Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Dritėro Agolli

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:31

Dritėro Agolli


Nė shtėpinė e shkrimtarit qė rrėfen pėrpjekjet pėr tė shkruar librin e vet mė tė vėshtirė, aty ku do tė flasė pėr veten
DRITĖRO AGOLLI: “AUTOBIOGRAFIA IME”
Shkrimtari ka nisur tė rrėmojė nė kujtimet, shėnimet e fletėt e ditarit pėr tė shkruar librin e jetės sė tij


Dritėro Agolli ka nisur tė shkruajė tė vėrtetat e jetės sė vet. Njė libėr autobiografik ku do tė rrėfehet. Kėtė vendim e ka marrė prej mė shumė se dhjetė vjetėsh, por pėrgatitjet pėr tė nisėn pesė vjet tė shkuara dhe vazhdojnė ende. Dhjetėra fletorka, blloqe shėnimesh, albume fotografish, artikuj shtypi, fletė ditari...

Nė arkivin e shtėpisė sė tij ka filluar prej kohėsh rrėmimi pėr dokumente dhe shėnime. Korrespondenca intime me Sadijen, impresionet dhe suveniret e periudhės sė studimeve nė Rusi... Nga dhjetėra albume fotografish, qė i ka sistemuar tė gjitha vetė nė bibliotekėn e dhomės sė gjumit, tek dosjet e trasha plot me shėnime nga periudha tė ndryshme tė jetės, i duhet t’i lexojė edhe njė herė tė gjitha dhe tė rrėmojė pėr ato interesantet, duke ngjallur boll kujtime prej tė tjerave. Por jo vetėm aty, nė arkivėn e shtėpisė. Njė pjesė e rėndėsishme e shėnimeve kanė mbijetuar nga arkivat e gazetės “Zėri i Popullit” ku shkrimtari pati punuar pėr 15 vjet. Por arkivi mė i rėndėsishėm pėr librin autobiografik qė sapo ka nisur ėshtė kujtesa e tij. Kėshtu thotė ai vetė. “Por mė shumė, mua m’i sjell ndėr mend ngjarjet kujtesa. Pse i vė rėndėsi kujtesės? “Sepse ato gjėra qė i kam harruar, nuk kanė qenė tė rėndėsishme dhe rreth atyre qė mė kanė mbetur nė mendje ėshtė mė mirė tė flas. Mė ka mbetur nė mend, pėr shembull, njė detaj qė e kam si lajtmotiv: lumi i fshatit. Ai gjithnjė mė gurgullon nė vesh, edhe nė ėndėrr mė del. Edhe kur jam jashtė, mua nuk mė del nė ėndėrr Misisipi apo tė tjerė lumenj, po lumi i Devollit, ay mė gurgullon gjithnjė. Kjo ėshtė njė gjė e rėndėsishme qė mė kam mbetur nė mendje qė nga fėmijėria, sepse rreth atij lumi jam rritur”, - na tregon Dritėroi. Pra gjithēka nė autobiografinė e shkrimtarit ka pėr tė zėnė fill me fshatin Menkulas tė Devollit, ku edhe ka lindur. Autobiografia qė ende nuk dihet sa voluminoze do tė jetė dhe kur do tė ketė mbaruar, siē na thotė shkrimtari ka pėr tė qenė e plotė dhe do tė pėrfshijė tė gjitha etapat e jetės sė tij. Njerėzit qė ka takuar e qė i kanė lėnė mbresa, vendet ku ka shkelur, letėrsia, politika... Veēse ka vendosur tė mos i japė rrjedhė kronologjike asaj. Ndonjėherė mendon ta shkruajė fare thjeshtė, me njė stil tė lirė, por ende nuk e ka pėrcaktuar linjėn pėrfundimtare, edhe njė skicė qė kishte pėrpiluar, tani e ka hedhur poshtė dhe ėshtė akoma nė kėrkim. “Njė herė e pati vendosur edhe titullin, por pastaj hoqi dorė prej tij”, - na thotė Sadija, bashkėshortja.
Vėshtirėsitė
Si rrallė ndonjėherė, edhe njė shkrimtar i madh si Dritėro Agolli ėshtė vėnė nė vėshtirėsi pėr tė shkruar njė libėr, sepse kėsaj radhe do tė thotė tė vėrtetėn e vet aty. Ja si e shpjegon ai njėrėn prej vėshtirėsive tė tij: “Kėto lloj librash janė tepėr tė vėshtira, duhet tė jesh sa mė i vėrtetė, siē e thonė me njė fjalė tė huaj, tė jesh sa mė objektiv, me njė fjalė tė mos gėnjesh dhe tė mos e redaktosh biografinė tėnde. Unė nuk kam dėshirė qė tė redaktoj jetėn, jeta nuk redaktohet, ajo ėshtė jetuar ashtu dhe ashtu mbetet. Redaktoje sa tė duash ti, rregulloje, e vėrteta do tė dalė njė ditė nė dritė dhe atėherė edhe pse nuk do tė jesh nė jetė, mund qė miqve tė tu, t’u vijė turp; shiko si paska gėnjyer ky njeri, do tė thonė”. Ai shton se duke lexuar disa libra tė kujtimeve tė njerėzve qė njeh, sheh se njė pjesė e madhe e tyre nuk janė tė vėrteta, prandaj thotė se i ruhet kėsaj. “Qė tė mos thotė ndonjė kolegu im qė kjo nuk ėshtė e vėrtetė siē them unė tani pėr disa libra qė lexoj, sidomos kur lexoj qė shkruajnė pėr kohėn e komunizmit, qoftė edhe pėr tė fashizmit dhe nuk i thonė tė vėrtetat siē janė. Ėshtė fatkeqėsi kur nuk i thotė njė shkrimtar tė vėrtetat dhe mundohet tė redaktojė jetėn siē thashė. Jeta jetohet dhe mbaroi. A e redakton dot 60 -vjetorin? Kėtė merak kam unė, qė tė mos redaktohet jeta”. Por nuk ėshtė i vetmi shqetėsim i Dritėro Agollit pėr tė shkruar autobiografinė e vet. Ai thotė se “Pėr ne shkrimtarėt shqiptarė ėshtė e vėshtirė tė shkruash njė autobiografi dhe ndryshe ėshtė pėr shkrimtarėt e mėdhenj tė botės qė janė edhe tė pasur shumė. Ata kanė njė sekretari tė tėrė, kanė njerėz qė merren me grumbullimin e shtypit, ia presin artikujt, ia bėjnė gati, e regjistrojnė nė manjetofon, zbardhin gjithēka dhe ai i redakton... ėshtė mė e lehtė pėr ta. Ne duhet t’i bėjmė vetė gjithēka nga fillimi, jemi si nė kohėn e shkrimtarėve tė shekullit XIX. Nga kjo anė ėshtė e zorshme tė shkruash vetėbiografinė”. Por ai ka patur edhe vėshtirėsi tė tjera. “Meqėnėse kam patur kohėt e fundit sėmurė mushkėritė, kjo mė pengoi, mė dembelosi, u bėra mė pėrtac dhe mė ndėrpreu punėn. Sėmundja mė shkėputi nga tė shkruarit. Tani do tė pres... ngjet si me njė makinė qė pret t’i ngrohet motori, qė tė fillojė tė punojė, ose si televizori qė duhet tė nxehet pak qė tė dalė figura, edhe unė po pres tė ngrohem qė tė mė dalė figura. Mendoj se mund ta shkruaj kėtė libėr, po nė qoftė se njeriut i del njė e papritur, siē thotė populli i bie njė damlla, atėherė nuk ka ēfarė bėn....” Dhe shton se “nė kėto kohė sa jam shėndoshė mendoj ta shkruaj librin, por ndonjėherė bėj edhe punė paralele, pėr t’u zbavitur, ose lexoj, pėrkthej ndonjė vjershė, shkruaj ndonjė tregim”.
Copėra kujtimesh
Nga Shkodra nė Gjirokastėr, shėnimet qė ka mbajtur si gazetar dhe qė i ruan nė dosje tė posaēme, tani me shumė kujdes, pasi ua di mirė vlerėn, janė pėr tė njė arkiv i vėrtetė kujtese pėr ngjarjet, njerėzit dhe vendet qė ka parė nė atė kohė, duke filluar nga 1957 kur nis punėn si gazetar tek “Zėri i Popullit”. Shumė shėnime nga krahina e Matit, tė cilėn thotė se e ka vizituar shumė, personazhe dhe miq qė ka takuar atje, tregime interesante, nė kėtė fazė tė pėrzgjedhjes, gjithēka i hyn nė punė shkrimtarit. Por mė shumė vend nė libėr do tė gjejė, pa dyshim, vendlindja. “Nuk mė harrohen shtėpitė e fshatit. Ato unė i njihja tė kujt ishin qė me erėn. Kjo shtėpi bie erė qepė, ata e kishin qejf qepėn. Ata tė tjerėt pinin raki kumbulle dhe prandaj shtėpia e tyre binte kėtė erė. Kjo shtėpi bie erė kafe, njerėzit e asaj shtėpie pinin kafe dhe unė i njihja. Shtėpia qė binte erė kafe ishte e Batos, ata kishin njė dyqan nė fshat qė nė kohėn e Zogut, tregtonin kafe. Kjo shtėpi bie erė hudhra se banorėt e saj kishin qejf tė hanin hudhra. Nga kjo anė, me nuhatjen si njė langua, unė i njihja shtėpitė dhe jetėn e tyre. Me njė fjalė, nė librat autobiografikė, duke vėnė edhe detaje tė tilla, elementė tė jetės sė pėrditshme, ato bėhen tė vėrtetė dhe interesantė. Kėshtu mendoj, se po tė flasėsh qė unė kam qenė i zoti, unė kam qenė trim i madh, gjatė fėmijėrisė ziheshim dhe unė i mundja tė gjithė, tė gėnjesh pra kėshtu, kėto gjėra nuk kanė asnjė vlerė”, - rrėfen shkrimtari.
Proces
Nė atelienė e Dritėro Agollit
As kompjuter, as makinė shkrimi. Zakonisht ai shkruan me dorė dhe kjo mėnyrė i duket mė e pėrshtatshme. Nuk mbyllet nė studio. Librat e tij lindin nė sallonin e pritjes, aty ku nuk rreshtin vizitat qė nga mėngjesi deri nė mbrėmje. Por koha e tij e tė shkruarit ėshtė natėn vonė, kur nė shtėpinė e madhe bie qetėsia. Dritėroi ulet nė divan dhe mbėshtet dyert nė tryezėn e madhe rrumbullake, nxjerr fletoren mė tė rehatshme pėr tė shkruar dhe nis nga puna. Do tė kishte preferuar qė librat tė botoheshin si dorėshkrime, qė tė ishin sa mė tė vėrteta dhe thotė: “Qė kur dolli Gutenbergu, kur filluan tė shtypen librat, filloi tė humbė pak ana reale. Tani libri do tė kalojė nėpėr duar redaktorėsh, korrektorėsh dhe nuk do tė mbajė erė bojė. Njė dorėshkrim ėshtė shumė mė i vėrtetė. Dikush tjetėr para meje e ka thėnė se qė kur doli Gutenbergu, humbi e vėrteta. Unė shkruaj me dorė, me makinė shkrimi shkruaj gjėra tė thjeshta, ndonjė artikull por jo krijimtari dhe shumė shokė tė mi bėjnė kėshtu.
Rrėfimi
Si vendosa ta shkruaj librin?
“Nga fundi i viteve 60 tė jetės sime, pas moshės 60 e ca vjeēare, mendova tė shkruaja njė libėr pėr jetėn time, pėr vendet ku kam jetuar, pėr raportin me njerėzit e afėrmit e mi, qė kur kam filluar tė mendoj i pavarur, kur kam qenė nė ndėrgjegje, me njė fjalė qė kur mbaj mend. Pėr marrėdhėniet me shokėt, me miqtė, me gjithēka qė ėshtė e shtrenjtė pėr njerinė, qė kur fillova tė shkruaj, ēfarė rruge kam bėrė gjatė jetės sime, pėr shkrimtarėt, kritikat e mia dhe tė kritikuarin, unė vetė, pikėpamjet e mia pėr jetėn, fillozofinė, politikėn... Pėrpara moshės 60 -vjeēare nuk kam menduar tė shkruaj njė libėr tė tillė. Mendoj se pas kėsaj moshe, si ta shohė edhe gjendjen shėndetėsore, njeriu mund tė shkruajė njė libėr, vetėm atėherė ai pothuajse e ka kryer mė shumė se treēerekun e jetės sė tij dhe ka se ē’kujton. Jeta e tij ėshtė e pasur. Po grumbulloj materiale prej 5-6 vjetėsh. Shėnimet e mia qė kam pasur gjatė jetės, kam mbajtur shumė fletorka pėr krahina tė ndryshme ku kam shkuar dhe kam jetuar, qė nga Shkodra deri nė Gjirokastėr. Janė shėnime pėr njerėzit, si biēim ditari. Kam njė fat, sepse kam shkruar shumė artikuj nėpėr gazeta dhe ato mė kujtojnė jetėn, pavarėsisht qė unė i kam botuar dhe mund tė mos jenė plotėsisht tė vėrteta. Gjatė kėtyre 12 vjetėve unė kam shkruar shumė artikuj nėpėr gazeta dhe ato mė kujtojnė gjithė zhvillimet demokratike tė vendit tonė, kėshtu edhe duke i shfletuar ato, shėnimet apo tė botuarat, ato mė kujtojnė njė jetė. Nė kėtė fazė qė jam, merrem edhe me vogėlsira, blej fletore tė trasha, me format tė vogėl dhe pastaj them se dua tė gjej njė tjetėr mė tė madhe qė tė shkruaj mė rehat. Pata bėrė edhe njė skicė. Lufta mė e madhe qė bėn njė shkrimtar, ėshtė lufta kundėr dembelizmit. Njė ndėr shkrimtarėt e mėdhenj italianė tė shekullit tė shkuar, pėr tė luftuar dembelizmin e detyronte tė ėmėn qė ta lidhte pėr karrigeje me rripa qė tė detyrohej tė shkruante”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:31

Dritero Agolli


QELESHJA

Kur shkoi qeleshja e bardhė qė fekste Europės
Qė mburrej shqiptari fatkeq me tė huajt?
Besoj se u var prej kohėsh nė brirėt e lopės,
Apo me atė mund tė sjellin ga ēezma ujė pėr kuajt.

Ku vajti qeleshja qė rrnte si gonxhe mbi ēiftelinė
Dhe sillte nderimin dhe paqen ndėr oda?
Tani me qeleshen pėrcjellin mėrzinė,
Nė guvėn e saj po fshihet hashashi dhe droga.

A ndofta nė vend tė vitrinės me xham muzeut
Qėndron si relike pėrmbys nga pluhuri fshirė,
Qeleshja qė mblidhte flokėt shqiptare me ngjyrėn e dheut
Dy fekste mes trotuarėsh qyteti, a shtigjesh tej nė rrėpirė.

Sot zor se feks kjo qeleshe kėtej dhe andej nė Europė
madje as nė malet e Sharrit, Rugovės dhe Dajtit;
Atė mund ta gjeni dikund nė njė gropė
me shishet e hedhura tė San Benedetos dhe DASH-it.

Ah, sa moderne ka qėnė qeleshja pėr herėn e parė nė kokė!...


BALADA E TRE TĖ RĖNĖVE

Me dhentė ktheheshin nga mali tre kosovarė,
U zunė pritė sėrbėt nė gjunjėt e Sharrit
Tek era fletėt e vyshkura hiqte grykave zvarrė,
Tek vėrshenin fijet e holla tė barit.

I vranė e qirinjė s'u lanė tė ndezur nė darkė.
Nė vendin ku ranė tek blegėrinin dhentė
I frynė serbėt qirinjtė me gojėt si kacekėt nė farkė,
I shuan, mos dukeshin tė rėnėt e shenjtė.

Po dhentė gjuhėt e tyre me erėn e barit
I nxirrnin si flakė qiriri me krye drejt qiejve
Dhe qanin me blegerima nė gjunjėt e Sharrit
Tek hėna tė rėnėve u qepste qefinėt me fijet e reve,

ndėrsa hutini vajtonte nė degėn me gunga tė qarrit,,,
( 1996)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:32

DRITERO AGOLLI


PĖR T'U MBLEDHUR BASHKĖ

Do tė shkoj nė kosovė papritur njė ditėz janari a prilli
Tek miku i hershėm poeti Podrimja
Apo tek bujku i njohur Ukė Bik Halili,
A fundja tek plaka e menēme bardhoke Prishtina.

Pak dru oxhaku i tyre ka mbajtur pėr mua
Dhe shtrati ēarēafė tė larė do ketė nė odė,
E zonjė e shtėpisė do nisė dhe nusen nė krua
Tė mbushė njė shtambė me ujė tė ftohtė.

Kėto, sigurisht, nuk kanė ndonjė rėndėsi tė veēantė,
Kryesorja ėshtė se, - gjer tani tė shpėrndarė,-
Do mblidhemi nė odėn e Kuvendeve bashkė
Tė nxjerrim mallin, tė flasim si tė lėrojmė njė arė,

Si tė lėrojmė njė arė tė lėnė viteve djerrė
Ē'ti bėjmė asaj pėr ta mbjelė,
Nga cili burim t'ia sjellim rrėkėzen t'i rjedhė,
Qė verės e vjeshtės kjo arė tė pjellė.

E rėndėsishme kjo ėshtė, se njė ditėz janari a prilli
Ēarēafė tė bardhė do ketė pėr mua poeti Podrimja
Dhe dru pėr oxhakun e tij do presė nė pyll Uk Bik Halili
Dhe nusen nė krua pėr ujė do nisė plaka bardhoke Prishtina.
( 1996)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:32

Asgjė pėrveē fjalės

Nuk kam asgjė pėrveē fjalės
Dhe ndofta s'mė duhet asgjė
Asgjė nuk i duhet dhe valės
I duhet pak shkumė e pak zė

Me shkumėn nga bregu tė duket
Me zėrin tė ndjehet nė breg
Ndaj mua veē fjala mė duhet
Tė tjerat nė dreq!

24 tetor 1998


Momenti

Aspak nuk i besoj momentit
Kushdo ta lavderojė atė
Ai i duhet mendjelehtit
Pėr mua s'vlen e s'thotė asgjė

I dua mpleksur varg momentet
Tė bėhen tok njė horizont
Njė horizont qė hapur mbetet
Qė shkoj ta kap e s'kapet dot


Nė varrin e Migjenit

Me mosbesimin tėnd tė drojtur
I fute dhėmbė e thonj nė shekull
I kishe vitet pėr tė rrojtur
S'e kishe kohėn pėr tė vdekur

Lekurė e shekullit, qė prekje
Me dhėmbė e thonj, ish plot sėmundje
Megjithatė s'kish vend njė vdekje
As jetės vend t'i gjeje s'mundje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:33

NGA SKAJI NŹ SKAJ

Sa heshtnim dikur me plot verbėri
Dhe duart i puthnim nė gjunjė,
Aq shumė bėrtasim tani
Dhe aq kafshojmė me zhurmė.
Nuk kemi as turp nga njeri
As ky,
As ai,
As ti
Dhe as unė,
Cudi!...

thjeshte per te rifreskuar temen , ne menyre qe te lexojne ca qe mbajne vetem ca kan lexu njehere e nje kohe ne antologjiine e gjimnazit nga Driteroi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:33

Dritėro Agolli

Kėngė pėr Kosovėn

1.
Kėngė e vargje thurin pėr Kosovėn
Pėr njė gur, pėr kullat me frengji.
Pėr Kosovėn unė e pres dhe kokėn,
E bėj gur themeli nė shtėpi

Koka nė themel me gjak mbetet
Mes Kosovės mbushur plot me re,
Njė shtegtar pas murit kur tė prehet
Njė rėnkim tė madh tė ndiejė atje

Nga rėnkimi i murit tė shtėpisė
Nėn njė gardhė ku mbillet grurė e kėrp,
Do tė shtanget sėrbi larg Sėrbisė;
" Qenka Dritėroi, nuk qėnka Sėrb"!

2.

Kėngė e vargje hapen pėr Kosovėn,
hapen nė Kosovė e nė arrati,
Serbėt ndėr livadhe mprehin kosėn
Tė kositėn jonxhė e bar tė ri.

Ndaj dhe gjuhėn time e bėj kosė
Ta kosit livadhin me vėrtik
Tok me kosovarėt nė Kosovė
Nė prizren, Drenicė e Kaēanik.

Do tė mbushet sėrbi me mornica,
Do mbllaqitet:" Ē'bėn ky Dritėroi?
Kosė e paska gjuhėn dhe kositka
Mes kosovės lugjeve nga kroi"!

3.

Kėnga pėr Kosovėn shkul dhe malin,
Kėnga hyn nė gjak e mė rrėmben,
Tok me kėngėn unė e jap dhe kalin
Grurin pėr ta shkundur nė lėmenj

Kali im jelėt plot me gurė
le tė hidhen sipėr mbi kallinjė
Dhe t'i turret sėrbit tė sėmurė:
" Gruri nė Kosovė ka zotėrinjė"!


Sėrbi do kafshojė thonjtė e nxirė:
" Zalosna ti majka, otac moj,
paska zbritur malit pėr ta shirė
grurin e Kosovės Dritėroi"!

4.

Kėngė e vargje thurin nė Kosovė,
Thurin tejpėrtej nė Shqipėri,
Veēse mjaft na dhembė e shkreta kokė
Pėr ta falur fli nė themeli.

Por ta dish, ti miku im me miqtė,
Unė e kam njė kokė e plot me mend,
Tok me kėngėn kokėn jap njė ditė,
le t'i bėhet gur themelit tėnd!

Dhe kur kokėn time ta kem vėnė
Nė themel shtėpie si njė gur,
Mua Dritėroi, theror tė rėnė,
Aq mė bėn: mė qan, mė shan, mė mburrė...


5.

Kėngė e vargje pėr Kosovėn thurin,
Pėr njė gur njė fis a njė stėrgjysh,
Unė e qaj me ligje hidhur trupin,
Trupin tim tė ndarė keq nė dysh.

Trupi im dy copėsh si dy drina,
Si dy drina nisur nė fillim,
Drinat u bashkuan si dy trima,
Veē nė dysh po endet trupi im.

Jam i shkretė e mbetur si qyqari,
Jam nė gjysmė e lodhur, gjysmė zė,
Ndaj ma vini trupin tek altari
Si dy Drinat mblidhmani nė njė.

6..
Kėngė e vargje pėr Kosovėn thurin,
Thur dhe unė i prapi pėr atė,
Por kur Drin tė Madh ta kem dhe trupin,
Kėngėt si ky trup do t'i bėj njė.

Tek Altari trupi im i hijshėm
Njėsh do tė bėhet, lamtumirė or dysh!
Ah, pastaj njė hudhur nė kėmishėn
Do ma qepni, mos mė marrin sysh!

Sėrbi le tė flasė i shkumbėzuar:
" lele majka, ga vjen ky gjėmim!
Trupi i Driteroit nė altar bashkuar,
Si dy Drinat derdhur nė njė Drin"...


7.

Kėngė e vargje thurin pėr Kosovėn,
Mua fati ende s'po mė ndrit;
S'di ku endet trupi im me kokėn,
Trupi im i mbetur invalid.

Shqipėria ime ka njė jetė
tek po ecė ēalė me bastun;
Qė mė Nėntėqindė e trembedhjetė
jam njė invalid me shkop e zhgunė.

Shqiperia ime nė dy pjesė,
Shqiperia - trupin invalid;
Shqiperisė i thonė;" mbajė njė shpresė",
Shqiperisė i luten: " vetėm prit"...

Ndaj jam invalid e jam nė mjegull,
Libri i asistencės merr e jep,
Mė ka dhanė Evropa njė shekull
Qė tä mbajė si invalid nė xhep.

8.

Pėr Kosovėn thurin kėngė e valle,
Pėr qiririn ndezur mbi Granit...
Po mė thoni, si ta shkruaj vallė
Kėngėn qė ka trupin invalid?

Ah, t'i bėj dhe kėngėt tė kėndojnė
Nė njė shtrat tė vetėm me gjėmim,
Kėngėt krahė e degė t'i bashkojnė,
Mbledhur si dy Drina nė njė Drin.

Ah, ta bėj dhe sėrbin ters tė thotė:
" majka, Dritėroi kėndon e ndrit,
Majka, Dritėroi, njė Gur i Fortė,
Dritėroi s'ka mbetur Invalid"!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:33

Vjen njeriu i ēuditshėm

Nuk mund t’i themi gjėrat e fshehura kurrė.
Macja lot me njė zog qė ka mbytur,
Qeni kap me thonjtė e tij njė kockė nė gurė,
Andej zuzarė e djaj me ėngjėjt pėrfytur
Ndaj s’mund t’i themi tė gjitha gjėrta e fshehura kurrė.

Nėse mund t’i themi tė gjitha,
Na mbajnė mėri e na shajnė,
Vjen nata me ankth e mbushet shtrati me hithra,
Me hithra nervash qė krruhen e hanė,
Ndaj s’mund t’i themi tė gjitha

Pėr shembull, unė i mbaj rezervat e mia:
Ē’mė duhet t’i them ato qė s’i thonė as tė tjerėt?
Nuk dua tė ketė aq trazira shtėpia,
Nuk dua tė ngrihem me sy tė mbufatur mėngjezeve herėt,
Ndaj s’mund t’i themi tė gjitha nga pika te vija.

Nuk mund t’i themi tė gjitha gjėrat qe thuhen,
Se brinjėt e gjoksit ndėrgjegjen e mbajnė burgosur
Dhe dhėmbėt s’e lenė tė dalė dhėmbėve gjuhėn,
Se dhėmbėt janė hekura burgu mjaft tė pėrsosur,
Ndaj s’mund t’i themi tė gjitha qė duhen.

Do vijė dikush e do t’i thotė tė gjitha,
Ai s’do ketė as turp, as brinjė nė gjoksin e fryrė,
As ka pėr t’u trembur nga shtrati i ndėrgjegjes plot hithra,
S’do ketė as smalt nė dhėmbė, as cipė, as fytyrė,
Ndaj s’mund t’i themi tė gjitha

Dritėro Agolli


Ps....I madhi dhe i paarritshmi Dritero Agolli!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:34

Dritėro Agolli

Nėna ime e bukura Hatixhe

Pėr Hatixhe Agollin


Nėna ime, e bukura Hatixhe,
Mė e bukura nga tė githa fshatarkat,
Atje nė minder mbi njė dysheme
Mė polli mua kur u kthye nga arat

E britma ime u hap pėrmbi dhe
bashkė me zėrat e demit e kalit
Nėna ime, e bukura Hatixhe,
Heshtte e ēlodhur dhe i gėzohej djalit.

Pastaj u mblodhėn fshatarėt e mij,
Faqet e parruara i ulėn mbi mua
Dhe thanė: " Shumė ara do lėrosh ti
Dhe shumė ujė do pish nė krua!"...


E vėrtet, nėn qielin me re e pa re,
Lėrova ara e kapėrceva pragje,
Pėr nėnėn time, tė bukurėn Hatixhe,
Kėndova kėngė e thura vargje

( 1963)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:34

Dritėro Agolli
Vjersha ime e parė


1.
Kur linda unė ngrinin bejte shumė
Dhe bejtėt ngjitnin shtigjet pėrpjetė;
Ato nė fshatė ngaherė bėnin zhurmė,
Siē bėn njė radio, apo njė gazetė.

Njė plaku qė jetonte nė mėhallė
Nazim berat i thoshin me tė drejtė
Se ishte bejtexhi i madh, i rrallė
Dhe fjalėn si hanxhar e kish tė mprehtė.

Nė mbrėmje vija shpesh me bejtexhinė,
Nė breg tė lumit ulesha menduar,
Se doja tė mėsoja mjeshterinė
Pėr mua aq tė dashur, aq tė ēmuar!

2.
Njėherė mė pat folur duke qeshur;
" Pse s'bėn dhe ti ca bejte me pak fjalė?
Ne kemi Xumen tonė qimezverdhur,
Qė vjedhė bostan dhe ul kurrizė e dalė!"

Po veē pėr kurrizdalin s'kisha qejf
Tė bėja bejte kot si ca tė tjerė:
" Pėr veshvarurin mulla Istref
Me vargje do ta mbush qė sot defterė!"

Po plakut djersė e ftohtė i ra nė ballė
Dhe mė vėshtroi mes frikės nė lėndinė:
" Mė duket se tė ha kurrizi, djalė,
Do vuash, po ta tallėsh perendinė!"

3.
Njė ditė nė mėsim tė Historisė
M'u shkrep tė bėja bejte pėr mullanė:
" Mulla, ti ia nxjerrė fundin revanisė,
Kur ne tė tjerėt s'kemi se ē'tė hamė!"


Po njė nga shokėt vjershėn ma kish parė
Dhe mė kallxoi me vrap te kryeplaku,
pastaj pėr shpatullash mė hoqėn zvarrė
Dhe gjunjėve nė pluhur rodhi gjaku.

Gjithė atė ditė s'erdha dot nė vete;
Ja, ky ish honorari im i parė,
Qė do tė thosh se vjersha s'bėhet lehtė
Se dhe pėr shpatullash tė heqin zvarrė!

( 1955)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:35

Shiu i marre

Dikur na bridhte qiejve nje shi,
Qe veē poetet ēmendte po t'i lage.
Dhe ra ky shi papritur mbi njerezi,
Poetet u lajthiten pas nje nate.

Filluan te kopjonin veē nje varg,
Te kishin te perbashket veē nje metafore,
Per shembull : "Jam Homeri,jam bust ne park,
Jam Sofokli,Eskil e Pitagore.

Jam rruge vetetimash e rrufe,
Jam dhe kostelacion ne qiell,
Jam rrap me rrenjet pleksur neper dhe,
Jam udhetar qe kam ne sup nje qiell... "

Po nga ky shi s'u lag veē nje poet,
Se ishte fshehur ne nje pyll te dendur,
Poetet e lajthitur ne qytet,
E qeshnin dhe i thoshin : "Je i ēmendur !"

Dhe u merzit poeti ne vetmi,
Se talleshin te ēmendurit,poetet,
Dhe luste zotin qe te binte prap ky shi,
Qe dhe ai te ēmendej si te tjeret.Dritero Agolli ka shkruar shume poezi me fabul, me subjekt, siē eshte dhe "Shiu i marre". Ne keto poezi shihet nje ndikim i dukshme o kodeve te ligjerimit poetik klasik pers, i gazelave te Saadiut dhe i mosnavive te Rumiut. "Shiu i marre" nderthur vlera estetike dhe keshilla morale. Eshte shkruar ne kapercim te viteve 1990, kur Shqiperia provoi nje ndryshim thelbesor shoqeror. Ne kete kohe doli ēeshtja e kuptimit te lirise. Ne shoqerite e huaja kufiri midis lirise dhe te papergjegjesise eshte krejt i hapur. Poeti e shef boten e re shqiptare, ne kushtet e pafuqise per ta perdorur lirine si kryrvlere, ne kushtet e perligjies me lirine te ēdo sjelljeje njerezore,nga kendi qesendises i njeriut te menēur, qe di mire se liria ne vetvete nuk ka kurrfare dobie nese nuk di ta perdoresh. Gjendje te tilla, qe njihen si psikoza kolektive, jane "semundje" qe shoqerojne situatat kalimtare te popujve dhe vendeve, derisa ato te rigjejne baraspeshen e re. Ne kete poezi autori e sheh disi te larget ēastin kur shoqeria ne te cilen jeton te kete arritur te dale nga liria si dehje dhe ēmendje ne lirine e administruar, ne liri qe i jepet vlere. Ne kete deshperim e siper ai lutet te behet pjese e se njejtes epidemi ēmendurake, derisa te vije koha qe dija dhe menēuria te behen kushte te lirise.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:35

E heshtura


Debora kur bie s'degjohet me vesh
Debora kur bie prej qiejve hesht.

Debora kur bie veshtrohet me sy
Te bardhen e heshtur e shohim te dy.

E vetmja qe bie nga qielli hesht,
Te tjerat kur bien te shpojne ne vesh.

Prandaj eshte e bardhe, prandaj eshte e re,
Se zhurme me pluhur nuk ngre...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:35

Ne lufte


Une s'jam nga ata qe ikin nga lufta,
Kur marrin ne trup nje gervishtje,
As nga ata qe heshtin, te futur ne tuta,
Kur i peshtyjne me tallje e skermitje.

Une jam gjithmone mes luftes mizore
Dhe them : sikur dhe lufte mos kete,
Per dhimbjen e madhe njerezore
Do ndizja luften me rete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:35

Sot pasdite


Sot pasdite dua te vdes...
Me beni gati pa dale yjte,
Gjeni shamine e ma lidhni gojen,
Mos harroni te m'i mbyllni syte...

Mos ngjitni nekrologji me vija te zeza
Dhe mos ftoni farefisin dhe miqte,
Askush mos mbaje fjalime ne varreza,
Mos qajne e mos lavderojne te ligjte...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:36

Ne vendin tim


Ne vendin tim e ne vendin tend
E shpojne lakren i hedhim mend.

Ne vendin tim e ne vendin tend
Njerit i kruhet e tjetrit i dhemb.

Ne vendin tim e ne vendin tend
Henen si petull e pjekin ne shkemb.

Ne vendin tim e ne vendin tend
Nje koke e cmendur - nje vend e cmend...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:36

Ankimet


Ankime nga miqte, ankime nga rruga,
Ankime nga gruaja ime;
Veriu fshikullon, ngre pluhurin juga:
Ankime, ankime, ankime...

Ankime ne leter, ankime ne gjelle,
Ankime ne lopet ne fushe,
U cmenda, do iki te fshihem ne shpelle
Te fle pa ankime me ujk a arushe...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:36

Njerezit


Ka njerėz qė ecin me kėmbė,
Ka qė me kėmbė shtypėn;
Ka njerėz qė hanė bukė me dhėmbė,
Ka qė me dhėmbė mbytėn...

Ka njerėz qė puthen me buzė,
Ka qė me buzė peshtyjnė;
Ka njerėz qė flasin me gjuhė,
Ka qė me gjuhė ndyjnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:36

Trishtimi


Po iki me trishtim i zhgenjyer nga miqte,
E mbylla dhe deren qe rrinte e hapur
Per lajkataret, per rrenacaket e smirezinjte,
Qe shtireshin engjej te dashur.

Ku vete s'e di, vec s'dua te kthehem
Serishmi ne rrenat e jetes;
Diku ne nje skaj te larget do prehem
Me qafen e futur ne jaken gri te xhaketes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:36

E sotmja


Prapa s'kthehem nga rruga,
Le te me presin mundimet e tmerrshme,
Le te me there me brisk veriu dhe juga,
s'dua te rroj me te djeshmen.

Le te me joshe e djeshmja nga cipe e fildishte,
Per te aspak s'do me merrte te qarit.
Me mire e sotmja e hicit,
se sa e djeshmja e arit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:37

Sofra e historise


Ne sofren e shtruar te historise
Presin te marrin luget te gjithe.

Veshtrojne thelat dhe duan te hane
Kurnace, grykes, batakcinj, pehlivane.

Po historia u jep nga nje kafe ne kembe
Dhe thote e permbajtur dicka neper dhembe...

"Na falni, se presim ne sofer te vijne
Ata qe bejne vertet historine".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:37

S A L U T (Poezi per Petro Markon)


Salut atyre qe s'u plaken
Dhe s'u shteron krijimi kurre,
Qe malet pash me pash i maten
Dhe lane djerse e gjak ne gure.

Me shpirt te madh ngahere mbeten,
S'u ndryshku mendjen dot skleroza
Dhe s'psheretine e s'nemen veten
Me kembet futur ne pantofla...

Salut atyre qe s'u plaken,
Po ndoqen hap me hap rinine
Dhe smire talenteve s'u paten,
Se s'njohen kurre pleqerine!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:37

Per kujtim


Une tregoj histori te bukura,
ti behesh si foshnje kureshtare.
Shikon me faqe te skuqura,
dhe hesht e humb fare,

E di historine e Van-Gogot,
historine e veshit te tij?
Ty zemra te rreh si zogut,
dhe thua ngadale:
S'e di!

Van-Gogut i thoshte nje femer:
"Vinsent,ke veshe te bukur!"
Dhe qeshte me gjithe zemer,
siē qesh ti me mua ,
moj flutur!

Van-Gogu ne kembe kerceu,
e nxori thiken nje dite.
Dhe veshin e bukur e preu,
dhe tha:
"Mbaje kujtim moj drite!"


Habitesh?
Keshtu ka ngjare,
nje here ne mengjes.
Pse trembesh?
Ai ish i marre.
Pse trembesh?
Une veshin se pres!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:37

PROFETI I NEMUR.


Mallkoni dhe shani dhe ēirrni turinjte,
jam shpirti i nje guri, ku falen qirinjte;

Mbllaēitni proverbat dhe tirrni genjeshtrat,
me kthehen ne ikona dhe strofat dhe vjershat;

Leshoni blasfema, percillmeni dhimbje,
nenqesh se ne male me pret dhe nje lindje;

Qelloni me fjale e goditni me hekur,
une jam i pavdekshem pergjersa s'kam vdekur....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:37

E BUKURA


E bukur, tokesore, e thjeshte, lozonjare,
e tille per mua je ti.
Une ve koken e zeze, si ugar, ne supet e tua ledhatare

Dhe rri.

Une rritem kur jam me ty, si Anteu,
e gjaku muret e aortes godet.
Te dy jemi bere nga lulet, nga dheu,
te dy njeri-tjetrit i duhemi me dite, me net.
E bukura, tokesorja, e thjeshta grua!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:38

Nderi


Kam jetuar ngaher me nder.
Dhe doren kerkujt s'ia kam shtrire.
tere jeten kam pasur veē nje defter.
Dhe ne te kam shkruar fjalen e mire.

E kam gjetur fjalen e mire ne qytet.
E ne fshat, e ne asfalt, e ne are.
Dhe kam ngrene buke pe qiber e dert,
me ata qe mbajne lugen ne gishtat e vrare.

Ngahere kam ecur me nenen Shqiperi,
dhe pas krahut te saj jam mbajtur.
Para saj kam qene perjete ēilimi,
ēilimi dhe burre i matur....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:38

Aforizma poetike


1.
I lumtur isha kur me vdiq armiku,
Fatkeq u bera kur me vdiste miku.

2.
U zume te dy aq shume per punen,
Dhe s'flasim dhe s'veme e s'vijme!
Eh, budalla!
Edhe dhembet zihen me gjuhen,
Zihen dhe bashke rrine!

3.
Hengre me duar sa munde ne jete,
Punove me bark, o dembel i shkreete!

4.
O llafazan, llafazan i mjere,
Gjuhen e mban,
Si bishti i kendezit ne ere!

5.
Me mire te rrihesh me nje te ditur, vella,
Se sa te puthesh me nje budalla!

6.
Te ligat mua ne gjume s'me gjejne,
S'me gjejne asnjehere.
Nga ana qe kthejne lopet kurrizin kur flejne,
Vjen era dhe une pres ere...!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dritėro Agolli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: