Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Elinda Marku

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Elinda Marku   13/2/2010, 23:29

Mace e di qe keto nuk jane poezite e fundit, shtoi edhe juve ndonje te kohes te fundit.
A te ta shkual pak veshin?KUR NUK VIJ

mos numero nje ore,
dy gishta,pese kalimtare,
shtate vargje,dhjete pritje!
Nderkaq kam ardhe,
per vonesen
mos me bej asnje pyetje!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:29

KODI MORAL


prandjenje e erret,
shqetesim i thelle,
sinqeritet i terbuar,
perse qenkeni
dhe qenkemi bere?!...
jam zemeruar...
me inatin,
plus dhmbjen
minus engjejt keq'beres
shumezuar gjykimin,
perkryer perditshmerine,
pjesetuar fatin,
kerkuar rastin,
thjeshtuar eren,
dashur faljen,
falur lutjen,
vrare ngritjen e piedestalit
te ndeshkimit,
shto shtojcat ...
pa perfundimin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:29

DICKA DHE DICKA

Dicka e tmerrshme po ndodh ne jeten
time!
Ne syte,duart,shpirtin tim,
bej gjithka jashte vullnetit,
verbohem qe mos te te shoh,
gjymtohem qe mos te te prek!
...Qe mos te te dua,
gati-gati te vdes!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:29

ABSURDITET
Dicka me mungon perhere,
dickaeshte perhere e tepert.
Gjithmone te ndjej se te kam
dhe...,
po aq me mungon,
Me e cuditshmia eshte
se kjo cudi
me pelqen
dhe...
nuk dua aspak te prishet
koj magji.
Po ti mos u tremb,
edhe sikur te jete
Dashuri...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:29

THIRRJA E FUNDIT
Dashuria po vdes,
po 'ep shpirt.
Ti nuk e beson vdekjen e saj,
ose...,aq te ben!
Kthehu!
Mos rri 8dite pa ardhur!
Mos u bej i keq!
Eja, edhe ne mos ardhsh!
Mos u vono!
Ajo po vdes!
Per hir te dikujt,
per hir te shume kujt
Duhet te vish!
Te pakten, ende pa vdekur,
te pakten, ende pa e vorrosur
te pakten, ende pa i bere 40 dite!
Se...,
edhe ne te lejofsha ta zhvarrosesh
pas 40 ditesh, s'do te mund ta njohesh!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:30

PA TY
Lumturia ime,
ecen neper udhen e paudhe,
te udhe'humburave enderra!
Dallget e gjakut, sajojne re malli
Ne syte e mij,
ashtit te trupit,
ngjitet, ngjitet
trishtimi!
Me krahet e shprese
qafoj diellin.
Jam akull ne vetmine e akullt
Pa ty!.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:30

KOSTANDINOJADE
Rrasen e varrit e zhvendosa
fare pak dhe dola,
si ne legjende.
Shalova zemren,
troku i saj eshte i lehte,
nuk te tremb.
Fantazma ime dhe perqafja,
kundermojne ere dheu,
ere malli
si ne legjende!
C'kerkon ashtu me duar,
me gishta
mbi dhe midis
supeve te mia?!
Koken?!!
Ajo me mungon.
Rrasen e varrit e zhvendosa,
fare pak dhe dola.
Fantazmes time te persosur,
i mungon vec koka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:30

PA CAK DASHURINE
Mjaft u shtira te tregohem e embel
E embel, nuk mund te jem keto kohe.
Mjaft u shtira te tregohem naive,
Naive, nuk mundem te jem,
Vetem naive, jo!
Nese ne te gjitha, jam shtirur nga pak
Dashurine, ate e kam dhuruar pa cak,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:30

ja pak me shume rreth saj

Elinda Marku u lind mė 20 shkurt 1969 nė fshatin Fierzė tė Rubikut. Ajo ka studiuar pėr Gjuhė dhe Letėrsi Shqipe nė Universitetin Luigj Gurakuqi tė Shkodrės. Prej vitit 1999 jeton nė Michigan, ku ėshtė kryeredaktore e revistės sė pėrmuajshme shqiptare Kuvendi, qė publikohet nė Amerikė. Marku ėshtė ndėrkohė edhe autore e librave poetikė: Dy herė e virgjėr – Lezhė 1994 dhe Struktura e ferrit – Lezhė 1996.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:31

E MEGJITHATĖ UNĖ SHKRUAJ POEZI

Diku, midis ndjenjės dhe arsyes

emri yt

mbeti pezull!Diku, midis ikjes dhe pritjes

malli im

mbeti pezull!Diku, midis ndarjes dhe humbjes

gėzimi u hidhėrua,

ėndrra mbeti ėndėrr!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:31

GĖZIM I HELMUAR

U mbytėm nė rrethimin

e krahėve

lidhur

me prangat e shpirtit...

Shijuam helmin e gėzimit tė ėmbėl,

dhe s'dimė si tė ikim,

dhe s'dimė ku tė ikim.

U ndamė...

Po ndarja s'qenkėrka liri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:31

-!-

Njeriu preku poshtersine
pangopshmerine
me krimin...
Per mua te gjithe e dine:
jam e cmendur
Nuk i ngop cmenduria ime!

per mua te gjiteh e dine
e varfer jam,
nuk i ngop varferia ime!

te gjithe e dine:
jam e shemtuar.
Nuk i kenaq shemtimi im!

Te gjithe e dine:
me fjalen luaj.
Poezine s'ma lexuan!

me shohin pergjakur
thika te tjera me ngulin
me shpojne damaret,
zemren...
si nuk i ze gjaku im
xhamen!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:32

U derdha,
Brenda derdhjes.
brenda derdhjes,
se derdhjes!...
Dhe, gjithe
kete derdhje,
e derdh
vetem brenda vetes.
Oh, C'torture!
C'torture kjo derdhje,
qe s'di
se s'dua (!)
qe s'dua,
se s'mundem...!
se s'mundem...
Eh...
edhe s'dua
ta derdh jashte vetes
O c'tmerr...
ky tmerr!
O c'tmerr,
ky tmerri i derdhjes,
Qe s'derdhet,
Qe s'tertet...
Qe!...
!........
!........
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:32

Kafshimi i errėsirės
(Marre nga Struktura e Ferrit)

Rrethuar me vdekje
edhe atehere,
kur ime me 'tha:
E...linda!
A linda thua?
Ende nuk e di!
Une jetoj vdekjen!
Une sfidoj vdekjen!
Kam 1000 vdekje.
...Vdekja e pare
qe emri qe kam
E dyta vdekje,
kjo qe prap.
Vdekja e trete
qe kjo serish.
Vdekja...
Vdekja e katert
kur nena me braktisi
Vdekja e peste
qe edhe e gjashte
kur u ndjeva e manget
e sbrasur,
e pambrojtur,
e mohuar.
Keshtu qe edhe e shtata
e teta,
e nenta gjithashtu.
Vdekja e dhjete...
qe vdekje e dhjete
Kam zore ta them.
Dasma e tim eti
njeqindifish vdekje
...me rodhi ne deje
aq sa...
jetet paten frike prej meje!
Vdekja e njeqindeshtate
qe renia e mbrekullise se shtate
te botes,
dhe...
Bota u mbush me shemtine e saj.
Ne vdekjen e njemijeshtate
vetmia ime mbeti e ngrate
...Floket tejet m'u rriten
dhe thonjte, dhe qerpiket,
dhe heshtja, dhe fjala...
dhe vdekja...
tejet u zgjat.

Nje zog cukit mbi varrin tim
nje djale hapin ndalon
Dhe...
Me veshtron...
qe
lllaaaaaarrrggg!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:32

Lajmerim

Nje vajze ka ikur prej cmendines
calon majtas nga vetkafshimi
syte i kullojne lot te jeshilte
Ka ze te trishte.
Ndersa rrobat
rrobat nuk i ka te vetat!
Ju lutemi,kush ta shoh
te lajmeroji ne adresen
Preng Marku, Fierze Rubik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:33

KALE
Eshte trashur kaloresi
dhe kali trishtohet nen shale
e midis shaleve te tij

Ne mbremje kali eshte princ i bardhe
e kaloresi dicka me pak se kale plak i murme

C me paska marre malli per lendinen e kuajve
atje..ne fshatin pa kuaj e shalues kuajsh

Diten me te pare qe te shihem me nje mik
do ta lavderoj duke i thene "kali im"

* * *

E di?
S'e di?
E do , te duan, te do
per ty per ato
i atyre i asaj
i askujt, i te gjitheve
pa gjithesi
Kotesi vogelmadhe
pa fjale, pa identitet
Emri yt genjen
je nje grime nga grimca ime e humbur
Jam grimca jote e fituar
Greqi pa Olimp
Kryeqytet pa banore
Je mal, mal pa bore
a je mal?
Eh, u cmen cmenduria jote
Imja gjithashtu
Kam rene ne
nuk e di se ku
.............
Ehuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!


SHKEMB-KRUA
je shkembi qe ne brendi ruan
nje krua te fshehur
Mua
Ul buzet ne te, per te besuar prani
Nga buzeqeshja jote, une thellesi deti fal
Mosprekja me t'kurr
......shkrumbohem
Nje krua rreze shkembit
Nuk eshte si nje krua brenda tij
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:34

Nė tė ardhmen e vjetruar, mund tė ndodhė
tė tė pėlqejė se si do tė mė rrisė
e qeshura jote e habitur.

Mund tė ndodhė
tė tė pėlqejė fakti qė unė
mund ta pėlqejė trupin e heshtjes tėnde.
Mund tė ndodhė
tė tė pėlqejė kurrizi im ikanjak!

Gjithēka ndodhtė...
diēka me siguri mund tė ndodhė
tė tė pėlqejė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:34

JETOJ ME DY VARRE NE BALLE

Ti je njė javė dritė

Nėn shiun e hirtė

Tė kohės time

Ti je njė copėz qiell

Blu i saktė

Pėrpara shpėrthimit tė

Stuhisė.

Nesėr do tė zbresim

Nė qiellin e kujtimeve,

Ndaj e tanishmja e shqetėsuar

Turbullon gjithcka!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:34

REBELIMI I ZJARRIT

E njoh rebelimin e zjarrit,
Tek shuhet
Dhe atė tė akullit,
Kur shkrihet,
Shembjen e qėnies time e di,
Ndėrsa gėrmadhat qė po mė zėnė,
I ndjej!
S'di tė bėrtas,
As tė kėrkoj ndihmė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   13/2/2010, 23:34

KU JANE PUSHTUESIT

Blejmė kėpucė tė grisura.
Lotėt tanė tė mbaruar
I huazojmė reve barkthara
Qiellin rrobėshqyer e ulim rrėzė kokės
Kėto ditė tė tmerrshme ndjellim fatkeqėsi,
Osetėrmet qė s'mund t'i shpėtosh.
Qyteteve,rrugėve qarkojnė paqeruajtėsit
Tė heshtur,indiferentė,tė cuditur
Pėr ardhjen e tyre.
Kėmbė tė huaja ketu s'kanė shkelur
Vecse ne veshim kėpucėt e tė tjerėve
E na rrijnė tamam.
Armėt e tyre heshtin,
tonat qėllojnė vetveten,
duke shpresuar tek mėkatet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Elinda Marku   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Elinda Marku
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: