Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Dritėro Agolli

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:38

Te mendohesh


Ka shume mallkime per njerez te liq,
Sic ka dhe urime per shoke dhe miq.

Po une mallkimet aspak s'i kam dashur,
Vec shfryj rralle - rralle kur jam buzeplasur.

Kur kupa ze mbushet e s'kam nga t'ja mbaj
Merzitur - merzitur me vete ze shaj.

I then mendjemadhit nje llaf te florinjte
Te gjetur ne popull: AH MENDJA T'U RRITTE!

Sa gjera ke thene o popull i shtrenjte,
Qe duhet patjeter te rri te vras mendte!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:38

Gjaku dhe Gjumi


Atdhe nese me gjen diku ne gjume,
Mos me kurse, po hiqma me shuplake,
Se s'dua te ma derdhe gjakun lume
Nje gjume i trendafilte ne jatake.

A nuk e sheh si buzet i lepijne
Andej - ketej makutet lakmitare?
Vertiten te kafshojne ndonje brinje,
Ku gjaku im akoma s'eshte thare...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:38

Elegji per nje partizan te vrare


E ruanin nga larg tre xhandare
Djalin e ri, partizanin e vrare.

Partizani i shtrire - ne grusht revolverin,
Xhandaret s'i linin fshataret ta merrnin.

Erdhi nje zog i kalter nga pylli,
Qendroi ne kapelen e djalit, tek ylli.

Xhandaret qelluan mbi zogun me pushke
Dhe zogu i ra partizanit ne gushe.

Dhe mbeten te dy mbi barin me bryme,
Toka e madhe nen ta merrte fryme...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:39

Malli per heronjte


S'ka heronj, heronjte i perzume
me lavdi perdite i nanuritem
dhe me lajka dalngadal i vume
nje nga nje ne prehje dhe ne gjume.

S'ka heronj, heronjte u merziten,
prisnin endrat, endrat u vonuan
duke pritur heshten e dremiten
dhe ne nina-nana u kenduam.

C'digjeni nga malli per heronjte?
kushedi kur kthehen nga kjo ane
C'i kerkoni? Pritja eshte e kote
S'ka heronj, tani ka pelivane!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:39

Asgjė pėrveē fjalės

Nuk kam asgjė pėrveē fjalės
Dhe ndofta s'mė duhet asgjė.
Asgjė nuk i duhet dhe valės
I duhet pak shkumė e pak zė.

Me shkumėn nga bregu tė duket
Me zėrin tė ndjehet nė breg,
Ndaj mua veē fjala mė duhet
Tė tjerat nė dreq!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:39

Momenti


Aspak nuk i besoj momentit,
Kushdo ta lavderojė atė.
Ai i duhet mendjelehtit
Pėr mua s'vlen e s'thotė asgjė.

I dua mpleksur varg momentet
Tė bėhen tok njė horizont.
Njė horizont qė hapur mbetet,
Qė shkoj ta kap e s'kapet dot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:39

Nė varrin e Migjenit


Me mosbesimin tėnd tė drojtur
I fute dhėmbė e thonj nė shekull...
I kishe vitet pėr tė rrojtur,
S'e kishe kohėn pėr tė vdekur...

Lekurė e shekullit, qė prekje
Me dhėmbė e thonj, ish plot sėmundje,
Megjithatė s'kish vend njė vdekje
As jetės vend t'i gjeje s'mundje..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:39

MUNDJA E LEKĖ DUKAGJINIT

1.
Grua, pėr Ty u zura me lekė Dukagjinin
E fjalė kėmbeva nė malet me fletė,
Po Lekė Dukagjini ishte trim e bir trimi
Dhe s'mundej dot lehtė,
Po Lekė Dukagjini nuk ishte Leka i Lecit
Qė bėn njėqind lėshime nė punė;
lekė Dukagjini i rrepti i tė rreptit
ma tndte para syve kanunė
Dhe gjėmėn lėshonte si shkėmbi kur bie nė pėrrua:
" O mbaje gruan kėshtu si them unė,
O lėre gruan, se s'je pėr grua!"

Ėshtė vetėm njė pjesė nga poemthi tij
" Mundja e Lekė Dukagjinit"!

( dashtė zoti qė Dritėroi tė ketė shendet dhe ta jetojė tė 100 ( njėqindten ditlindje tė tij)!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:40

Dritėro Agolli

MUNDJA E LEKĖ DUKAGJINIT

1.
Grua, pėr ty u zura me Lekė Dukagjinin
E fjalė kėmbeva nė malet me fletė,
Po Lekė Dukagjini ishte trim e bir trimi
Dhe s’mundej dot lehtė...
Po Lekė Dukagjini nuk ishte Leka i Lecit,
Qė bėn njėqind lėshime nė punė;
Lekė Dukagjini i rrepti i tė rreptit
Ma tundte para syve kanunė
Dhe gjėmėn lėshonte si shkėmbi kur bie nė pėrrua:
“O mbaje gruan kėshtė si them unė,
O lėre gruan, se s’je pėr grua!”

2.
Grua, pėr ty u zura me Lekė Dukagjinin
Me gjyshin tim tė nderuar;
Dhe pritė njėri-tjetrit i zinim
Nė malet me shkrepa mbuluar…
Dhe unė here-herė i bėja lėshime
Dhe ty tė mundoja dhe brėnda tė mbaja
Dhe jetėn ta mbushja plot hidhėrime
Sus!
Me zėrin e egėr tė shaja
Se Lekė Dukagjini ma tundte kanunė
Dhe gjėmėn lėshonte si shkėmbi kur bie nė pėrrua:
“O mbaje gruan kėshtė si them unė,
O lėre gruan, se s’je pėr grua!”

3.
Grua, pėr ty u zura me Lekė Dukagjinin,
Se donte lėshime nga unė.
Pritė nė male njėri-tjetrit i zinim,
Ai mburrte kanunė, unė shaja kanunė.
“Eh, gjysh, ti je hedhur pėr gratė nė flakė,
Po pse nė kanun i ke sharė?
Eh, gjysh, ti gruan tėnde s’e ke dasht pakė,
Pse mua qė e dua mė quan tė marrė?”4.
Njė ditė kanunin ja mora nga dora
Dhe copė ja bėra mes malesh tė lartė.
Iu drodh ajo mjekėr e bardhė dėborė
Pas ēetinės sė lashtė…
Dhe unė thirra:
E munda Lekė Dakagjinė!
(Natyrisht e munda kanunė;
I heq kapelėn pėr trimėrnė;
Ka qenė trim si furtunė…)
Ti, grua, mė pyete e sytė tė ndrinin,
Mė pyete ngadalė mėnjanė:
“Vėrtetė e munde Lekė Dukagjinin?“
Dhe unė tė thash: e munda, po sytė ē’mė panė!

(Shkruar me 1967)

Preng Sherri, riza2008, ja unė po jua sjell poezinė tė tėrė.
Dritėroit 100 vjet, juve kėnaqėsi nė leximin e kėsaj poezie mjaft domethėnėse.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:40

LISI BLERON VONĖ

Blerojnė gjithė pemėt tjera nė fusha e kreshta
dhe nė fund bleron lisi dhe vesh malė,
pastaj ikėn pranvera, vera, vjeshta
pemėt zhvishen, po lisi zhvishet ngadalė.

Ai i shėmbėllen atij qė dashuron vonė
po zjarrin e dahsurisė e mban tė ndezur furrė
dhe njerėzit tundin kokėn e thonė:
- I ēuditshėm, s'u mplak kurrė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:41

Dritėro Agolli

Breshka nė bulevard
( fabul)

E gjetėn Breshkėn lart nė mal tė Dajtit
Ta shpinin tė jetonte bulevardit.

Braktisi Breshka ferrat e greminės
Dhe tha nė Bulevard mes psheretimės:

" Po ē'mendem nga mėrzia unė e mjera,
I bukur bulevardi, po s'ka ferra"-!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:41

Ja edhe njė qė sapo e gjeta.

Dritėro Agolli

Vasha e ėndėrruar
(Nga fletorka e rinisė)

Shtėpia jote thellė kopshtit futur
Si tempull ėndrrash hesht e mjegulluar
Dhe unė i dashuruar murit strukur
Vėshtroj ballkonin tėnd me dritė shuar.

Pastaj me ankth nga kopshti tė hedh gjethe
Si njė kusar kaēubave i fshehur
Dhe pres njė ēast pėrhumbur si ndėr ethe
Tė nxjerrėsh kryet mundėsisht pa krehur.

Mbi tempull kaltėron kjo natė e vakėt
Dhe yjet shushurijnė si burime…
Ah, shpresėn sigurisht e kam tė pakėt
Tė zbresėsh e tė bėhesh gruaja ime…

1961
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   8/2/2010, 18:41

Kur kthehesha nga deti

Katėrmbėdhjetėvjeēar
Detin pėr herėn e parė e pashė.
Riheshin valėt nė shesh me topuz,
Hėna varej me spango mes ujit tė trashė
Dhe peshqit nxitonin si krushq.
Nė kthim im atė tė heshtur mė gjeti
Dhe pyeti:
-Si t`u duk deti?
Vėshtrova nga malet e zinj me samarė
Dhe plot trishtim i thashė tim eti:
-Atje dhe kripa dhe peshku janė pa pare,
Ėshtė i tė varfėrve deti,
S`lėrojnė mbi tė si ndėr ugarė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
salamander
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 2
Age : 44
Location : Greece
Registration date : 11/10/2011

MesazhTitulli: Dritero Agooli   11/10/2011, 18:57

Mirembrema dhe ne rradhe te pare ju pergezoj per punen tuaj te perkryer. Eshte hera e pare qe po shkruaj ne kete forum por do ju lutesha qe kush te kishte mundesine te me ndihmonte me nje poeme te Dritero Agollit. Nuk e mbaj ment titullin por fillonte keshtu "Dy shoke ishim atehere dhe te donim ty, por domosdo se njerin doje se smund te doje dy". Do ju jem mirenjohes nese dikush e mban mend dhe e shkruan. Faleminderit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   14/11/2011, 17:30

Per fat te keq as mua nuk me kujtohet Sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
salamander
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 2
Age : 44
Location : Greece
Registration date : 11/10/2011

MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   15/11/2011, 00:40

Ska problem. Megjithate faleminderit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dritėro Agolli   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dritėro Agolli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: