Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Drago Siliqi dhe Dashunia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Drago Siliqi dhe Dashunia   15/12/2009, 16:59

Poeti Drago Siliqi (1930-1963) sot ėshtė shumė pak i njohur ndėr shqiptarėt. Jeta e kėtij djaloshi shkodran u bė e shkurtėr - ai ndėrroi jetė nė njė fatkeqėsi ajrore nė Kinė - por ai ka lėnė pas njė numėr poezish, prej tė cilave disa vlejnė tė lexohen edhe sot.

Partizan 14-vjecar, pastaj anėtar partie nė vitin 1947, Dragoja ishte nė njė situatė mjaft tė favorshme. Por ai kishte moralin e vet - Ismail Kadareja ka pėrshkruar njė episodė kur Drago Siliqi iu shmang me marifet kurthėve tė Sigurimit, duke mos pranuar tė bėhet vegjėl spiunazhi. (Ai deklaroi nė mbledhjen e partisė se Sigurimi donte ta rekrutonte dhe kėrkoi "kėshilla" nga Partia si do tė vepronte, dhe me kėtė akt publik ai u bė i papėrdorshėm pėr Sigurimin!)

Kėtu kam zgjedhur pėr ju njė poezi nga Drago Siliqi qė shumė mė pėlqen:

DASHUNIA

C'asht dashunia? - flasin shumė nė botė.
Ca lule vjeshte, qė gėnjejnė rininė.
C'asht dashunia?... Vec njė andrr' e kotė, -
thonė gjithė ata, qė s'njohėn dashuninė.

C'asht dashunia?..... Interes n'dy anė.
E krahasojnė ate me tregėtinė
tė gjithė ata, qė rini n'zemėr s'kanė
e s'mund ta gjejnė nė jetė kurrė dashuninė.

C'asht dashunia?... Lule e vėrtetė,
por plaket jeta, ajo ma nuk ndrin, -
thonė gjithė ata, qė s'jetojnė dot njė jetė
e s'kanė fuqinė ta mbajnė dashuninė.

Asht dashunia: krue i pashterim!
Sa herė qė pi, ma shumė tė shtohet eti.
N'te pasqyrohet qielli nė kthjellim,
ma e pafundshme ajo asht se deti.

Asht dashunia: erė e lirė, qė fryn
e plagėt ma tė randa t'i shėron,
minierė e thellė, qė plot visare ndryn,
pallat prrallor, ku lumtunia rron.

I ka ajo dy sytė porsi perria,
zemrėn e saja ma tė nxehtė se zjarri,
flokėt - tė arta, ndjenjat - si magjia,
me te ndėr lufta bie luftėtari.

Edhe nuk vdes. S'asht andėrr kjo. E vėrtet.
Pėr gjithė ata qė kanė dashuni.
Ajo provohet vec njė herė nė jetė,
nuk vdes, as plaket kurrė si pėr cudi.

1953

E zgjodhi pėr ju miku suedez i kulturės shqiptare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Edhe njė poezi nga Drago Siliqi dhe disa fjalė nga zemra)   15/12/2009, 17:00

Megjithėse unė jam pėrkrahės i idesė sė gjuhės letrare tė bashkuar shqipe dua tė theksoj se nga gjithė krijimtaria letrare shqipe mė shumė mė pėlqen poezia mė e mirė gegnisht. Kjo poezi mė tėrheq me gjallėrinė, ngrohtėsinė dhe dinamizmin e vet.

Kėtu edhe njė poezi nga Drago Siliqi:

NUK DI SE SI MĖ LINDI DASHUNIA

Nuk di se si mė lindi dashunia,
nuk di se si u lidhėm na tė dy.
Porse mė duket: gjithė vitet e mia
sikur pėrhera unė kam qenė me ty.

Nė fund tė dheut fshehun ti po tė ishe,
me falė po t'duhet ma se sa njė jetė,
porsi kalorės prrallash do tė vijshe,
ndėr njėmijė shtigje ty kisha me t'gjetė.

S'tė dashunoj si zanėn mrekullore,
qė fėrfėrit n'mendafshe anembanė -
si shokun por ma tė afėrt, qė pėrdore
kalojmė brigje e shtigje pranė e pranė.

1953 (Nga vėllimi kujtimor "Kur zemra flet" Tiranė 1970)


----------------------------
Mė nė fund disa fjalė jashtė temės. Pėr mua rreshtat mė tė forta nė tėrė poezinė shqipe janė fjalėt qė u vjershėruan njėherė nga poeti anonim popullor nė fund tė Kėngės sė Gjergj Elez Alisė:

"- Amanet, more shtegtari i malit!
N'kofsh tuj kndue ksajt, kajkėn me e pushue.
N'kofsh tu kajtė ksajt, gjāmėn pėr me e xānė!
Kah kėrkova gjithkund bjeshkė e m'bjeshkė,
kah verova gjithkund vrri e n'vrri,
kah mjerova gjithkund shpi e n'shpi,
kėrkund s'ndesha m'Gjergj Elez Ali!"

Bukuria magjike e fjalėve mė trullos, mė ngjethet mishtė! Lum e lum pėr ty, rapsod popullor nga koha e lashtė.......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Drago Siliqi dhe Dashunia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: