Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Din Mehmeti - As ne toke as ne qiell

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Din Mehmeti - As ne toke as ne qiell   2/12/2009, 17:16

marre nga libri
NJĖ FUND DHE NJĖ
FILLIM
Vėzhgime mbi letėrsinė dhe kulturėn shqiptare
bashkėkohore


i Robert Elsiet


Din Mehmeti
As nė tokė as
nė qiell.
Prishtinė. Rilindja. 1988. 95 faqe.

Letėrsia shqiptare nuk
mund tė quhet mė dukuri anėsore nė Jugosllavi, nuk mund tė quhet produkt i njė
pakice kombėtare tė humbur diku nė njė cep tė vendit. Shqipja sot pėrbėn
realisht gjuhėn e dytė mė tė folur e tė pėrhapur nė federatėn jugosllave (pas
serbo-kroatishtes), kurse pjesa shqiptare, me gjithė problemet tė njohjes
politike, po fillon dalėngadalė tė bėjė qė ndikimi i saj tė ndjehet nė kulturėn
e Jugosllavisė dhe nė letrat evropiane. Ndonėse proza letrare nė shqip ėshtė e
vonė dhe drama prej kohėsh ka qenė e dobėt, poezia ka gėzuar kurdoherė njė
traditė tė qėndrueshme, si nė Shqipėri, ashtu edhe nė Kosovė. Statistikat e
botimeve, gjithashtu e pasqyrojnė kėtė prirje pėr poezinė: nė Tiranė rreth 40
pėr qind e botimeve letrare tė viteve tė fundit kanė qenė nė poezi, nė Prishtinė
80 pėr qind - fakt ky qė nuk mund tė merret me mend nė Perėndimin
racional.

Din Mehmeti ėshtė ndėr pėrfaqėsuesit klasikė mė tė mirėnjohur
tė poezisė sė sotme nė Kosovė. Ai ka lindur mė 1932 nė fshatin Gjocaj tė Junikut
tė Gjakovės dhe ka studiuar pėr gjuhė dhe letėrsi shqipe nė Universitetin e
Beogradit. Tani, ai ėshtė mėsues nė shkollėn pedagogjike tė Gjakovės. Edhe pse
ka botuar disa proza, kritika letrare dhe njė dramė, ai njihet kryesisht pėr
poezinė e tij figurative, e cila ėshtė botuar qė nga viti 1961 nė 12 vėllime.
Libri i tij i fundit, njė pėrmbledhje mė njėzetetetė vjersha lirike, mban
titullin As nė tokė as nė qiell.

Poezia e Din Mehmetit shquhet pėr
ndjeshmėri popullore. Ashtu si dhe Ali Podrimja, i cili ėshtė po nga Gjakova, ai
mbėshtetet nė shumė figura, metafora, dhe simbole tė poezisė popullore tė
Shqipėrisė sė Veriut pėr tė mbrujtur dhe ndėrtuar lirikat e tij tė trazuara me
vizionin stoik tė malėsorėve. Megjithėse ėshtė njė fllad i lehtė romantik qė
pėrshkon poezinė e tij, sikundėr e pati cilėsuar dikur kritiku Rexhep Qosja, ky
asimilim krijues i folklorit ėshtė i shkrirė fuqishėm me njė rrjedhė realiste,
herė-herė ironike, qė buron pjesėrisht nga etika e revoltės nė traditėn e
Migjenit (1911-1938) dhe Esad Mekulit (l. 1916). Shqetėsimi poetik i Din
Mehmetit, megjithatė, nuk i drejtohet protestės mesianike ose kritikės sociale,
por krijimtarisė artistike dhe pėrvojės individuale.

As nė tokė as nė
qiell ėshtė e ndarė nė pesė cikle: Trimat e kėngės sime, Bishat e bardha,
Kujtesa e letrave, Barka ime mbahu, dhe Kėngė pėr vete. Titulli i ciklit tė
katėrt, Barka ime mbahu, ėshtė ndofta simbolik pėr praninė e sotme e letrave
shqipe, bile edhe tė shqiptarėve nė Jugosllavi. Ai vjen nga poezia Dialog me
liqenin, shkruar nė Strugė buzė Liqenit tė Ohrit nė kufirin jugosllavo-shqiptar,
gjatė festės ndėrkombėtare tė poezisė nė Strugė nė gusht 1987.

"Liqeni u
nxi
liqeni u ēmend

Barka ime mbahu

Kėtej i ke shkėmbinjtė
e
eshtrave
andej ėndrrat e pavdekshme

Barka ime mbahu

Daljen
kėrkoje
nė zemrėn tėnde

Kepi i shpresės ėshtė larg

Lulet e
gjakut
Do tė arrijnė

Baraka ime mbahu"


botuar nė World
Literature Today [Letėrsia Botėrore Sot] 63.2
Pranverė 1989
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Din Mehmeti - As ne toke as ne qiell   2/12/2009, 17:16

PAKEZ NE ENDERR
PAKEZ NE ZHGENDERR


Jam
pakez i ndrydhur pakez i cliruar
Duke vrapuar pas emrit
Pakez i zverdhur
pakez i frikesuar

Jam pakez i ngrire pakez i shkrire
Duke kenduar per
ty
pakez i rrahur pakez i ndjekur jam.

Jam pakez i perbuzur nga
Dielli
Kenga jote me ka ndezur
E me ka sterpikur me lot
Pakez i vrare
edhe nga ylli jam.

Jam ne enderr pakez zhgenderr
Pakez femije kur
fluturojne zogjt

Jam pakez endacak-shtegtimin e kam ne gjak
Duke ecur
me ty kalistrok
Pakez i cuditshem kur qelloj rete.

Jam pakez i
dyshimte pakez kokeforte
Kur shqelmoj zotrat qe s'dine te ngopen
kurre

Pakez dicka neper zjarr dicka neper uje
Dicka qe hyn ne te
ardhmen
Per te ikur nga vdekja jam...ORA

Semaforet
klithin
zjarr!...

gozhda dritaret
gjarperinj rruget
nga tufa e
zeze
e stineve gjola
sheshet

thirra derisa u bera
peshtyme e
ngrire

kur erdhen zjarrfikesit
ora krenare luftonte
me frymen e
fundit
neper tym
ora pa akrepa
si femije i cmendur
udhetonte diku
jashte kohesAVULLI I ZI

Bulevardeve te menyres
deftore
zjarri e uji luftonin perseri

maskat engjej maskat
thike
shkelinin pushtonin cdo pike

ne mesnate salla mbeti e
zbrazur
e karriga mbi karrige
fjalet krijonin ide neper shi
plehu u
rrigeve avull i zi.


BALADA PER FRAZEN E FRYRE

Nga fraza e
fryre
doli hajni i ri i luleve

u zverdhen parullat

biografia e
dekoruar
u fsheh
pas karrigave te lakmive

u rrokaten
duartrokitjet

ate dite fjalet moren koken ne dore
duke vrapuar ne
oshetimat e lumenjeve

dhe shume kohe fishkelluan trenat
para se te
hynin ne tunelet e reja

ate dite dielli shkulli ferra
varret nxorren
eshtra.

A THUA PSE TROKET ZEMRA

Kembonat e rrokatura
Therrasin
agimet
E koherave te vdekura

Rruget fishkellojne nga pylli
Qe
pergjon ofshamat e pranveres
Se merdhire nga dimri

E njeriu s'di c'te
beje
Me etjen dhe urine
E dalur vese e rrufeje

Tymi po i del
henes
Toka sinjal i kuq ne orbite

E termete te reja ne meshire
E
rrekellime guresh mbi gure


A thua, pse troket
zemra....


QENTE E DIELLIT

Lakuriqesia kendon
Majave te
shemtimit
E syte rrjedhin gaz te huaj

Qente e diellit
Vrapojne kah
grykat
Ku as rrezet s'shpetojne.


KONCERT

Te perroi i
karramzave gjumashe
Bretkocat ne koncert te madh

Yjet ndezen e
fiken
ne ritmin e nje cmendie

Shtepite e vejushat e
llastuara
Pergojohen mes veti

E fjalet pa zjarr
Te ftohura te
ngrira fjalet

Bretkocat lidhin lumenjt me detet
E pastaj ne balte
zhyten prap

Te perroi i dritave te lodhura
Edhe hena ben not neper
balte...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Din Mehmeti - As ne toke as ne qiell   2/12/2009, 17:17

SYTĖ QĖ SHKREPIN DASHURI

Din
Mehmeti


M'janė shkimė dritat e syve tė gjallė
kthinave tė
mbrėmjeve luginave tė nxira
e vragėve tė fėtyrės sė shterrur
derdhi pust
e fryrė tė shpiertit
nė shtratin ku tė rrita ,o fėmij.
--Eja ,biro,

tė mbledhi rreth stomit tė gjinjėve tė brenjtur,
ti ngrohu brinjėt e
kėrrusura
ulrimave tė fėrfėllazave tė mallkuara
eja,bir-o,ta ndijė
gjakun duke vluar!...

Eja nė dashurinė e thithmave tė rjepur
se me
dhėmbė tė rinjė nė gjakė mi i ke skurruar
e kurr s' tė kam terratuar ballin

me shuplak mallkimi
e kurr s'tė kam shkrumuar jetėn me
me nam e
rredhime,
eja bir-o,ta ndijė gjakun duke tė vluar!...

Tė kam
pėrkundur buz vatrės
nėn flaken e zbeht tė njė une
e shpesh kamė ikur
pėrrenjve
me djepin tand ngarkuar
nė tojt e njė plunge.


Eja,bir-o,ta ndij gjakun duke vluar!...
bregores sime tė lulėzuar

eshtėrat le tė mė kallen nur
pėr tokė e diell
se nė sytė e tu qė
shkrepin dashuri
ėshtė gjaku i vatres sė re
duke
vluar...

KĖNDO OSE VDIS PA KLITHMĖ

Bėhu i blertė si
unė
mė tha bari njė natė
kėndo derisa tė vallzojn yjet
rreth diellit


si fėmijėt rreth zjarrit nė tokė
e pastaj dėgjo oshtimėn
pa
fjalė nėr botė

lart do tė mbesin kodrat duarthatė
e gurė breg
rrugėve nė mendime ēarė

Kėndo derisa tė pėlcasiėsh
si kripa nė flakė

vajto po tė duash

kosave tė egra s'do tė mundesh t'u ikėsh kurrė

kur ēmenden kohėrat nė furtun...

Bari ma tregoi ėndrrėn e vet:

--majet mė tė larta e hėngrėn qiellin
e zjarrtė

e shteku i
rrezeve kėrkon veten nė breg...
e bregu bregun pas bregut nė breg....


I bukur ėshtė vetem zogu nė fluturim
qė me puhin e krahėve tė rreshk


kėndo ose vdis pa klithmė.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Din Mehmeti - As ne toke as ne qiell   2/12/2009, 17:17

DIN MEHMETI : " Qė tė rriten lulet
e bardha"1.

Flini tė qetė,
Se nė gjakun tuaj do tė
shumėzohėn
pranverat e pavdekshme
e zogjtė do tė ndėrtojnė
cerdhe
plisave tuaj tė tretur.

Ju dhatė gjėrat mė tė shtrenjta
pėr
tė ngritur tempuj prej gjaku,
qė dielli tė mos rrėnohet,
qė toka tė mos
digjet.

ju mbollėt besimin e jetės
nė rrėnjėt e luleve
dhe me
eshtra shkruat
biografinė e dritės....

2.

Flini tė qetė!
kjo
tokė ju lindi
nga hiri i ėndrrave tė lirisė.
qė tė kėtė rreze dita,

tė kėtė ujė burimi,
qė tė rriten lulet e bardha
nė mendjen e
njerėzimit,
qė nga shpirti tė shpėrthejė bardhėsia
qė liri tė ketė me
bollėk,
qė tė shtrohet buka pa frikė nė sofėr,
qė njeriu mbi tjetrin tė
mos ngrihet si bishė,
qė kopsht lulediejsh tė bėhet
jeta.

3.

Flini!
Ju ka hije gjumi i pėrjetshėm,
sepse
s'deshėt tė jetoni tė vdekur nė jetė,
pa dashuri,
pa gaz nė fytyrė,
pa
shpresa nė zemėr,
pa tokė, qė mbani si shtrojė
pa qiell, qė mbani si
mbulojė,
pa lumenj, qė ju burojnė nė sy,
pa diell, qė mbani nė
duar...

4.

Flini tė qetė!
Ju s'keni pse tė ankoheni,
gjėrat
mė tė shtrenjta
i dhatė pėr Kosovėn,
dhe dashurinė tuaj e shenuat

cdo lule,
nė cdo gur,
nė cdo rrugė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Din Mehmeti - As ne toke as ne qiell   2/12/2009, 17:17

NATA E POETĖVE

Kur heshtja mbulon ēdo
gjė
Kur tė gjithė flenė
Zgjohen poetėt
Pėr t’u djegur nėpėr
vargje

Ata ia shtrydhin
Gjakun e keq mendimit

Shpirti i tyne
shesh betejash

Nga temperatura e fjalėve
Vdesin ngadalė pa
klithma
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Din Mehmeti - As ne toke as ne qiell   2/12/2009, 17:17

MĖ LĖNĖ E MĖ MARRIN TĖRĖ JETĖNMė lėnė njė be pėr tokė e
qiell
Qė vran e kthjell

E m'i marrin sytė para se tė zbresin nė atė
gropė
Pėr t'u dhanė dritė yje pėr t'i bėrė

E m'i lėnė porositė e nėnės
pėr njė palė kėpucė
Qė nuk rrėshqasin nė borė
Pėr njė shall me vija tė
kuqe
Pėr ta vėnė rreth qafe kur fėrfėllazė bėhet ndėr male

E ma marrin
shpirtin pėr t'i dhėnė hapėsirė tė blertė
Gaz mėngjesor qė pikon nga
lulet

E m'i lėnė tė gjitha frytet e tokės dhe fjalės
Qė lidhin e
zgjidhin veten kur e do puna
E m'i marrin tė gjitha pėrmendoret e
shesheve
Pėr t'i kėnduar dimrave tė gjatė
Se kėnga do prush do zemėr do
shpirt

E m'i lėnė krahėt e shkėmbinjėve tė lartė
Kur dragonjtė me
kucedra gjuhen si nė pėrrallė
Kur vetėtimat emėrojnė njėra-tjetrėn
E
pastaj nėnshkruajnė paqe

E m'i marrin vitrinat e veshėmbathjeve
Depot
e miellit fabrikat qė prodhojnė traktorė
Lugė pjata kripė

E m'i lėnė
blegėrimat e deleve
Qė mes gishtrinjve sjellin gjethin e tharė
E m'i
marrin rrugėt e asfaltuara para dere
Urat e larta prej cimentos dhe
hekurit

E m'i lėnė ciftelitė e fyejt pėr t'i rreshkė Bjeshkėt e
Nemuna
Me plisa bore edhe nė vapėn e korrikut

E m'i marrin
hipsetėvravat e zbritsetėvravat e jetės

E m'i lėnė duart rreth qafe dhe
njė shuplakė pranverė
pėr t'm'u gjetur nė ditėn e vėshtira

E ma marrin
frikėn mbi kasafortėn e botės nga atomi

E m'i lėnė besimet e tyre qė
s'lėkunden

E m'i marrin tė gjitha librat pėr ta gjetur veten e
tyre

Duke u ngjitur kah e nesėrmja e pathyeshme
Nė atė prehėr tė madh
tė Diellit
Qė na ruan nga vdekjet
E mė marrin
E mė lėnė
Ditėve tė
tregut fshatarėt
Tėrė jetėn...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Din Mehmeti - As ne toke as ne qiell   2/12/2009, 17:18

MALLKIMI I GJAKUT

Zbraze , zbraze njė
pushkė
nė derė tė oborrit, o Zeqė Shpati !
Le tė zgjohen tė pėrgjumurit

strofujve tė gjėmimeve shekullore,
Se sot po na shkon Fata e po shuhet
kėnga e dashurisė
qė kėndoi plangjeve tona !
Po te shkon Fatė zeza , o
bacė
me sy tė qėndisur me ngjyrėn e kopshteve ,
me buzė posa tė skuqura nė
bukėn e misrit tė ri….

O, ēikė e pate
E jo fėmijė tė gjetur buzė
rrugėve !
O, e as rroktare jo
Pėr tė punuar nėpėr ara

Pse je
shurdhuar , bre bacė ?
A s’kallesh nė flakėn e krahėve tė vogėlushes sė
dashur
Qė e fale pa dėshirėn e saj ?

Po tė shkon Fata me flokė
bishtaleca tė shelgjishteve
nė zbėrthim,
me harqe vetullash—dy krahė
lejleku nė fluturim ,
me bebėza vizėlluse—dy liqene tė fshehura

pishnajė….

O, ae di , Zeq Shpati,
se pėr ty vetima hapėsirėn
shpon
lumenjtė dalin nga shtrati me zllapa pikėllimi nė brigje,
se mordja
mbi pullaze zdirgjet dhe lėpin jetėn
E pėllumbave
qė ajo ushqyer i ka me
troha buke nė shtigje

Zbraze fjalėn si pushkėn dikur, o Zeq
Shpati
qėllo hallkėn e vargonjve tė ndryshkur
duarve tė vogėlusheve tona

se
S’ėshtė kanu gjaku yt tė mallkojė !…

DIN MEHMETI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Din Mehmeti - As ne toke as ne qiell   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Din Mehmeti - As ne toke as ne qiell
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: