Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ben Blushi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Ben Blushi   18/11/2009, 18:12

ROMANI I BEN BLUSHIT
“Tė jetosh nė ishull” ėshtė romani befasues i Ben Blushit, i cili vjen nė letėrsi nga politika dhe pas njė pėrvoje tė gjatė nė median e shkruar.

Duke e marrė temėn nga njė periudhė jo fort e njohur e historisė sė Shqipėrisė, fabula shtrihet nė gati katėr shekuj duke sjellė nė letėrsinė shqipe, personazhe tė njohur, ngjarje e data qė tė ēudisin pėr erudicionin e autorit, njohjen deri nė imtėsi tė epokės ku zhvillohen ngjarjet dhe tė zakoneve, traditave, organizimit tė jetės sė pėrditshme, e, nė mėnyrė tė veēantė, tė riteve e normave fetare qė rrjedhin nga Librat e Shenjtė.

Njė Skėnderbe ndryshe nga ē’e njohim, mosmarrėveshjet e tij me princin Arianit Komneni dhe historia e familjes Komneni e parė nė disa breza, Ali Pashai i Tepelenės dhe qeverisja ekzotike e Janinės, konfliktet e tij me ēamėt e krishterė, lulėzimi dhe shkatėrrimi i Voskopojės i pėrshkruar pėr herė tė parė nė letėrsinė shqipe, luftėrat e shqiptarėve deri nė Kretė kundėr Turqisė, si dhe bėmat e Sabatai Zevit, ēifutit mė tė famshėm tė Perandorisė Osmane qė vdiq nė Berat, janė vetėm disa prej kulmeve qė tė mbajnė mbėrthyer pas leximit pėr tė ndjekur zhvillimet e mėtejshme dhe pėrfundimin e ngjarjeve.

Por, linja mė dominuese nė roman qė do tė ngjallė, padyshim, debate e diskutime tė shumta mbetet procesi i gjatė dhe i ngatėrruar i islamizimit tė shqiptarėve tė pas pushtimit nga Turqia. Ishte paqėsor apo i dhunshėm ky transformim, u krye me dėshirėn e vetė shqiptarėve apo u detyruan nga masat shtrėnguese tė pushtuesve?! Si bashkėjetoi njė familje shqiptare e ndarė nė dy fe nė Shqipėrinė e shekullit XVIII?

Lexoni romanin e Ben Blushit “Tė jetosh nė ishull”, me njė gjuhė, stil e rrėfim magjepsės.

Njė roman qė pėrpiqet tė tregojė se si tė shoqėria shqiptare e pėrsosi instrumentin e bashkėjetesės fetare pėr t’i mbijetuar asimilimit dhe rrebesheve tė kohės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ben Blushi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: