Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Francesk Armadhi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:44

Francesk Armadhi

Poezi Erotike

I gjatė , i thatė, por jo i ngratė (siē e pėrkufizon shpesh vetveten), Francesk Armadhi, tashmė 69 vjeē, nuk ėshtė larguar asnjėherė nga fshati ku ka lindur; qė nė djalėrinė e hershme, ka kultivuar fshehurazi prindėrve e mėsuesve njė poezi erotike plot afsh, pjesė nga e cila pranoi mė nė fund t'i botonte nė kėtė faqe. Pyetjes pėrse ka shkruar vetėm poezi erotike, ai iu pėrgjigj thjesht sepse historikisht, madje edhe etimologjikisht, fjala "eros" lidhet me jetėn; "s'ka asgjė jashtė jetės - thekson ai - vetė poezia, vetė arti nuk mund tė ekzistojnė jashtė kėtij procesi biologjik e njėherazi shpirtėror; meqenėse, tė paktėn deri mė sot, pėrtėritja jetėsore kalon detyrimisht nėpėrmjet seksit, poezia e mirėfilltė erotike duhet tė zėrė vendin qė meriton edhe nė Shqipėri". Por, sipas tij, "erotizmi nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me pornografinė, ai e fisnikėron njeriun deri tek trupi i tij, tek hiret e nuret epshndjellėse, sepse kėto nuk i ndan nga ndjenja e dashurisė, kurse pornografia e pėrdhos trupin pikėrisht se e ndan artificialisht nga kjo ndjenjė e papėrsėritshme".

Edmond Tupja


Si bajloz i babėzitur

Trupi yt elastik
Mikun tim
E bėn nevrik,
E tendos,
E fryn, e rrit
Vinē pėrpjetė
Natė e ditė
Falė kratereve vullkanikė.

Dy krateret lart
Krejt trėndafil
I kafshoj pėrherė
Si kafshė e katil,
I thith thellė
Gjer nė lėng,
Butė e egėr i lėndoj
Herė me dhėmbė,
Herė me thonj.

Tė tretin krater poshtė
Nė luginė tė pyllėzuar,
Nė atė shpellė t'errėsuar
Ti e fsheh si xhevahir
Unė e lėpij si i tėrbuar,
E zmadhoj me pahir
Pėr njė pikė mjalt' tė kripur
Dhe me tė s'kam tė ngirė
Si bajloz i babėzitur…


Pėrgjėrim pėr arin

Kur ma mban arin me duar
Si mikrofon pėr tė kėnduar,
Me ty dua for ta lidh,
Ta ngul thellė brenda nė ith.
Por ithi yt ėshtė zemėruar,
Se ky ar e ka tradhtuar
Tė tjerave duke u dhuruar
Lotė qumėshti tė kulluar.

Tė lutem mos i mbaj mėri,
Ari im zgjatet si bri,
Se pėr ithra ka uri,

Ka uri e s'ngopet dot,
E tėrheq, e thith ēdo gropė,
Mjaft ta ketė emrin gop…


Syri yt vertikal

Syri yt vertikal
Mė bėn tė hingėllij
Si kalė,
Si vullkan
Tė hedh valė,
Tė lėvrij
Mu si ngjalė
Nė pusin tėnd
Me mjaltė.

Syrit tėnd vertikal
Me vėrtik i vij
Vėrdallė,
E sodis plot
Me mall,
Se kam etje,
Se kam mall
T'ia thith
Lėngun e rrallė.

Syrin tėnd vertikal
Si shenjtor
Me dritė nė ballė
E spėrkat
Ditė e natė
E bėj helaq,
Veē nė fund
Ai mė tkurr
E mė zgėrlaq…


Thellė nėn ferexhe

Thellė nėn ferexhe
Leshin mėndafsh ma ke,
Ngordha tė futem atje
Skifter pėr atė fole ;

Nėn ferexhe thellė,
Nė mė tė ėmblėn shpellė,
Do t'tendosem dru e hell
Qė tė t'ngre lart nė qiell.

Nėn ferexhe poshtė
Do t'ta ngul njė gozhdė
Mu tek arra pa lėvozhgė
Qė tė qash mu si zoēkė.

Poshtė nėn ferexhe,
Atje ku epshi rri e fle
Mes thesarit tė pafe,
Lėrmė sot tė bėj njė be :

Dije, pra, se me njė lėng
Sa tė lehtė edhe tė rėndė
Do t'ta lag sekretin tėnd
Anekėnd, anekėnd…


Kur Zamira…

Kur Zamira zbuloi ekzistencėn
E orgazmės zulmėmadhe,
Tutje e flaku velenxėn
Dhe qau si sorkadhe.

Qau ithin cipėshpuar
Nga shtiza e epshit plot zjarr
Dhe, ndonėse e lėnduar,
Kėrkoi sėrish tė bukurin ar.

Dhe ari u fry gjithė nur,
I sertė, me damarėt nyje,
Nga syri i tij prush e purpur
Dolėn lot tė nxehtė si yje.

I mori Zamira lotėt e rrallė
Me buzėt e saj flak'e borė,
I thithi me afsh, i piu me mall,
Ato pika nektari mashkullor.


Lutja e mikut

Ith i bukur fol me gojė,
Lėrma lėngun tė pikojė,
Sa mė thellė tė kullojė
Qė tė qash, tė ulėrish.

Lėrma lėngun tė pikojė,
Zgavrėn tėnde ta zgafllojė,
Kafshėn tėnde ta kafshojė
Qė tė qash, tė ulėrish.

Sa mė thellė tė kullojė
Lėng i rrallė, moj shebojė,
Pėr lezet tė tė gėzojė
Qė tė qash, tė ulėrish.

Qė tė qash, tė ulėrish,
Pa pushim tė mė lėpish,
Se jam kockė edhe mish,
Thithmė, thithmė ti sėrish.


Kokrra e Kafes

Ditėn kur Zoti tė krijoi
Njė kokėrr kafe tė blatoi
Dhe zemėrgjerė, aty pėr aty,
Diku poshtė ta ngjiti ty.

Ta ngjiti ty vertikalisht,
I dha jetė, i dha mish,
Pastaj mė thirri e mė tha:
"Atė kokėrr kafe mos e nga!

Mos e nga e mos e kruaj,
Ndryshe mendja do tė luajė,
Se s'ke mulli qė ta bluash,
Nė pleqėri do tė vuash!"

Unė Atė nuk e dėgjova,
Kokrrėn e kafes e shijoi:
Mjaltė e kripė me erė ftoi!
Nga trutė fare mė shkalloi.

Atėher' Zotit kaq fisnik
I kėrkova njė ibrik
Lėngun kafes pėr t'ia pirė,
Se me tė s'kisha tė ngirė.
Dėshirėn Ai ma plotėsoi,
Veē ibrikun s'ma vu nė gojė,
Por ma vendosi diku poshtė,
Me lėfyt hem mish, hem kockė.
..................................................

Sot qė u plaka, shumė po vuaj,
Me kėtė lėfyt asgjė mė s'kruaj,
Se kockė bėhet nė tė rrallė
E prej vitesh jam nė hall.

S'gjej dot pėr be kokėrr kafe,
Natė e ditė merrem me llafe,
Kokrra e kafes ėshtė pėr tė tjerė,
O pleqėri, moshė e pėrmjerė!…

Poezi Erotike

Keto poezi jane botuar ne numrin e sotshem te "Gazeta Shqiptare", dt 01/12/2002.
Une nuk mbaj asnje pergjegjsi per emrin ose pseudonimin e autorit te tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Edmond Tupja   8/2/2010, 18:45

Triptik

(Nen stilin e Pikasos me motiv popullor shqiptar)

Oh, nje grua lakuriq,

Ne fund te barkut

Nje iriq!Oh, nje burre lakuriq,

Ne fund te barkut

Dy kokrra fiq!


O iriq,

Mos ha fiq,

E ke dhomen plot me miq!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Kokrra e Kafes   8/2/2010, 18:45

Diten kur zoti te krijoi

Nje kokerr kafe te blatoi

Dhe zemergjere aty per aty,

Diku poshte ta ngjiti ty.
Ta ngjiti ty vertikalisht,

I dha jete, i dha mish,

Pastaj me thirri dhe me tha:

"Ate kokerr kafe mos e nga!
Mos e nga e mos e kruaj,

Ndryshe mendja do te luaje,

Se s'ke mulli qe ta bluash,

Ne pleqeri do te vuash!"
Une Ate nyk e degjova,

Kokrren e kafes e shijova:

Mjalte e kripe me ere ftoi!

Nga trute fare me shkalloi.
Ateher' Zotit kaq fisnik

i kerkova nje ibrik

Lengun kafes per t'ia pire,

Se me te s'kisha te ngire.
Deshiren Ai ma plotesoi,

Vec Ibrikun s'ma vu ne goje,

Por ma vendosi diku poshte,

Me lefyt hem mish, hem kocke..............................Sot qe u plaka, shume po vuaj,

Me kete lefyt asgje me s'kruaj,

Se kocke behet ne te rralle

e prej vitesh jam ne hall.
S'gjej dot per be kokerr kafe,

Nate e dite merrem me llafe,

Kokrra e kafes eshte per te tjere,

O pleqeri, moshe e permjere!....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Fije Bari a Trung Peme   8/2/2010, 18:46

Fije bari kaq e bute

Rri e strukesh fort e urte

Kur askush nuk te josh,

Thua s;vlen asnje groshe.Por kur me doren prush

Qe nga larg te djeg dikush,

Ti si dege fryhesh, rritesh,

Lart, me lart nis e ngjitesh.Ja, dora kuvendon me ty,

Lot' i bardhe te del ne sy,

Nga dege behesh trung peme,

Te tjerat jane thashetheme...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Kur zamira   8/2/2010, 18:46

Kur Zamira zbuloi ekzistencen

E orgazmes zulmemadhe,

Tutje e flaku velenxen

Dhe qau si sorkadhe.Qau ithin cipeshpuar

Nga shtiza e epshit plot zjarr

Dhe, ndonese e lenduar,

Kerkoi serish te bukurin ar.Dhe ari u fry gjithe nur,

I serte, me damare nyje,

Nga syri i tij prush e purpur

Dolen lot te nxehte si yje.


I mori Zamira lotet e rralle

Me buzet e saj flak'e bore,

I thithi me afsh, i piu me mall,

Ato pika nektari mashkullor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Edmond Tupja   8/2/2010, 18:47

Shkeputur nga libri Trotuaret e trishtimit

Te prek

Te prek me duar
Te prek me sy
Te prek me zemer
Dhe e di
Qe ti s’ke emer
Se me ke mua
Ne kete hon
Dhe te them
Qe te dua
Pergjithmone
Kur jam vetem
Kur jam me ty
Kur te prek me ze
Kur te fus ne sy
Kur te marr siper meje
Te puth te perkedhel
Me butesi rrufeje
Kur te zoteroj thelle
Kur e tejshpoj me afsh
Trupin tend si mendafsh
Kur te trondis ne shpirt
O trishtim kaq i brisht!


A te kujtohet

A te kujtohet kur beme dashuri
Per here te pare
Ne driten e xixellonjave

Nuk e di se kush na kishte lidhur
As pse nata nuk kishte frike
Prej nesh

Di vetem qe ti ishe e bukur
E brishte dhe e plagosur kaq embel
Sa une harrova emrin tim


Nje kenge

Nje kenge se ciles I kam harruar
Melodine
E kam ne buze e s’e them dot

E dija dje
S’e di me sot

E dija dje
Se ishte e ndaluar

S’e di me sot
Diēka nga vetja kam tradhetuar

Nje kenge
Nje cope jete
Kthyer ne kujtim te mjegullt
Anonim

Diēka eshte thyer
Ne zerin tim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:48

U keput teli

U keput teli
Ne gishtat e kitaristit
Dhe dhembja mbeti
Ne zgavren e zemres

Ne gishtat e kitaristit
Endrra u be fjolle pikellimi
Ne oxhakun e saj ra nje yll
Nje yll si sy ujku

Dhe dhembja mbeti
Per te pergenjeshtruar mbreterit
Qe zvarranikeve u premtojne
Krahe shqiponje

Ne zgavren e zemres
Nga dashuria per jeten
U keput teli i vetem
I kitares se shpreses


Mbijetese

Dikush me mesoi qysh ne vogeli
Qe dyer e dritare te vogla te medha
Jane bere per t’u mbyllur nga brenda
Qe njeriu te jetoje ne nje kala

Heshta e heshtjes
M’u ngul me ngulm ne jete
Hyra ne vetvete e s’dola me
Bota u be thike e mprehte

U vesha me gur betonarme
Dhe prita gjate
Nen peshen e nje ankthi te pamate

Prita
Humba shume
Pak gje shpetova

Por mbijetova.


Denimi

U denuan mendime ndjenja dhe njerez
U denua edhe Koka-Kola me saksofonin
U denuan kenge drama e romane
U denua edhe heshtja me trishtimin

U denua e veēanta dhe intimja
U denua meshira dhe e bukura
U denua ēka ishte me njerezorja
U denuan gjithe iluzionet e humbura

Por njeriu nuk e vrau veten
Dhe priti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:48

Shtepia ime

Shtepia ime ishte zemer
Zemren e kisha me ēati

Dikur atje kur isha i vogel
Erdhi me vrap nje njeri

As e njihja, as me njihte
Por qe te dy zume miqesi

Ai qe me erdhi duke rendur
Njeri fatkeq, njeri i trembur
Brenda ne shtepi
Brenda ne zemer
Ishte shpirt, kishte nje emer
Qe nuk e kam harruar
Ne jeten time te trishtuar
E ndiqnin me qen te eger
Ne liste e kishin
Ne shenjester

E ndiqnin, me ndoqen
Shtepine ma dogjen
Por zemren jo

Se miku im, nje poet
Per te me shpetuar
U dorezua vete

Shtepia ime, s'eshte me zemra
Zemren e kam pa ēati


Ti pandeh

Ti pandeh se te kam humbur
Por ti je brenda meje
Me mure te dashur rrethuar

Qe t'i shembesh keto mure
Duhet te kthehet koha e Mesjetes
Por kjo eshte thjeshte e pamundur
.............ēmenduri e persosur
Se te kam futur mes jetes
sime te plagosur


Kam kohe

Kam kohe qe pres nje shenje, nje gjest
Te shoh diēka te bukur, pastaj le te vdes

Te shoh diēka
Pa frike, pa tmerr
Diēka timen
Qe askush s'ma merr

Te shoh diēka
Te kthjellet, te re
Nje drite te bute
Nje jete pa re

Te shoh diēka
Qe quhet dashuri
Per ēdo mendim
Per ēdo njeri

Kam kohe qe pres nje shenje, nje gjest
Te shoh diēka te bukur, pastaj le te vdes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:48

U thye

U thye krejt natyrshem
Ne duart tona
Pikerisht kur e prisnim nje gje te tille
Me padurimin me te qyteteruar

U thye por megjithate
Qe e bukur
Qe e trishtuar
E detyruar te thyhej nje dite

Kjo enderr e erret
Plot mall per drite


Me kot

Me kot e hap gazeten
Ate qe shpirti ta kerkon
Aty s’ke per ta gjetur

Radion e hap me kot
Ate qe zemra ta kerkon
Aty s’e degjon dot

Kujtimet me kot i hap
Per te mbijetuar sado pak
Zeri i tyre eshte lak

Jeta eshte polieder
Tel me gjemba kujtimet jane
Ti gjithmone nga ana tjeter
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:48

Pritja eshte...

Pritja eshte litar i tendosur
Dhe dashuria gershere e rende
Qe ti perpiqesh ta ngresh me te dy duart
Por duart t'i kane lidhur me zinxhire te hidhur
Atehere ti perpiqesh t'i zgjidhesh ato
Dhe koha iken moskokeēarese ndaj mundimit tend
Atehere ti perpiqesh te mbash kohen
Por kjo eshte rraskapitese e padurureshme
Nje ēast ti mbeshtetesh tek litari i pritjes
Dhe befas ndodh mrekullia
Zemra te rreh kaq furishem sa litari merr zjarr
Ti s'ke nevoje per gershere ne duar
Pritja merr fund dashuria vjen
Por nderkohe zemra te ka pushuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:48

Kaq i lodhur

Kaq i lodhur isha ne shpirt
Sa gjumi me kapi ne ēast
Kur hapa syte ne enderr
Isha bere vele e bardhe

Befas deti u mbush me brire
Dhe mua me futen ne nje shporte
Pluskoja lidhur me zinxhire
I denuar te mbytesha ne port

Pastaj me lyen me te zeze
E me gjymtuan bujarisht
Nje lot leshova ne zgjim e siper
Kaq i lodhur isha ne shpirt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:49

Shiu gėrvisht

Shiu gėrvisht
Vertikalisht
Peisazhin shurdh

Vėshtroj, kėrkoj
Nėpėr hapėsirė
Dhe humb

Humb fillin
E ėndėrrimit
Qė larg tė shpie
Humb pas vijave
Tė shiut nė dritare
Pa dritė, pa hije

Pa dritė, pa hije
Rri e pres
Njė copė qiell blu
Njė hap, njė trokitje
Njė fjalė, njė gjest
Diēka, diku...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:49

Ne keto dite

Ne keto dite lidhur nyje
Njeriu s'mund te jete shkemb
Ai ka nevoje edhe per yje
Edhe per henen qe u tremb

Njeriu s'eshte fosil i thare
Diēka te bute ka ne brendesi
Ndonese i urte dhe i marre
Vetes shtigjet mire ia di

Ne keto dite nyje lidhur
Vetem drita s'eshte e hidhur


Ende jam

Ende jam qendroj ne kemb
Mes dy rrahjesh zemra dhemb

Dashurrejtja po me ndjek
Zjarr i saj me ftoh me djeg

Une asaj s'i shmangem dot
Ne ēdo hap gezim e lot'

Ajo eshte katedrale
ēdo gje tjeter eshte banale

Bashkejetoj une me te
Nje kambane kam ne ze

Nje kambane qe me mban zgjuar
Me gjithe boten ngaterruar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:49

Pema

Kur e prene te gjithe e pane
Por askush nuk foli
As ai qe e mbolli

Kur e dogjen te gjithe e pane
Por askush uje s'i hodhi
As ai qe e mbolli

Kur u be prush te gjithe erdhen
Te ngrohen fare prane
Te gjithe ata qe heshten

Pas denimit qe i dhane


Brenda lotit

Syte i ke me rrathe te zinj
Nje mall a brenge te endet,
brenda lotit

Gjithcka tjeter eshte e huaj

Une jam jasht' teje,
diku prane

Jeta eshte arene cirku,
te them
Mbylli syte ne zemren time,
me besimin blu te nates,
dhe lerme t'i marr rathet e zinj.
Si xhongler trishtimi,
te luaj, pastaj te zhdukem me to,
qe ti te rigjesh gezimin
brenda lotit

Gjithcka tjeter eshte e huaj
Une per ty vuajtjen bluaj


Emrin tend

Emrin tend askush s'e di
A je enderr apo vetmi
A je thike apo kajsi

Emrin tend askush s'e di
A je akull apo zjarrmi
A je qejf apo marri

Emrin tend askush s'e di
A je prush apo vec hi
A je zgjedhe apo liri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:50

Frut pafundesie

Trishtimi eshte nje frut pafundesie
Si heshtja e maleve pertej dritares sime

Aty kryqezohen shtigjet e endrrave te nderprera
Aty zbuten ujqerit e urrejtjeve te vjetra

Aty gjaku kthehet ne vere te hidhur
Dhe deh mendimet, deh ankthet e zgjidhur

Aty e verteta plot plage dergjet e lodhur
A thua ne syte e verber diēka te kete ndodhur

Aty dikush troket i ndrojtur ne oret e vona
Eshte nje ze i harruar apo ndoshta jehona

Mes heshtjes se maleve pertej dritares sime
Trishtimi eshte nje frut pafundesie
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:50

Ja dhe njehere per poezine dhe fjalen e bukur poetike .
MARSHI I FJALEVE


Fjalė,
si plagė shpirti tek buza nė prag
muzė dhe mort
Poezi!
Deri gjyqtare me cekan.


Fjalė,
Si ushtarė medalje keni hak
Por, sa u shpreh me ju, ndjenja
Zemra?
Ajo … vulos me gjak.!
"I.Te thyera" G.Banaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:50

Pėrtej teje

Pėrtej teje ėshtė njė tjetėr
Shpirt i butė shpirt i egėr
Qė nė sy ka veē vetminė
Nė vetmi njė pikėllim
Qė mendohet buzė mbrėmjes
Dhe i pastėr dhe pėrlyer
Midis ankthit dhe dhėmbjes

Jeta ėshtė pasqyrė e thyer
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Edmond Tupja, Profesori me Biciklete..   8/2/2010, 18:51

Luani i Bashkisė dhe Kali i Skėnderbeut

04/10/2009• Edmond Tupja

Njė ditė prej ditėsh, tek pėrshkruaja diagonalisht me biēikletė sheshin Skėnderbe tė kryeqytetit, gunga-gunga e gropa-gropa, qė pret tė rregullohet njė perėndi e di se kur dhe nga kush, m’u kujtua njė fabul e frėngut La Fonten tė shekullit XVII me titull “Kur u plak Luani”, pėrmbajtjen e sė cilės mund e duhet ta pėrmbledh shkurtimisht si vijon:
Luani, tmerri i pyjeve, njė ditė na u plak dhe nisi tė kujtonte me mall tė pėrlotur kohėn e trimėrive tė tij; ndihej fatkeq sepse shtetasit e vet, qė dridheshin dikur para tij, nuk i trembeshin mė; kėshtu, kali i binte me shkelma, ujku e kafshonte, kau e qėllonte me brirė, por kulmi qe kur erdhi pėr ta goditur edhe gomari, mė frikacaku i frikacakėve: “Ah, ia bėri Luani, e dija qė vdekje ka, por se do tė vdisja kaq turpshėm s’ma merrte mendja!”.
M’u kujtua pikėrisht kjo fabul dhe jo njė tjetėr, por pėr analogji kontrastive, sepse nė kėtė shesh, qė ėshtė turpi i Tiranės, madje i Shqipėrisė, aq i rrėnuar, aq i lėnė pas dore dhe aq mjeran mė duket ēdo mėngjes, madje nė ēdo orė tė ditės (por jo tė natės sepse errėsira dhe efektet e ndriēimit ia fshehin bukur paraqitjen e vobekėt), janė takuar ballė pėr ballė Luani i ri i Tiranės dhe Kali i vjetėr i Skėnderbeut. Si kėshtu? – mund tė habitet me tė drejtė lexuesi i vėmendshėm dhe i paanshėm i rubrikės sime tė sė dielės. Atėherė, po shpjegohem:
Prej disa kohėsh, thuhet se, netėve pa hėnė e pa shi, Skėnderbeu e lė tė lirė Kalin e vet tė vjetėr tė ēmpijė kėmbėt duke e zbritur nga piedestali dhe duke e lejuar tė shėtisė nė sheshin qė mban emrin e tij. Mirėpo Kalit, nga qė sheshi ėshtė gropa-gunga dhe gunga-gropa, i merren nganjėherė kėmbėt dhe rrėzohet; i revoltuar nga ky fakt, Skėnderbeu, tek pa dritė njė natė pa hėnė e pa shi te zyra e Luanit tė ri tė Bashkisė, i quajtur ndryshe Edi Rama, njėkohėsisht Kryetar i Partisė Socialiste, iu fut brenda kėtij me gjithė kalė dhe iu lut qė ta rregullonte sheshin sa mė shpejt. Kur Luani i Ri i Bashkisė i mėsoi se nuk kishte fonde pėr kėtė, Heroi ynė Kombėtar nxori nga trasta e bajgave tė kalit tė vet, ku i kishte fshehur prej shekujsh, disa gurė tė ēmuar e monedha tė florinjta, qė u kishin shpėtuar kthetrave tė turqve osmanllinj pas pėrdhosjes sė varrit tė tij nė Lezhė si edhe babėzisė sė Enver Hoxhės, dhe ia fali qė t’ia rregullonte sa mė shpejt e sa mė mirė sheshin me emrin e vet tė panjollosur. Por, thuhet, megjithėse Luani i ri i Bashkisė ia dha fjalėn, asgjė nuk bėri, sepse qėlluan nė mes zgjedhjet e 28 qershorit, kėshtu qė, njė natė pa hėnė e pa shi, pasi u rrėzua nja dy-tri herė tek kalonte nėpėr shesh, Kali i vjetėr i Skėnderbeut iu pėrvodh tė zotit, iu fut Edi Ramės nė zyrė dhe i dha njė shkelm diku, atje ku kurrizi nuk quhet mė kurriz, duke i kujtuar, me njė hingėllimė mbretėrore, premtimin e pambajtur. Ndryshe nga kali i fabulės sė La Fontenit, Kali i vjetėr i Skėnderbeut i tregoi Luanit tė ri e tė fuqishėm tė Bashkisė e tė Partisė Socialiste se nuk i trembej atij dhe se nuk ishte as si kali, as si ujku, as si kau, edhe aq mė pak si gomari i fabulės.
Prej disa kohėsh, thuhet gjithashtu se njė profesor i vjetėr frėngjishteje, ēun Tirone me diplomė Sorbone, qė kalon gati ēdo ditė – deri sa ta nxjerrin nė pension – nėpėr sheshin Skėnderbe me biēikletėn e tij rrakezhdrake, sė cilės i kėrcasin e i kuisin rrotat, pedalet, zinxhiri e shala nga gungat e gropat e panumėrta e tė pashmangshme, ka ndėr mend t’i futet nė zyrė dopiokryetarit Rama bashkė me biēikletėn e tij pėr t’i kujtuar premtimin e pambajtur dhe, me atė rast, shkelmin e Kalit tė vjetėr tė Skėnderbeut, si edhe pėr t’i dhuruar pėrkthimin qė i ka bėrė fabulės sė La Fontenit duke shpresuar se, pas leximit dhe rileximit tė vėmendshėm tė saj, dopiokryetari nuk ka pėr tė harruar se njė ditė, sado e largėt qoftė ajo, do tė plaket ashtu si Luani i fabulės, dhe se atėhere kuajt, ujqėrit, qetė dhe, sidomos, kryesisht dhe veēanėrisht gomarėt e partisė sė tij, do t’i sulen t’i lenė si kujtim shenja shkelmash, brirėsh e dhėmbėsh. Thuhet, sė fundi, se pikėrisht atė ditė fatkeqe tė pashmangshme, profesori i moēėm i frėngjishtes ka vendosur t’i dalė nė krah Luanit plak, dikur, nė rini, kryetar bashkie e partie njėherazi, pėr ta mbrojtur nga sulmet e pabesa tė ish-vartėsve tė tij tė paskrupuj, qofshin ata kuaj (por jo si ai i Skėnderbeut), ujqėr, qe dhe, siē pritet, gomarė tė njė race tė papėrfytyrueshme.


panorama
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:51

Jam hapur

Jam hapur si lule e etur
Pėr tė pritur njė rreze drite

Pres prej vitesh pres prej shekujsh
Qė tė shpėrbėhet kjo natė e plasaritur

Pres po sa do tė pres kėshtu pa gjumė
A ia vlen pėr njė rreze drite tė rrish zgjuar
Gjithė jetėn, gjithė vdekjen pa fund?


Po dalim

Po dalim nga frigoriferi i Historisė
Tė zbardhur trup e shpirt prej akullit
Gjysmėshekullor. Po dalim

Sa e mundimshme qenka shkrirja
Na dhembin kockat fjalėt ėndrrat
Na dhemb koha e humbur. Sa e mundimshme

Diēka shpresojmė megjithatė nė mėnyrėn tonė
Njė kuptim i duhet gjetur jetės qė pikon
Tek dridhet nė diell. Diēka shpresojmė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:51

Edmond Tupja, 23 vjet pranė njė fėmije autik

Iu desh tė japė mbi 180 autografe. Dhe tė gjithė tė ndryshėm, sipas energjisė qė i pėrēohej nė atė moment shtrėngimi duarsh, apo zgjatjeje libri. Dje, nė hollin e Teatrit Kombėtar tė Operės dhe Baletit, Edmond Tupja prezantoi librin e tij “Kur dhimbja premton dashuri - Tė jetosh me njė fėmijė autik”, botim i shtėpisė botuese “Ombra GVG”. Njė eksperiencė e jetuar. Njė libėr i dhimbshėm e plot dashuri. Shumėkush qė e ka lexuar, nuk ka mundur tė mos drithėrohet nga rrėfimi i njė babai mbi jetėn pranė njė fėmijė, jo si gjithė tė tjerėt. Tė njė djali, tashmė 23 vjeē, i prekur nga autizmi. E ftuar nė kėtė promovim, Liri Berisha, Presidente e Fondacionit tė Fėmijėve Shqiptarė “Domenick Scaglione”, u shpreh se ajo, nė pozicionin e mjekes pediatre, por edhe tė njė nėne, i detyrohet shumė tė dy prindėrve tė Gesit, Edmondit dhe Xhildės pėr ditėt e vėshtira qė kanė kaluar, pėr durimin dhe dashurinė qė i kanė dhėnė kėtij fėmije. “Libri “Kur dhimbja premton dashuri” nuk ėshtė vetėm njė libėr pėr djalin e me autizėm tė Edmond Tupes, por pėr autizmin e shoqėrisė shqiptare”, u shpreh Artan Hoxha, drejtor i Institutit tė Studimeve Bashkėkohore. Sipas tij ky libėr ėshtė pasqyrė e atyre problemeve, pėr tė cilat nuk flitet e mbahen tė fshehta, e qė bėjnė qė tė mos kalosh pėrtej atij muri qė krijon nė zhvillimin mendor dhe perceptimin e botės prej fėmijėve qė janė mbartės tė saj. “Kur dhimbja premton dashuri - Tė jetosh me njė fėmijė autik”, ėshtė njė libėr i drejtpėrdrejtė. Tupja rrėfen hapur kėtė eksperiencė, tė cilėn nuk do tė kishte dashur ta jetonte, por qė e ka pėrballuar. Ai tregon dobėsitė e tij, por edhe burimin e forcės pėr tė pranuar fatin qė i ishte caktuar djalit tė tij, atij vetė e bashkėshortes. Kjo ėshtė arsyeja pse ky libėr ka tėrhequr vėmendjen e lexuesit, jo vetėm tė atij qė ndan tė njėjtin short me tė, por edhe tė njė lexuesi mė tė gjerė, i cili ka mundėsi tė kuptojė se ē’do tė thotė tė duash pa kushte dhe nė ēdo rrethanė.


Tė dhėna

Titulli: “Kur dhimbja premton dashuri - Tė jetosh me njė fėmijė autik”
Autori: Edmond Tupja
Shtėpisė botuese: “Ombra GVG”

Panorama
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:52

Edmond Tupja: Ju tregoj vuajtjet me djalin tim, i semure me autizem

NGA: ILDA LUMANI


Ai luan mė mirė se kushdo me fjalėn. Kjo, sepse e njeh mirė atė. Sapo i them emrin tim nė telefon, mė thotė se do ishte shumė bukur ta kishe me H (Ilda). “H” ėshtė fi snike, hyjnore”, e gati tė vė nė faj pėr kėtė gjė, a thua se njerėzit e zgjedhin vetė emrin e tyre. Por, nė fakt kėtė herė ai nuk do tė fl asė pėr fjalėn, interpretimin e saj. Pedagogu dhe studiuesi, pėrkthyesi e publicisti i mirėnjohur, autor i mjaft librave, Edmond Tupja kėtė herė fl et pėr dhimbjen e tij. Njė dhimbje qė atij dhe Xhildės, i ka premtuar dashuri, ashtu siē edhe e ka titulluar librin e tij: “Kur dhimbja premton dashuri/ Tė jetosh me njė fėmijė autik”. Ėshtė jeta e Gesit, djalit tė tij... Tė mirėpriturit gjithė dashuri nga dy prindėrit e shqetėsuar gjithmonė pėr ēdo reagim tė tij... por tė tronditur pamasė kur pasi Gesi kishte mbushur pesė vjeē, mėsuan se ai vuante nga sindroma e autizmit... Dhimbja s’kishte fjalė... Ajo depėrtonte bėrė tė tejdukshėm... nė ēdo rresht tė librit, e ndjen atė...
Sot Gesi ėshtė 23 vjeē, por mosha mendore e tij ėshtė vetėm katėr vjeē. Tupja ka shkruar gjithė pėrjetimin si baba, ditėt e vėshtira tė Gesit, sidomos gjatė krizės sė adoleshencės, apo edhe kur koha ėshte gri. Po ashtu, castet e lumtura me Gesin, kur ai i puth, i pėrkėdhel gjithė dashuri. E ndėrkaq, shqetėsimin e pashtershėm qė tė shpon nė trup pėr fatin e Gesit, kur dy prindėrit e tij tė mos jenė mė nė kėtė botė... “Kush do tė kujdeset pėr Gesin kur ne tė mos jemi mė?”
Pyetja e parė qė mė bėtė kishte lidhje me emrin tim. Ju Edmond, vetė e keni zgjedhur emrin tuaj?
Emrin Edmond ma ka zgjedhur mamaja, ma ka thėnė vetė. Nė moshėn 11-vjeēare lexon nė Greqisht (sepse ishte nė Greqi atėherė, i ati ishte tregtar), lexon romanin “Konti i Monte Kristos”, ku personazhi kryesor ishte Edmond Dantesi.
Mė vuri emrin Edmond prej tij. Qė atėherė e kishte vendosur, qė kur tė martohej do tė bėnte njė djalė dhe do t’ia vinte emrin Edmond. Dhe, kėshtu pra emrin e kam nga Edmond Dantesi. Por, unė mendoj, ose me kalimin e kohės, pasi bėra studimet nė Francė, lexova Frojdin, them se do ketė qenė ndryshe. Domethėnė, ajo si njė 11- vjeēare, shumė e zhvilluar pėr moshėn e saj, do ketė ėndėrruar tė martohet me njė Edmond. Mirėpo, ajo doli partizane aty nė mal, nė Brigadėn e Parė nuk takoi njė Edmond, por takoi njė Skėnder dhe bėri atė qė Frojdi e quan “transfertė”, atė ėndrrėn e vet e realizoi tek i biri, tek djali i madh dhe dihen lidhjet e nėnės me djalin e madh e me djemtė nė pėrgjithėsi, ashtu si edhe lidhjet e babait me vajzėn e madhe e vajzat nė pėrgjithėsi. Kėshtu, unė e mora emrin Edmond.
Jeni i kėnaqur me emrin tuaj?
Jam i kėnaqur, ndihem mirė. Ėshtė emri im. Kur thoshte dikush, njė politikan nė radio, kur shqiptarėt shkonin nė Greqi e nė Itali (e sidomos nė Greqi ishte mė e theksuar) dhe ndėrronin emrin, ai thoshte, qė unė e kuptoj qė njė njeri qė quhet Mahmut ta ndėrroj emrin, se shkurtimisht si mund ta thėrrasin Mahmutin, por njė njeri qė quhet Hasan, le ta mbajė Hasan. Kėta nga Hasan e bėjnė Aristidh, nga Xhevrie e bėjnė Xhesika, nuk ka kuptim. Kėshtu qė unė nuk e ndėrroj emrin tim. Sikur tė ma shtrojnė me flori, siē thuhet rėndom, unė nuk e ndėrroj. Jam i identifikuar me emrin tim.
Mirė, le tė kalojmė tek motivi i intervistės, qė ėshtė pikėrisht libri qė keni shkruar pėr djalin tuaj, Gesin. Si lindi ideja pėr tė shkruar atė dhimbje qė ju vetė e keni jetuar?
Erdhi krejt natyrshėm. Unė kisha pėrkthyer lloj-lloj librash, mbi 40, kam shkruar rreth 12 libra nga temat mė tė ndryshme, qė nga shkenca e pėrkthimit, tek fjalorėt erotikė, Fjalori Sinonimik i Gjuhės Shqipe (i pari), lloj-lloj temash kanė pasur librat e mi. Njė ditė pata njė si ndriēim, qė gjithė kėtė edhe vuajtje tė madhe, edhe gėzime tė vogla me djalin, kėtė pėrvojė, pėrse ta mbaj vetėm pėr vete, tė humbasė, ndoshta do mė bėnte mirė nė disa rrafshe, qė ta shkruaj. Sė pari, do t'i jepja njė pėrvojė prindėrve qė kanė fėmijė tė tillė; sė dyti do t'i sensibilizoja organizmat, institucionet qeveritare, shoqėrinė civile qė kėta fėmijė kanė nevojė pėr t'u marrė nė ngarkim, qė tė socializohen, tė shoqėrizohen, tė hyjnė nė marrėdhėnie, sepse inteligjencėn e kanė, por e kanė tė frenuar; edhe sė fundit dhe mė sė paku, mua mė duket egoiste, por kėshtu ėshtė, duhet tė shkarkoja, tė pastroja vetveten, sepse ēdo libėr, ēdo vepėr arti ėshtė pastrim i vetvetes. Domethėnė, njė lehtėsim, njė barrė qė e ke brenda do ta nxjerrėsh.
Nė momentin qė e shkruat, e mė tej e pėrfunduat librin, e shkarkuat plotėsisht kėtė barrė?
Kam vuajtur kur e kam shkuar! Ēdo libėr ėshtė vuajtje. Letėrsia ėshtė vuajtje, thotė Fatos Kongoli, autori im, qė e kam pėrkthyer nė frėngjisht. Por, tė shkruash njė libėr tė tillė, ku ti shfaq pėrpara botės gjithė dhimbjen tėnde, dhe nė kuptimin e madh se ēfarė do tė bėhet me kėtė fėmijė kur prindėrit tė mos jenė pranė; do ta plasin nė ndonjė spital psikiatrik, do ta dendin me ilaēe, me 'haloperidol', etj, ku bėhet shuk mishi... nga kjo frikė, thashė, do shkruaj kėtė libėr qė tė ndėrgjegjėsoj shtetin, shoqėrinė, t'u japim njė minimum, jo ushqimi dhe uji, pra pėr tė pirė e pėr tė ngrėnė, por t'u japė njė qoshe tė ngrohtė. Se kėta kanė nevojė pėr dashuri, kanė nevojė pėr mirėkuptim, duan durim, duhet njė personel tė kualifikuar, kėta mund tė integrohen nė punė tė thjeshta, pėr shembull im bir ka qejf tė mbushė dhe tė zbrazė kova. Mos kujtoni se ėshtė fushė me lule, natyrisht edhe jashtė shtetit ka probleme tė tilla. Sigurisht qė shėrbimet psikiatrike, atje ku jo rrallė pėrfundojnė fėmijė tė tillė, janė pak mė njerėzore se tonat, por unė them qė shteti ynė duhet qė pėr kėta fėmijė, sidomos pėr kėta se e kanė inteligjencėn, por e kanė tė bllokuar, por edhe pėr fėmijė tė tjerė, tė gjithė ata qė kanė probleme tė tilla' pėr tė paralizuarit, paraplegjikėt, pėr tė verbrit, etj, duhet tė kenė kushte. Numri i tyre vjen duke u rritur, sepse kjo ėshtė edhe tendenca nė botė, jo vetėm nė Shqipėri. Para 20 vjetėsh ka qenė njė autik nė 10 mijė, tani flitet pėr njė nė 156, pra le tė themi 10 nė 10 mijė, pra po shtohet kjo dozė, pėr shkak tė arsyeve qė unė edhe i kam shpjeguar nė libėr. Pse ndodh kjo? Unė mendoj qė shkenca mjekėsore duhet tė veprojė aq shumė, qė qysh nė barkun e nėnės, nė tremuajshin e parė, kur aborti ėshtė i mundshėm pa rrezik pėr jetėn e nėnės, tė diktohet dhe t'i thuhet prindėrit qė fėmija juaj ka kėtė defekt, do ketė kėtė tė ardhme. Doni ta sillni nė jetė? Apo nuk doni? Problem pėr ju, problem pėr familjen e pėr shoqėrinė... doni apo jo ta sillni nė jetė?! Ka nėna qė janė kurajoze dhe thonė "JO", unė do ta sjellė nė jetė. Por, ka nėna qė marrin vendimin tjetėr.
Mė falni qė po tregohem cinike; nėse do tė ishte zbuluar qė tre muajsh qė Gesi do tė kishte kėtė sindromė, ēfarė vendimi do tė kishit marrė ju?
Mua? Kjo pyetje i bėhet nėnės! Ka nėna qė vendosin "Jo". Unė mendoj qė deri nė 3 muaj nuk ėshtė krim, nuk ėshtė vrasje. Sartri thotė qė, "aborti nuk ėshtė krim, ėshtė njė vrasje metafizike!", kėshtu qė unė vet nė kėtė rast jam pėr abort, sepse ėshtė plagė pėr nėnėn, plagė pėr familjen dhe shoqėrinė, pėr shtetin. Ėshtė vėrtetė traumė. Traumė e pėrjetshme. Por, kur lind fėmija, tė supozojmė qė t'i bėhet njė gjilpėrė etj, aty unė them jo. Ka ardhur nė jetė tashmė.
Nė libėr keni shkruar historinė e Gesit, aty ka momente mjaft tė dhimbshme, cili prej tyre ka qenė mė i vėshtiri pėr t'u hedhur nė letėr?
Ēdo moment ėshtė i vėshtirė. Ka momente ku unė kam qarė kur shkruaja librin, momente kur mendoja pasigurinė e tė ardhmes sė Gesit, unė aty tronditesha, mė kullonin lot, vetvetiu. Ka edhe momente tė tjera kur kam qarė, por sa herė qė nė atė libėr ėshtė folur pėr tė ardhmen e fėmijės, sa herė qė nė kėtė libėr flitet pėr marrjen e pėrgjegjėsisė sė rritjes sė kėsaj fėmije dhe unė rijetoja skenat, unė qaja, gulēoja me ngashėrim.
Po gjatė kėsaj bashkėjetese me Gesin, pėr ju si baba cili ka qenė momenti mė i vėshtirė?
Ka pasur shumė... unė i kam treguar nė libėr. Por, ka pasur momente tė vėshtira sidomos nė krizėn e adoleshencės. Gesi ishte shumė i dhunshėm ndaj vetes sė tij, pastaj bėhej i dhunshėm edhe me ne. Kush ka rritur fėmijė, e ka parė qė nė kohėn e adoleshencės edhe fėmijėt normalė janė tė dhunshėm, qoftė verbalisht me gojė, qoftė me gjeste, domethėnė tė godasė. Unė kam shembuj konkret nga njerėz qė i njoh, nga komshinj, etj, qė kishte raste kur fėmija godiste prindin, sidomos djemtė. Kėshtu qė nėse unė librat e tjerė i kam nxjerrė nė dritė natyrshėm, me njėfarė dhimbjeje si pėr shembull gruaja qė lind, kėtė libėr unė e kam nxjerr nė dritė me operacion ēezarian, sepse e kisha tė tėrin brenda dhe pastaj kur filloi tė dalė, kishte dhimbje tė llahtarshme. Por tani, ashtu si njė grua qė ashtu siē lind ndihet e kėputur mbas lindjes, qė thonė se dhimbjet e lindjes janė tė llahtarshme, unė nuk i kam provuar ato dhe nuk kam ndėrmend t'i provoj sepse kėshtu ėshtė natyra mashkullore, ajo njerėzore, unė kėto dhimbje i kam ndjerė mendėrisht kur mbarova sė shkruari kėtė libėr dhe ende nuk e kam marrė veten, mė besoni.
Gesi nuk ka bėrė asnjėherė pyetjen "Pse". Ju vetė sa herė e keni bėrė?
Me mijėra herė, kur kam qenė fėmijė. Unė i nxija jetėn time mėje kur isha tre vjeē, kur dilnim tė shtunėn ose tė dielėn nė darkė dhe mė nxirrnin nė karrocė, unė kisha njė lumė me pyetje; "Pse kjo pema ėshtė kėtu? Pse kjo makina kalon kėshtu? Dhe, pyetjet e mia nuk kishin fund. Aq sa ime mė qante; "po mjaft pra me psetė se mė hėngre".
Po pasi morėt vesh sėmundjen e Gesit, sa herė e keni bėrė pyetjen, "Pse mė ndodhi mua"?
Ah, e kam bėrė njė herė vetėm; "Pse mė qėlloi mua?" dhe kaq. Pastaj pyetja qė pėrsėritet ėshtė: "ēfarė do tė bėhet me fėmijėn pas vdekjes sime?"
Ndėrkohė, bashkėshortja juaj si e ka pritur botimin e historisė sė Gesit?
Ah, atė e ka rrahur jeta mbas zbulimit tė sėmundjes, mė fort se unė, sepse ėshtė gdhirė me djalin. Unė punoj, dal, shkoj nė fakultet jap mėsim, vij kėtu, u jap intervistė ju, por ajo ėshtė vetėm me djalin; del mė pak, ėshtė e burgosur, prandaj ėshtė e madhėrishme ajo ėshtė pėr mua, me tė drejta tė plota dhe tė barabarta, bashkautore e librit. Ajo mė ka dhėnė mundėsinė ta shkruaja librin.
Po tė afėrmit, familjarėt, miqtė tuaj, si kanė reaguar kur kanė mėsuar qė shkruat kėtė libėr?
Vėllezėrit e mi nuk e kanė lexuar akoma se janė jashtė shtetit, nuk e kanė parė, shokė, miq e kolegė mė thonė: "Tė lumtė pėr kurajėn!", sepse tė bėsh publikisht kėtė jetė nuk ėshtė kollaj. Ne shqiptarėt, ballkanasit, nuk para flasim pėr kėto gjėra. Madje, kur u mor vesh sindroma e Gesit disa mė thanė, mos e bėj publike, fshihe. Por, unė jam i hapur, duhet qė tė gjithė ta merrnin vesh, unė do tė ndjehesha mė mirė dhe do mė kuptonin mė mirė tė tjerėt. Kur shkoja nė fakultet ose takoja ndonjė mik dhe isha i gėrvishtur apo i nxirė nė fytyrė, ata e dinin qė mua mė kishte bėrė ashtu im bir kur ishte nė krizėn e adoleshencės, dhe nuk mė bėnin pyetje. Gjatė kėtyre ditėve mė kanė marrė nė telefon shumė, po shumė njerėz, ndoshta rreth 40 telefonata. Njė zotėri nga njė fshat i Korēės mė mori dhe mė tha: "Profesor, tė dėgjova dhe kam njė shtėpi tė madhe me kopsht me gjelbėrim, ēdo verė merr djalin dhe eja rri sa tė duash". Ka njerėz tė mirė sa tė duash. Ka njerėz tė mirė!
Studentėt tuaj e kanė lexuar librin, dhe ju ka bėrė ndonjė prej tyre ndonjė pyetje?
Jo, sepse nuk e kanė lexuar. Mbase dhe nuk e dinė qė e kam botuar. Unė nuk jam si disa kolegė tė mi, qė jo vetėm u bėjnė publicitet librave tė tyre, por edhe ua shesin atyre me detyrim. Unė nuk e bėj kėtė. Unė dhe pėr librat e profesionit, tė mėsimdhėnies u them shkoni tek botuesi dhe i thoni qė t'u bėjė ulje.
Po sot si ėshtė Gesi?
Gesi sot ėshtė njė djalė i gjatė, pak mė i gjatė se unė, i shėndoshė. I shėndoshė, se nuk del jashtė nė hapėsirė. Ėshtė i dashur, shumė i dashur, mosha mendore e tij ėshtė katėr vjeē, por kur ka njė siklet, kur ndėrrohet moti, bėhet i dhunshėm me veten e tij, godet veten, dhe nė fakt nuk godet veten. Ai do tė pėrzėrė nga koka atė dhimbjen e thellė qė ka, por po t'i afrohesh ai tė godet, sepse ai veten nga tjetri e dallon pjesėrisht; unė i dukem si pjesė e tij, por flet, ėshtė i dhembshur, ėshtė i dashur. Kur ėshtė mirė, vjen tė puth. Pa i thėnė qė hajde, vjen tė puth, tė ledhaton, kėrkon tė luajė me ato lodrat e tij tė thjeshta, thotė hajde mė kap babi, tė vrapojmė, dhe unė bėj sikur e kap, luajmė me top.
Cili ėshtė mesazhi qė do t'u jepnit tė gjithė atyre prindėrve qė kanė fėmijė autikė?
Mesazhi im ėshtė ky: Zoti, natyra, fati, rastėsia, quajeni si tė doni, ky fėmijė ėshtė i juaji. Duhet t'i bėni ballė, ēifti duhet tė jetė shumė i fortė. Se ka mjaft prindėr qė janė ndarė, edhe nė Shqipėri madje. Fėmija autik ka nevojė pėr tė dy prindėrit, ka nevojė edhe pėr vėllezėrit, edhe pėr motrat. Jepuni dashuri kėtyre fėmijėve, ajo i qetėson, i bėn shumė mirė. Jepuni mirėkuptim, duke vėnė veten nė vendin e tyre, dhe ju do tė ndjeheni mė mirė dhe ai do tė ndihet mė mirė. Dhe, kini durim, shumė durim dhe thojini vetes qė pa kėtė fėmijė ju nuk do tė ishit kaq i mirė sa jeni sot. Ndėrkaq, kam njė mesazh edhe pėr autoritetet shtetėrore: Shteti shqiptar, shoqėria civile shqiptare, bizneset shqiptare, tė bėjnė diēka, qė ditėn kur tė keni bėrė gjithēka mundni, qė nė ditėn kur prindėrit e kėtyre fėmijėve nuk do tė jenė mė, kėta fėmijė tė mos pėrfundojnė nėpėr spitale psikiatrike! Bėni diēka pėr kėta fėmijė, qė tė merren nė ngarkim plotėsisht nga strukturat shtetėrore ose private, dhe qė nė kėto qendra tė gjejnė njė thėrrime dashuri e dhembshuri, pak mirėkuptim, nė mėnyrė qė kur tė shuhen kėta fėmijė qė nuk jetojnė mė shumė se 60 vjeē, tė ikin me njė kujtim tė mirė nga kjo jetė... nė qoftė se ata do tė kenė kujtime.
(GSH/BalkanWeb)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   8/2/2010, 18:52

Njė emėr midis njerėzve

Vendosur: 16/01/2010 - 09:08


• Edmond Arizaj

Kur nė dhimbjen e tjetrit, gjen lumturinė tėnde, kjo pamėdyshje do tė quhej cinizėm. Por profesor Edmond Tupja, duhet tė na e falė cinizmin, kėtė sjellje tė poshtėr njerėzore, sepse ai ėshtė aq i fortė, 17 vjet i fortė, sa tė mos pranojė sot njerėzillėkun fals, mėshirėn e pėshtirė, apo keqardhjen e shtirė. Libri i tij i fundit, kushtuar djalit 22-vjeēar me autizėm, ėshtė njė pėrmendore e forcės njerėzore. Nė dhjetėra faqe, qė padyshim pėrpihen mallėngjyeshėm nė pak orė, nė ēdo rresht, nė ēdo gėrmė, ka dashuri, ka dhimbje, ka urrejtje, ka nerv, ka inat. Aty janė pėrzier butshėm dhe egėrth tė gjitha ndjesitė njerėzore e kafshėrore.
Tupja e ka shqyer egoizmin. Nuk e ka mbajtur tė fshehur dhimbjen, por as ka pranuar ta ndajė me tė tjerė. Dhimbja ėshtė e tij. Ashtu si dhe gėzimi. Mund tė jenė vetėm 17 raste nė 17 vjet, por ėshtė i tij. Ka arritur tė mos qaravitet, duke na shmangur nga bashkėvuajtja, por na ka marrė pėrdore, duke na bėrė bashkėmendimtarė. Tė reflektojmė disa ēaste, ku je, kush je, si je, ēfarė ke marrė dhe ēfarė ke dhėnė, ēfarė do tė lėsh dhe si do ta lėsh, me ēfarė je pėrballur, ēfarė ke arritur dhe mbi tė gjitha, kush ėshtė forca jote, forca qė tė shtyn tė gjallosh.
Tupja na ka treguar thjesht, humnerėn ku e rrėzoi…ai ende s’e di se kush, por gjithsesi ishte njė hon i zi e i pafund. Ai nuk lejoi ta pėrpinte, u kap me thonj e me dhėmbė pas thepave tė errėt, duke tėrhequr nga pas edhe tė birin, pėr tė dalė sėrish nė dritė…Edmond Tupja ia doli…Por njė forcė e panjohur, shumė herė mė e madhe se forca e tij, e mbajti Gesin pėr vete, duke u treguar tepėr dorėshtrėnguar, i fali vetėm pak ēaste lumturie nga lumturia qė njė prind ndjen pėr fėmijėn e tij. I fali vetėm pak shikime, pak buzėqeshje, pak fjalė…dhe asgjė tjetėr.
Tupja ėshtė pėrpjekur tė na fusė nė njė botė ku ne “normalėt” nuk quhemi mė tė tillė. Nė njė botė pa lodra, pa qejfe, pa shokė, pa gėzim, pa dhimbje, pa dashuri. Kjo ėshtė bota e Gesit dhe gjysmėbota e Edmondit. Por ai nuk na kėrkon tė kuptojmė, sepse s’do tė mundeshim kurrė. As ai nuk ia ka arritur dot. Por mund tė meditojmė.
Tė meditojmė pėr dashurinė dhe forcėn e njeriut, pėr dashurinė dhe forcėn e njė babai. Tė meditojmė pėr degėzimin e ēuditshėm qė merr ndonjėherė jeta. Dhe pėr mundin e sakrificat qė duhen pėr t’u rikthyer sėrish nė rrjedhėn normale, e qė jo pak herė nuk ia arrin dot. Ju jeni normalė, thotė Tupja. Edhe kur shkoni ushtarė, edhe kur hyni nė burg, jeni sėrish normalė. Tek anormaliteti (siē e shohim ne) i njė tė dėnuari, ai sheh pamundėsinė pėr tė parė normal tė birin. Dhe kjo dhimbje, arrin kulmin kur babai ateist i drejtohet vetė Zotit. Jo pse ėshtė dorėzuar. Jo pse ka vendosur ta lerė veten ta rrėmbejė humnera. Por thjesht se s’ka kujt t’i kėrkojė llogari, jo pėr vete. Ai nuk e mendon mė veten. Ndryshe nga prindėrit e mitikut Admet, ai ėshtė i gatshėm ta japė jetėn e tij pėr tė birin, nėse ėndrra i bėhet realitet.
Tupja i kėndon dhimbjes sė tij, por nė dhimbjen e tij ne duhet tė lexojmė forcėn. Forcėn pėr tė kaluar ēastet e vėshtira, sepse Tupja nuk ka kaluar ēaste, por vazhdon tė kalojė vitet, njėri pas tjetrit, njėri mė i vėshtirė se tjetri. Mos u demoralizoni, duket se ulėret Tupja. Mos u jepni para vėshtirėsive, ėshtė kėshilla tjetėr. Nėse ndokush ndodhet nė situatė tė vėshtirė, le tė mė kujtojė mua, thotė Tupe. Nėse ndokush i mrrolet fėmijės, le tė kujtojė Gesin, pėrgjėrohet sėrish. Dhe pas kėsaj, nuk na mbetet tjetėr, veēse ta falėnderojmė, pse nė kohė tė egėrta e tė ngatėrruara, na solli pak dashuri, qoftė edhe dhimbje, por dhimbje njerėzore. Por mbi tė gjitha, mbi gjithēka Edmond Tupja duhet tė krenohet se tashmė Gesi i tij nuk ėshtė njė anonim, por njė emėr midis njerėzve tė tjerė. Midis normalėve tė tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Francesk Armadhi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Francesk Armadhi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: