Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Dhimitraq Papando

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 17:54

Nė vend tė hyrjes...


.......Kam pritur tridhjet vjet

Kam pritur tridhjet vjet fshehur nėn hije,
Dhe fshehur kam vazhduar tė kėndoj,
Siē zogu i mėngjesit pas hardhije,
Siē fshihet manushaqja buzė kroi.

E kyēa gojėn fjalėt qė tė mbaja,
Se rridhnin fjalėt vetė, s’di se si,
Kur s’dija as tė qeshja, as tė qaja;
Kur s’dija ē’ishin lulet nė saksi.

Kur lotin qė nga sythi vjen i valė,
Me shiun ngatėrroja pa tė keq.
Kur flokun keq tė krehur tek njė djalė.
Pėr trimėri e mirrja, si pėr dreq.

Kur lulen e kėpusja i rrėmbyer,
Dhe pa i marrė erė, jo aspak,
E flakja si njė send aspak tė vyer,
E prishja me njė nerv krejt foshnjarak.

Kur vashėn e komshiut e dėgjoja,
Shpėrfillur kur mė thoshte “Mirmėngjes”.
Dhe buzėn qė i dridhej ia vėshtroja,
Si Don Zhuan i thekur, krejt serbes...

...Kam pritur tridhjet vjet tė them dy fjalė,
Dy vargje qė kam mbledhur me kujdes
Si mbledh vullkan’ i ri llavė tė valė,
Si bleta mbledh nektarin nė mėngjes.Dh Papando
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 17:54

Ah, mė mbytėn ndjenjat, det!

Ah, mė mbytėn ndjenjat, det!
Nė dritarezėn e shpirtit
Lul’ e ftoit mė troket…

Jam a s’jam, e ku ta di,
Nėpėr ėndėrr, a jam zgjuar?
Frym’ e prillit mbi ēati,
Mė sjell gaz tė paprovuar.

...Kam njė brengė qė mė vret.
Nėpėr telėzat e zemrės,
Ndjej njė flutur qė mė nget.

Dal nė rrug’ e jam i ndrojtur.
Vajz e fqinjit pas dritares,
Mė vėshtron me sy pėrlotur.

Pse u tremb edhe pastaj
Shkoi me vrap, u mbyll nė dhomė?!
…Dora ime e pafaj,
I preku gjoksin e njomė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 17:55

Varka ime ku me shpieQielli varur perde-rėndė si njė ballė i menduar.
Zbret e griset nėpėr pemė mbi liqenin faqe-shtruar.

Era fryn e ėmbėl shumė dhe mėnjanė i mbledh retė.
Varka ime vozit thellė dhe me shpie nga do vetė.

Duke humbur gjethe-verdhat ēvoshket hėna mbi liqen.
Nata krejt e parfumuar qė nga Mal’ i Thatė vjen.

Njė shelg varet i argjėntė, nėpėr ujė krahėt lan.
Hėna mbetur lakuriqe lotėverdhė nis e qan…

-…Pse mė merr nė ujė thellė, varka ime ku mė shpie?
-Mė afro tek hėn’e verdhė tė shoh dritė bukurie!

-Laskuriqur, nėpėr ujė, ku shkon hėnėza dhe fshihet?
-Me njė krėhėr prej kallamash flokėt lag ajo dhe krihet.

Pas kallamave, nė ujė, hėna kreh flokėt e gjatė.
Nazemadhe rrotull saj formon rrathėza njė patė.

Duke mbledhur gjethe-verdhat atje dua qė tė shkoj;
Tė rrėmbej patėn e bardhė, faqen ujit t’ja trazoj…

…Shushurin liqen-i pastėr, kallamishtja plot shkėlqim.
Varka ime gjith’ lėkundet pa lopata, pa drejtim.
.Dh Papando
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 17:55

Korēa


S’di si tė tė dua, s’di sa tė tė dua;
Veē kur jam atje, nė rrugėt e tua;
Kur bliri pikon eliksir mbi mua;
Filloj dhe tė ndjej.

Kėngė do mėsoj, kėngė qė kėndohen;
Ēupat ti trazoj nė mėngjez kur zgjohen;
Vellon t’u rrėmbej ditėn qė martohen.
Do tė vij, ti gjej.

Ndėr kangjellat e tua dimėrit me borė;
Harpėn ėngjėllore do luaj me dorė;
Tė dėgjoj’ muzikėn zemra ime-e gjorė;
Edhe tė zhdėfrej.

Pa ta ngjit Moravėn fshehur nėpėr hije;
Hije madhėshtie, hije bukurie;
Ah!... Do ta shkul zemrėn, ta bėj fije-fije;
Ashtu tė tė ndjej.

.................................................. .Papando 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 17:55

Nje tjeter poezi nga libri "Yjet do trazoj" i poetit Dh Papando

.......................Dimėr

Kur vjen dimri i akulluar mbetem zgjuar nėpėr netė.
E ndjej shpirtin tė mė lerė, nėpėr erė tė mėrgohet.
Trupi mbetur i braktisur dalngadalė nis e ftohet,
Si njė vatėrzė qė shuhet nė shtėpin’ e lėnė shkretė.

Qė prej xhamit tė kristaltė shoh pėrjashta i nemitur,
Si nė natėn e ndriēuar bora bie fjolla-fjolla.
Syri griset i harruar nėpėr perdezat e holla,
Edhe tret lotin e nxehtė me qerpik tė pėrpėlitur.

Dhe kur hėna e florinjtė qė prej reve rreh tė dalė,
E vesh natėn e pikuar nė pėrndritje tė praruar;
Zem’r e dridhur ritmin shuan duke rrahur e hutuar.
Hesht dėbora mbi ēatitė ku ka rėnė palė-palė.

…Kthehet shpirti i arratisur zemėr-vakur tek mendoja.
Ishte jerm apo ekstazė s’e kuptova ku u futa.
Sy’n e bukur mė jep hėna fshehur pas reve tė buta.
Flok’n e verdhė ka pėrhapur nėpėr perdezat me hoja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 17:55

...poezi nga libri 'yjet do trazoj"............Shporta...ndolli njė kurbatkė
S’dija ē’beja tė ndjell fatin...mikja bjonde mė pat' lėnė!
... Njė shportė thura, me kulpra, hipa e vara nė hėnė.
Nga shkon dielli ktheva shtratin, xhindet thirra nė mesnatė.
Mbolla yje anės lumit tė magjepsja ndonjė fatė.

Nga marazi, flokėverdhės edhe tjegullat j’a theva;
Pastaj fqinjės, njė kurbatke, njė tė puthur i rrėmbeva.
(Njė ezmere pėrqafova, bjonden time tė harroja,
Por mė dogji gjiri i ndezur nėn kėmishėzėn me hoja.)

...S’e kuptoj, si fqinj’ e sertė asnjė fjalė nuk mė kthehu,
Dhe si llėrėn e kadiftė kular qafės ma mbėrtheu!!?

Dikush thotė ishin xhindet qė i rrinė rrotull fatit.
Tjetri thotė qė me kulpra ndolla vajzėn e kurbatit.
Po ē’mė duhet tė kuptoj, mė nuk jam me kok’ mėnjanė.
Pas njė bjonde qė mė iku, njė ezmere mė rri pranė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 17:56

Udhėtim

I
Jo, jo, akoma nuk kam arritur,
I lodhur ndihem dhe i drobitur,
Tek shoh si malet rrotull e rrotull,
Pėrbrenda tyre mbyllin rrethuar,
Fushėn e bukur tė lulėzuar,
Qė si njė nuse e porsa zgjedhur,
Vendos mbi flokun e saj tė derdhur,
Kurorė degėsh dhe lulesh mbledhur.
Mbajnė rrethuar mes bukurisė,
Njė medaljon tė madhėshtisė,
Ankthin dhe afshin qė tė nxit shpresa,
Mallin e djegur keq nga largesa.

II
...Dhe pas ēdo kthese, pas ēdo bregore,
Si labirinthet me Minotaur,
Tė tjera brigje…pėrpara dalin.
Me mijra gracka rrugėn mė ndalin,
Dhe horizontin aq tė kėrkuar,
Nė thellėsinė e amėshuar.
Nis dhe rėmoj nė vetėsirė,
Tė gjej njė fjalė jo aq tė mirė,
Duke u grindur porsi gėrnjar,
Pėr konstruktorin imagjinar,
Qė paska qenė kaq i vendosur,
Tė stisė rrugė qė s’ka tė sosur.

III
Dhe syri ndjek pavetėdije,
Si nė njė film vetėm me hije,
Ēfarė natyra ofron bujare...
...Kishat rrethuar me pem’ e varre,
Kodrat me mollė, fushat me grurė;
Mė tej njė pyll, pastaj njė urė.
Ca p’rrenj tė thatė me njė gisht ujė...
...Mė tutje pamja bėhet rrėmujė,
Tek mė s’e ndjek lajthitjen time;
Veē ndjej qė zhytem nė ėndėrrime.
Dhe syri dridhet e sheh pėrbrėnda,
Thellė kujtesės, pamje tė rėnda.

IV
E ndjek vetvehten mbrapa nė kohė,
Remineshencė qė s’di tė shohė.
Hije tė vjetra qė tė kėrkojnė,
Dot s’u shpėton, pėr ty vrapojnė.
Fantazma-veshur qė ulėrijnė,
Miq dhe armiq nė radhė vijnė.
Ti vetėm ikėn... ata tė ndjekin,
Dhe pas makinės grushtat pėrpjekin.
...Dhe befas zgjohesh krejt i hutuar,
Pėrreth vėshtron i turpėruar,
Pa ditur fare ē’gabim ke bėrė,
Nis buzėqesh... siē bėjn’ tė tėrė.

V
...Pastaj ca fshatra krejt tė rrudhosur,
Tek ti afrohen faqepudrosur.
Porsi ca plaka…kur humbin sensin,
Vrapin e kohės duan tė ndjekin.
Tualetosen, lyen e ngjyen,
Si pula klloēka, stisen e fryhen,
Me shum’ seē mosha u pranon hije,
Si ca piktura pa pikė shije...
...Edhe ata ashtu llastohen,
Si duke dashur tė zbukurohen,
Veē buzė rruge vitrinėn ngrehin,
Pamjen e hidhur duan te zbehin.

VI
Sheh emra firmash, si nė pėrralla,
Ca kombinime aqė tė rralla,
Qė nuk i njeh onomastika.
Shpikje tė shekullit bastard...
...Dritat plot ngjyra qė syrin ēpojnė,
Me prapaskenėn keq kontrastojnė.
Ndrisin e feksin e s’kan’ tė sosur,
Pėrmbi fasadėn e pėrdhosur.
Por prapa tyre syri i hutuar,
Vėshtron njė pamje tė mjegulluar.
Pas mykut pluhur me erė burgu,
Pejsazh tė zbardhur si raso murgu.

VII
Dhe prapa gardhesh gjysėm rrėzuar,
Pas njėri tjetrit rrinė shtėrnguar,
Nėpėr ca poza gėrmuqe mbetur,
Tė shkalafitur edhe tė tretur,
Mullare kashte gjysėm tė ngrėnė,
Si goj’ tė zeza e dhėmbėrėnė,
Qė prej sė largu pėrqeshin hidhur.
Njė fat i keq i mban tė lidhur.
Ngulur nė tokė si ca qyqarė,
Flokėt pėrpjetė dhe tė palarė.
Me kokėn jashtė, ashtu tė ngrirė,
Tek ulėrijnė pėr mėshirė.

VIII
...Vėshtroj tė mijtė bashkudhėtarė,
Faqeparruar, fytyrėvrarė,
Ashtu pėrgjumur teksa qėndrojnė,
Me sytė hapur, por qė s’vėshtrojnė,
Asnjė ndryshim qė del pėrpara.
Duke lėpirė buzėt e ēara,
Krejt tė harruar koten e flenė,
Sado tė menēur qė tė jenė.
Njėri pas tjetrit vėnė nė vijė,
Luajnė kokat pa vetėdijė.
Ritmin e rrugės tek imitojnė,
Indiferentė pėrreth pohojnė.

IX
...Por dhe mohojnė gjithashtu,
Shpesh duke qeshur kuturu,
Mes ėndėrrimesh delirante.
Gjestikulime krejt aberrante.
Dhe i vėshtroj qė fare pranė,
Me mendje humbur hequr mėnjanė.
Krejt i ēuditur sikur tė shihja,
Njė lloj tė ri qė nuk e njihja.
Nė ndonjė tombė nė shkretėtirė,
Nė mes tė rėrės tek qėndron shtrirė,
Mumje Egjypti gjysėm tė tretur;
Nė sarkofag tė porsagjetur.

X
Nuk di nė ēfarė mė tė besoj,
Nuk di se ē’hymne mė tė kėndoj,
Se jo, askush s’mė ka besuar,
Se vetė Zoti mė ka harruar.
Njė zė njeriu pra, ku ta gjej,
Ē’mblodha nė zemėr t’i rrėfej?
Mė thoni pra ku tė kėrkoj,
Njė kėngė gryke ku tė dėgjoj?
Ku ta ndjej erėn aqė tė mirė,
Tė njė duhani tė porsa grirė?
...Tė shoh njė mace si vjen pėrtuar,
Prekjen e ngrohtė pėr tė kėrkuar?

XI
...Tė ndjej qė jam njeri e zot.
Si isha dje, tė jem dhe sot.
Tė ec i zhytur nėpėr kujtime,
Tė takoj pleqtė e rrugės sime,
E ta ngroh vatrėn me dru tė thatė;
Tė numėroj yjet nėpėr natė.
Dhe tė hap derėn e shtėpisė,
Pa pasur frikėn e perėndisė?
Tė ndjej nė zemėr qė kam tallaz,
E ta pi lotin qė vjen... me gaz.
E tė bėrtas kur dua vetė,
Tė fle e ngrihem... zot i vėrtetė?

XII
...Njė libėr mbyllur e mbaj nė duar,
Tė njė shkrimtari tė padėgjuar.
Nuk do tė mundja qė ta lexoja,
Nuk do tė mundja ’dhe po tė doja.
Mė ngjan njė histori e njohur,
Qė asnjėherė s’mė ka ngrohur;
Si e lexuar njė tjetėr herė,
Si e jetuar me miq tė tjerė.
Nė njė vend tjetėr, njė “dezha vś”, *
Me ca kasolle bėrė me dru;
Ku si i egėr fshehur jetoja,
Ku ditėn vdisja dhe natėn rroja.

*Déją vu, tė jetosh edhe njė herė njė gjėndje qė e ke jetuar me parė, nga frėngjishtja i referohet njė fenomeni paramnezik.

XIII
...Qielli rėndonte si plumb i derdhur,
Dhe hėna villte dritėn e verdhur,
Pėmbi natyrėn e pangjyrė.
Dhe ajri i rėndė porsi lyrė,
Tė zinte frymėn dhe tė lodhte.
Ku ti e dije se ēdo tė ndodhte,
Kur dielli shterpė sillte pak dritė,
Qė tė ndriēonte njerzit e mpitė,
Qė mbushnin pyllin e paanė.
Dhe udhėtarėt qė i kam pranė,
Kėto tė vrara silueta,
Ishin fantazma tė vėrteta...

XIV
...Njė gropė e rrugės mė gjen habitur,
Gjysėm tė fjetur, gjysėm dremitur.
Tek hedh vėshtrimin me sy tė vagur,
Pėrmes qerpikut nga loti lagur.
Rrah tė shkėputem nga bot’ e vdekur,
Ku u mundova me zė tė mekur,
Tė flas me hije imagjinare,
Brymė fantazmash qė gjen mbi varre.
Nuk di pse qaj... ndoshta aty
Jetohet vetėm me lot nė sy.
Lotė tė ftohtė qė dhimbje sjellin,
Tė tjerė lotė sė thelli ndjellin.

XV
...Dita nxituar diku largohet,
Ashtu si niset, kurrė s’mbarohet;
Por rrjedh si uji prej kroit vetė,
Qė s’ka tė sosur nė kėtė jetė.
Ashtu si koha mbėshtjell vetvehten,
Minutat, orėt dhe ditėt treten.
S’janė gjė tjetėr, veēse njė grimė,
Nė qiell tė kthiellėt njė vetėtimė.
Njė hap i vogėl qė s’numėrohet,
I njė agrepi qė rrotullohet,
Mbi njė sahat tė pambaruar,
Qė s’ka pėrsipėr asgjė tė shkruar;
Fushėn tė bardhė, si shkretėtirė.
Ku rrotull vimė ne si tė pirė.

XVI
...Nė pjalmin blu tė erės zhytur,
Nė eter ėndrrash plluskojm’ tė mbytur.
Ne udhėtarėt qė s’kan’ stacione,
Mbi hije shpresash ngrehim pasione.
Dhe bredhim rrugė plot kthesa dredhur,
Nė zemėr mbajmė njė lėmsh tė mbledhur,
Tė mallit zjarr, qė nuk u shua,
Mė shumė u ndez, mė shumė u zgjua,
Prej reflektimit tė vetmisė;
Njė mall i dhimbjes dhe dashurisė.
Mjegull’ e kohės e mban mbuluar,
Dhe ngjan sė largu njė zjarr i shuar.

XVII
Veē njė puhizė tė fryjė lehtė,
Zbulon pas mjegullės sė zbehtė,
Llavė vullkani qė rrjedh si lumė,
Qė djeg e grin, zhurit mė shumė.
Njė flakadan me flakė ferri,
Qė si pėrbindėsh ngrihet nga terri.
Ku zhytur rrimė prej vehtes fshehur,
Me sy ēaplyer dhe veshin mprehur,
Presim tė dridhur nga fundi honit,
Mes angushtisė dhe pasionit;
Njė shkėndijim qė tė shikojmė,
Ē’po ndodh pas territ tė mėsojmė.

XVIII
Sa tė arrij, nuk kam durim,
Tė mbėshtet kokėn nė pragun tim.
Atje ku linda dhe ku jetova,
Dhe nė mes njerzve, njerėz shikova,
Ku rashė, u ngrita dhe prapė rashė,
Dhe ku tė parėn fjalė e thashė.
Tė ndjej aromėn, sa kam filluar
Me flegrat hapur, sytė ēapluar.
Si kafsh’ e egėr qė ndjen dėborėn
Dhe ulėrin pa pritur orėn,
Qė tė arrijė nė vend tė njohur,
Tė ngrohė prapė gjakun e ftohur.


XIX
Tė ndezė prapė zemrėn e ngrirė,
Me zjarr tė shpirtit dhe me dėshirė.
Me kokėn ngritur, andej drejtuar,
Nga ndjej njė shėnjė tė adhuruar,
Filloj nuhas dhe unė malet,
Nga vjen njė afsh qė s’mund tė ndalet.
Mes melodish vjen harmonia,
Vjen shpres’ e humbur dhe siguria.
Vjen mes kujtimit mė sjell njė shpresė,
Si llav’e zjarrtė qė s’do tė vdesė.
Mė merr nga qielli ku kisha shkuar,
Mė zbret nė tokėn e premtuar.

XX
Tek fryn, me sjell veriu i thatė,
Prej hapėsirės sė pamatė,
Spicat e akullit dhe ngricės,
Erėn e ēajit dhe tė zhumbricės,
Qė vjen e njelmėt porsi mallkimet,
Mė ndjek nė rrugėt, nė shtegėtimet,
Me ndjek nė ėndėrr, mė ndjek nė gjumė,
Mė dhemb sa dhimbet, mė mundon shumė.
Mė djeg, mė pret nė zemėr thellė,
Atje ku mallin e mbaj tė mbjellė,
Porsi njė lule tė shumė vyer,
Me gjak tė shpirtit dhe lot ushqyer.

XXI
Filloj lėviz brenda makinės,
Duke vėshtruar pėrjashta tinės.
Tė shpėrthej dyert, tė fluturoj,
Ndėr ato male, atje tė shkoj.
Tė ve pėllėmbėn nė gji tė dheut,
Tė dėgjoj zemrėn e mėmėdheut.
Se edhe tigri, njė egėrsirė,
Brenda kafazit nėpėr zinxhirė,
Kur pranė ndjen erėn e vluar,
Tė pyllit thellė, ku ka jetuar;
Kėrkon tė shkojė atje, tė shohė,
Ē’ka ka pėrgjuar pėr aqė kohė.

XXII
Ē’ėshte kjo ndjenjė qė mė djeg mallė?
Ē’ėshtė kjo brengė, kush e di vallė,
Qė lind nė shpirt dhe syrin ndrit,
Mė djeg e pret, si zjarr zhurit.
Pse brez pas brezi e mbajmė vluar,*
Si njė thesar tepėr tė ēmuar?
Nė ē’lloj materje e ka burimin,
Nė ē’farė ngjizje e ka fillimin?
Pse e ushqejmė e mbajmė gjallė,
Kėtė mister kaqė tė rrallė?
Kush i jep shpirt ē’ėshtė ai zot,
Qė e kėrkoj dhe s’e gjej dot?

XXIII
...Vėshtroj pėrjashta, kokėn kthej prapa,
Frymėn qė iku dhe dot s’e kapa.
Vėshtroj drejt qiellit nė perėndim,
Drejt horizontit tė pambarim,
Prej nga pėrhapet si hymn i rrallė,
Tek retė digjen nė zjarr tė gjallė ,
Njė zjarr hyjnor, qė s’ka tė shuar.
Dhe vetė dielli i lumturuar,
Teksa mes flakės, ndriēon e tretet,
Ashtu si ylli nė qiell kur mbetet;
Ndrit e ndez yje tė tjerė ,
Qė vijnė rrotull nėpėr erė.

XXIV
Jehonėn sjellin tek heshtin vrapin,
Frymėn e fundit ndėrsa e japin,
Brengėn e tokės duke kėnduar,
Qė veē njė zemėr e pėrmalluar,
Njė zhpirt i djegur di t’a dėgjojė;
Dhe n’unison nis tė kėndojė.
Mban portat hapur pėr bukurinė,
Dhe ritmet pret atje tė vinė.
Tingujt e ėndrrave duke ndjellė,
Nis emeton prej shpirtit thellė,
Pasione e ndjenja qe s’kanė tė sosur,
Qė mbytin botėn e vrerosur.

*E mbajmė vluar ose mbluar=e vendos nė njė vend tė sigurt, ruaj diku me kujdes; ėshtė njė dialektizėm i juglindjes sė Shqiperisė.

XXV
Ēliron demonėt qė nga zinxhiri.
Dhe si Feniksi qė lind nga hiri,
Rilind sėrisht nga nat’ e mekur,
Dhe zjarr i jep shpirtit tė vdekur.
Njė zjarr qė ndez e ndrit mistere,
Qė mė ringjall si atėhere,
Kur kodrat ngjitja qė tė vėshtroja;
Kur frymėn mbaja qė tė dėgjoja,
Tingujt e hėnės tek largohej,
Ngjyrat e ditės qė po afrohej.
Kur thithja diellin nė mėngjes-herė,
Kur pija vesėn me miq tė tjerė.

XXVI
Natyr’ e bukur mė trazon fshehur,
Tallet me syrin qė sheh i dehur,
Ēdo grimcė pluhuri e pavlerė.
Ēdo cicėrimė qė vjen nė erė,
Zgjon ėndėrrimet, brengat qė shkuan,
Dėshirash djegur qė s’u harruan.
Qė rrisin mallin nė zemėr thellė,
Si stalaktitet qė rrit njė shpellė,
Me dashuri pikė-pas-pike.
I mbreh pas dhimbjes majat magjike,
Qė ēpojnė e ēpojnė, nė gjoks sėmbojnė,
Sa t’i mendosh, mė shumė ēpojnė....

XXVII
Dhe lind njė ėndje prej qėnjes thellė,
Paqen qiellore kėrkon tė sjellė.
Njė harmoni me gaz dhe lotė,
Qė zbukuron jetėn e kotė.
Qė na gėzon... pėr ēfarė s’kemi.
Na ndjek e dashur kudo qė jemi.
Materje fine nė shpirt e tretur.
Hije sublime nė thelb e mbetur.
.............................................
Burim ushqimi pėr zjarr tė vjetėr,
Tė tjera malle, njė kohė tjetėr.


Dh Papando 2005 NY
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 17:57

Poezi nga Dhimitraq Papando "Yjet do trazoj"........Kam njė bosh...

Kam njė bosh nė zemrėn time, kam njė hon,
Qė mė bėn copė e thėrrime, mė mundon.
Mė thėrret me zė tė thellė nėn dhe.
Mė kėrkon qė t’i shkoj pranė, ja atje.

Si tė lashė toka ime, si mė le.
Nuk e di, jo, se si ika qė atje.

Ndjej njė zė qė s’di ku niset, nėpėr bosh.
Qė mė flet nga fundi dheut, qė pėrposh.
Jo, jo, kurrė s’e kam ditur, as tani
Qė kam parė, sa kam parė, nuk e di.

Ē’ėsht njė zė qė mė thėrret “eja”, qė mė flet;
Mė tėrheq porsi sirenat nėpėr det?

Kam njė zjarr nė zemrėn time, njė zjarr kam.
Dhe kur fle, dhe kur jam zgjuar, dhe kur s’jam.
Edhe kur kundroj natyrėn plot stoli.
Dhe kur prehem zemėr fikur nė shtėpi.

Kam njė shpresėzė nė zemėr, kam njė gaz.
Do tė ndjek thirrjen e tokės, t’i shkoj pas.

Do tė vete ku njė brengė mė thėrret,
Dit’ e nat’ me zė tė ngrohtė veē mė flet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 17:58

Ecja nėpėr pyll vesėn duke pirė

Njė mėngjes tė ngohtė nėpėr pyll kaloja,
Kokėn varur gjoksit, rrugės tek vėshtroja
Lulėzat e kaltra nė barin e gjelbėr.
Pa qėllim shėtisja, si njė dre i verbėr.

Kisha lėnė shtratin shpejt nė mėngjes-herė,
Doja larg tė isha prej njerzve tė tjerė.
Vetėm tė shėtisja, larg nga bot’ e gjallė,
Diēka qė tė gjeja, tė mė treste mallė.

Ecja nėpėr pyll vesėn duke pirė,
Prekja hala bredhi ngjitur nė rrėshirė.
Pėrqeshja njė lule, puthja njė zog fushe,
Mė shihte njė flutur porsi ėngjėllushe.

Era pėrkėdhelte gjethezat e reja,
Njė gugash i vogėl qante tek foleja.
Dhe ja si papritur nėpėr degė e gjethe,
...Dielli mė dha syrin, mė futi nė ethe.

Mė ndezi vėshtrimin, mė pushtoj tė tėrė,
Ndriti pem’ e lule...”Zot! Ti, ē’paske bėrė?”
Filloj flas me veten ashtu i ēuditur,
“S’paskam parė diellin...ėshtė ar i situr.”

Si lindi mes pyllit kjo stoli e rrallė?
Vėrtet jam mbi dhé, apo nė qiell vallė?
Apo ajri vetė kur shkėlqen i dehur,
Enkas na zbulon botėn qė mban fshehur...

...Na gėnjen me ledha me ēfaqje deliresh
Qė ashtu pa dashur tė dhėnė pas hiresh,
Tė harrojmė brengėn dhe mallin e vluar,
Tė harrojmė dheun nga jemi larguar?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 17:58

Ndjej njė ėndje shumė tė lashtė
SHPIRTI


Fasha drite mė rrethuan,...si fantazma vrik u zgjuan.
Endje vluar i pėrgjoja si krejt qėnjen m’a pushtuan;
Si mė mpinė, mė pėrpinė nė njė shtjellė tė pa fund,
Nė njė hon tė zi kujtimesh, qė mė shtyp, mė humb, mė mund.

Hije drite mė rrethojnė, mė pėrqeshin, mė mundojnė.
Bot’n e vjetėr tek mė sjellin, para syve ma tregojnė.
Hyj mes qerthujve tė tyre, qėmtoj brengat dhe i marr.
Prek njė puthje fluturake,...shtyp njė dhimbje,...ndez njė zjarr.

Dhe hap portėn e harresės prej nga rrjedhin ngjarjet lumė,
Njė nėnqeshje e kėrkuar, a njė zė i ėmbėl shumė;
Qė mė ējerr nė thelb tė zemrės, mė hap plagė, mė pėrfund,
Ma derdh gjakun tė pėrtuar, pikė rėndė porsi plumb.

U pėrfalem kryeulur, krahėt hapur e pa shpresė,
Porsi mėkatari i djegur, Zotin lut dhe kėrkon ndjesė.
Gjunjėzuar u blatohem, si njė qingj zėnė nė faj,
Dhuroj zemrėn e munduar, pėrpėlit sytė dhe qaj.

...Shpėtimtar mė vjen pėrvjedhur njė i trishtė frymėzim,
Mė flladit mes ngashėrimesh, sjell tė njelmėt ngushėllim?
Vjen e hyn nė gjoksin tim, tingėllon nė mijra zile,
Mė trazon shtrojet e zemrės me njė flakėzė jeshile.

Mė prek ndjenjat mėkatare, m’i kėndon fletė mė fletė;
Mė ndez gjakun e tejftohur nėpėr afshe tė vėrtetė.
Mė zgjon trille lodėrtare, plot pasione e tundime.
Mbjell fidanė tė panjohur nė taban tė zemrės sime.

Prej sė errti duke ardhur, si vjen drita nė mėngjes,
Drithėron e pėrpėlitet si njė fluturzė qė vdes.
Si njė fluturzė e ngratė qė njė natė pat jetuar,
Fluturoj dritė mė dritė me njė mall tė pėrvėluar…

…Porsi zėmra e trumcakut trokėllin nė gjoks tė valė,
E dėgjoj nėpėr vegime, tek pėrēart nė mijra fjalė.
E dėgjoj si rreh i dridhur, ritmin prishur me mundim,
Vjen rrėmben ēdo hov tė gjakut, e burgos nė trupin tim.

Dhe mė mbush gjoksin e ndrydhur plot me erėzė tė ndritur,
Mė lėvrin gjakun e nxehur, ndėr damarė tė paditur.
Nėpėr rrugė tė papara, kurrė qė s’i kam kėrkuar,
Ndėr mistere ėndėrrore ku fle shpirti i virgjėruar.

“Shpirt, o shpirt, ti zjarr qiellor, gjunjėzuar tė betohem,
Sa tė ndritė dhe njė dritė rrotull saj do tė harrohem.
Do vėrtitem dit’ e natė, sa tė digjem edhe vetė,
Tė arrij i lumturuar dritėzimin e vėrtetė.”

XXX

Porsi lulja mbledh nektarin, me mundim e pak nga pak;
Ashtu shpirti-i turbulluar kėrkon lotin nėpėr gjak.
Nė ēdo skutė, nė ēdo shtjellė, ku shkumbon pasionet terri,
Ndėr burime angushtie, ku pikon jeshilin vreri.

Dhe qėmton e mbledh ēdo grimė gjer tė fundit hidhėrim,
Ndėr reflekse dritėhijesh e gjurmon nė pambarim.
Si e ndrit mes ledhash fine dhe e sheh qė vetėtin,
E pėrthith nė thelb tė tij, ku i jep bekim divin.

Dhe pastaj si llav’e zjarrit qė ēan dheun dhe shpėrthen,
Loti i djegur prej sė thelli kėrkon syrin dhe e gjen.
Duke shkuar ndėr tė fshehta monopate tė harruar,
Gjen dritarezėn e shpirtit nė kristal tė mjegulluar.

Bulėzon shkėndi hyjnore nė njė qoshe fare pak,
Por djeg dheun porsi dielli edhe qiellin e pėrflak.
Njom qerpikun qė fsheh syrin dhe misteret brenda mbyll,
Pas njė mjegulle mortore shkėndijon e ndrit si yll.

...Hej, njė zjarr qė rri i fshehur nėn ndriēimin e pahitur,
Nėn tallazin e stolisur me qerpik tė farfuritur;
Ku pėrvjedhur pres e ruaj mė tė voglin reflektim,
Prej pasqyrėzės sė shpirtit ta pranoj nė thelbin tim.

Ta thėrres me zė tė mirė prej sė thelli gjer t’a shoh,
Se si ndrit nga funde detesh nėpėr ngjyra si ato.
Ndėr etere ėngjėllore do t’a gjej t’a marr nė gji
Dhe nė buzė tė pėrvėluar t’a rrėmbej lotin t’a pi.

Dhe tė shtyp dhimbjen e hidhur tė njė vuajtje pa shpresė,
Ku mundohet ethe-e shpirtit duke dashur tė mos vdesė.
Si me lotin e zhuritur pėrcjell vrerin gjer nė varr...
...Vrikthi kokėn ngre pėrpjetė, retė shoh tek marrin zjarr.

Lart, atje ku qielli ndritet nė njė fill prej vetėtime,
Prej nga zbret fryma divine dhe pėrndrit gjith’ qėnjen time,
Me njė shtjellė kaltėrsie krejt tė virgjėr e pa njollė;
Vjen dhe mė mbėshtjell tė gjithin nė njė cergė tej tė hollė.

Duke sjellė prej lartėsive grimca pluhuri kozmik,
Mė mbulon mė nxeh tė tėrin me njė frymėzim magjik.
Grimca pluhuri tė ndezur nėpėr zjarre herezie,
Qė qėmton dhe sjell sė larti plot tundime dritėhije...

...Vrap rrėmbej njė laps tė thatė dhe e ngjyej drejt nė flakė,
Gėrma zjarri vė nė radhė tė njė ėndje shumė plakė.
Tė njė ėndje tej tė vjetėr, qė zhurit e djeg si prush,
Qė mė ngop me fllad dėshirash, mė trazon, mė deh, mė mbush.

XXX

I mbledh mjeshtrit e harruar qė nga koha shumė e lashtė.
Nxjerr fantazmat qė nga varret dhe i ftoj tė dalin jashtė.
Flokėgjata, hijen ējerrė si afrohen pėrreth meje,
Mė pėrshkojnė... si njė thirrje qė sublime hyn ndėr deje.

Pastaj... gjurin vė nė tokė, pulit sytė qė lotojnė,
Nėntė muzat thėrres pranė pėrreth meje tė vallzojnė.
I ngreh duart, shėnoj lartė, drejt atje ku lindin retė,
Drejt atje ku ngjizet fryma, drejt nė thelbin e vėrtetė.

Kėngė ngre porsi kan’ bėrė qėkur bota ėshtė zėnė,
Mes shtėrzimit, i munduar, vargėzoj fjalėn e thėnė.
Vargėsoj fijet e hirit qė qimton i zbukuruar,
Prej eteresh tė papara mė sjell kėngėn e kėnduar...

...Porsi pluhuri pa jetė qė veē sillet nėpėr erė,
Nė mes pyllit nė bunacė, pa dėgjuar dhe pa ndjerė.
Fluturon ashtu i vdekur, pa e ditur, pa kuptuar,
Pa menduar asnjėherė qė ka forcė tė paēmuar.

Nga tė fryjė frym’ e dheut, pa qėllim atė e ndjek.
E ngre lartė gjer nė qiell, pastaj poshtė e pėrpjek.
I padukur, i pandjerė, i duruar rri platitur,
Eshtė atje, por nuk e shohim, rri i fshehur, i paditur.

Por kur dielli, me njė rreze qė ēan degėt, mbi ‘tė bie,
E pėrndez, i jep pėrflakje tė ēuditshme prej magjie;
Mes tė bukurės tė pyllit nėpėr grimca melodish,
Fton sirenat prej pėrrallash... perėndit’ atje i grish.

Ashtu dridhet, drithėrohet dhe e djeg vehten me gaz...
...Eshte frym’ e dashuruar, qė tani i vete pas.
Dhe i ndezur nėpėr flakė s’ėshtė mė pluhur pa jetė,
Eshtė brenga, gazi, loti, shpirti im qė digjet vetė.

Gjarpėron e pėrpėlitet, do tė shkojė.-Po ku vallė?
Rreze diellit i jep dritėn, e pėrndez e mban tė gjallė.
Dhe si vjen, veson i vjedhur si rrebeshi nė pranverė,
Mė mbulon me tis qiellor, tek afrohet nėpėr erė.

Hyn tinzar nė qėnjen time, kordat zemrės m’i trazon,
M’i tendos dhe me ‘to luan, gjer nė fund tė shpirtit shkon.
Dhe atje njė dor’ hyjnore e bekon me hir magjie,
Dhe kėshtu nė gaz e vaje nis njė kėngė fshehtėsie.

Ndėr damarėt ku rrjedh jeta ndjej si shket si zjarr i gjallė,
Melodinė qė nis shpirti e pėrcjell me mall tė rrallė.
Ajo rritet e zmadhohet, si furtuna mė pėrfshin,
Mė thith thelbin, mė merr shpirtin, tėrė qėnjen m’a pėrpin...

XXX

...Por kur dielli qė jep jetė shkon e fshihet prapa resė,
Grimc’ e ndezur pėrpėlitet duke dashur tė mos vdesė.
E vėshtoj se si cfilitet brenda meje, ja atje,
Qė nga mesi kraharorit diellin ndjek si hyn nė re.

Tok me afshin qė ndjek diellin, digjet pluhuri dhe vdes,
Pėrvėlon dhe zemrėn time... ja kėput kordat nė mes.
Mė shtėrngon lugun e fytit, ma ngushton, frymėn mė mban,
Me njė dorė keq tė rėndė mė pėrndrydh zemrėn qė qan.

Mes pasqyrėzės kristale mjegulluar ndėr pasione,
Kėrkon qiellin prej sė errti ku rri strukur nėpėr hone.
Pas qerpikut perderėndė vėshtron blunė e pagojė,
Atje lart si yll i bardhė dėshiron tė fluturojė.

Pa shkėlqimin e bekuar, s’do tė mundte qė tė rronte,
Do tė ishte varkė e thyer nė njė det pa horizonte,
Do venitej dhe do vdiste duke shuar mengadalė,
Si qiriri qė lut flakėn dhe djeg vehten i pafjalė.

Fluturo grimcė divine nėpėr ajrin e ndriēuar!!
Mos u fshih nė hone hijesh nė humnera e harruar!
Mes mėndafshit tė lėndinės lastaruar nė pekule,
Vėshtro barin e jeshiltė, sesi puthet me njė lule!

Ah! Por jo! Pluhur’ i fjetur rri, pret diellin qė t’a zgjojė,
Pret ndriēimin magjipjotė t’i jap’ jetė, t’a bekojė.
Vjen vėrdallė i ēuditur pa e ditur ku tė vejė,
Herė nė terr e herė nė dritė, ndjenjė tjetėr qė tė gjejė.

Fle tulatur nėpėr brenga, fshehur ndjenjave vallzore,
Shpuzė ėndrrash mban mbuluar mes kujdesjesh ėngjėllore;
Por si ndritet frymėzimesh, zgjohet, dridhet dhe shkėlqen,
Lodron rrezeve tė dritės qė mes shtjellash e rrėmben.

Fluturon tej horizontesh, qiellit ngrihet nė zenith,
Rėmben thirrjen e kėrkuar, thėrret frymėn dhe e ngrith.
Hedh njė valle midis vajesh, midis kėngėsh vajet ndjell,
Mbjell gėzimin midis hijesh, nė mes ferrit prehjen sjell.

...Herė trup qė nuk ka dritė, herė trup qė nuk ka hije,
Herė yll mbetur eteresh, qė gjėkundi dot nuk bie.
Herė perlė dritė fikur nė guackė mbyllur mbetur,
Herė ėndėrrzė e bardhė nė fėmijėn e pėrfjetur.

Lule e egėr plot aromė qė nė vazo ėshtė mbjellė,
Ja demon i zi i ferrit nė mes tė parajsės sjellė.
Frym’ e natės, klithm’e zogut yjtė njė nga njė qė shuan,
Ja rėnkim’ i zemrės sime qė gjith’ vuan, vuan, vuan...

Dh Papando NY 2000-2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 17:59

Shi dhe flakėShi i madh mė zuri rrugėn, isha nisur pėr nė krua;
Zbritėn retė qė nga qielli e kulluan pėrmbi mua.
Me vrap hyra nėn njė strehė dhe kujtova se shpėtova,
Por nga vrulli...(a me dashje), njė fshatarkė pėrqafova.

Flok’ i saj aroma lulesh, krela-krela gjer nė gushė,
M’u vesh syri, m’u prish mendja dhe m’u bėnė malet fushė.
Dhe rrėmbyer bukuroshes i putha sytė jeshile,
M’u drodh zemra dhe mes gjoksit me buēitėn mijra zile.

Mė zhuriti zjarr’ i vjedhur nė njė buzė si qershi,
Hodha setrėn nė njė qoshe dhe me vrap dola nė shi...

...Dal nė shi dhe dot nuk lagem, nuk mė shuan dot njė det,
Kjo fshatarka lozonjare mė shkel syrin, mė thėrret.
Bjerė shi vapės sė gushtit, shi dhe flakė tė shijoj,
Tė mė ftohet zemr’ e dredhur qe me zor tė madh e shtroj


2006
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 18:00

Muzgu

I

Nė fund tė ditės afron njė ēast,
Kur dielli shuan vatrėn e shenjtė.
Eshtė njė ēast kur gjithshka meket.
Veē perėndimit krejt tė kuq;
Ku retė puthen me njėra-tjetrėn,
Me faqet flakė nga zjarr’ i diellit.
Eshtė njė ēast tepėr i shkurtėr,
Kur sendet pezull zėnė e rrinė.
Sikur pėrpiqen qė tė ēlirohen,
Nga forc’ e tokės qė i tėrheq.
Eshtė njė ēast qė po ta kapėsh,
Kupton dhe ndjen tė gjith’ magjitė.
Tė lind pėrbrėnda fllad i hyjnishėm,
Qė shpirtin ėmbėl ta drithėron.
Rreth kokės ndjen aureolė.
Eshtė njė ēast kur pėrmbi tokė,
Vijnė dhe rrinė gjith’ perėnditė.


II


Eshtė njė ēast nė fund tė ditės,
Nė frymėmarrjen e perėndimit,
Qė muzg i thonė...e ēfarė tjetėr;
Kur gjiri i detit fillon gufohet,
Mbarsur nga Kronosi i lashtė,
Kur brenda zemrės ke mall tė thellė.
Dhe bukuritė gjith’ duke parė,
Tė vjen njė gaz dhe brengė bashkė,
Qė shpirtit dhimbjen i shton paprerė.
I hidhėruar qiellin shikon.
Miken e zemrės qė s’e ke pranė,
Thėrret pėr ndihmė gjysėm i dehur,
Tė ndash magjitė qė rrotull ke.
Dhe pik’ e lotit ndriēon e zbehtė,
Plot reflektime prej diamanti,
Nga zjarri i brendshėm qė rreh tė dalė.
...Qerpiku dridhet… diē duke fshehur.

III

Si drit’ e ditės ze e venitet,
Dhe zjarr’ i diellit fillon tė ftohet,
Njė tis i hollė bie nga qiejtė…
I madhėrishėm pra, ēfaqet muzgu,
Kur sendet hije mė fare s’kanė.
Vėrtet, pa hije tė gjitha janė,
Se hijet ikin tinėz dhe fshihen,
Shpejt nėpėr qoshe, nė errėsirė.
…Tė dish tė shohėsh veē e tė ngopesh!
Me njė prarim prej paradisi,
E gjithė gjindja ėshtė e mbėshtjellė.
Edhe pastaj... kur lėmshi i zjarrtė,
Fshihet nxitimthi pas horizontit,…
Kupton papritur qė dridhja... shuhet.
Dhe syri i lodhur kėrkon te ndjellė,
Tė tjera lodra tė gjithėsisė,
Perde e natės sa nuk ka rėnė.

IV

Kur yjet lart zėnė e ēukisin,
Me dritė tė dridhur perden e zezė,
Zhurmat e jetės fashiten shtruar;
Si kali i lodhur nga pun’e gjatė,
Kėrkon tė gjejė pak qetėsi.
Dritat e natės ndriēojnė vakur,
Dhe hėna del me psherėtimė.
Nata ka rėnė me krahė hapur.
Yjet tė trembur nga ethe e muzgut,
Pas perde-zezės duan tė fshihen.
…Nė mjegullsirėn qė vjen nga qiejtė,
Dėshirė ke tė humbėsh rrugėn.
Se errėsira qė po afrohet,
Mes njerzve shton veē turbullirė,
Por edhe dhimbjen katalizon.
Dhe vetėm ndihesh nė mes tė turmės.
Ēdo gjė rreth teje nis e largohet.

V

Me Muzat...muzgjesh kėrkon tė vidhesh;
Si nė pėrrallė do tė shpėtosh.
Pėrbrėnda shpirtit ndjen qė tė digjet,
Zjarri i ndezur nga ėndėrrimet.
Si perėndimi dhe perėnditė,
Tė tjerė zjarre tė shenjtė ndezin.
Dhe gjithė eteri elektrizohet,
Nė flakėrim tė amėshuar…
…Dhe kokėulur nė vetėsirė…
…Nis pėshpėrit me zė tė shuar.
Duke fundosur nė jerm tė thellė;
Botė tė tjera aluēinante,
Krejt i habitur duke zbuluar.
Si tė jetosh njė tjetėr jetė,
Prej infinitit qė vjen vibrant;
Ku sendet kanė njė tjetėr formė,
Dhe shpirti vetė tjetėr kuptim

VI

…Pa ndjere fare... lind njė poemė,
Ku vargjet vijnė pas njėri-tjetrit;
Dhe gulēi grykėn aq ta ngushton,
Sa fjalėt dalin krejt deformuar.
Si me kamzhik dhimbj’e krijimit,
Trupin tė tėrė ta rreh e mpin,
Vraga tė thella gjith’ duke hapur.
Shpirti nis dridhet i llahtaruar.
Dhe zemra brinjėt kėrkon tė ēajė;
Nė njė torturė plot me kuptim;
Si njė luan me zjarr rrethuar.
…Apasjonim i vetėdijshėm…
“Kur dhimbja puth kėnaqėsinė,
Tė dyja bashkė krijojnė thesare.”
Dhe shpirti prehet ngadhėnjimtar,
Nė njė zenith tė pambarim.
Ēdo muzg qė vjen lind njė poemė.
Poemat vetėm nė muzg kėndohen.Dh Papando 2004-2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 18:01

Drita ėshtėDrita ėshtė, po ku ėshtė, qė tė shoh e ta kėrkoj?
Vetėm hije pata pranė, hije prapė veē vėshtroj.
A ka dritė mirėsie, harmoni nė dritė-hije?
Tė mė sjellė tjetėr shije, a ka hir prej perėndie?

Ja…tek vjen, shpirtin ma ngrohu, gjer nė thelb mė zotėroi,
Prej sė larti ėmbėl-ėmbėl porsi mjalti rrjedh nga zgjoi.
Dhe nė terr edhe nė dritė merr shkėlqim prej diamanti.
Nė prarim krejt tė magjishėm mė mbulon tek vjen sė larti.

Sado mjegull, sado errėt, vjen njė cast qė hiri zbret.
Vjen njė ditė, s’ka se si, nė mes heshtjes njė shkėndi;
Qė ēan terrin dhe sjell gazin nė tė natės mbretėri.

Na zgjon ėndrrat, ndez pasionet edhe vuajtjen e vret,
Lumturon brengėn e hidhur, gėzon shpirtin qė e pret,
Dhe na mbush me dritė jete, na mbaron njė agoni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 18:02

Nėpėr qafėzėn e njomė…


Dielli i parė kur sot doli ta gjet’ qafėn tė zbuluar,
Dhe nėn’ vesh tė ledhatoi me njė buz’ tė pėrvėluar.
Ndriti perlat e gjerdanit edhe flokun e praruar.
Me shkėlqim aureole t’rrethoi kokėn e menduar

E vėshtroj dhe mbes pa mend si pėrhapet mengadalė,
Nėpėr qafėzėn e njomė, afshi i tij si zjarr i valė.
Si pėrhapet nėpėr krela ar i derdhur prej magjie,
Si tė humb nėpėr vegime, nėpėr hire perėndie.

Faqendezur pas dritares tek qėndroje tė vėshtroja,
Si mė fshihje sy’n e bukur pas qepallėzės me hoja;
Si u drodhe, u nemite kur nga unė sytė hodhe.

S’di, a ndihmė mė kėrkove, a prej meje u pėrvodhe!?
Pėrpėlitem i vetmuar, lart ngre kokėn, shoh pėrpjetė,
Qė tė vijnė tė mė shpėtojne, drithėruar i lus retė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 18:02

Atė natė


Atė natė yjet ishin kaqė afėr!

Duart zgjata drejt qiellit,
dhe kėputa ca prej tyre.

Mėrmėritje dėgjova pas shpinės,
dhe kokėn ktheva i tronditur.

Ishte hėna qė ruante kopshtin e saj!

I zėnė nė faj,
njė kėngė tė vjetėr nisa tė fėrshėllej.
E vrap ika tutje qė ty tė tė arrija…
…Me njė tufė… yjesh nė dorė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 18:03

Lind nė zjarr...
------------- ...e vdes nė pluhurLot! Ti plumb i shpirtit, mall qė vjen sė thelli.
Akull akulluar, lule nė dėborė.
Si kristal tė derdhur tė mbėshtjell nė dorė.
Lot qė zhurit syrin porsi iskėr dielli.

Lot qė vdes nė pluhur, pluhur mė bėn mua.
Lot dėshirė e djegur, perlė e detit tim.
Dhuratė qiellore, dhimbje pa mbarim.
Vesė e bekuar mbi syrin qė dua.

Lot ti i pikuar... gur margaritari.
Ngushėllim i zgjedhur pėrmbi plagė bie.
Lot qė i pėrtuar ke fuqi magjie.
Ah! Ti afsh i shpirtit, ti stoli prej ari…

…Kur tė pash’ tė bije mbi buzėn e dredhur.
Kur m’i njome mikes, koralin e buzės.
Lirėn e argjentė i rrėmbeva Muzės.
Varg i thura kėngėt, fjalėt varg tė zgjedhur.Dh Papando 2005 NY
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 18:04

Janė mijėra puthje fine
Nė njė gji, nė breg tė detit, larg, qė kur nuk mbahet mend,
Nė njė qoshe qė pak kush e ka parė nė kėtė vend;
Rrinin fshehur nga tė tjerėt, njė shkėmb shtufi i vetmuar,
Dhe njė valė e shkumbėzuar…
…keq pas tij e dashuruar.

Ish’ njė gur me zemėr guri, madhėshtor gjer lart nė re;
Njė shkėmb bregu, gur i murrmė, me plot zgavra e fole.
Por atje nė breg tė detit dhe njė valė qėnkesh zgjuar,
Edhe rritur nėpėr ujėra anės bregut tė copėtuar.

Kush e di si pati nisur?! Kush e pa atė fillim?
Kush ka qenė q’e ngacmoi kėtė lodėr tė pakthim?
Kush i vuri pran’ e pranė njėri tjetrin tė shikojnė,
Njėri tjetrin keq tė vluar…pėrgjėruar tė pėrgjojnė?

Vala ishte krahėlehtė, nazetare plot magji,
Dhe gjith’ vinte edhe kthehej duke luajtur nė gji.
Nė k’tė mėngėzė tė detit q’e kujtoj gjithnjė me mall,
Val’ e ėmbėl zgjohej-flinte faqezėn shtruar nė zall.

Bredharakja lodėrtare here vinte, here shkonte,
Dhe pas kėmbėve tė ftohta shkėmbin akull pėrqafonte.
E kupton qė miku i bregut as e sheh, as e dėgjon,
As njė fjalėzė tė ėmbėl ngushėllimi s’i dėrgon.

I afrohet kokėn ulur duk’ e ndjell’ nė gji tė saj.
I njom kėmbėt me lot brenge hidhėruar dhe pastaj,
…Shkumbėzohet e xhindosur, mbledh demonėt e tėrbuar.
Dashurin’ e egėr shkėmbit ja dėrgon tė qindfishuar.

Shkėmbi…akull…rrinte bregut; kokėn mbante drejt pėrpjetė.
A mos vallė atje lart, dashuruar ish’ me retė?
Eh! E shkreta val’ e vogėl sa mundohet e rėnkon;
Dashurin’ e pėrvėluar mė kot shkėmbit ia tregon.

Qante vala dit’ e natė, pa pushuar e me lotė.
-Si tė bėj qė guri i murrmė tė mė dojė mua? -thotė.
-Si tė bėj o det, mėsomė. Dua ndihmė! Pse s’mė thua?
Si tė bėj qė shkėmbi i dashur tė mė dojė vetėm mua?

-Mos qaj valė! Duke qarė nuk ndjen guri i harruar.
Pėrkėdhele, perkėdhele!...Ledhatoje papushuar!
Puthe valė! Puthe shumė!...Mos e lodh ti zemrėn kot!
Veē me ledha e mund gurin. S’ke ē’i bėn atij me lot.

I shikon grimcat e rėrės, kaq shumė nėpėr dete?
Motrat tėnde duke puthur i kan’ bėr’ gurėt pėr vete.
Lumturohu bija ime dhe pėr ty shkėmbi do tretet.
Do ronitet krejt pas teje; rėr’ e imėt do tė mbetet!

Qeshte vala dhe mendohej: -Ē’flet dhe ky deti tani!
Grimc’ e rėrės q’i mbush fundin…paska qėnė dashuri?!!

-…Jan’ shkėmbinjtė qė jan’ falur.- qeshet vala e gėzuar.
-Aty prehen tė ronitur valėve tė dashuruar.

…Janė mijėra puthje fine, adhurim qė s’mbaron kurrė,
Qė nė shekuj valėt dhanė dashuruar nėpėr gurė…
Dhe gėzohej val’ e vogėl nė njė qoshe, nė bregdet.
-Do tė vij’ njė ditė”, -thotė, -unė shkėmbim do ta tret!Dh. Papando
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 18:04

Floku i vashės


M’u zvordhėn dhe neonet…dhe vitrinat;
Dhe dielli qė shkėlqen, si sy verem;
Dhe lustra qė lyros e ndrit makinat;
Dhe zonjėzat e lyera me krem.

Do ik…me shpirtin ters dhe tė mėritur.stisur
Do bredh…tė gjej mamuthėt gjithė lesh.
Ē’mė duhet mua kjo kapel’ e ndritur,grisur
Qė s’di se kush ma rrasi gjer nė vesh?

Pas fushave do humbem si i marrė,
Pa ėngjejt krahėbardh’ e syjeshil.
Si murgu rason…kohėn do heq zvarrė
Kaluar mbi tė urtin kalė ēil.

S’i dua veselitjet e parajsės!
Mė mirė djers’ e dheut nė mėngjez
Dhe dehja qė mė fal floku i vashės
Si lule e jargavanit plot me vesė.Dh Papando Korrik 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 18:05

“Yjet do trazoj” – Dhimitraq Papando

Kur hapa librin dhe fillova te lexoj vargjet kuptova se ne fakt nuk kisha nje liber ne dore, por nje enderr te qendisur me copeza yjesh trazuar dashurish, valezash lagur brigjeve te puthjeve, henash krijuar pasionesh, vashash prekur ne naivitet, jetesh qe fshihen ne mall, zemrash qe ndjekin pafundesite.

Poezia ka gjetur nje zog, nje bilbil te sajin, qe e kishte mbajtur fshehur ne pyllin e saj per nje kohe te gjate. E falenderoj poezine qe na lejoi te futemi ne pyllin e saj te magjishem, per te degjuar kete bilbil zeri i te cilit eshte i paperseritshem, fjalet e tij nota te paarritshme, pasuria e kengeve te tij e pafund!

U mbyta dhe shijova mbytjen, u pervelova dhe doja akoma me shume te pervelohesha. Kete me beri ky bilbil, kete me beri kjo poezi.
Filozofia e tij eshte e thelle, e gjalle, e prekshme dhe ngushelluese. Kur jeta eshte e veshtire, kur Zoti eshte i heshtur, kur zemra e mallosur dhe mikja "ka ulur syrin e bukur", shpresa eshte peshperima, eshte krijimi qe ai ofron, eshte kenga e pare qe pyllin zgjon, eshte rrezja foshnjore qe mengjesin afron, eshte vesa qe naten debon.
Arti, figurat, leterarizmi, gjuha, jane nje tjeter mjeshteri e ketij krijuesi. Ato jane te gjetura dhe te stolisura me fijet e nje talenti fin e mjeshteror.
Aida Bode – Nentor 2006
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 18:05

A jam unė?E dashur…s’di ē‘kėrkon kjo mjegull gri tek ti,
Kur veten ē’po mė ndodh, aq mirė nuk e di?
A jam imazh i ndritur, a diellė i pashpresė,
Qė sa pa lindur mirė, nė ferr nxiton tė vdesė?

Ti Evė drithėroshe, tinzare si pėrherė,
Mos brėnda syve t’mij, lakmon dy sy tė tjerė?!
Jo, jo…mos ul qerpikun? Nga unė mos u druaj!
Nė shpirtin tim, mos vallė, kėrkon njė shpirt tė huaj?

Kur drita vjen pas resė dhe hijet i shtyn tutje
Nė buz’ mė vdes njė lutje, nė sy mė ndrit njė ngutje…
Nje shpresė erėmirė, njė dehje magjiplote
Mė sjell midis thesaresh stolit e kėsaj bote.

Pastaj…nė ēast harrohem si det i turbulluar;
Dyshimi brengėshumė mė djeg si zift i vluar.
Shoh veten reflektuar pasqyrash pa mbarim;
Nė bosh tek ngrin thėrmuar mes tyre “uni” im.

Dhe klith, e thith…i ndezur, si kali qė tėrbohet,
E turfullon, e shfryn dhe mureve dėrrmohet.
Litarėt tė kėpusė pėrpiqet me poterė,
Dredh buzėn e shkumbuar me njė mundim tė mjerė.

Pastaj…mbytur mes hijesh kėrkoj un’ avrėn time.
Kujtimi magjiplotė sjell thirrje buzėsh fine.

Dhe ulem i kapitur dhe tall trillet e mija
Kerkoj nje fill te ndritur pas reve ku fle grija
Dhe gjoksin ē’mė therr shtrėmbėr njė fjalė qė mė thua,
Njė tjetėr…nė shpirt ruan, apo mė ke veē mua?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   24/11/2009, 18:05

Dhe bredh Olimpit


Mos mė kėrko…dhe mė mos eja ti, e marrė!
Jo! Jo, nuk dua tjetėr ethe zjarr-rrėmbyer!
Vallė s’e sheh qė pėr ty gjoksin kam ēarė
Dhe zemėrzezėn nė grusht e mbaj mbėrthyer?

Si mjegull vere, m’u ronit njė breng’ e vluar,
Situr mbi lule plot kristale dritėdridhur.
Grushta me yje mbledh prej natės sė nxiruar,
Por as njė iskėr nuk marr dot nga buz e ngrithur.

Mos vallė duhet qė tė shuaj edhe zjarrin?
Verėn e vjetėr mos kėrkon ti qė ta derdh?
Mė dredh njė temp i krisur si tė marrin.
Mė jeshilon, mė skuq, mė zbeh, mė zverdh.

Dhe bredh Olimpesh, herė Zeus jam, i mjerė,
Herė, Dionis i dehur, plot poterė.Dh Papando 2007 NY
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   28/11/2009, 18:04

BlueScreen urime, vertet ke bere pune te madhe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   2/12/2009, 16:30

Flm TheBest
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dhimitraq Papando   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dhimitraq Papando
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: