Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Vrimat e zeza!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Vrimat e zeza!   26/11/2007, 16:02

a keni ndegju per ket fenomen ?
ndodh dikund ne gjithsi, formohet nga berthama e ndonje ylli qe eksplodon.
Si eshte e mundur qe nje materje kaq e vogel, te apsorboje nje ylli, pa mar parasysh sa i madh ?? Thjesht cdo gje qe i del perpara e apsorbon.
Pse athu ka aq gravitet te madh, e dendesi me miliona her me te madhe se Toka ?
Materia = 0
Dendesia = 0
krejt trupat qe i hin ngravitet i terheq ka vetja edhe sdihet mo per ta
tu e perfshi edhe driten qe apsorbon gjithashtu e hup krejt , perqato o zez edhe e i thojn vrima e zez

thuhet se ne galaksine tone, egzistojne me miliona ksi vrima, por jon te padukshme.
A mund ti shoh teknologjia sotit kto vrima ?
ne momentin qe shperthen nje ylli, aj leshon nje energji teper te madhe. Shtresa e jashtme shperndahet, kurse berthama, nga trysnia (shtypja) e shtreses se jashtme, ngurret jasht mase, deri ne dimensione shum te vogla, edhe krijohet ni vrim e zeze.

Mendohet se nuk mund asgje te shpetoj nga kto wrima, Po si te takohemi ne ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Vrimat e zeza!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Shkenca & Teknologjia-
Kėrce tek: