimisht nė
luftė me mendimin
rebelimin e tij
.........pėrvėlues


Endrra u kris

Ndarja trokiti,
........ėndrra u kris.

Si vetėtima nė
........hapėsirė u arratis.

Nė ato ēaste
........buzėqeshja u tret.

E ngrirė, e boshatisur krejt.


***

Unė - grimcė akulli
Ti - gdhendės

Unė - bulėz vese
Ti - fuqi-marramendės

Unė - skulptore shpirti
Ti - dashuri-endės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elmiha Drishti   13/2/2010, 23:39

Zhgėnjime

Zhgėnjimet
njė nga njė mė
...................goditėn.
Mė ėshtė dukur
..................qė pata fletė,
por edhe ato njė nga njė mė
..................................braktisėn
dhe zogjtė i kanė lėnė foletė
dhe ato kanė ikur nė shtegtim,

ndėrsa krahėt e varura tė pemėve
pikojnė pikė-pikė hidhėrim.


***

Ah..., S'i bėj dot zap veset e
ēmenduritė njerėzore, por

pėr tė ruajtur mendjen
sodis natyrėn...

Shpėrthimin e aromės sė zambakėve
........................................nėn dėborė,
dhuntinė e dhurimit tė dritės
.....................................sė saj
e, pėr vetmi mė pikon njė mall!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elmiha Drishti   13/2/2010, 23:39

***

Heshtja heshti dhunshėm
Hijet trajtuan imazhe tė
.........................qėllimshme.

Shikimi derdhi fjalė tė menēura
Sendet pėrgjigjen me tingujt e ngjyrave.

Ka vlera gjuha e heshtjes,
por jo absoulte...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elmiha Drishti   13/2/2010, 23:40

***

Dita
ēdo ditė e dėnuar tė vdesė,
me tė, perėndojnė dhe ēastet
e gėzimeve.

Trishtimi ndrydhet i zymtė nė shpirt.

Ē'ironi tragjike!

Mall, apo lėngatė e pashėrueshme
ėshtė muzgu i njė fundi dite?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elmiha Drishti   13/2/2010, 23:40

Pyeta

"Si t'ia bej?"
.......pyeta zemren
ne mes te rruges
..............ku me ra!
tjeter lloj
........si i thone
................"te dua"
t'i them dikujt qe me la!
........Mandej fjala rrodhi
............................prrua
Vizionet shpejtesi drite
mbeta si zoge e plagosur, e
u bera, nje grusht dhimbje!


Poezia

Poezia n'gulcim te gjakut
Me permendi me zhurmim.
Si buqete lule zambakesh
Kundermojne mbi tavoline.

Poezi, sinjal kembane
ne rryme te pershkimit shpirtit
......................................tim
Kercen kjo balerine e ardhur
prej hene qe ma kthen fjalen
.......................ne perfytyrim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elmiha Drishti   13/2/2010, 23:40

***

Gėlltis fjalė - pėrtyp
.....................mendime

Ndėrkohė endem nė rrugėkryq
zotėron ngado ēmenduria.

Godasin njerėzit njeri-tjetrin me
...........................mendje lakuriq.

***

Nata, ia shpalosi sytė
....................errėsirės,
lumturinė mė tė thellė ia
..................shprehu shikimi.

Hapėsira, hone diamantesh,
...................tejduket trishtimi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elmiha Drishti   13/2/2010, 23:41

Ndryshim rrėnqethes

Prej teje, e pikėlluar
u zgjova sot.

Sa po hapa sytė
mė rrėshqiti njė
...................lot

Sa vite kishim
pa u parė?

Pa u pėrqafuar
njė hall pa qarė.

Mbas disa viteve
patėm njė takim.

S'ma puthe dorėn
as ballin tim.

Njih mė mirė njerėzit
qė tė rrethojnė

bir - o biri im!

2004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Elmiha Drishti   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Elmiha Drishti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: