Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Bahtir Hamza

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:42

Disa Poezi te shkeputura nga libri PASTROHU KOSOVĖ dhurate per ne,nga vete shkrimtari Z.BAHTIR HAMZA


KĖNGA E ATDHEUT

KOSOVĖ,
Tėrė jeta tė kaloi TYM nėpėr hundė.
Nėpėr shekuj tė gjakosur lotove,
Ē’U BĖ ME TY KĖSHTU?

Nė ēaste dramatike,
Ta solla kėngėn time,
Lirinė e thėrras lule e mėngjesit,
Kosovė, u rritsh me lule tė botės.

Kosovė, tokė mjerimi!
Horizontet e kohės tė panė
Shpesh ndryshe
Duke dėshmuar vdekjen
E vetive tė tua luftarake,
Vdekjen e zemrave tė shndėrruara
nė shpretka

Kosovė, ē’u bė me ty kėshtu?
Mos vallė, nga qė ndodhitė e tua legjendare,
Mbetėn dhe u shndėrruan thjeshtė nė vargje?!PASTROHU KOSOVĖ

Krimogjenėt puthen nė stilin e komunizmit,
Shkrimtarė e shkencėtarė,
Kokėlartė ecin rrugėve tė qytetit,
Qeshin me zė tė lartė.
Nė kafe,
Shikohen njėri me tjetrin,
E pėrsėri qeshin e qeshin.
E me shkrimet e tyre dalin edhe nė gazeta,
Tė ma humbin tė vėrtetėn dhe tė drejtėn e ekzistencės.

Por, nuk e dinė se dhembja dhe e vėrteta s’harrohen,
Nga unė dhe ata qė kapėrcyen lumenjtė e vdekjes.
Tė detyruar nga ju katran nxirės,
Gjoja shkrimtarė e shkencėtarė, me sy krokodili, mjekėrzinj.
Gjeneratė e „Mercedesave“ dhe e Mitilave tė komunizmit,
Keqpėrdorues, hajdutė e gėnjeshtarė me vulė dhe gradė shkencore,
Qė i pengojnė sukseset e mia.
Ndaj, PASTROHU KOSOVĖ.
Me faqe tė bardhė dil para Bote!

Prishtinė, 28 korrik 2004ME TY ATDHEU MERR KĖNGĖ TĖ RE

I prirė nga vrulli i zjarrit pėr liri,
Nė Prishtinė zbuloi dhembjet e mia.
E vėshtroi me dhembje rrugėtimin tim
Guximshėm dėgjoi lebetitjen e poezisė sime.
Dhe Me ty atdheu merr kėngė tė re,
O, i mėrguari ynė…!

Mė tha:
Unė e dua, njėsoj Iliridėn, Drenicėn
Shkodrėn, Ohrin, Ulqinin
Muzeqenė, Prvezėn, Ēamėrinė
Devollin e Labėrinė …!
Dhe m’i bėri edhe mė tė mėdhenj hapat e jetės.
Nė gjak ma shtoi frymėmarrjen e lirisė.
Nga shpirti ma nxori kėngėn
Ende tė pakėnduar tė lirisė,
O, mėsuesi ynė Nuhi Vinca!

Prishtinė, 4 prill 1991JETĖS I BĖJ DALJE

Nuk dua tė hakmerrem!
Sėmundjes sė zemrės i bėj ballė
Vdekjes i bėj hall
Jetės i bėj dalje

Nė ditėlindjen time deshėn tė mė burgosnin!
Nuk dua tė hakmerrem
Ndaj kėtyre njerėzoidėve tradhtarė
I vraftė gjaku i shqiptarėve luftėtarė.

Sėmundjes sė zemrės i bėj ballė
Vdekjes i bėj hall
Jetės i bėj dalje
Nė Kosovėn e lirė, pa sigurim jete
Po edhe sikur tė mė burgosnin prapė,
Gjithmonė do tė kėndoja pėr Shqipėrinė.
Qiri qė nuk fiket.

Nė kėrkim tė dielli 19
Edhe pas luftės paskan mbetur gjallė,
bijtė e spiunėve
Paskan ndryshuar pamjet
Libreza partie ndėrruar paskan!
Kujdes, o ju shqiptarė,
Se ata na hanė edhe tė gjallė!
Maskat e misisit shqiptarell...O, NJERĖZ

Njerėzit
le tė jetojnė ashtu si duan.
Tė dashuruarit
tė ngjallen nė ēdo festė jete.
Lulet le tė frymojnė lirshėm,
le tė jenė shenjė e aromės sė jetės.
Bota ėshtė e njerėzve,
e ata janė yjet e tokės.

Atdheu,
liri dhe fėmijė,
sa mė shumė tė ketė.
Botėn ta duam me zemėr tė hapur.
O, njerėz
nė qoftė se jeni tė tillė,
Duani dhe mė shumė Shqipėrinė.VAJZAT DHE LIRIA

Vajzave shqiptare,
mos ua humbni dritėn.
Luleve tė mos u thahen gjethet.
Vdekje e shqetėsime mos bėni
O, njerėz
Tradhti tė mos ketė mes jush.

Kosova tė mbushet me ju,
Rini plot gjallėri.
‘Gjigjuni nė kėngė, jetė.
Vallet mos i shuani kurrė.
Tradhti tė mos ketė mes jush.

O, ju vashat e mia!
Pėrtėrihuni me identitetin kulturor,
Simbole tė karakterit njerėzor.
Morali i lartė jetik - nė ju tė peshojė.
Tradhti tė mos ketė mes jush.

Kosova e Shqipėria,
me ju frymojnė.
Kitara, fyelli,
defi e ēiftelia.
Tradhti tė mos ketė mes jush.

Mėmėdheu tė mbushet me vasha lirie.
Vallėzimi tė mos pushojė kurrė!
Vdekje, dhunė kurrė tė mos ketė,
pėr vajzat dhe zemėrbardhėt.
Me ta tė jetė toka, ajri, qielli.
Tradhti tė mos ketė mes jush,
Pėr ardhmėrinė.NĖ KĖRKIM TĖ DIELLIT

Nė Universin e kėsaj Bote,
Ndjenjė e jetės lidhur n’kushtrim.
Brezi ynė me shpirt drite,
Me poet e lulėzoi Shqipėrinė.
LIRI, LIRI, LIRI,
Simbol i emrit njerėzor.ETNOBIOLOGJIA

LE TĖ LINDIN GJUHĖ TĖ REJA!
LE TĖ LINDIN DASHURI TĖ REJA!
LE TĖ LINDIN DEBATE!
LE TĖ LINDIN LUFTĖRA TĖ TJERA!
LE TĖ RILINDĖ KOSOVA!
LE TĖ RILINDĖ SHQIPĖRIA!
LE TA DINĖ SHQIPTARĖT,
ĒKA ĖSHTĖ ETNOBIOLOGJIA.
KU RRĖNJĖT I LIDH SHQIPTARIA.ME CILIN EMĖR TĖ QUHEM?

Dhe e dua Kosovėn se i thonė Shqipėri.
Dhe e dua Shqipėrinė se i thonė: Ēamėri.
Dhe e dua, Malėsinė e Mbishkodrės.
Aty mė pushon mendja pėrherė.

Dhe e dua Manastirin, kryevend i Iliridės!
GJUHA SHQIPE ATY ISHTE E PARĖ.
Zgjohu, Zgjohu, zgjohu shqiptar.
NĖ PASQYRĖ TĖ KOHĖS.

Nė njė flamur kombėtar,
Nė mes tė shqiptarėve tė ndarė.
Mė quajnė Kosovar institucional!
NĖ MES TĖ TĖ HUAJVE,
Kudo SHQIPTAR origjinal!
Vallė, me cilin emėr tė quhem?

Prizren, 15 prill 2001DITĖT E UNIVERSITETIT TIM


Njė ditė dhe unė trokita nė derėn
e Universitetit tė Prishtinės.
Hyra brenda, shokėt nė ushtrime
„Dil jashtė“, pse u vonove!
„Mos mė pėrjashto, profesori im!
Erdha autokėmbė pėr kiamet.
Kjo e lėndoi sedrėn e profesorit tim!
“Mbylle derėn bandit …!”
Gjithmonė vonojnė autobusėt,
Drenicė – Prishtinė.

Dhjetor, 1975Nė kėrkim tė diellit 7

Mos mė pėrjashto nga mėsimi,
Pash Perėndinė!
Dil, jashTĖ!
Dil, jashtė, dil jashtė, jashtė…ti...KUJDES NGA QENTĖ!

Qeni
mbetet
gjithmonė
qen,
qoftė i zi,
a qoftė
gjel.
Ruaju,
ruaju
shqiptar
nga qentė
shqiptarė!
Kujdes, qentė me kostume!
Kujdes, qentė me kollarė,
ata dinė tė hanė!

Ruaju,
ruaju shqiptar
qentė dinė veē tė hanė!
Sepse qentė shqiptarė
kurrė besė nuk kanė,
kur dikush u jep, e hanė!

Ruaju mė shumė nga qentė,
sidomos kur tė ngjitesh nėpėr shkallė!
Tė keni kujdes shqiptarė!
Qen fytyrėzi,
Qen gjoksbardhė,
Shqipėtar!Me nderime: BAHTIR HAMZA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:43

BIOGRAFIA E BAHTIR HAMZES

Bahtir Hamza,“ poet i mėrgimit” u lind nė Drenicė,mė 05.07.1956.Kosovė.
Rrėnjėsisht rrjedh nga Malėsia e Mbishkodrės - Krahina e Helashanit,Koplikut,
familje me traditė atdhetare. Shkollėn fillore dhe tė mesme i kreu nė Kosovė.
Studioi nė Universitetin e Prishtinės, nė Fakultetin e Shkencave Matematikore - Natyrore.
Nė maj 1977 shpallet nacionalist - irredentist nga regjimi serbokomunist shqipfolės. Burgoset mė 1977 dhe mė 1981. Studimet i ndėrpreu dy herė.
Nė Zagreb u rikualifikua nė shkollėn hoteliere.Nė Cyrih tė Zvicrės, kreu studimet e larta pėr hotelieri dhe turizėm.
Bahtir Hamza,ėshtė themelues dhe kryetar i parė i Shoqatės Alternative tė Poetėve "PENA SHQIPTARE" me seli nė Prishtinė.Kosovė.Njiherit ėshtė Botues dhe kryeredaktor i revistės "PENA SHQIPTARE".
Drejtor ekzekutiv i N.T. Botuese "ARBANI-A". Prishtinė.Kosovė.
Prej vitit 2002 ėshtė anėtar i Lidhjės sė Shkrimtarėve tė Kosovės.
Nė funksion tė lirisė sė Kosovės, Bahtir Hamza,ėshtė autor i veprave letrare.
PERMBLEDHJE ME POEZI
- U rritsh me lulet e botės, 1991,
- Jeta troket nė derė, 1993,
- Gojėt e luleve, 2001,
- Jeta nė Peshojė, 2002,
- Vdekja nis nga brenda, 2002,
- Pastrohu Kosovė. 2005,

AFORIZMA

- Kohė qė lanė gjurma,2004,
- Kohė qė lanė gjurma,pjesa dyte.2006


Ndėrsa nga konkurset letrare botoi kėto vepra.

"ARBANIA- I " Krua i lotėve tė mi", 2003,
"ARBANIA -II " Nė poret e jetės", 2003,
"ARBANIA -III" Pamje me atdheun", 2004.
“ARBANIA-IV- Le te ngadhėnjen liria".2007.(promovimi do te jete ne ne muajin shkurt,ne biblioteken kombetare,Prishtinė)

Nga letrėsia botėrore botoi:

ZGJIMI I DRITĖS, 2005 nga Pol VALERI,

Piktor autodidact.
Ėshtė piktor autodidakt me dyqindė punime artistike.
Me 26.Nentor.2002. deri me 02.Djetor.2002.Ne Instututin Albanologjik ne Prishtine,hape ekspozitene e pare te artit vizuel me 56 punime artistike me ngjyra dhe grafit.

Nė Kosove,Prishtine,ka nxjerrė nė dritė shtatė numra tė revistės pėr kulturė, art, shkencė dhe edukatė qytetare "PENA SHQIPTARE".
Aktor i cili ka lujtur nė filmin dokumentar.”Diku nė Kosovė.” Kosove 2005.


Pėrkohėsisht jeton nė mėrgim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:44

Pėrshtypjet e mia pėr poetin,Bahtir Hamza

Bahtir Hamza, ėshtė, nderi i vet njeriut, identiteti i tij ėshte nderi i vet kombit,i njė populli tė martirizuar shqiptar.
Me vepra letrare nė historin e letėrsis letrare shqiptare dhe botrore.
Arti-gjuhė Universale qė bashkon popujt.Dėshmi dhe fakte me vrull dhe mall mergimi.
Bahtir Hamza, ėshtė krenaria e kombit tonė.
Zemra e tokės shqiptare, rrah pėr kėtė poet, desident i mėrguar, artist,qė ZOTI i gjithėsisė i dhuroi inspirimin(dhuntin). pėr ARTIN e tij te veqant modern,
Edhe pse kurrė me kėtė njeri,poet,artist, nuk jam takuar, por jeten time e gjeta nė poezitė e tij.Kjo mė detyroi qė tė ju paraqes krijimtarinė e tij me bindjen qė edhe dikush tjeter do tė kėnaqet me poezitė e kėtij shkrimtari tė veqant dhe original!_________________________________________
___________________________

POEZI. Nga veprat e z.BAHTIR HAMZES,

Nga libri ‘’U RRITESH ME LULE TE BOTES.1991.


VJERSH PER BEFASINĖ

Kur je i pasur me iluzione
E shpresat kėshtu fort i ushqen
Ne rritje e siper i shijon do jone
Por ėndrren e bardhe rralle, rralle e gjen.

Se pas ēdo iluzioni tė pret pabesia
Kėshtu e humb ngjyren dashuria;
Hej sa therrėse janė dėshprimet e pabesise
Kur plotbesimi bie nė kurtha tė tradhėtis.

Maj.1977.

GJUMI
Dhe me erdhi gjumi-
M’u duk se dashuria mori fund

Por dashuria s’merrka fund

Nė thellesi tė gjumit
Thellė diē mė ushton
Dashurinė s’e vert as fuqi e plumbit.

Dhjetor.1982.

QENI
Ka nje qen qė del natėn
Natėn bredh ai qen i zi.
Don njerzimit t’i kall mandatėn
Don qė jeten t’ua nxijė.

Luan bishtin qeni zi
Qen tinzak i moshės sė madhe
Nėpėr vatra nėpėr shtepi
Qentė pėr ne, po ndjellin halle .

Por liria, deill i nxhete
Qenve ua nxjerr gjuhėn peshe
Ngusht e kanė,s’e kanė lehtė
Kur ua kthejmė me tė trashė

Mjaft me lehėt qen larosha
Ju tinzak e ju barbarė
Erė e re po fryen nė votėr
Era qė zgjon ēdo shqiptar.

Mars.1985.

NĖNĖ MOJ…


Nėnė moj, mė thuaj njė fjalė;
Motrėn kush ma ka vrarė ?

Nėnė moj, mė thuaj si di ti
Vėllaun, kush ma mori nė shtėpi ?

Nėnė moj, me thuaj diēka;
Pse babi nuk eshte te na ?

Nėnė moj, po kush na vret
Nėnė moj, po kush na djeg
Nė kėtė zajrrė nė kėtė ferr
Kėshtu neve pėrgjithėherė ?

Truall i dashur
Truall i shtrenjtė
i huaji ty sot po te shkel
Po a e di valle, si do tė del ?

Janar.1990.


KĖNGA E KTHIMIT TĖ MĖGIMTARIT


Hap sorkadhja e Kosovės,
Kur tė hysh n ‘kopshtin tim
Shihi lulet, kanė do mallė
Pėr pėllumbat nė mėgrim

Kur tė ecėsh nėpėr lule
Do te ecėsh mė ngadalė
Lulet TY do tė pėrkulen
Ndjenjat do te djegin valė

Edhe zogjtė do tė vijnė aty
Zogjtė e kuq tė gjakut tim
Do tė vine do thonė atė fjalė.
Eja pėllumb nė gjirin tim

Hapi krahėt dheu im
Ēilu zemėr e mėmėdheut
Kthehem sot nga mergim
Te ti moj e bukura e dheut

Na prano nė pėrqafim
Jemi fort tė pėrmalluar
Thyeje qafen o mėgrim
Shperthen afsh i ngashėruar.


Korrik.1990.

TE VARRI I DESHMORES


(Ylfete Humollit)

E veshur me petkun mė tė bukur tė nuserisė.
Ti qė urreje mė sė shumti terrin
Tė nisen nuse moj lulebardha jonė
Nė livadhet e lirisė.

Hej, nuse e bukur shkon pėr dheun e zi
Nė mes lulesh, mes kurorash , me e larta TI.
Tė ndau nga gjiri i rinis me plumba kjo Serbi

Bredh ēizmja e armikut , natėn e diten n’fusha, e n’bregore.

N’gojė tė armikut jemi n’valle me ty pėrdore
Bijeria nė dasmėn tėnde ti moj bija shqiptare.

Ylfete jeton gjithemon me ne
Ti qė u bėre nuse pėr atdhe.
JO.”s’ke vdek por ke le”
Varri leshon drite e erė lirie.
Krejt Kosovėn kėtu e ke.

Qershor.1990.


Nga lirbi; ”GOJET E LULEVE” 2001.
GOJET E LULEVEGojet e luleve
Frutat e posalidhur.
Fėmijet
Nėn qiellin pa frymė
Gjithė pranvera
Merrte frymė
Me ngjarjet tona

Nentor.1999.

VIJA E UJIT


Gjaku i fisit
U than e rrėnjėt e dy lisave
U rrite bari i varreve
E lisat vajtonin me vijen e ujit.

Qershor .1974.

NĖ MĖRGIM


Nė mėgrim u bėra edhe mė i vjetėr se Shqipėria
Kohėn e pritje na kushtoi e kohe nuk na mbeti
Dashuria s’u bė fat, dhembje – dashuria.
Vitet mė tė bukura ia vodhi mergimi poetit.

Maj.2000.

KOSOVĖ O PERL E BALLKANIT

Kosovė, o perlė e Ballkanit
Qė digjesh, dridhesh
Dhunohesh, e vritesh
Me paramendime e pa deshmitar krimi.
Kallinjtė e tu tė gjelbėrt
S’do t’i harrojė ato pamje,
Muzete e tu
Mos paēin tė ardhme.

Korrik.2000.


FYTYRAT E MUZIKES

Fytyrėn shqiptare,turke muziken
Tekstin shqip, vithet magjype.
Gjithefare ngjitjesh dhe xhepe
Fytyren me ēimka
Muziken serbe dhe greke

Nga kjo semundje me vjen per tė vjelle
Herė pėr dritare, herė pėr derė.

Nentor.2000.

MBULUAR ME HESHTJE

E mbuluar me heshtje me veshtrove tinezisht
Qeshe me pak zė,- pėr tė ma treguar bukurine e dhembeve.
Renkoja nga koha e humbur nė megrim
O Zot,- Ē’eshte kjo kohė ?
Qė vajzat s’mė flasin nė atdheun tim ?!

Tetor.2000.

Nga libir. ”JETA NE PESHOJE” 2002.

NĖ EMĖR TĖ DASHURISE


Lotėt e mallėngjimit
Ma mbushin dashurine
Ndjej dhembje Brigita,
Dhe nė ėndėrr magjike
U mbyta me gjakun tim
Duke i kujtuar kėngėt e pakėndume
Kam pirė verė.
Sė bashku me ty.
Kam vizituar Kosovėn
Nė vitin njimije e nėntqind e nėntdhejt e tre.
E si gjithė me jetėn nė peshojė
Edhe nga burgu kam bėre thirrje
Kosove pėr ty !
Nė emėr tė dashurisė
Ndryshe e kam ndier lirinė
Nė kėtė kohė tė ēmendur
Testamentin si ta lė
Kam menduar……….
Sa herė kam kenė i pikėlluar
Nė Atdheun tim tė lirė
Kam dashur tė bėhen kėngė vashat e mia.


ĖNDĖRRA MAGJIKE

-Birgites-

M’i trego ėnderrat e tua Brigita,
Ma shtrengo dorėn ngadalė
Mė fol me ate gojė tė vogėl
Veē pėr dashurinė – njė fjalė.


Tregoma burimin e syve dritė
Mos ma fshi dhembjen nė ėndrrėn magjike
Mbi tavolinė kam fotografin tėnde
E puth me lot e vargje lirike.

Maj.1996.

HYMNI I FALMURIT

Nė troje tona tė Dardanisė
Gėzon flamuri i liris
Trualli ynė me prekrenar
Nė Unitet me zemėrlar.

Nė ty falmur gjithė tė betuar
Drejt kėsaj toke tė premtuar
Flakė e gjak Atdheu ynė
Liri Kosova, pėgjithmon.

Gėzohu shtėpi, gėzohu Atdhe
Burra trima ke nė kėtė Dhe
Bashkuar nė tokė,bashkuar nė qiell
Ushtria jonė Drite e diell.

Oj Kosovė legjend me lule
Para tė huajve s’u perkule
Tė mbrojme popull e Atdhe
Pa liri nuk rrojme dot NE.


NĖN BLIRĖT E QYTETIT PRISHTINĖ

Mbremjet qė nuk ndalen
Nuk ndalen as zogjtė e botės
Tė ndėgjojnė muziken mė komike
Tė veturave pa rregull,e pa tablla.
Mbyllin rrugėn me all,all,
Mes blirve te blert
Midis sheshit ku s’ka qetėsi.

Zogjtė qė me nuk dashurojnė dot
Hapin gojėn me dhėmb tė thyer.
Se edhe kundėr tyre qėlluan serbėt
E dinin
Se zogjte janė shėmbėlltyra e lirise

Prehen dhimbjet e tyre me tė miat.
Oh, sa shume i ndjej.

15.Korrik.2000.

SHPIRTIT ENGJELLOR

(Kancelarit gjerman z.Gerehard Schruder)

Me vargje perpiqem prej natės
Tė thėrras njė engjull nė ėndrra
Pėr vet dhe mikun tim Gerhard

Ēdo gjė tė urtė ta them
Pa shqetesime dhe pikllim

Nė momentin kur do tė takohemi
Bota tė shikoi tė vėrtetėn
Kosova u ka nė zemėr pėrherė.

Tė jemi mė tė lire, botė nė vehte
Qė del prej shkelqimit tuaj
S’eshte pak pėr njeriun tė ketė zemėr tė madhe

Njė engjėll qė don Kosova,
Shpesh ėndėrroj se jam me te
Shpirtin ma ndrite nga afer nga larg
Do tė vij patjetėr nė Berlin
Me njė buzqeshje tė ngrohtė
Paē Uraten e Zotit ,o mik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:45

Nga libri ;’’JETA TROKET NE DERE’’ 1993.

RREZE PER PLAGE

Mėngjesi i 28.Nentorit.1992.me ēeli nė Prishtine.
Ora;Shtatė e tridhjetė
I riu i fshatit me pret
Rrezja e Diellit me preku qerpikun e syrit.

Dritarja ishte e hapur
Syrin fute nėpėr tė
O trualli im i shkelur
Babė e nanė, ē’flakė e papritur
Shtatin tim po ma ndez ?!

Nė stacionin e pėrgjumur tė autobusėve
Minibusi kurrsesi tė ndezej
Tė nisej pėr Skėnderaj,
Nė tė heshtin
Udhėtarė tė menduar, dinjitozė;

U mashtruan keq ata
Qė menduan se na e hoqen
Fjalėn e lashtė nga goja !

Ato hijena tė zgjebosura
Qė qyteteve e fshatrave po i shoh
Me ta lufton shtėpia ime
Dhe me shtjellat e zeza fytafyt !

Tė gjorėt, robėrin duan ta shpallin liri
Dhe jetėn normale – ē’ironi !

Drenica pulson nė mua, larg nė mėgrim
Me shtresa malli e plagėsh nė zemėr
E me ca breza drite ėnderroje.
Kujtoj mėrgimtarėt kėtė ēast e u them:
Udhėtoni njė ēikėz nėpėr botėn krijuse
Urdhėroni , ngapak ta pėrqafoni tė bukurėn
Pėr dite mė tė ndritur, vėllezėr,
Le tė hapen gojėt e fėmijeve

Si ēel njė lule e shenjtė
Dhe nė tokė mbin nga vesa e qiellit
Pėr tė na mjekuar nga myku i Europės plakė.
Valbona me tha:
“Ne mėgrim edhe ajri ėshtė i ndotur baba !
Retė janė tė ulėta, kėrcnuese
Plagėt na i shtypin dhe ėndrrat…..

Janar.1993.

IKEN ME KOHĖN PA KTHIM

Dashuria e fshehur, n’shpirt mė ngacmon
Dridhet nė mendimet e mia
Diē e pikėlluar mė pėrqafon
Si kaloi rinia ?

Kujtimet mė prekin
Disi nė dhembje e dhembje
Po si e si iken
Rrėmbithi me rendje

Fytyrat e dashura tėre ėmbėlsim
Ikėn nė kohėn pakthim…………


ASNJĖHER NĖ HERĖN E FUNDIT


…edhe flokėt e tua tė mbledhura nė dorėn time erė shpirti.
E zemrėn e ke tė mbyllur me ēelės tė ndryshkur paragjykimesh.
Pergjymsė e mbushur me copa kujtimesh –dashurie.Oh
Tė tė kam mė afer dua
Ditė net mundohem tė tė preki mė thellė

Mė mbulon me sytė tu tė embėl.
Ti flokė kaērrela e ēiltersise sė dashurisė erė shpirti
Me je mbi e nen lėkuren time
Asgje nuk ėshte me e vlefshme
Se dashuria dhe drita e pavdekshme
E thella ti,

Tė tė kem mė afėr dua
Mudohem tė tė preki dhe me thelle
Njėhere e asnjėherė nė herėn e fundit.
Simbolizohem me ngjyrėn e pafajsisė.

30.Prill.1983.

NUSJA ELITAXI –I.


Ne stacionin e autobusėve
E njofta I.me veshtrimin e syve tė saj.
E thirra per njė cigare
Po mė tha.!


Nė tė njenjtėn dite i bėmė llogaritė
E largova m’u kthye.
E pergezova me pėrqeshi.
E harrova mė kujtoi.
E dashurova mė mashtroi.
E pėrqafova mė kafshoi,
U mbush me gjak
P I K O I
Nusja kosovare,- elitaxi-I.
Nė Bleischtet tė Stuttgartit,
Mbeti nė stacionin e trenit,
Me vėshtrimin e syve tė saj
Dora ime me ēibuk zjarri TYM.

Maj.1994.
Nga lirbi; ”VDEKJA VJEN NGA BRENDA” 2002.

E KĖPUTUR NĖ VEHTE

Errėsira e botės u pa
Idhimi,xhelozia dhe izolimet nuk u shuan
Izolimet u bėnė izolim edhe mė te rrezikshme
Dhuna u rritė dhe mė shumė mbi vajzat e Drenicės.
Ajri i librave – zemerAR,- vetėm ai e shpalos botėn
Dielli pranveror qė e bėn Kosovėn me zė.

Kosova e pakompletuar nė hartėn e botės
E kėputur nė vete – i luajnė kufijtė.
Mbretėrin e blen nga ti – Trimėrin, o Shqiptar
Sa shumė shqiptarė u Infektuan
Nga numri nė rritje i kuazi demokratėve
U lexua kufiri nė mes librit dhe shtetit
Idenė e frymėmarrjes nga une e muarėn.
Nga unė e muarėn Iden e fuqizimit
U pa dhe primitivizmi i shekullit
Nė kėrkim tė diellit
Unė kapėrceva Bjeshket e Kralices se Verbėr.

DO TA NDEJK KEMBA KEMBES

-Qazim Shemaj-


Qazim, O Qazim Sheme !

Me “Drenicen e perpurte” njoha Qazim Shemėn
E me Qazim Shemėn, njoha Tepelenėn
Qazim Shemėn ose Qazim Tepelen

Kush ma ngucė Qazim Tepelenėn…
Ia kall Shtepin, ia ndėrroj fenė.
Dhe vend nuk ka mbi kėtė Dhe.
Do ta ndjek kėmba- kėmbes
Deri nė detin Egje.

Mos ma ngucni !
I thonė Qazim BE.

BISHAT E “SHENJTA”

Bishat e “shenjta”
E vjedhin historine e njerezimit
O Mitrush Kuteli,

O Mitrush Kuteli,
I thuaj Mirko Gashit
Se edhe une po jetoje
Ne kohen
E vdekur
Me plot gjarperinj
Qė mė pėrcjellin e me rrethojnė tinzisht.

Bishat e “shenjta” nuk e njohin historinė e njerėzimit.
Ajo as vidhet e as pėrvetesohet.JAM POET I ĒMENDUR

Jam poet i ēmendur.
Jam poet i gjithė shqiptarėve
E, qirinjt digjen nė trupin tim.

Fatzi e vetės jam.
Det e oqean nuk ka qė mė pėrpijnė
Unė nė ta nuk pėrplitem
Sepse nuk mund tė me pėrbijne

Jam poet i ēmendur
Ndaj dhe ndryshe jam.
Nga libri; "PASTROHU KOSOVE” 2005


KOSOVĖ, NĖ PASQYRĖ TĖ KOHĖS PASTROHU

Kosovė,
kėnd, skutė, zgėq.
Pėrse?!
E edhe nga ē’tė tjerė!
Shqiptarellat e tu,
Kėrkojnė dashuri rrugėve tė Europės.

Kosovė,
Botė e trazuar.
Shqipe nė mėgrim,
Nė moshėn rinore dhunohesh.
Zvarritesh, s’flen e qetė.

Kosovė,
Kosova jashtė Kosovės, nuk ėshtė Kosovė.
Pėrse?!
Mėrgimtari i pastėr,
I censuruar, i pėrbuzur, i ngacmuar,
I burgosur me dėshmitarė tė rrejshėm
I shtypur dhe i harruar.
Nė ēdo copė tė shėmtuar tė kėsaj Bote tė prishur.

Kosovė,
Pėrpara, prapa dhe pėrmbi.
Ta kujtosh robėrinė dhe robotizmin,
Plagėt, dhunėn dhe dhimbjet mė therrėse.
Nė Botė.

Kosovė,
Kurrė mos u gjunjėzo.
Ngritu me dy faqe,
Nė pasqyrė tė kohės.


Pastrohu Kosovė!

DASHURI, LAPIDAR

SKENAT E DHEMBSHME

Skenat e dhembshme,
Qė errėsira tė bėhet dritė,
Nga dhuna mbi tė vėrtetėn.
Edhe lumit Drenicė ujėt ia shterėn.

Portreti i Atdheut mbi ujė doli ndryshe,
Nė kthimin prapa pėrjetove atentate.
Pėr hir tė tekeve tė Evropės
Dhe tė shqiptarellave vegėl qorre,
Tė kodit ideologjik,
Mulla Hoxha, e t’bijtė e Hoxhės,
policė tė Serbisė.


Nė kėrkim tė dielit 3

Oh,pas Luftės sė Dytė Botėrore,
shumė nga ata qė kanė qenė bij ballistėsh,
u bėnė spiunė dhe policė tė Serbisė,
me uniformė dhe pa uniformė,
disa prej tyre me tisin e mashtrimit
dhe bijtė e tyre u gjallėruan edhe me UĒK-nė!
Medet, O Medet!
Polluzhė, 22 gusht 2000, ora 04 e mėngjesit.


NA SHAJNĖ TĖ SHARĖT


Vitet m’i mori mėrgimi,
E mėrgimit ia lashė pėr Kosovėn nostalgjinė.

Lokalizmi qė i vdiq nacionalistėt,
Sot pėrsėri pėrfiton nga strukturat evropiane.

Tė njėjtit i shohim nė gazetat e Kosovės,
Dhe nė krye tė partive i shikojmė.
Pastaj ec e thuaj se janė shqiptarė,
Nėna ime ėshtė nėna e tyre.
Sa turp!

Na shajnė tė zhyturit nė krimet e tyre!
Ndaj dhe sot shqiptarėt jetojnė nė ndarje e pritje.
Por tė jenė tė sigurtė,
Se nė Kosovė pranvera mė s’ndalet.
Kurrė mė s’do tė ndalet…
Sado qė tė sharėt mundohen
T’ia heqin petalet,
Na shajnė tė sharėt.


Prishtinė, 27 qershor, 2004

NĖ SHTRATIN E KOMUNIZMIT
U DERGJĖN KĖNGĖT E MIA


Nėntėdhjetė e dy vjet deri mė 2004,
Shqiptarėt jetuan me luftėra.
Jeta jonė plagė e mall.
Stagnuam nė tė njėjtėn nyjė kohore
Tė robėrisė.
Nė shtratin e komunizmit,
Kapital tė shpirtit s’ndėrtuam.
Nė atė shtrat u dogjėn kėngėt e mia.

Dashuria e shqiptarėve pėr tė qenė njė,
E mos vdeksha pa ia thėnė
Kėngės sė vetme.
Kasnec i fitores nė ribashkim,
Qė jeta e re tė jetė gėzim.

Nė kėrkim tė diellit 6


I dergjuri zgjohet,
I vdekuri nuk pjerdh!
Ti je gjallė
Prishtinė, 1912 deri 2004


TĖ VRAFTĖ VARGU IM


Fshatar nga Drenica,
Profesor i letėrsisė,
Qytetar i Prishtinės,
Anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve,

Mė vjen mirė qė mė ke gėnjyer.
Por,
Por, do tė mė vij keq,
Do tė mė vij keq,
Sepse tė kam besuar!
Kthema dorėshkrimin tim,
”Jeta nė peshojė”.
Tė vraftė vargu im!
Tė vraftė poezia ime!
Tė vraftė libri im!


Tė vraftė e mira ime!
Tė vraftė e mira ime!
Tė vraftė Miqėsia ime!


Nė kėrkim tė diellit 11Nuk je


Nė kėrkim tė diellit.
Nuk jam dot me ty


NĖ SHĖRBIM TĖ TĖ HUAJVE


Sa janė shtuar,
- kėta tartabiqėt e zhubravitur shqiptarė
Ulen pranė NJERĖZVE
Qelbanikė, gojėfėlliqur!
Bėjnė jetė qejfesh e ahengjesh.
Kokorisen me parandjenja tė errėta,
Pijnė cigare “RONSON”
-kruajnė birat e hundės
duke u ndjerė tė lumtur dhe lumturohen me “Makiato“!
pėr ta kanė ardhur kohė tė arta!

Bisedojnė e llafosin vesh mė vesh,
- qeshin nė mėnyrėn e tyre tė ligė
Kanė mbetur amplitudė verbimi
-nė shėrbim tė tė huajve!
O, Zot!
Ruajna nga tartabiqėt shqiptarė!
- WEC-istėt e kohėrave moderne
- mė shikojnė ēakėrrli,

E ti Kosovė digjesh sė brendshmi
E unė digjem pa flakė i tėri
Kohė DEZILIZIONIZMI.
Ndaj, PASTROHU KOSOVĖ!


Nė Byfenė “Koha”
Prishtinė, Shkurt 2003


CENSURA KA SHUMĖ FYTYRA


Censura ka shumė fytyra
Ajo ėshtė mohimi i sė vėrtetės,
I sė mirės,
Frikės pėr demaskim.
Histori e aktit mashkullor,
Vrasje e shumė dashurive!
“Pėrkujdesje” e panjohur nė art,
Bashkėlidhje kundėr sė vėrtetės.
Pyetje e pa pyetje ekzistence,
Gjenialitet i antiartit.

Censura ka shumė fytyra
Binarė krimi nė vetvete
Cirė e Cirikokė,
Qė i pėrkasin kohės tjetėr.

Censura ka shumė fytyra
Helme, nė katastrofėn e sė vėrtetės – humbje!
Nė rezultatin e jetės, dhembje me varfėri tė madhe
Turp mbi turp qė fare nuk turpėrohen
Klanizim i ri e i vjetėr nė rrugė pėrfitimi.

Censura ka shumė fytyra
Efekte ekzotike
Biografi e vdekur harrimi.

Nė kėrkim tė diellit 42

Shkrimtari,
kurrė nuk guxon t’i ketė dy fytyra!
Kuriozitet qė bota e njeh
tė vėrtetėn e tijSA MIRĖ E KANĖ

Ata qė nuk lexojnė,
Sa mirė e kanė!
Nuk duan tė dinė,
Se ēfarė
tė menēurit thanė!
Sa mirė e kanė!!!???!!!

Ata qė nuk lexojnė
nuk dinė se
ē’flitet pėr ta!
Sa mirė e kanė!!!???!!!

Dėgjojnė veē vetveten
Dhe ca Sahanlėpirės!
Sa mirė e kanė!!!???!!!
I mbajnė sytė n’rrotullim
Lakminė nė para.
Veē nga tė huajt
detyra tė marrin!
Sa mirė e kanė!!!???!!!
Spiunojnė veē shqiptarė!
Sa mirė e kanė!

Sikur tė ishim tė gjithė ashtu
Lėpirėssahanė,
si kėta biēim politikanė?
Ē’do tė bėhej vallė?
Ca politikanė,
Ca maskarenj.
Tė shkombėtarizuar
E edhe me injorancė na vrajnė.

Sa mirė e kanė !!!???!!!


SHQIPTARĖ TĖ PAIDEAL

Shumė shqiptarė,
interes tė pėrgjithshėm atdhetar
nuk kanė.
Me xhelozi, fanatizėm dhe naivitet,
Me intriga, mashtrime, bllokime,
Me sy e lot krokodilėsh, hajni e vrasje
luajnė me lirinė pa pėrfundim lirie.

Preferojnė bėrllogun e Zvicrės
Tė pastrojnė,
E natėn tė shesin drogė.
Ditėn dėshmi tė rrejshme tė bėjnė
Duke harruar gjakun e kujt kanė!
Shiptarė tė paideal.
NJERĖZIT UJQ
- SYTĖ E UJKUTNė variacione kuptimesh,
Njerėzit ujq,
E Sytė prej ujku,
Figurė prej njeriu,
Lėkurėn ngjyrė hiri.
Sytė ngjyrė krimi,
Frikė i ka edhe fėmiu edhe i riu!

Nė variacione kuptimesh,
Njerėzit ujq,
E sytė prej ujku,
Gėrryejnė zemrėn e nėnave,
Lėndojnė dhe fėmijėt nė mėrgim!
Nė barkun e shtatzėnave,
Dhunėn e kanė ulurimė!
Gjuajnė gjahun aty ku e dinė,
Ku ujku han njerinė!

Nė variacione kuptimesh,
Njerėzit ujq,
E sytė prej ujku,
Ndyshojnė edhe ligjet
Ujqit dhunojnė dhe poezinė
E nė gazetat tona shfaqen engjėj!

Nė kėrkim tė diellit 12

Dyluftim me ju ujq do tė kėrkoja!
E dhe sikur kalaja tė rrėzohej mbi mua,
Ju pres nė fushėn e dijes

EKZEKUTO KRIMIN, KOSOVĖ

Nuk mundem ta nderoj
grigjėn tėnde miope Kosovė.

Bisha tė gjalla, gjithfarė bėrllogėsh,
Me titull e pa titull, shkencėtarė,
Dhe kėta qė kanė ardhur nė mėrgim,

As pėr roje vdekurish nuk bėjnė.
Ē’fatkeqėsi pėr fėmijėt e Kosovės

Medet, o medet, pėr poetin e mėrgimit.
Nė kėrkim tė dielit 21


As gazetat e tua nė liri,
s’e thonė tė vėrtetėn Kosovė!
Nuk mund tė shohėsh dritė,
po nuk e bėre ndyshimin e shpirtit Kosovė.
Nė pasqyrėn e kohės, le ta njohė bota!
Thuaje tė mirėn dhe tė keqen tėnde.
Ekzekuto krimin
PASTROHU KOSOVĖ

ĒMIMI I LIRISĖ


Kosovė,
E ėndrrave tona,
Po tė kthehem me shumė mall
Te gjiri i gjenezės.

Tė ta njoh pasqyrėn e kohės,
Ē’ėshtė dashur tė bėhet?
E ē’ėshtė bėrė pėr Ēėshtjen Kombėtare?Nė kėrkim tė diellit 22

Ėshtė dashur tė digjej ēdo rrėnjė druri
Tė digjej kulmi i secilės shtėpi
Tė kishte dėshmorė ēdo familje
Tė kishte tė zhdukur pėr ēdo vėllazėri
T’ishte i burgosur secili meshkull mbi 18 vjet
Liria do ta kishte ēmimin LIRI!

Panaromėn tėnde pitoreske
E mbaje nė pėrqafimin tim
.Ky ėshtė imazhi i Bahtir Hamzes nė bote,rruge e pagabueshme qė i pėrshtatet ēdo populli,ēdo njeriu,
qė jep diminzione tė reja, vegim nė edukim, nė kulture, nė shkencė dhe nė letersi, qė ėshtė njė zemėrgjersi e vet individializmit tė Z.Bahtir Hamza,
Z.Bahtir Hamza ėshtė njeri modest dhe ėshtė i motivuar nga vet Hyji (urata) e Zotit, nė intresin e kombit dhe tė vet popullit liridashės!
Dhe ky ėshtė rezultati i Bahtir Hamzės me histori,poashtu tė rrallė janė ata qė e kan zemrėn e Z.Bahtir Hamzės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:45

PROTESTĖ ARTISTIKE ME “ IKJE NGA LIRIA “

Qė nga libri i parė poetik, Bahtir Hamza nxjerrė nė dritė njė serė dhimbjesh traumatike dhe fotografi nga fėmijėria e tij kėmbėzbathur dhe e mundimshme. Ndonėse krijimi i tij i parė nuk solli ndonjė tė arrirė tė lartė artistike, nė tė sikur nuk hetohet ndonjė ndėrrmarje precise poetike, megjithatė nė pėcaktimin e tij poetik, nė shikimin e tij nė burimin e pashterur tė motiveve unikate, ai paralajmėron se nė letėrsinė shqiptare paraqitet njė emėr serioz.
Shkrimtari nuk rrėmbehet pas tingullit melodik tė frazave tė zhveshura. Poezia e tij qartė pėrcaktohet kah pėrshkrimi konkret i motiveve. Shkrimtari, nė librat e tij mė tė njohur: ” Jeta troket nė derė ”
( 1993 ) , ” Vdekja nis nga brenda” ( 2002 ) dhe “ Kohė qė lanė gjurma
( 2004 )”, synon kah thelbi i bshkimit tė tabllove poetike. Me tė, duket se tė dhėnat konkrete paraqesin faktor relevant letrar, ndaj porositė poetike duken si njė mozaik i rradhitur bukur, ndėrsa ndėrthurja poetike e hapur, shpesh kronoligjike, e cila imponon nevojėn pėr kėrkime tė vazhdueshme tė temave tė reja dhe mundėsive tė reja tė shprehjes poetike.
Librat e tij tė botuar mund tė pranohen dhe tė komentohen
edhe si intermeco poetike nė mes tė revoltės dhe protestės artistike
me “ ikje nga liria “…

Kalosh ĒELIKU
Kryetar i Lidhjės sė Shkrimtarėve tė Shqiptarėve tė Maqedonisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Poezite Qe I Gjykojne Demonet   17/11/2009, 21:46

SHQIPTARELLAT,”UdbashAT”” e kosoves ,
qe lehin kunder meje” i ka pushtuar demoni.

Shkruane ;bahtir hamza,

…EDHE UNE ,sikur krijusit te tjere ;“A B S T E N O J,PROTESTOJ, MOHOJ, AKUZOJ”!.....................

DEMONET, “UDB-ashat” i gjykojme NE “PENA SHQIPTARE”edhe me thelle, se sa qe i gjykone poezia e krijuseve tane shqiptar. Keta shqiptarella”UDB-asha” te Kosoves “ keta, pirate,keta hajdut, te priraterise intelektuale,qe lehin kunder meje,Keta Bioterrorista te treshit fisnor qe sulmoje e kerconje familjet shqiptare, femijte jetima ne Kosove dhe ne megrim, keta qe lehin kunder meje dhe kunder figurave leterare kombetare, keta qe bejne shantazhe,dezinformata e propaganda te rrejshem, kunder meje,dhe kunder fytyrave publike shqiptare nacionliste te Kosoves.Pra Demonet,plehrat,piratet,haldutet,Bioterroristet Mos paqin kurre te ardhme………………
Une jetoj i hapur,edhe pse jam i humbur,Jam i gateshem te mbroje identitetin tim shqiptar, nderin e femijve te mij, veperat e mija letrare kombetare .Intelektin tim te artit tim mdern te pavdekur.
Prandaj ;edhe une sikurse poetet tjere shqiptar, qe jane te perezantuar me poezite e tyre bashkangjiture ketij shkrimi, ”Abstenoje, protestoje,mohoj,
akuzoj,”!edhe une sikur qe kane akuzuar e protestuar e mohuar,:”Fanoli,Faik Konica, Gjergje Fisha,Mitrush Kuteli,e shume e shume poet e krijus tjere,qe do te i permendi ne nje raste tjeter…..
DEMONI dhe “UDB-ashet” qe lehine kunder meje.Ne favor te asaje qe e kom thane dhe e kom shkruar me heret, dhe ne favor te kesaj qe e thash me siper, ne ēeshtjen e gjithesise te nacionlistave shqiptar te Kosoves,te keqetrajtimet e nacionalisteve shqiptare,te Kosves, te Dhunese me te quditeshme shtazarake,qe i kane bere DEMONET,”UDB-asha” shqiptar ne Kosove, mbi nacionalistet shqiptare,jane deshmite e tyre kriminale ne Prishtine, te serbeve ne Beograd, ne Nish,ne Kraleve.Vranje, Leskovc, Shkup,”Titogard”…
Jane burimet shekncore te vertetuara, jane jeteshkrimet e gazetareve shqiptare nga Kosova, te ish-Jugosllavise,qe kane shkruar ne gazeta shqiptare ne Prishtine,dhe te serbve ne Beograd e ne Prishtine, kunder nacionlsitave dhe sepertistave shqiptare te Kosoves,qe i kane mbjate nen vezhgim nacionaliste shqiptar, “UDB-ashate” shqiptaroserboshqiptar,ne kredon e kriterjumit me te egera,me barbare,te dhunes e torturave,me shtazarake,dhe ne anen tjeter,me propaganda te rrejshme,te asaj kohe ka lujte rrole te madh shqiptarete komunista te bashkelidhjeve serboshqiptar te nivelit serrb,ne energjin kriminale te rezhimit politik serrbosllave………….
Nder shqiptarte e Kosvese eshte i njohur dhe i permendur ne historine serbe, DEMONI Flori Bruqi, qe flete gjuhe e perzire serbo-shqip,dhe shqiposerrbisht dhe nuk dine gjuhe tjetere te huaja, qe ne rrugen e TITOS te “vellaznim-bashkimit” te asje kohe vlla e quante dhe e kishte Velladen Djerdjovicin,”UDB-ash” me banim ne Beograd,dhe ne Prishtine,relativishte Vllada, Flori Bruqin e mbrojt e ndihmoje,dhe e vendosi me banin te perhershem,me te gjitha dokumetet e rregullata ne Beograd…...

Siēe del nga burimet te ndryshem te “TANJUGUT” Beogradas,si dhe nga sektori i sherbimit te sigurimit sekret serb “UDB”.Beograd. Flori Bruiq ishte i punsuar, ne rrolin e agjentit ,te informatorit, bashkepuntor i “UDB-ese” kunder nacionlizmit shqiptare ne Kosove,artikujt e Flori Bruqit, jane edhe sot, ne gazetate e Beogradit ,;“NIN””OSLOBODJENJE”BORBA”,e tj…kete e verteton edhe arhivi Historik, serb ne Beograd,( dhe te gjitha gaztete e asje kohe gjinden ne Bibloteken kombetrae serbe ne Beograd,) Kete te vertete e gjeni dhe ne arhivin historic i shqiptareve te Kosovese, te asaje kohe te sistemit monist, qe nga lufta e dyte boterore.Keto te verteta I gjeni edhe te shqiptarete e merguar te asaje kohe te nacionlizmit shqiptar i Kosovese, te gazette e tyre shqipe te botuare ne mergim……
Faktet historike jane edhe ne gazetate e asej kohe;“Rilindja” dhe “Zeri I Rinise”,qe gjinden ne Bibloteken Kombetare ne Prishtine,Faktete historike jane me moduse,modeste;Te Shqiptareve te Kosovese komunisate “UDB-ash”.Ne lufte kunder nacionalistave dhe seperatistave shqiptare te Kosovse,Ne kete zhvillim lufte,ju gjeni;propaganda te rrejshme, dezinorfmate e marrinate te karakterit me te ulet njerezore kunder intelektulave shqiptare, kunder nacionlistave e saperatistave shqiptare te Kosvese.Per kete lufte supermacion dha kontributin e vete me te madhe qe dallohet ;DEMIONI Flori Bruqi,me Vlladen Djordjevicin,duke shvrydezuare rrethanat e favorshme qe I krijuan,nxenesit, studentet,fshataret fenomen ne revulucionin e prillit 1981.per “Kosove Republike”. Por ne anen tjetere,DEMONI Flori Bruqi, duke shvrydezuar poletikanet komunista shqiptare te asaje kohe,qe kishin traditen e serrbeve dhe gerate serrbe,si dhe “UDB-ashte” qe”revolucionin” e shqiptareve ne Kosove.1981-1990.e qujtne dhe e shpallen; “KUNDEREVOLUCION”. Ne ate kohe,DEMONI dhe “UDB-ashat” leheshin kunder ;nxeneseve,studenteve e fshatareve,e qytetareve te ndershem te Kosovese……
Sot ky DEMON deshmon parktikne e vete tardicionale serbe, parktiken e “UDB-ashave” te tyre, qe nuk e njohin as planprojektine e Ahtisarit per Shetet Sovran te Kosovese,I sulmojne Ushtaret dhe veturate e “UNMIKUT”e te :”KFORIT”dhe ne kete fotoprojekt,I sulmojne Istuitucione e Kosovse, I sulmojne politikane e Kosovese, I sulomje me kerrcnim per zhdukje, fytyrate me eminete publike shqiptare, familjte shqiptare,duke thane;citoje”se Flori Bruqi,jame Kolonel I AKSH”…Keta me kerrecnohne mua, dhe femijve te mije, lehin kunder meje dhe kunder shume krijuseve te ndershem ne Kosove dhe ne mergim………..Ne kete termin;”Kunderevolucion” te asje kohe qe per farė e kishte antishqiptarizmin, ne fuknsion te politikes se asaje kohe,komuniste “TITISTE” keta “UDB-ashe” e ky DEMON,Flori Bruqi,(deshmitar I rrejshme) I ka pushtuar dhe I ka provuare nga jeta, shume PENA te intelektualeve shqiptare te Kosovese, te te gjitha moshave.Me propagnden e tina te rrejshme e me dizenformata e tina,DEMONI, Flori Bruqi,kunder penave shqiptare ka ushtruare padi private, Intelektualet i ka vera me injurance, disa intelektual edhe I ka burgose…Porpagadna dhe dezinformate e rrejshem te grupit te tije Bioterroriste te treshit fisnor,(Flroi Bruqi,Alban Gervalla,Ramadan Avdimetajk)qe lexohen edhe sot ne web-faqete Private te DEMONIT Flori Bruqi, dhe te treshit Bioterroriste Fisnor,deshmojne kohe e kaluare ne bashkelidhje te drejteperderjta te spektit politik”TITIST”,Ne funksion te drejtperdrejte te plolitikese se Aleksander Rankocvic, te asej kohe 1956.dhe ne kete kohe.1956.-2007. qe i kan godite shume rand nacionalistet ,inetelektualet shqiptare ne Kosovessi ne Kosove poashtu dhe ne mergim,kane godite qeshtje e Kosovese, dhe revolucionin per “KOSOVE REPUBLIKE”,kan godite palprojektine e shtetin sovran te Kosovese…….
************************************************** *****************************************
UNE NUK BIE NE KURTHAT E DEMONIT
FLORI BRUQI,

Kur behet fjale per kercnime dhe per zhdukjen te familjeve shqiptare te Kosoves,
Kur behet fjele per ndjekjene e nacionalisteve dhe shprengulje e shqiptareve nga trulli I tyre. Qe jemi te pa thyeshem….
Kur behet fjale per propagande te rrejshme,per dizenformate e shpifje.
Kur behet fjale per dhunen mbi vajza shqiptare ne Kosove dhe ne mergim pergjithesishte bie pergjigjeja -pergjithesisa mbi vete shqiptaroserboshqiptaret, sahanlepirsa, ustallar, qe ishin te lidhure drejteperderjet me “UDB-en” serbe te Beograditi.dhe ne qarqet e tyre te sherbim it sekret me pikate kyqe ne Kosove.
Nje numer i madh I “UDB-asheve” u zgjeruar ne Kosove,ne akcion e Pushkeve te Aleksander Rankovicit,1956.
Nje numer dhe me I madhe I “UDB-ashave”u zgjerua ne Kosove, ne “revolicuinen” e praneverse te vitit 1981.Ne Kryenkritjese e nxenseve,studenteve dhe fshatareve nacionlistave shqiptare te Kosovese,per “KosovenRepublike”…
“UDB-ashe” ustallar, shqiptaroserboshqiptar, u hodhene kunder familjeve nacionliste shqiptareve, kunder fshatareve, kunder nxenesve,studenteve,
nacionalistave shqiptar te Kosovese, acarune shume gjendjen e rand e jetese ne mese vete shqiptareve.
Shume shqiptare nacionalista rane ne kurthat e Klikes serbe moniste. Qe dinakria serrbe dhe kurthate e tyre perbeheshin nga shqiptarete.Per keto kurtha dhe per keto dinakeri me I dalluari ishte Demoni Flori Bruqi…..
Pikerishte keta operojshine ne formate e tyre kriminlae me tri grupe.
1) “UDB-ashet”, civil .1956-2007
2) Policet shqiptaroserb. 1956-1999.
3) Policet rezereve shqiptar. 1981-1999.
4) Shqiptarete qe kartaktrizoheten me miqesine serbe.1918-2007.

Mirepo ka dhe froma te tjera kriminale, qe jane model serbe, te “UDB-ashave” shqiptare te sigurimit serb,qe ishine dhe jane te perqendruare kunder familjeve nacionliste shqiptare,kunder shkrimtareve nacionliste te Kosovese.qe ishin edhe atehera kunder meje,dhe kunder familjes time, -qe lehin edhe sot kunder meje, qe bejne propaganda te rrejshme dhe dezinformata.Na shanje te sharit , qe kan tituje e diploma te nendikimit te Beogradiete, nga sistemi I tyre politike……

Projketete e tyre ishte mjeshteri e politikese se Aleksader Rankovicit,qe nga vitit 1956.Ne akcionin e pushkeve,me arrestime te nacionlisteve,me rrahjne dhe turtuare fizike te nacionlisteve,me Bastisjen e shtepijave te shqiptareve nacionalistave, duke kerkuar arme, ne mentalitetin me te ulet shtazarak.”UDB-ashate” kishin moral te dyfisht,per ndjekjne e nacionalistave. Qe keto fenomen kriminale , shqiptarete nuk mundem te ju permbajne,nuk mundem te ju perballojne torturave mizore.keshtu nacionalistet shqiptare u shprengulen,…..
Keshtuqe eshte shume erandesishme per cdo kenin,cdo kush qe eshte; shqiptar I ndershem dhe I sinqert,eshte shume e drejte,eshte rruge njerezor, e randesishme qe cdo shqiptare te I shkruan kaoset e veta, te familjes se vete,dhe te jete I sinqert dhe te deshmone per vetevehtene vete.per ta njohur te vertetene kohes se kaluar.Sepse shume kush prej shqiptareve nacionaliste ka pase katasrofa te medhaja.Ne e njohim te vertetene dhe e kemi lexuare te vertetene e deshmuare per nacionlistet shqiptare te Kosoves,.Por ne anen tjeter I njohin”UDB-ashet” njohi edhe Demonin Flori Bruqin,”UDB-ash” qe ishine prej Isniqin,Deqani, Peje, dhe per rethin e tyre…….
************************************************** *****************************************
Nga kurreshteja dua te ju epi disa te dhane,jo per te u levderuare,por edhe ju te shkrani ndodhite e juve keshtu radhazi.
Dua te veqoje, Familjen time,qe kemi identitet shqiptari,qe kemi tradite atdhetare, dhe kurr nuk ju kemi nenshtruare “UDB-ashave” a policve serboshqiptar, e as policeve rezereve te serbise ne fshat,shqiptaroserboshqiptar,qe ishin te veshur me rrobe te serrbise, me dy revolvera,me pushke gjuetie, ishin analfabeta…….
Ne Maj.1977.”UDB-ashat” e fshatit, ma burgosin,Shtepine tone e shpalle;”shtepi e nacionalizmit shqiptar”kete e beri pushteti lokal,monist-fshatarak,shtazarak.
Na kan deiferencuare I tere fshati.Dua te veqoj, se ne periudhen te viteve ;1977.-1994. mase nenėte hera na eshte bastise shtepija jone ne fshat, nga “UDB-ashte” dhe policet serboshqiptare na kan marre edhe armet e zjarrta…..
Dua te veqoje;Ne qershore.1980.Na kane bastis shtepine per here te dyte,dhe Policija shqiptare,e veshure,me rroba serbe,na kane plaqekiture,instrumete e Muzikese Foklorike, simbolet dhe rrobet kombetar,fotografi te patriotave atdhetar.Ne kete rast,Vellau im Ramadani,tetoje te vrite me arme zjarri(revole)Shaqir Hasin,dhe Emin Hasin,dhe Hajzer Gjoshin,ne Gllogovce,keta qe I kishn derguare Policine per bastisje dhe per pleqekitje….Mirepo para atktit te pakeryare ne qender te Gllogoncit,nderhyne Isamjl Bajraktari, dhe e qeteson vellaun tim, ja merre revole, dhe ja dorzon ne Polici,………………………..
************************************************** *************************************
Dua te veqoje :Dite e merkure te mujit Mars.1993. per her te tete Bastiste shtepija jone.Policija duke kerkuare arme dhe neve, I persekutojne librin tim shqip . Mi rrahin prinderite mij te semuare….
Keto deshmi jane edhe ne shtypine asej kohe….
Shtepija jone e shpaluur nacionaliste me taraditen shqiptare,e defirnecuare nga pushteti monist, NE te rrahure e te marterture nga Policija e nga :UDB-ashet”te denuare me burgje, edhe pse nuk kena pase as buke me hanger,NE kurre nuk ju kemi nenshtruare, as sistemit politike,as policese serboshqiptare,e as “UDB-ashave”local , komunal shqiptaroseroshqiptar, as civilve te Radovanit te Fshatit as bashkepuntorve te Rankoviēave tjere………………
Neve Dhuna na I dha rruget e mergimit,dhe kurr per se gjalli nuk jemi ra as nuk bijme ne kurthate e tyre.E,e as sot nuk bie ne kurthate e DOMONIT Flori Bruqit,dhe te bandes se tina kriminale qe lehin kunder meje…

Keto deshmi i shkruaje nga kurreshteja, e jo per te u lavderuare,por per te ju dhene juve lexus te dashure e te ndershme,juve shqipar te kobit tim,guxim,fuqi shpirterore, guxim intelektual,qe edhe ju te i shkruani ndodhit e juve qe “UDB-ashte” dhe policija serboshqiptare,qe kane bere terror e dhune mbi juve,qe
Ju ka basitise shtepijate e juve,ju kane dhunare ju ka matretuare ne fomra me kriminle, femiljete e juve, anetaret e familjes se juaje,sepse lirise se Kosvese I perkasim te gjithe……………………

Une veqova demoni Flori Bruqi,qe ishte “UDB-ash”I forte dhe I shkathet,I cili me ka detyruare te ja theme te vertetene e deshmuare me fakte dhe me deshmi te kohese se tina; per te treguare se cili ishte ne ate kohene e komunistave,Demoni Flori Bruqi,dhe cile eshte tani ne kete kohen, e demokracise se lirise se Kosovese,qe bene propaganda te rrejshme….
Shtrohte pytje:Ēberi ti Flori Bruqi, per te tjeret ne Kosove.?!
************************************************** ************************
********************************
******************
Kujtoj;Mbjeldhjen e 20.Janarit.2005.ne seline e Shoqates.
Ne kete mbjedhje te Penes shqiptare,para shume krijuseve dhe artdasheseve folen tre profesore te Universitetit te Prishtines,qe me kritikuan edhe mua,me thane;citoje”Ne Pene shqiptare, ka hyre elementi keqeberse, te ishe”UDB-ese” serbe,Dhe ky lemet tani mundohet te mbulohet te behe I mire duke u kyqe edhe ne penen ton shqiptare.Ne i njohim shume sishe, e edhe Flori Bruqin,qe ishte bashkepuntore I serbėve,dhe nuk mundet te jete as anetare I Shoqates, e as anetare I redakesise se gazetse sone,Pena Shqiptare,prandaje kujdese I dashur z.bahtir hamza,se ti ke jetuare 25.vjet ne mergim,ti je nacionlist,e ne krahnorin tend e ka bajte Kosove,por nuk I njeh shqiptaret tane ketu.Tani ke ardhe nga mergimi dhe e ke frymen e pastere, je shume i sinqert,e keta jane te tille , ta bjen grope para kohe…..” mbrano citati…..
************************************************** ******************************************
Une dijashe se shqiptarete e Kosovese,ishine te kyqure ne sherbimi e sistemit secret serb, ne “UDB-ene”,shqiptarete ishin te vendosur per te vdekur per serrbet,sepse ishine te pershtateshme per serbet,sepse kishine miqesi e kumari me serrbet.”UDB-ashet”shqiptarella te Kosovese, ishine te stimuluare,te sistemuar dhe te deshiruare per te bashekpunuare me serbet……………
Keta “UDB-asha”e bashke me ta edhe shoku I tyre,bashkepuntiori I tyre DEMONI, Flori Bruqi, menduane se populli i harrone turtuarte e tyre, dhunen e tyre, menevrimin etyre,kultivimin e tyre te tortuarve kriminale,me propaganden e rrejshme me dizinforata e me shpifje.Me levizjete e tyre per te i mbrojte intresate e serrbeve,qe u orjentuane kunder figurave nacionliste leterare kombetare e kunder fytyrave publike shqiptare kosovare…………
Keta benen zi e me zi, edhe keq e me keq, me karakterin e tyre me te brisht kriminal ne funksion mbi nacionlistet e seperatistet shqiptare te Kosovese,qe edhe sot deshmojne perpjekjet e tyre qe deshirojne te I ndytin dhe te I perllosin fytyrate leterare kombetare shqiptare, me lloj lloj etiketimesh ne gjuhene serrbe e shqipe,duke jave mohuare shqiptarev nacionalist edhe identitetin e tyre kombetar shqiptar.Pra une jam shqiptar. Dhe nuk bijn e ne kurthate e Demonit Flori Bruqit. E as te atyre qe lehine kunder meje…….
Propaganda e rrejshme,e treshite fisnore, (BRUQI,GERVALL,AVDIMETAJ)po e shohim edhe sot ne faqet e tyre te zeza private te turpeshme, te mediave elektronike ne intrenet,qe po zhvillojne trysni ne ritmin e krimit serrb,per perqarje e shqiptareve.Keta bioterrorist te treshit fisnor,keta DEMON, jane te vendosure, te I sulmojne krijusit letere shqiptare, te ndershmit e te sinqert,qe jetojne edhe ne Kosove edhe ne megrim……

Ky tresh fisnor, keta bioterrorist,Keta “njerėzi” bisha te egera, pa edukate qytetare, pa kulture kombetare, kan bere kaos, per te perhapure idiologjin e tyre kriminale te tarshiguare nga serrbet, me karaktere serrbokriminal, per vet shqiptaret.Prandje; edhe une apsotonje, protestoje, mohoje akuzoje,
DEMONI, Flori Bruqin dhe ata qe lehine kunder meje,dhe treshin Fisnor Bioterrorist,Alban Gervallen,Ramadan Avdimeten,per marrite e tyre,me emerat e tyre falso,me emrate e psihoorganizmit criminal, me emra femerashe, e aderesa falso,qe diskriminojne njerezite e paster e te sinqert, ne mediat e shkruare ne rrjetin e internetit…..

Shtrohet pyteja;Deri kur keta bioterrorist,keta superagjenta,keta DEMON, qe kane lulezuare me emera falso,ne web faqet private falase ne intrenetit.Deri kur keta do te lehin kunder meje, qe po bejne propaganda te rrejshme, per mua, dhe per shume shqiptare te sinqert e te ndershem, dhe me qense, te tjerete mesohne nga keta bioterrorist per propaganda te rrejshme te tyre, qe po ecin ne drejtim te gabuare me sherbimin e tyre criminal serrb, keta po i zhytine figurate politike te Kosvese, keta kan cenuare edhe shume shqiptare ne strategjine tyre te vjetere kriminelet serrbe…………………

Prandje mendoje se duhet te nderhyne dikush nga struktuaret politike te Kosovse, nga qeveria si organ zyrtar i kultures kosvare,nga shkrimtaret e Kosovse, nga krijusite e rinje, qe shpekullimet e tyre, skenate e tyre kriminale, dhe piraterine e tyre intelktuale, ta damaskojne. ….
Shqiptarete duhe te dijne aresyen ;se me Demonin Flori Bruqi,me bande e tina terroristee kriminale, dhe me “UDB-asha” , qe jan koleg te tina,me piratet te strukturese kriminale serbe, dhe me shqiptarete qe bejne pirateri intelektuale,pajtim nuk ka, e as ripajtim nuk ka………………

Dezinformata,Porpaganda e rrejshme e tyre kunder meje, per mua ishte diqka e re, per mua ishte teresishte e reja,dhe me habiti fakti se si eshte e munder qe pase gjithe ato shkatrrime te luftese, e pase gjithe atij tmerri luftarak,pase gjithe atyre turturave e gjenocidit njerezor, qe perjtuan shqiptarete, ……
Te mbeten gjalle Demonet,”UDB-ashet” e te kete Kosova kesi shqiptare,qe dalin ne sken me tarditen kriminale serbe, me propaganda te rresjhme e me dizinformata,a,?! Si eshte e mundure qe keta demon e keta “UDB-ashe” ta harrojne ndihmen time qe I’a kom dhen popullit time shqiptare, ne Fshate, ne Kosove,ne Shqiperi.Si eshte e mundure qe kesi shqiptare te diplomuare e te kurdisure me titujet e tyre,”Mjek”Doktorra” Proserofa” e Magjistrte> Te Deqanit te Isiniqit e te Drenices,e te Kosovese,te vertetne eluftese dhe te nacionalistave shqiptare te Kosovese.Keta Bioterrorista me tituje e diploma, nuk kane fare te ndertuare funksionin strukturore edukativ, nuk e kane ndertimin e vete kulturese njerezore qytetare,si eshte emundure qe kate te harrojne qytetrime e lashte shqiptar?!.Por deshmohne vete qe jame me moral me te ulet njerzor,e ne mes tyre ka emera e mbiemra falso,e emera femrash,qe jan mashkuj qe daline ne web-faqet e tyre te internetit …
Eshte FAT qe Kosova, kurr nuk ka me e gezua KOSOVEN………….
DEMONET,”UDB-ashet” piratet te piraterise intelektuale,Antipatine e tyre te pashpallur, e shpallen ne vitin 2005-2007. kunder mej,edhe mua me shane,edhe per mau shpifen e genjyane,per mua te gjorin, per mua te gjorin qe kam identiteni tim shqiptar ,DEMONI qe lehine dhe sot .Kunder shume shqiptareve te paster e te ndershem,qe jetojne ne mergim dhe ne Kosovse…………………
Keta shqiptare te ndershme e te sinqert kane emera dhe mbiemera te vertete qe jan sumlmuare e te kerrecnuare e te share, nga DEMONI.Flori Bruqi,dhe nga banda e tije kriminale bioterroriste e treshit fisnor. Alban Gervalla,Ramadan Avdimetaja,.Keta shqiptare te sinqeret e te ndershem jane; BAHTIR HAMZA ,NEZIR MYRTA,REXHEP KASTRATI ,FATOS KASTRATI, ILIR KASTRATI, FISNIK KASTRATI ,BESNIK KASTRATI NGA GJAKOVA, BESNIK KASTRATI NGA PEJA, SHANI KASTRATI, BEDRI KASTRATI, VISAR R KASTRATI, EKREM KASTRATI, REXHEP SESLIMI, SALI BASHOTA, ZENUN QELAJ, ZEKERIA CANA, ENVER HASANI, KRENAR GASHI, FADIL GASHI, LIRIM SHABANAJ, ENGJULL SHEHU, UKE LESHI,MARDENA, SEFEDIN KASTRATI ,BESNIK MATOSHI, IRHAN JUBICA, KASTRATI999 ,ARDI_PR, USKANA ,FANTOMI, KAMELEONI, BUKA...
Une jam mbete I hambiture dhe jam I tronditure ,dhe shume I shqtesuare,se me ēfare njerezi shqiptar ka te beje Kosova ,Lirija e Kosoves, kulture e populliti tim te dashure shqiptare, dhe une ju dale per balle ketyre DEmonve,ketyre Bioterroristave.Keta jane qe kan identitetin shqiptar,Flori Bruqi,Alban Gervalla, Ramadan Avdimetaj,qe kan deshtuare ne perpjekje te alternatives se tyre, ne objektivat e tyre, ne perpjekjet e tyre kriminale,qe dy vjet propaganda te rejshme,e genjeshtera shtese, sharje e shpifje,sulme e kerrcnime per zhdukje,qe kishin dhe kan qellim te ju shkaketoje shqiptareve Frike.Frike.Frike………………
Por sot nuk kane me fuqi,siqe kishine ne 2005 e ne.2006. per dezinformate,per propagande te rrejshme, per genjeshterat shtese.Keta kan aftesi te shvrydesojne miqėsine e tyre qe e kan me serrbet,kumarine tyre dhe kontatekete me serb, per te I sulmuar shqiptarete nacionalista intelektual,dhe te e rigjallenjone elemetet keqebeersa te tyre ,- te rinjet e tyre, qe te lehine edhe me shume ,per te me sulmuare dhe mua te gjorin.…………………..

Keta Demon, keta “UDB-ash” kan penguare edhe perpjekjete z. Ahtisarit per statutin e Kosovese shtet sovarne dhe I pamevarure.Keta shprehen deshirne e tyre te me sulmoje edhe mua, per sukseset e mija te arritura ne letersin shqipe, me vite e vite,ne megrim, per librate e mija te shkruare nga koka ime ,nga shpirti im,nga dora ime ….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: vazhdim   17/11/2009, 21:47

Keta jane qe kan deshtuare, qe DEMONI,I tyre Flori Bruqi, I pervetsoje,qe ka manipuluare me keta emera te ketyre njerezeve, keta jane; RAMADAN AVDIMETAJ,ALBAN GERVALLA,BASHKIM HASANAJ,BEDRI ZAHITI, ALBANA FERATI?,LIRIJE DOMI?, XHAFER SYLA, GAFURR ADILI,GANI DEMJAHA ?,VIKTOR SHKODRA? SHPETIM SHABANAJ? , FADIL SHYTI,BEQIR ELSHANI,FJOLLA RUSHITI,JETON KELMENDI, e tj…e tj………….
Propagande e tyre e rrejshme paralele,eshte e lidhura me elemete tradicionale serrbe,qe deshmon se nuk jan idol te kulturese shqiptare,e as te Penese shqipatere,Qe politikishte jane te humbure,moralishte jane te deshtuare .
Kombetarisht jane te falsifikuar…..
Per te ilustruare kete,Kete e deshmone me poezi lirike e poeti, FATMIR TERZIU ” ZAGARI ELEKTRONIK” qe ky komponim lirik I poezise se zotit FATMIR,eshte modern qe I godete te zezate e DEMONIT.Flori Bruqi, dhe ata qe lehin kunde meje,godete nuhatejn e Flori Bruqit, per hajni,qe eshte pirate,zager elektronik….


Keta Demon e “UDB-ash”qe kishin prevoje te krijuare nga sistemi komunistet nga serrbet dhe nga tradita e serrbve te perberat e tyre kriminale,per te gjete zgjidhjene e jetese se tyre,qe deshmojne vete;se keta kan menagju ne te njejta qarqe kriminele ne vendet e tyre te punse kyqe, te bashkelidhure ne qendrat e sherbimit te sigurimit sekret serrbe ne Kosove dhe ne Beograd,qe jane te parnishme edhe sot me propagandat e tyre te rrejshme,dezinformatet dhe kecnimet,sulmet e sharjet, qe I kan fregmentuar ne tarditen e serbe.Nga kjo pikepamje na bejne me dije se jane bartese te deshirave dhe te enderrave te serrbeve, te trashiguare nga vete prinderit e tyre, me gjak te perzire, qe nga aksioni I armeve I vitit 1956.qe shume intelektual kan pse pasoja serizose nga kesi, “UDB-asha” e kriminal shqiptare-antishqiptar, pirat intelektual, nga kesi bandashe kriminale qe bejn propaganda te rrejshme,qe bejne genjeshtra shtese,( pa deshmi dhe pa fakte),ne mynyre qe Demonet dhe piratet te tjere te i radhitene DEMONIT.”UDB-ash”,”Kolonelit te AKSH”,Flori Bruqit,qe kan cilesi organike KRIMINALE.Ky pleh dhe keta plehera qe bartin karaktere massive kriminale te traditese serrbe, te krimeve serrbe,qe deshmojne vete ne web-faqet e tyre private te mediave te shkruare ne intrenet, serrbisht-shqip,-shqip-serbisht,qe jan prove defakto,qe jane pjese perberse te tarditese serrbe te propagandese dhe te genjeshterave serrbe……………….

Keta I gjejme me sundimin te sistemit monist te serrbeve ne Kosove,duke ze vend e kolutuke,duke bere propaganda te rrejshme per nacionalistet shqiptar, per te perfituare Tituj,Diploma e Medalje,Mendoje se kjo bande e piraterise intelektuale, e propagandas se rrejshme e dizinformatave e sulmeve e kerrcnimeve, jane shume te menqure, me te mesuarit dhe me te diejshemit,se ata qe jane ne Beograd.Keta sot, i shofim qe kane leshura mjekerra e floke,per te u pare si folozofa, si artista,qe jan idiota te plote,.Mirepo ndoshta keta harruan se une jam Kryeidiot I idiotave,dhe une nuk i gjyoje keta,por I gjykone PENA SHQIPTARE, me shume sesa qe I gjykone poezia e Faik Konicese, e Fanolit, e Shqipes, e Fatmirit,.Keta demon keta pirate te piraterise intelektuale jan afirmuare me mua, me gazeten time;PENA SHQIPTARE,qe tani fare nuk ma peshojne, e as nuk me rrespektojne,por une I gjykoj veprimet e tyre te pahijshme,propaganden e rrejshme pa deshmi dhe pa fakte, dezinfromatate dhe sulmete kerrcnuse kaotike te tyre.
Une nuk gjykoje si i zemeruare, por si nje shqiptare i merguar,qe dia se cka them, qe dia se cka eshte Humaniteti njerezor,dhe jam mese i sigurt se ju nuk me kuptoni,ose nuk doni te ma kuptoni te verteten time,…
Por une jam shume kokefort.Une e kuptoje shkallen e mungese time te uretesise,dhe qendrimit tim i qendroje besnik,jam njeri,jam modern,nuk jam I persosure,e as I perbere.Une i kom probelmet e mija, edhe pse I njohe disa gjuhe te huja.Nuk dia te I pushtoje te tjeret, as te I shjane te tjeret,dhe per fatkeqsine Bioterroristave te treshit fisnor te juaje krim,une po tregojen shume sinqeritet dhe kom shume bindje ne ju, qe nuk ju detyroje te bindeni ne mua, por ne fakte dhe ne deshmite e njerezeve, te kohese se kaluare, dhe te kohese se tashme,dhe ne kohen Diftore me shkrimet e mija, me librat e mija,me poezite e mija.Prandej KOSOVE PASTEROHU,PASTROHU KOSOVE, U RRITSH ME LULE TE BOTES.
Ju ftoje te bindeni,Me poezite e poeteve shqiptar te dy shekujve qe I gjykojne DEMONET, bioterroristat, krimet e tyre, piraterine e tyre intelektuale,sepse une kurre nuk kam pase veshtersi,as ne fillim te jetese e as ne fund te jetese as nuk kom veshtersi per te krijuare poezi,e libra………..

Une me tere Familjen time,Familjarisht kemi sakrifikuar e per kete Kosove, per kete liri, kemi prjeturare shume tortura,dhune emucionale,dhune fizike, e edhe femijte e mi ne megrim kan perjetuare ushtrim dhune,UNE kom perjetuare tri atentate,(Me;17.Maj.1995./21.gusht.2000./19.prill.2001.) dhe po ju keshilloje per se mire,qe te keni shume shume kujdese, ndaj “UDB-ashave” shqiptare, te keni shume kujdes ndaje demoneve,debilve, ndaj pirateve, ndaje pirateve te piratersie intelektuale, ndaje ustallarve,qe ngadhenjejne ne tarditen e trashiguare nga serrbet,qe punojne dhe veprojne ne funksion me strukturat e serrbeve, qe jan miqe me serrbet, qe I mesojne serrbet te gatujne BUKE,e ta hajne shqiptaret e mjere,……..
Une nuk jam me i menquri, dhe nuk dia te gjitha, nuk dia aqe shume,por ne ditelindjen e Kosovese,dia me e marre pjese me te vogel te tortese.Prandje lete gjykon poezia keta pirta, keta demon, keta hajdut,keta plehera,qe kan hyre edhe ne piraterin intelektual,qe mondohen te na mohojne edhe identitetin tone kombetar,edhe te derejtne tone ne orjent dhe ne aksident……

Gjykimi I pOezise

Pezia ėshtė provė e se vėrtetės, ėshtė shkence e vete popullit, eshte nyje historike ne kohera,per ardhemrin me kohe, lidhet me njerezi ,me Balada, e me elegji, te kohera,me debate te njerezeve,qe gjykone kohera dhe njerezi…………………..
Ne kredon e gjuhes se poezise,autori nuk guxone te parqet frike,por reakcion, gjykime ,dashuri, duke i deshmuare gabimet, te sistemit,te njerezeve ne kohe,qe poezia e sulomon konzervatizmin dhe sistemin politik, sundimin e dhuneshem, te sistemit politik,poezia I sulmon;steriotipat,arhitipat,pirate e Kosovse, piraterine e tyre intlektuale siqe jan: Fadli Shyti, e Flori Bruqi, e shume e shume te tjere…………………
Poezia gjykone dhe sulmon me taban kunder atyre shpirtzinjeve,qe poezise I bejne censure, qe kengevashate e bukura te atdheut,I gozhdojne ne mure e ne tavolina,dhe I masakrojne ne mynyren me barbare,per ngadale qe deshiroje tua nderroje emrin,pemjen,trupin, ngjyren e thonjeve,perberje,qe as autori te mos mundete tanjeh as femine e vete.…...

Poezia nuk duronė barriera, as masakrime,sepse poezia eshte; pejseperberese e shpirtit krijues te vete njeriut,si te i riu si te plaku,poezia eshte gjithmone rinore, dhe as gje nuk mundet te i ndale hovin e verrullit te te rinjeve,per te krijuare vjersha,kenge per dashurine,per bukirine dhembeve te vashese se bukure, per ambicje te jetese dhe perspektiv.per art, per vallzim,per muzike, per bashkepunim me natyren natyrale……

Binomi i poezise nuk guoxn me e kethyare mbrapa poezin si lindje,gje qe eshte e pa mundure.Poezia ka vetem nje emere;LIRI.LIRIA.e percaktuare ne traditen dhe ne kohe te cdo kombi te cdo populli.Poezia ka shtofin e kohes,qe eshte shtof i pavdekeshem. qe eshte pergjegje i gjykimit relativ te asaje qe gjykone poeti,poezia.Per Njerezit e ligj dhe te poshterė…
Lexone peozine e Fanolit ;”Elegji per Luigj Kurakuqin”.!

Poezia nuk duhe te kete turp, por puna mendor e poeti zberthehet ne figure arti te investimit se vetedijese si krijes e veqant ,qe e sqarone edhe turpin e Demonve,Cenzuren dhe autocenzure….Poezia nuk durone operacion ne trup, e as gjymtyre te trupit te huaje, poezia nuk premtone per asgje,sepse nuk e ka funksionin e funksionit fizik,por ka funksionin e se vertetese filozofike,deshmi qe njeriun e njeh kohen,dhe dimenzionin kohor,qe te njeh njeriun dhe zberthimin e autorit ne figure, qe poezia eshte pejsazh me ngjyra te shpirti te poetit,qe njeriut i krijone mbrojtje, realizim dhe njohje te kulturese ne edukim,njohje me kohen ne kohe, qe tregone ambicje,dhe pengone menevrimin e kulturese ne vete njeriun Poezia nuk durona tregti,as kollitje, as qeshje, e as verasje me ironi……………………..
Poezia eshte tregus i cdo gjeje, eshte deshim e identitetit qe tregon se cilet jemi NE. eshte prezente ne ate qe ka ndodhe,Poezia eshte urdheruse,eshte komunikuse,eshte komanduse,eshte pjese perberse e jetese ne mese monologut dhe dialogut, qe lidhte me nyje historike me ngjarjet e trubulluse te vete popullit. Poezi komandon vete shpirtin e krijusit,qe eshte nyje e shpirtit dhe lidhe te tri Botėratė, qe shqiptarete most e I perkasin Botes se trete.

Poezia na bene te mudeshme njohjene e ndodhive te tablos se universit modern,”vallene palenteve,”.Poezia mbetet art ne vete, qe lidhe koherat e njerezit, me veēanti brezat e miqesiese se vete autoreve te lirise ,te atdheut,…
Mirepo me qe poezia e ka burimin nga ndjenja e vete njeriut, nuk mundet te gjykone me thelle se sa duhet te gjykojne NE.Pra lete gjykojme NE me thelle, se sa qe gjykon poezia………………….
Probelemete e krijuseve jane shume te ndryshme,njerezite qe jane favorit, ne krijimtarine e vete, jane edhe te vaēant, ne talentin e tyre te krijimtarise se tyre.Ase kush nuk ka te drejete te I bejen poezise censure.Ase kush nuk ka te derjte ta humbe doreshkrimin original te autorit. Ase kush nuk ka te drejte te ja humbe poezise LIRIN.dhe kjo eshte aresyja qe piraterija intelektuale e Fadil Shytit, e, e Flori Bruqit, e edhe e te tjereve duhete te denohetė.....

Poezia nuk plakete kurre, sepse ne te jane shederruare;Ėnderrate dhe kujtimet e vete poetit,nyjet historike dhe dimenzionet e jetese se poetit,qe tardiate mbete ne identitetin kombetare te vete poetit.Por me gjithese brezat rritene dhe zhvillohne, duke kaluare ura te jetese, ura dashurie,dhe lidhje miqesie,poezia kurre nuk e humbe rrenjen,e as pamjne e vete.Poezia fillon gjithmone nga fillimi I rruges,dhe kalon nepere rruge,gjate rruges poezia shenderrohen ne melodite me te bukura te gjuhese shpirterore te poetit, qe permbane permbrenda ne vete mberdesine e shpirtit qe perbehete poezia, dhe nuk i duhet as prejse as pikė….
Poezia ka kritere, ka tiparete e veta qe jane nyje te kohese qe lidhen me kohe dhe me njerezit, vetem poezia I detyrone njerezite me e njofte; UNIVERSIN.
”yjet pashuare”.Poezia nuk njeh ase nate, as system politike,as dhune,ase censure,………………
Poezia ndertohet me ndjenja,me dashuri,me ngaxmim,per dritene, per lirine, per dashurine te atdheut.Poezia nderone kulture,ndertone njeriun, nderon gjuhen, te lidhe me artin e universit dhe me bote e pas skajshme,duke kerkurae hyrje ne UNIVERS, poeti eshte I pa kapeshem,qe vete poezia mebtet e pavdekeshme qe eshte e ndertuare nga koherat e vjetera,per te i prezentuare kohen e tashem qe te lidhen brezate ne mes veti,per ta njohure moshen e kohes se re, duke I mbledhure tiparet e se mirese, per educate dhe culture,ne ndertimit e vete jetese, si ne femiri, si ne moshe e audolishencese, si ne moshen e pjekurise, si ne moshen e burrerise shqiptarit nuk I ka hije te shane,as shtetin e as shqiptaret.……
Kete shume mire na e spjegone I madhi yne poeti Faik Konica,
ne poezine e tina;“ATA QE ME SHANE ATDHEUN”…….

Poezia eshte fenomen gjallerie ne vete,qe tregone vete vleftene e vete poetit, te vete njeriut te kohese se jetese nepere kohe, qe njeriu kurre nuk e njeh vetevehten sa duhet,dhe as vetenjohjen e shpirtit te vete si krijusit, qe eshte magji konstruktive e vetedijese si IDOL,figure,fytyre e pa humbure e pa thume,e pavdeklure,dhe kete e deshmone poezia e vete autorit dhe demenzionete e jetese kurre ai ak jetuare I gjalle, por poezia eshte kjo qe nuk e humbine kurre aftesine e poetit per te krijuare…………….
Poezia gjithemon e blene simpatin e humbur,sespse e detyrone gjuha e shpirtit te vete poetit,gjuha e vetė poezise qe eshte art,culture,tradite…
Vetem poezia i njeh bakterje e cdo bime……………..

Poezia lidhet edhe me trishtimini, me zhgenjimin me “ikjen nga lirija”, me sinqertin,me rrezistence, me te vertetene, me rini dhe me pleqerin,gje qe poezia kurr nuk plaket, Poezia prezenton skandalet politike, por nuk guxone te je me permbajtej politike,-poezia nuk duhet ta njeh fare politiken.Poezia mbetet gjithmone e gatuare ashtu siqe eshte gjuha e shpirtit e vete poetit, si e tille, poezia,qe nga fillimi,ka rrenje, trupin, gjethet,dhe ka te njete ngjyre ne cdo stine,n e cdo vit,ne cdo shekull,ne vete perezetimi e lidheshmerise se njerezeve me boten, te cilete e gjene jeten e tyre ne poezite e poteve,i gjenjne akcionet e tyre,I gjejne aktivitet e tyre, I gjejne inspirimet e tyre………
Me poezi nuk manipulohet,por duke e shijuare njerezit jeten e tyre ne poezi, shijojne edhe knaqesine e tyre, per te hecure drejte te vertetese, ne rrugne e jetese se vete njeriut, me dashuri, me lidhje te vete jetese se lirise,qe njeriu me kuptimine e poezive trgone pjekurine e vetedijese njerezore dhe e ēmone vetedijen e vete krijusit dhe njohjen eshpirtit te poetit……………...
Poezia eshte kapital shpirterore finaliste dhe fitimatree e cdo rruge,dhe veteme me poezi njihen njerezit dhe takohne njerezit e UNIVERSIT,qe eshte TRIUMF i se vertetese ne kohe...

Ne zhvillimi e opcioneve te lirise dhe te atdheut,
Ja lexoni disa poezi qe gjykojne njerezi dhe kohe.
Qe poetet shqiptare;protestojne,mohojne,akuzojne…..

Pershendetje shqiptare te gjitheve !
Bahtir Hamza,poet,editor,actor,

FAIK KONICA
ATA QĖ MA SHANĖ ATDHEUN

Ma shanė atdheun, ma shanė nga nėna,

nė njė bar, mbushur me tė bardhė e negėr...

Shtrėngova dhėmbėt tė mos mė ēahej zėmra,

e mbi ta tė lėshohesha si bishė e egėr...

***

Ma shanė atdheun buzė detit Egje.

Si m'u mbyll goja e nuk volla mallkime!?

Po pėr kė t'i shaja!? Ata s'kishin atdhe...

Ma shanė atdheun, nė gjuhėn time.

BAHTIR HAMZA,

CENSURA KA SHUMĖ FYTYRA

Censura ka shunė fytyra
Ajo ėshtė mohimi i sė vėrtetėa,
I sė mirės,
Frikės pėr demaskim
Histori e aktit mashkullor
Vrasje e shumė dashurive !
"Pėrkujdsje" e panjohur nė art,
Bashkėlidhje kundėr sė vėrtetės
Pytje e pa pytje ekzistence

Cenzura ka shumė fytyra
Binar krimi nė vetevet
Cirė e Cirikokė
Qė i pėrkasin kohės tjetėr.

Censura ka shumė fytyra
Helme, nė katastrofėn e sė vėrtetės -humbje
Nė rezultatin e jetėa dhembje me vafėri tė madhe
Turp mbi turp qė fare nuk turpėrohen
Klanizim i ri e i vjetėr nė rrugė pėrfitimi

Censura ka shumė fytyra
Efekte ekzotike
Biografi e vdekur harrimi

ne kerkim te diellit-41-

Shkrimtari
Kurrė nuk guxone t'i ketė dy fytyra
Kurizitet qė bota e njeh
tė vėrtetėn e tij.


MBI TĖ VĖRTETĖN TIME

Mbi tė vėrtetėn tim
Zotri,
Nuk duroj mohim tė identitetit
As ndėrrim tė emrit

Mbi tė vėrteten time
Zotėri,
Nuk duroj harrimin e gjuhės shqipe
Nuk durojhumbjen e hapit tė valles sė Valbonės.
Nuk lejoj tė mė prekėah as nė thua

Mbi tė vėrtetėn time
Zotėri,
Nuk lejoj tė m'i vjelėsh vargjet e poezisė
Nuk lejoj tė mė marrėsh qimen e flokut
E Jo mė nė emrin,
nė dinjitetin tin shqiptar....

FANOLI
SYRGHYN – VDEKUR
(Elegji per Luigj Kurakuqin)

Neno,moj. Mbje zi per vllane
Me tre plumba ne I rane,
Na e vrane’e na e shane,
Na I thane trdhėtor.

Se te deshte dhe s’te deshnin,
Se te qante kur te qeshnin,
Se te veshte kur te ēveshnin
Neno moj, te ra deshmor.

Neno moj vajto merr malin
Njerezit e ligj, te poshter te Zogut,
t’a permbysne djalin
Qe me ismail Qemalin
Ngriti flamur trimeror.

SHIPE KADISHANI,

Paragjykimi

Te ndjehesh sikur po bjen ne nje humnere
kur te shoqeron vetem frika
ajo frike e mallkuar
per t'u perballur me shikimet e njerezve
–imperial
- Demon, argat, tartabiqa, horra e pirat ……….
qe te bejne te ndjehesh lakuriq parballe tyre,
qe te gjykojne cdo levizje,
cdo fjale...
Pargjykimi……….
Te “ngjesin bishtin”te shpallin fajtor.
E me propaganda te rrejshem ta ulin dhe nderin
te vrajne me injorance.
Klishe e trashiguare ne realitet
dhe e ndjen vehten ne faj,
ajo ndjenje e fajit
qe te kaplon stomakun
dhe si nje maje thike e mprehte
te there shpirtin
thelle e me thelle
derisa te arrij ne pjesen me intime te tij
ndergjegjen ,nderin, emrin
dhe nuk mund mė as te heshtesh
sepse kjo nyje qe ke ne fyt
te sjell ankth
dhe nuk te len te hash
dhe te bene te ndjehesh
nje pike uji ne detin e madh...
I MELANKOLISUR,
Nga instrumentet e kargatisur

FATMIR TERZIU

ZAGARI ELEKTRONIK

Ai lėviz,
zvarritet,
zgjatet,
nuhat,
thuajse njėsoj si njė origjinal.
Ai ledhatohet,
shtrėngohet,
drejtohet,
lėshohet mbi gjah
nga tė njėjtit "ustallarė".
Ai s'lodhet,
s'i turret grykave
nuk zgjon gjahun nga fera
por fap nėn komandėn e tė zotit
e gjen "lepurin" tė gatshėm tek dera.
Ai s'ka frikė
s'e saēma e gjahtarit mund t'a pikasė
gjahun zbulon pėrditė
mjafton turirin tė zgjasė.

Ka kohė qė ky zagar
Zbret edhe nė anėt tona
Pa lehur, pa u tėrhequr zvarė
Mendjefyll, ziliqar
Pret diēka qė tė zhvasė.

Sa kohė ka qė anėt tona
Zagarin kanė pikasė
Mure ngrejnė, bedena
Si moēėm ato tė Kalasė.

Punė zagarėsh vėrtet
Prej shekujsh kjo punė e tyre
Por ky pėr besė s'ka frikė
S'e u gatua elektronik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Drenica Legjendė Me Lule - Vaj Me Motive Popullore   17/11/2009, 21:48

DHURATĖ PĖR ARTDASHĖSIT E FJALES SĖ SHKRUAR

ARTI GJUHE UNIVERZALE QE BASHKON POPUJT

BAHTIR HAMZA,

DRENICA LEGJENDĖ ME LULE

VAJ ME MOTIVE POPULLORE
-I-
baladĖ pĖr vėllanė tim shqiptar

PROLLOGU
DARDANI,ARBĖRI,NACIONALSIT.

V ė ll a.
Kush tė la me dorė nė faqe,
Kush tė vrau pėr sė gjalli,
Kush tė ndoqi nga ato konaqe,
Kush ti ngarkoj nė shpinė ato gjaqe.
E mė le vetėm zemėrėn ma kalle
D.A.N,o vėlla, vėlla, o D.A.N,
NACIONALSIT, ARBĖRI, DARDANI,

-I-
Me trup tė prerė po jeton burri,
Nė atė gur mali, mbi mal tė kuq,
Ti i re asaj lahute,
Kėngė tė bukura plotė trimėri,
Kodra kodrės ia jep dorėn
Loti zemrėn po e shkrinė
Diell e rreze mbi Shqipėrinė.


a)1.
Hirrhen zanat nė atė cep tė malit,
Ta vajtojnė zogun e shqiptarit,
Qė mbet i therur nė derė tė votrės,
Qė s’ia shkeli kurr pragun motrės,
Por nė dhe tė huaj i pėrbuzur,
Kėrkon telat e kėputur,
Tė kėsaj lahute mijė vjeqare,
Tė kėsaj lahute shpėtimtare,
Qė lanson nder e burrėri
Nė atė tokė t’etur pėr liri,

-II-
Nė troll tė arbėrit kėndojnė zanat,
T’marrin nė sy jataganat,
Tė nxjerr kokė ai plis i bardhė,
I pėrlloqur e i sharė
Nga shqipfolsa e hyzmeqar
Shumė fshatar shumė qytetar.
Dhe disa t’mėdhejė shqipėtarė,
Tė kthehet pėrkrenarja e Skenderbeut,
Bjeshka e Krujės me ujė tė lehtė,
Dora e ftoftė,por zemra e nxehtė.

a)2.
Nė troll tė vetė se s’pushon dheu,
Tė vijnė zanat lozonjare,
Anė e kėnd tokės shqiptare,
Pėr t’ia mėsye atij barbari,
Qė pėrditė vretė zogjė shqipėtari,
Pėr t’kėndue nėn hije tė fikut,
Pėr tė ja que llampės fitilin,
Gjamės t’Ibrit ,gjamės Drinit,
Lugjeve t’Sharrit,bjeshkėve Drenicės,
Pėr t’ia la ballin plot gjak,
Pėr tė ja hequr atė duvak,
Nusės sonė n’fytė me lakė.
Pėr t’ia ēelur derėn shtėpisė,
Pėr t’ia ndalur turrin tiranisė
Shumė “UDB-ashave” tė Drenicės.
Kanė mbetė mitila,- mikroba tė Serbisė.
“Qytatar” tė Ēicagos, t’ Fushė Kosovės, e t’Prishtinės.


-III-
Zė po lėshonė bjeshka e Kapitit
Ku janė kullat e Junikut,
Me i’u dhėnė zjarr “UDB-ashėve” t’Serbisė.
Qė vrajnė zogjė tė shqiptarisė.
Ku ėshtė vallja e djalėrisė
Me i’a que nė vend nderin Shqiperisė
Tytė pas tyte, e lėmė djalin,
Forcė mbi forcė e kemė moralin,

a)3.
Eshtrat dridhen nėn varr me borė,
Po ku jeni o shqipėtarė,
Rreze pse nuk iu epni plagėve
U mallkoftė gjaku i tė ranėve
Ku ka mbetė Kosova jonė
Me dridhet varri jashtė me dalė,
Nuk durohet mė ky tiran,
Ky tiran SERBIAN,
Me hyzmeqarė “UDB-asha”,namė po banė,
Qė m’ka zanė diellin e frymė s’po marrė.
M’ka shkelė gojen e gjam nuk kamė,
Pse s’po e shifni kėtė xhelat,
Amanetin ku e latė,
Besėn e tė parėve pse e vratė,

-IV-
Unė jetojė nė kohėra tjera,
Ku as njė lule s’qelė pranvera,
Unė jetojė nė pritje tė kotė,
Ju morėt rrugėn nėpėr botė,
Gjama ime sulmė e lotė,

a/4.
Kush ka sy e veshė me ndi,
Qaj- kėndojė pėr fėmijėt e mi,
Edhe n’mėgrim nuk kam liri
Ah,pse dhunohet kjo vajzėri
Nga kėta qenefa fshatar gjilangji,
Shqiptarella kosovarli,
Dhunojnė gra,dhunojnė femijė.
I prenė n’besė pėrgjithnjė.
Jeta e tyre u bė ZI, mė zi.
U martuan me faqezinj.
I Pėrbindėshi, ai shpirtzi.
Qė nga prindė ndau fėmijė
Mjerė pėr ligj,mjerė pėr liri.

-V-
Po pyet Shkodra,po pyet Malėsia.
Hej shqiptarė ku ėshtė Shqipėtaria !
Ku ėshtė kombi ku ėshtė njerėzia.
Ku ėshtė besa ku ėshtė trimėria.
Ku ėshtė nderi ku ėshtė vajzėria.
Qė pėrditė i dhunon kojshia,
Ku ėshtė toka e burrėria,
Qė pėrditė i shkelė Serbia,
I shkelė Greku, Italia,
Malazezi e Maqedonia,

a/5.
Po pyet bota ē’ėshtė Shqipėria ?!
Ih,ē’ka qenka Shqiptaria!!!
Ty Kosovė ku t’mbetė RINIA,
Qė me ferrė tu mbyllė shtėpia,
Rrugėve t’botės plotė jetima
Fjalėn BABĖ,se shqipton fėmia,
Buka tyre ėshtė mėrzia,
Dymijė vjet larg liria.

-VI-
A po bijnė si dikur tupanat,
Nė darsėm tė bukur me hare,
A po ndizen si dikur zjarret,
A po trimat pushojnė nėn DHE.

a/6.
A po gumzhojnė si dikur malet,
Shiu i pranverės a po bie?
Pse s’shėrohen plagėt e shqiptarėve?!
Se ndėr eshtėra ndjej lagėshti,
Ėshtė vaji i ytė, apo lotė e mi,


-VII-
Ndjej erė gjaku nė asfallt,
Ndij hapa krushqish pa bajrakė.
Ku tė mbeti flamuri ty Kosovė?!
Qė nė trupin tandė veē dimėr e borė,
Njė erė tė randė e ndjej thellė nė varrė,
Hije kjo qė s’mė le me dalė,
Fėmijėt e mi me i parė,

a/7.
Me mungon drita,mė mungon liria.
Nuk po i shohė gjurmėt e mia,
Nuk po i shohė kullat me frangjia,
Ku mė lidhė Besa ,e Burrėria
Qė kaherė u rritė trimėria,
Nuk po i shohė gurėt e sokakut,
Nuk po i ndijė dhimbjet e barkut,
Nuk po e shohė gurin as egjrėn,
Nuk po e shohė tallen as therrėn,
Nuk po e shohė barin e gjelbėrt,
Nė roga, nė malė as nė rrotullakė,
Ku e hangrem atė kulaq,
Ku dikur i kullotja dhitė,
Kulumrive rreth shtėpisė,
Nė kėtė kopsht t’migjės Adem,
Qė i’a fali babės tem.
Baba Isė, n’kėmbė tė djathtė sakatė,
Buka kurr s’i pushojė nė barkė,
Dhe n’rrugė tė mėrgimit rriti fėmijė.
Me ēekiq e me mistri
Ndėrtoi shkolla,ndėrtoi shtėpi.


-VIII-
Njė kėrcimė e ndijė mbi gardhė,
Njė krismė pushke nė trupin tėndė,
Duart tua plotė me gjakė,
Mė prekėn fytyrėn mezi shohė,
Por ta dishė se tė njohė,

a/8.
Nė qiell ndijė njė bubullimė,
Njė gjamė tė randė,njė shkreptėtimė.
Ty Kosovė, t’i helmuan fėminė,
Nė Kosovė, edhe nė mėrgim
Nė votra tona mbjellėn zinė,
Shqiptarella“UDB-asha” me Serbinė,
Qė shėtisnin derė mė derė,
Kullė me kullė,e ferrė me ferrė,
Sjellin dimer e s’delė dot verė.


-X-
S’ndihen tupana as s’ndihet def.
Bėhen darsma,pushkė s’kėrcet,
Fluturon qyqja gurė mbi gurė,
Nisen krushqit pa flamurė !
Kthehen nė shtėpi pa gojė si gur,
“Tela e gjemba” tė ngrehur n’murė.
Plakat t’shkreta tjerrin furkė…
Tė shkojė jeta Kosovė n’burg.
Tė shkojė jeta ndėr dhera tjera,
Ah,pėr ty a s’vjen pranvera?!...

a/9/
Qani ju zana bashkė me mue,
Tė qajė s’mundem se jamė shterrue,
M’ka shterrue ai malli yt,
Ditė e natė tuj tė pritė,
Tuj ta pa fytyrėn nė kujtim.
E ti mė zhdukesh si pėrftim,
Shkove botės,ndėr dhera tjera,
Nė ēdo stinė tė presė te dera,
Do tė pres gjer sa tė vjenė pranvera,
Tė ngrisim zėrin si do hera,
Le tė ushtojė lugina e ferra,
Nga Tivari e Perveza
Nga Prekazi e Gjeneva,
Fėmijve mos t’iu humbasė besa.
Tė ketė qershija e tė ketė dredhėza.

-X-
Bie shi i mallėngjimit
Mbulohen meshkujt e kėtij trimit.
Qe dikur ishin luftėtarė.
E tradhėtisht mbetėn tė vrarė
Nga “UDB-ashet” e Serbisė.
Pėr LIRI tė Shqiptarisė.
Pėr ketė tokė tė Dardanisė.

a/10.
Gjėmė po bėn vajza e shtėpisė.
Pa vėllezėr e motra tė lirisė,
Prishet bisteku i qiknise
Niset dasma e djalėrise,
Nuk na vijnė ata t’mėrgimit.
Nė mur gishtat e kujtimit.
Dora kujtim mbeti me kanė.
Nanė moj Nanė e mjera Nanė.
Por ti nuk vjen as n’kėtė pranverė
Do tė pres nė dimėr e verė.
Me i’a kthye gėzimin shtėpisė.
Me i’a kthye duvakin lirisė,
Me ja kthye gazin fėmisė,
Qė ėshtė qarte e pėrmallue.
Ne foto gjithėnjė duke t’shikue.
Nuk bėn gjumė pa t’ėndėrruar,
Duke tė pritė me lot t’shkrumbuar.
Delė nė dritare delė nė derė.
Qė tė kethehesh veē njėhere.
Qė tė ketė gaz me verė.
Pėr Bajram e pėr Kėrshėnedellė
N’shpirtin tim dritė tė mbjellė.

-XI-
E t’ia ēojmė fitilin fenerit.
Shqiptarisė t’i kthehet nderi.
Mbarė Shqiperisė t’i hiqet terri.
Tė na ndritė njė rreze Dielli.
T’bėhen NJERĖZ shqiptarellat kosovar.
Ta ndjejn veten shqipetarė

a/11.
Qė tė bėjmė ahengje e dasma.
Qė tė dalin te kroi vashat.
Buzė Goleshit tė lindė Dielli.
N’ “ALPET SHQIPTARE” tė kėndon Bilbili.
Me bjeshkė e male tė rritet syri.
Me blegerima tė veshet Sharri
Rrezja e diellit tė prekė Tivarin
Tė buzeqesh gjethi e trendafili,
Tė avullojnė lugaret nė ara.
Nėn rreze tė arta le tė hidhet fara.
Tė rrjedhė VALBONA me gurgullim.
Lumenjtė tanė tė ndritin shtėpinė
Qė nga Perveza nė Manastir.
Nga Malsia e Mbishkodrės e Koloshin,
Kulturė e besė tė ketė kjo djalėri.
DERI TE GURI I SHPUAR ,-ATY I THONĖ SHQIPĖRI.
Tė mbjellim nder e lavdi,
Pėr gjėra tė liga mos t’kem lakmi.
Edhe n’ Kishė edhe n’Xhami.
N’sofėr tė ZOTIT bukė mė u ngi.

-XII-
“ZOT Bekoje SHQIPĖRINĖ”
Shumė gjak derdhėm pėr LIRIN.
Tė mbrojmė gjuhėn, tė mbrojmė feminė.
Tė mbrojmė trollin e shtėpinė.
Tė bashkojmė gjithė Shqiperinė
Se pa gjak se duam lirinė
“T’gjith shqiptarėt me qenė kombėtar.”
“Me ju dalė bishave pėr ballė.”
E “Ēdo lule tė ketė aromė.”
Ta njeh bota ARBĖRINĖ tonė
E ta zhdukim robėrinė
Tė mbrojmė nderin e burrėrinė.
TĖ JETOJMĖ NĖ MBARĖ ARBERINĖ.

a/12.
EPILOGU

NACIONALSIT,ALBANI, DARDANI,
D.A.N, o Vėlla.

Kulturė e besė tė ketė kjo djalėri.
DERI TE GURI I SHPUAR ,-ATY I THONĖ SHQIPĖRI.
Tė mbjellim nder e lavdi,
Pėr gjėra tė liga t’mos kemi lakmi.
Edhe n’ Kishė edhe n’Xhami.
N’sofėr tė ZOTIT bukė mė u ngi.
“ZOT Bekoje SHQIPĖRINĖ”
Shumė gjak derdhėm pėr LIRIN.
Tė mbrojmė gjuhėn, tė mbrojmė feminė.
Tė mbrojmė trollin e shtėpinė.
Tė bashkojmė gjithė Shqipėrinė
Se pa gjak se duam lirinė
“T’gjithe shqiptarėt me qenė kombėtar”.
“Me ju dalė bishave pėr ballė.”
E “Ēdo lule tė ketė aromė.”
Ta njeh bota ARBĖRINĖ tonė
E ta zhdukim robėrinė
Tė mbrojmė nderin e burrėrinė.
TĖ JETOJMĖ NĖ MBARĖ ARBERINĖ.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:48

BAHTIR HAMZA,PORTRET I LIRISĖ!
Skruan:Prof.Besnik Kastrati

Motivet qė na detyrojnė ta njohim Bahtir Hamzen Poetin e mergimimit,jetėn e tij,veprat e tij,njeriun qė nga njė faqe e internetit e emruan,FIGURĖ E KOSMOSIT!
Kam pyetur shumė shpesh pėr kėtė njeri,"Eh Bahtir Bahtiri,poet i mallit tė lirisė",u takova dhe ndejta me miqtė e tij tė vjetėr e tė ri,qė mė dhanė kėtė pėrgjegje!Duke buzqeshur sikur e kanė parasysh imazhin e tij,gjuhėn e shpirtit tė tij,pasqyruar me historinė e njė populli tė marterizuar shqiptar!
E gjatė bisedės me ta nxjerrėn kujtimet mbreslėnse qė i ka bėrė Bahtiri tė qarta pėr Kosovėn,lirine dhe popullin shqiptar me talentin e tij nacionalist,dhe thanė " Sa i mirė qė ishte Bahtiri"filluan tregimet pėr vuajtjet e tij tė shumta,treguan pėr ndihmėn e tij,treguan pėr hijet e zeza qė e kanė penguar, dhe janė munduar ta ndajne nga rruga e tij e luftes pėr liri,rrugė tė cilėn poeti mundohet ta shpreh nė mėnyre artistike,sepse shumė injorantė nuk kanė aftėsinė e tij,nuk kanė talentin e tij.....
Kėta armiq tė perbetuar tė popullit nuk pushojne kurrė tė sulmojnė njerėzit mė tė mire tė kombit tonė!Thuase i marrin instruksionet nga njė komandė e cila gjithmon rri zgjuar dhe ndrron format e sulmeve duke operuar me veglat e tyre,qė quhen "Shqiptar" qė janė tė pandergjegjshėm me trurin e shpėrlare me matrealen,tė cilet edhe pasardhesit e tyre ua kane shitur "duzhtvo-s"se tyre "kumarsvo-s"se tyre,dhe qė kėta spijuj me erė flliqėsire e kanė vendin aty ku Bahtir Hamza zbath kėpucėt.
Miqtė e Bahtir Hamzes tė ri e tė vjėtėr,nė bisedė me mua kanė kujtuar mbresat e veqanta,elegancen e tij,bujarin e tij,qeshjen e tij engjėllore qė ėshtė dritė, sepse fillimi i jetės sė Bahtir Hamzes lidhet me yjet e qiellit,dhe miqėve tė tij me tė ngushtė ju shpėtuan edhe lotet.
GJ. SH., SH.I. R.S. M.M. G.N. A.K, R.S. A.K.A.XH....,tė lidhur nė rrespektin e historisė sonė arsyeja ėshtė shekullore,qė populli shqiptar i Kosovės edhe sot vuan nė mungesė tė intelektit real tė pėrshtatshėm pėr kėtė kohė dhe hapsirė,nė munges tė politikes reale,nė injicimin e sė vertetės pėr liri.Kur dihet se poezitė e Bahtir Hamzes kanė qenė tė cenzuruara pėr mė shumė se 20 vite.
Atraktiviteti i Bahtir Hamzes me portretin e veprave tė tija POEZI,qėndrron nė Kosovė te tė rijte dhe te tė vjetrit.Kėtė e dėshmon arti poetik i tij qė rrjedh nga shpirti i tij artistik,dhe ėshtė shumė i qelluar mėrgimi i tij nė Amerikė.
Talenti i tij ėshtė i pakrahasueshėm,ėshtė i veqantė nė kėtė kohė tė jashtzakonshme nė tė cilen jetojnė shqiptarėt nė Kosovė me gjuhėn e tyre shqip.
Synonim pėr liri Bahtir Hamza,pėrdorė fuqinė e penės,synonim pėr popullin shqiptar nė Kosovė dhe Shqipėri, pėrdorė ndihmen humanitare,dhe pėr ngjarjet nė pėrjetim pėr mbrojtjen e tė varfėrit pėrdorė modulin e artit,-me art pėr tė njour tė vėrtetėn dhe pėr tė plotėsuar tė kaluarėn qė shqiptarėt e Kosovės tė mos jenė jasht vėmendjes nė lakoren e dialogut pėr punėtorėt e sigurimit serb.Kėta shėrbetorė tė sigurimcave me strategjinė e tyre kanė paraqitur rreziqe pėr lirinė dhe shqiptarėt nacionalist tė Kosovės.
Kėta tre muaj studimi pėr rrugėn e Bahtir Hamzes dhe veprat e tij,nė bised me miqte e tij,jam bindur plotesisht qė veprat e Bahtir Hamzes tė dalura nga mendja e tij dhe puna e ndershme e Bahtir Hamzes bėri qė Kosova tė ndryshojė nė kohė,qė shqiptarėt e Kosovės te ngjallen me kulturėn,me historinė e tyre me identitetin e tyre dhe poashtu si une qė kam gjete veten ne poezite e tij ashtu edhe shume tjere do tė gjejne pėrjetimet e tyre nė veprat e tij.
Kjo ėshtė dėshmi qė Bahtir Hamza ėshtė simbol i qėndresės pėr liri dhe ka tė lidhur kulturėn e tij me shtete tjera,shtete tė zhvilluara,simbol i hyrjes nė letersine shqiptare,qe ka driten e vet i ndritur ne distriktin kulturor,edukativo - qytetar pėr lirine e Kosovės.
Idete e tij dhe drita e shpirtit tij ėshtė shembelltyrė pėr ne.Edhe pse e plaqkiten dhe nuk gjeti perkrahje e lanė edhe pa punė,nė Kosovėn e uritur pėr art dhe kulturė,pėr tri vjet tė qėndrimit tė Bahtir Hamzes nė Kosovė arriti rezultate tė shkelqyera, botoi shtatė vepra letrare,hapi expozitė arti nėn editoriumin tij botoi shtatė numra tė gazetės "Pena shqiptare"dhe poashtu u paraqit nė film dokumentar"Diku nė Kosovė".
Kjo ėshte deshmi e interesit nacional kombetar,si shqiptarė tė dėshmon dėshirėn e artit duke plotesuar edhe kėrkesat e krijuesve tė rinje.
Nėse ndalemi pėr pak qaste dhe shiqojmė situaten aktuale e pyesim veten:
Kėnd mund ta ta duam ne shqiptarėt nė Kosovė kur nuk e duam driten,nuk kemi DRITA,kėnd mund ta duam kur nuk e duam higjiegjen,nuk kemi UJĖ,dhe kėnd mund ta duam kur nuk e duam librin SHQIP,dhe pėr keqardhje kjo dėshmon qė ne shqiptarėt duam pozita dhe jemi nėn okupimin e fundrrinave tė eprorėve(sigurimcave) tė tyre serb.
Kjo na shtyen tė mendojmė se a ėshtė e mundur qė kėto fundrrina tė pastrohen shpirtėrisht dhe tė kthejn dinjitetin e shitur,duke hjek maskat tė pendohen dhe tė kėrkojnė falje!.
Kėto plagė kancerioze tė popullit tonė Bahtir Hamza i diagnostifikoi nė veprat e tij me vlerė! Prandaj ėshtė e vėshtirė shkeputja nga miqt e tij,tė cilėt pėrmes kujtimeve tė jetes,tė aktrimit brilant dhe tė humorit tė tij,qė e kemi parė ne nė mėdia e nė TV,ruajnė mbresa tė veqanta.
S'ėshtė qudi se historia e shqiptarėve nuk ndryshon,nė te ka konsumente kritike dhe nuk janė nacionalista relativisht nuk janė kombetare por e demolojne tė vėrtetėn e historisė.
Dhe nė tavolinė nuk mund tė rri ulur,sepse me duhet ta them ketė qė po e them tani.
Tė pėrqeshėsh me vuajtjet e tij,tė pėrqeshėsh me dhimbjet e tij,tė pėrgojosh kundėr tij ėshtė mėkat jo vetėm kundėr tij por edhe kundėr tė gjithė atyre qė vuajnė sinqerisht pėr ardhmerinė e ndritur tė Kosovės sonė.
Ata qė dėshirojne tė bėjnė karrierė,atė mund ta arrijnė edhe ndryshe,me punė e pėrkushtim tė ndershėm e tė sinqerte,ashtu si tė Bahtir Hamzes dhe shumė tė tjerėve qė tani pėr tani nuk kanė hapsirė pėr veprim.
Ėshtė kėnaqėsi tė shkruash pėr njė poet,pėr njė artist,qė ėshtė kontinual dhe qė ėshtė i mbushur energji kombėtare nacionaliste,nė kujtim tė Azem Bejtes,Hasan Prishtinės,Shaban Polluzhes,Tahir Mehes,Adem Jasharit,Ymer Elshanit, figura inspirimi pėr poetin,gje qė filozofia e mbrendshme e Bahtir Hamzes nė portretin e lirisė ėshtė bėrthamė e tij nė figurė pėrmės forces sė genit tė tij,dhe kujtoj njė thėnjen e GJ.Shehut "Arti i vėrtetė bėhet atėhere kur artisti zbėrthehet te vetja e tij,njashtu si liria qė vjen nga herojtė e vet."
Unė tani lexoj veprat e Bahtir Hamzės,qė flasin pėr historinė e njė populli tė marterizuar, lexova gazetat e Bahtir Hamzės,qė janė superlative pėrmes tė cilave poeti ynė shqiptar dha kontribut tė madh,dėshmoj tė vėrtetėn e popullit shqiptar.
Me katėr vėllimet poetike tė konkurseve letrare tė organizuara dhe mbajtura nga Bahtir Hamza,mendoj qė mu pėr kėte Bahtir Hamza u paraqit RREZIK pėr shėrbyesit e armiqėve tė Kosovės,qė mundohen Bahtir Hamzes tė ia shuajnė veprimtarinė.
Sa i qėlluar ėshtė Bahtir Hamza nė kėtė rol,sepse si poet me dy sytė shprehi kthjelltėsisht detajet e filozofisė sė poezisė sidomos nė Arbania -IV- "Le tė ngadhnjejč liria".
Sa i bukur dhe sa i qelluar ėshtė nė pėrkrahjen e studentve dhe mėrgimtarve qė me aktivitetin e tij u zbuluan krijuesit e rinje letrare,kjo ėshte qė nuk ju shkon pėr shtati injorantėve tė cilėt mundohen vazhdimisht tė pengojnė punėn e tij,me forma e metoda tė Serbise,ish komunisteve,sigurmcave qė ende veprojnė me shetitjet e tyre prej njė kafe nė tjetrėn,nuk kanė fare ndergjegje tė shprehin qdo tė keqe pėr Bahtir Hamzėn,e me pas te ia ndryshojnė edhe indentitetin e tij,duke e quajtur edhe jevg.
Kėta tentojnė dhe mundohen ta injorojne sepse kultura e njė populli tė marterizuar qėndron mbi supet e Bahtir Hamzės,dhe mbi supet e poeteve tjerė qė shumė kohė mė parė kanė protestu me poezi e art kunder politikės moniste dhe politikaneve e puntorėve tė sigurimit serb.
Injorantėt e tillė,shpejt montojnė gėnjeshtrat kundėr Bahtir Hamzes,vetėm e vetėm qė Bahtir Hamza kėrkoj tė njihet koha e tyre.

ILUSTRIMIlustrim pėr zhvillimet negative nė Kosovė janė paraqitjet e pesonifikimit si tė Flori Bruqit e shokėve tė tij,tė cilėt zhvilluan debate maratonike vetem e vetem ta zbehin shkelqimin e perlave tona siq ėshte Bahtir Hamza me figurat tjara letrare e kombėtare.
Kujtojmė modelin e Flori Bruqit qė ėshtė 40 vjeqar,rol qė kanė luajtur kundėr nacionalistėve shqiptar nė Kosovė.Ndėrsa modeli i Bahtir Hamzės,ėshtė portret i lirisė, ėshtė brilant,sepse bėhet fjalė pėr liri, pėr qėshtje kombetare,pėr qėshtje historike letrare dhe nuk duhet anashkaluar kohėn e sigurimcave qė sot jane dr e pr me diploma tė Beogradit.
Kujtoj thėnjejn e Halil Matoshin me tė cilin Bahtir Hamza priti Joseph J. DioGuardin nė shtator tė vitit 1990 nė Dulema tė ZVICRRES i cili thotė:" AI POPULL I CILI HARRON HISTORIN E TIJ E HUMB LIRINE"
Duke ruajtur kujtimet nga mikpritja e miqve tė tij tė vjeter,shkova nė biblioteken kombtare dhe lexova gazetėn "Zėri" 4 tetor 2003 faqe 20 me titull: Pėrkrahje pėr afirmimin e krijuesve tė rinj,lexoj ARBANIA I:Krua i lotėve tė mij,qė janė prezentuar 59 poetė tė rinj! ndersa shkrimin e gazetės "Koha ditore" faqe 16, me titull: 59 poetė tė rinj nė njė vėllim poetik,e kam paraqitė nė korrik.2007,nė faqet letrare nėpėr forume intelektuale.
Dhe pėr fund pėr tė paraqitur artin e tij poetik mė sė miri e dėshmojnė poezitė nga librat e tij dhe nga gazetat "Pena Shqiptare"

Bahtir Hamza

FLAMURI I GJKAUT TIM

O Flamur i gjakut tim
Ma shton dhėmbjen nė mėrgim

N’Shkup e n’Strug n'Maqedoni - I djegur
N’tregje t’plaqkave tė Europės nė balt -I shtrirė- I shkelur!

O Flamur i gjakut tim,
Ma shton dhėmbjen nė mėrgim.

N’Malsi tė MbiShkodrės e n’Podgoricė t’Shqypnisė
nė Mal tė Zi nuk valvitesh.
Kishave e podrumeve tė botės sė madhe- mykesh!


O Flamur i gjakut tim,
Ma shton dhėmbjen nė mėrgim.

Njėqind vjet nė Greqi nuk u ngrite nė Shtizė
N’Pervez,n’Janin n’Korfuz e n’Konicė tė Shqypnisė.


O Flamur i gjakut tim
Ma shton dhėmbjen nė mėrgim

N’Kosovė,n’Drenicė nga serbet vdes
Edhe sot renkon.
N’Amerikė rreze lėshon.

O Flamur i gjakut tim
Ma shton dhėmbjen nė mėrgim

N’Dardani Gurėt janė trazuar,
Kėshtjellat,Kullat,Odat flasin shqip atje.

O Flamur i gjakut tim
Ma shton dhėmbjen nė mėrgim

Nė dhomėn time dhe atje ku tė jesh
Unė tė pėrshendes,
Nė ēdo mbrėmje e nė ēdo mėngjes
Me jetė tė jetės ti nuk vdes.
N’Kruj,n’Shkoder e nė Vlorė.
Tė puth tė pėrqafojė, tė shtrengojė
I yti, i yni pėrgjithmonė

O Flamur i gjakut tim
Ma shton dhėmbjen nė mėrgim

Kur tė shoh nė Djep tė Dardanisė
Kur tė lexoj nė qytetet e (I)LIRISĖ
Kur Valon mbi muret e Tradhtis.
E t’i puthėsh qytet e SHQYPNISĖ
M’i pėrtėrinė Ditėt ė Pleqėrisė
O SIMBOLI I SHQIPTARISĖ.

(Nga libri” JETA TROKET NĖ DERĖ “ 1993)

DIELLIT I FALEM ĒDO MĖNGJES


Ēka mė duhet jeta,
-Pa dhomėn time,

Kujt i duhet dhoma,
-pa ngrohtėsinė jetės sime

Ē'mund tė ndalė muri,
-pa fytyren time!

Si tė pėrpilohet libri,
-pa poezinė time?

A mund tė ndritė hėna
-pa tė dashuren time.

Ēfarė mė duhet dora
-pa lapsin tim!

Ēka mė duhet portreti
-pa sytė e mi!

Ēmė duhen lulet,
-Pa bijen time shtatė herė djalė.

Diellit i falem ēdo mėngjes
-II-

Ē'mė duhet dashuria?
-kur mė ndjek tradhtia!

Ēka mė duhet gjelbrimi,
-kur sytė mė i mori mėrgimi?!

Ē'mė duhet toka,
-kur mė mėngon koka?!

Ēka mė duhet dora
-kur mė mungon ora.

Ēka mė duhen flokėt,
-kur mė mungojnė shokėt.

Ē'mė duhet gjaku,
-kur mė shembet oxhaku.

Diellit i falem ēdo mėngjes
-III-

Hidhėrohet Fishta.
-kur vetes i ngjesim bishta.

Si tė duhet Shqipėria
-kur na mungon liria.

Si mund shihet votra,
-kur na dhunohet motra,

Na duhet MIKU
-kur na mundon gjatė armiku!

Kur nuk ka zjarr bjeshka,
-mund tė ndihmon eshka?

Si tė dėgjohet martina,
-kur tė mbrohet shpina?

Ē'i duhet lules dita,
kur i vonohet drita?

Dėlirėsi ka plisi?
kur dėnon fisi?!

KOT SODIT NGA LARG SHQIPONJA
-kur poshtė turret ULKONJA
ĒDO MĖNGJES I FALEM DIELLIT

Prishtinė 28 Maj 2004

KĖSHTU VRITEN ''UDB-ASHĖT"


Kosovė,qielli im nuk tė mashtėron as nė mėrgim.
Ajri jetė LIRIE, - jetė e tė gjithėve.
Valbona mos qajė –vajza ime.
"Gratė gjakovare kan pėrveluarė vehtėn .
Nuk ju kan drozuarė turqėve,shqiptaro-serbėve barbar."
Vajzat e Drenices nuk ju kan dorzuarė shqiptaro-serbėve
"UDB-asha",as nė megrim ………
Valbona tė kėm shtate herė djal.
Atje edhe kėtu.
Jetojė nė dhembjenė tėnde.
Pėr Identitetin tim,-pasurinė e nderit tė Kombit.
Kėshtu vriten "UDB-ashėt".
Shqipėria, mė gjenė nė cdo kohė.
"Nuk mundem tė ndihėm i ndarė nga ti" KOSOVĖ.
Te gjithė kanė me vdekė.

Prill.2007.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:49

BAHTIR HAMZA

Poezi lirike nga libri PASTROHU KOSOVE.2005.Prishtine


KOSOVĖ, NĖ PASQYRĖ TĖ KOHĖS PASTROHU

Kosovė,
kėnd, skutė, zgėq.
Pėrse?!
E edhe nga ē’tė tjerė!
Shqiptarellat e tu,
Kėrkojnė dashuri rrugėve tė Europės.

Kosovė,
Botė e trazuar.
Shqipe nė mėgrim,
Nė moshėn rinore dhunohesh.
Zvarritesh, s’flen e qetė.

Kosovė,
Kosova jashtė Kosovės, nuk ėshtė Kosovė.
Pėrse?!
Mėrgimtari i pastėr,
I censuruar, i pėrbuzur, i ngacmuar,
I burgosur me dėshmitarė tė rrejshėm
I shtypur dhe i harruar.
Nė ēdo copė tė shėmtuar tė kėsaj Bote tė prishur.

Kosovė,
Pėrpara, prapa dhe pėrmbi.
Ta kujtosh robėrinė dhe robotizmin,
Plagėt, dhunėn dhe dhimbjet mė therrėse.
Nė Botė.

Kosovė,
Kurrė mos u gjunjėzo.
Ngritu me dy faqe,
Nė pasqyrė tė kohės.

Pastrohu Kosovė!

DASHURI, LAPIDAR.


UĒK – ja, ZOG NĖ TRAMUNDANĖ!

UĒK-ja -
Zog nė tramundanė,
Nga emri Kosovė
Nuk ke si e ndanė.

UĒK-ja
nuk ėshtė ajo,
sikundėr bėnė
disa maskarenj me tituj,
e disa u shkombėtarizuan,
u pasuruan
U bėnė politikanė
Dhe ....
Desh na bėnė hatanė!
Jo!
UĒK-ja,
Zog nė tramundanė!

NĖ KĖRKIM TĖ DIELLIT 1

Isha ushtar i Fėmijėve tė mi.
Unė jam Ushtar i Fėmijėve tė mi.
Mbetėm Ushtar i Fėmijėve tė mi.
Sepse
Botės dhe lirisė
I pėrkasim tė gjithė.

Prishtinė, 26 Maj 2000

SHQIPTARĖ


Shqiptarė,
UĒK-nė kudo ta kemi tė parė.
Tė mos ishin nacionalistėt
Tė mos ishte U.Ē.K-ja.
Sot do t’ishim jugosllavė.


NĖ KĖRKIM TĖ DIELLIT 2


Tė na zhdukin dhe nga arsyeja jonė - qė jemi shqiptarė.
Ne qė nuk mund tė merrnim rrugė tė lira.
Nė atė pikė lirie.
Nuk donte tė na kuptonte askush.
Ne qė ishim tė pa gjumė,
Tė pa bukė edhe nė mėrgim!
E drejta nuk ishte nė anėn tonė.
Qė ndryshuam sistemin dominues tė krimit.
Pėr mbretėrinė e sė vėrtetės dhe tė lirisė.


15 qershor 1999, Cyrich, Zvicėr


PĖRPOS AMERIKĖS

Kush ėshtė dashuruar nė ty, Kosovė,
Pėrpos Amerikės?
Kush do ta flasė tė vėrtetėn pėr lirinė tėnde, Kosovė,
Pėrpos Amerikės?
Kush do t’i pėrkrahė atdhetarėt e tu, Kosovė,
Pėrpos Amerikės?
Kush do t’i ndalė ata qė duan tė tė humbin pėrsėri, Kosovė,
Pėrpos Amerikės?
Kush do t’i ndalė ata qė duan tė tė lėnė anash, Kosovė,
Pėrpos Amerikės?
Kush do t’u thotė: Jo!
Atyre qė duan tė tė ēojnė pėrsėri nėn Serbi,
Pėrpos Amerikės?
Kush do tė tė shėrojė nga dhembjet shekullore, Kosovė,
Pėrpos Amerikės?
Kush i doli krah Ushtrisė sonė Ēlirimtare, Kosovė,
Pėrpos Amerikės?
Kush do t’na pėrkrahė, qė NE ty
Tė tė bajmė tė re, Kosovė,
Pėrpos Amerikės?
Kush tjetėr do tė tė ribashkojė me pjesėn amė, Kosovė,
Pėrpos Amerikės?
T’i jesh mirėnjohėse pėr jetė Kosovė,
Bill Klintonit – Amerikės!
Ngritu me dy faqe
Nė pasqyrėn e kohės.

PASTROHU KOSOVĖ !

PASTROHU KOSOVĖ


Krimogjenėt puthen nė stilin e komunizmit,
Shkrimtarė e shkencėtarė,
Kokėlartė ecin rrugėve tė qytetit,
Qeshin me zė tė lartė.
Nė kafe,
Shikohen njėri me tjetrin,
Mbyllin njė syri nė shenjėster komunikim
E pėrsėri qeshin e qeshin.
E me shkrimet e tyre dalin edhe nė gazeta,
Tė ma humbin tė vėrtetėn dhe tė drejtėn e ekzistencės.

Por, nuk e dinė se dhembja dhe e vėrteta s’harrohen,
Nga unė dhe ata qė kapėrcyen lumenjtė e vdekjes.
Tė detyruar nga ju katran nxirės,
Gjoja shkrimtarė,shkencėtarė,e pushtetar ,me mustaqe e mjekėrzinj.
Gjeneratė e „Mercedesave“ dhe e Mitilave tė komunizmit,
Keqpėrdorues, hajdutė e gėnjeshtarė me vulė dhe gradė shkencore,
Gojė flliqurė.
Qė i pengojnė sukseset e mia.
Ndaj, PASTROHU KOSOVĖ.
Me faqe tė bardhė dil para Bote!

Prishtinė, 28 korrik 2004

KERBERĖT TĖ VETĖLARĖ NĖ GJAK


Ulem pranė motrės sime Xhemiles,
e rrahur mizorisht!
Nga UDB-ashėt,

Trupi i saj futė (qivita gjaku) nga tė rrahurit
Gjatė njė nate njė dite,
As ujin nuk mund ta pinte!
Kerberėt tė vetėlarė nė gjak,
Gjatė tėrė natės ditės.

Ja shėmtuan fytyrėn motrės sime!
E shurdhuan krenarinė time!
Ma lanė tė gjymtė, pėr mjerim!
I vraftė mallkimi i fėmijėve tė palindur!
M’i dhanė udhė tė hidhur pėr nė mėrgim!NĖ KĖRKIM TĖ DIELLIT 4

Pastrohu Kosovė
Zemra e kombit mban durimin
Motrat bėjnė pjesė nė botėn e shenjtė
Mė tha:
Prillin askush tė mos ia marrė Kosovės
Ne jemi flaka e kėtij vendi.


ELEGJI PĖR UĒK-nė

Komunistė! Leninistė! Enveristė!!!!!
Ē’janė kėto shkrime, kėto britma, kjo shamatė?
Ndėr gazetat shqip,
qė shkruhen ēdo natė!
Shqip shkruajnė e shqip shajnė!

Komunistė! Leninistė! Enveristė!!!!!!
Shajnė e shpifin pėr njė fėmijė,
Qė nė Kosovė porsa ka lindur
E ka emrin, Ushtri,
Me tre germa si flori,
Qė nga viti 1981,
UĒK, unė edhe ti.

I janė sulur turravrap,
Ēdo luftim ia shajnė nga pas.
Dhe pse rend tė na ēartė terrin.
Shkrimtarė, politikanė, artiste,
Institucionalistė,
Tėrė urrejtje pas saj rendin.

Komunistė! Leninistė! Enveristė!
Tėrė kėta “atdhetarė” kosovarė!

Pas lufte nė Kosovė njė ditė u mblodhėn,
Tė mallkuarit, Shqipėrisė plagė i sollėn.
Me turr vazhduan tė vjellin si vollėn,
Nė orkestrėn me tė huajt kundėr UĒK-sė,
Pėr interesa tė Serbisė.

KOSOVĖ, RUAJU NGA ZEMRAT E LIGA

Mjeranėt shqiptaro-serbo-titistė,
Dėshirojnė ende tė ngjiten lartė e mė lartė.
Kush do t’ju puthė tani nė kėtė copė lirie,
Ju qė dritė nuk i dhatė tė vėrtetės dhe Kosovės?
Ju me vulė e gradė shkencore,
Ju qė lakminė e keni lEverdi.
E mua, tash doni tė mė burgosni si tė varfėr,
Ju qė i lėpinit dhe i lėpini hundėt rrugėve.
E, edhe ju tė tjerė qė thoni,
jam ‘student', kėmishėzi e mjekėrzi.
Mė gėnjeshtra E pengoni rrugėn e lirisė.
Pengoni vallen e poezisė.

Kosovė ruaju nga zemrat e liga,
Nga ata qė nė dashurinė e lirisė nuk marrin erė.
Kosovė, pastrohu nė pasqyrėn e kohės.
Unė nuk bashkohem me marshin
e atyre me zemra tė zeza.
Ndjenjat i kam ndryshe.
Vigjilenca ndaj tyre m’u bė terapi.
Kurrė nuk mund t’i harroj.Prishtinė, 23 korrik 2004


NĖ KĖRKIM TĖ DIELLIT


UĒK-ja kėrkoi pėr ne virtytin,
Dhe hasi te ne ligėsinė.

Ajo kėrkoi pėr ne dashurinė,
Dhe hasi te ne armiqėsinė.

Ajo luftoi burrėrisht pėr nderin tonė tė mirė,
Por, ata, pėr vete e deshėn lavdinė.

Ndaj dhe e shanė, e pėrbuzėn, e grinė,
Ja shembėn dhe fuqinė.

Mynxabėrėsit dhe profiterėt e saj,
Duan qė veē kėta veten Zot ta shpallin.

U pėlqejnė lavdėrimet,
Mik kanė bėrė dhe djallin.

Dhe ata, “tė mallkuarit” e UĒK-sė,
Janė gati nė varr tė gjallė t’i kallin.

KOSOVĖ, RUAJU NGA ZEMRAT E LIGA


Mjeranėt shqiptaro-serbo-titistė,
Dėshirojnė ende tė ngjiten lartė e mė lartė.
Kush do t’ju puthė tani nė kėtė copė lirie,
Ju qė dritė nuk i dhatė tė vėrtetės dhe Kosovės?
Ju me vulė e gradė shkencore,
Ju qė lakminė e keni lEverdi.
E mua, tash doni tė mė burgosni si tė varfėr,
Ju qė i lėpinit dhe i lėpini hundėt rrugėve.
E, edhe ju tė tjerė qė thoni,
jam ‘student', kėmishėzi e mjekėrzi.
Mė gėnjeshtra E pengoni rrugėn e lirisė.
Pengoni vallen e poezisė.

Kosovė ruaju nga zemrat e liga,
Nga ata qė nė dashurinė e lirisė nuk marrin erė.
Kosovė, pastrohu nė pasqyrėn e kohės.
Unė nuk bashkohem me marshin
e atyre me zemra tė zeza.
Ndjenjat i kam ndryshe.
Vigjilenca ndaj tyre m’u bė terapi.
Kurrė nuk mund t’i harroj.Prishtinė, 23 korrik 2004


DITA E LIRISĖ NĖ PRITJE


Le tė frymojnė shqiptarėt,
Me zėrin e poezisė sime,
E Lirisė sate, atdhe tėrėsor,
I shtoj edhe mė shumė lule.
Disa tė censuruara, disa tė pakėnduara.
Disa tė pahumbura, disa tė pakryera
Disa tė mshehura nė Bahēe te Molla,
Disa nyje nė gji tė zemrės.

Ti je e vogėl unė kopshtari yt!
Gojėt e luleve i flasin brezit tė ri.
Shekujt mbi ty qenė tė errėt.
Plagėt as liria nuk mund t’i shėroj.

Atdhe, Festo ditėn e lirisė nė pritje.
Jam i lindur tri ditė pas kėngės sate.
Ti ma njeh djersėn time qė ta dhashė.
Ende kam pėr ty gjak e djersė.
Mbushe botėn me thirrjen time pėrvėluese.
Poezia ime ėshtė zėri yt.
Shqiptar, shpirtin kurrė mos ta kesh VJESHTĖ.


NĖ KĖRKIM TĖ DIELLIT 23

Atdhe, unė vdes me ty dhe pėr ty
Vėlla dhe motėr janė lulet e tua
Ato janė poezia!
Nga Drishti, Gruda, Hoti e Dinosha.
Nga Preveza, Follorina e Manastiri.
Nga Shkupi, Struga, Himara e Devolli.
Nga Tivari, Alpet Shqiptare.
Nga Molla e Kuqe e Dardania. SHQIM
Le tė ngadhėnjen liriA, liri.

EKZEKUTO KRIMIN, KOSOVĖ

Nuk mundem ta nderoj
grigjėn tėnde miope Kosovė.

Bisha tė gjalla, gjithfarė bėrllogėsh,
Me titull e pa titull, shkencėtarė,
Dhe kėta qė kanė ardhur nė mėrgim,

As pėr roje vdekurish nuk bėjnė.
Ē’fatkeqėsi pėr fėmijėt e Kosovės

Medet, o medet, pėr poetin e mėrgimit.
NĖ KĖRKIM TĖ DIELIT 21

As gazetat e tua nė liri,
s’e thonė tė vėrtetėn Kosovė!
Nuk mund tė shohėsh dritė,
po nuk e bėre ndyshimin e shpirtit Kosovė.
Nė pasqyrėn e kohės, le ta njohė bota!
Thuaje tė mirėn dhe tė keqen tėnde.
Ekzekuto krimin.
PASTROHU KOSOVĖ.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:49

BAHTIR HAMZAGJUHA SHQIPE


Gjuha shqipe
Ėshtė melodi
Ka fjali
Pėr ēdo njeri.

05.Korrik.2005.N.J.USA.


REPUBLIKĖ

Andej kėndej.
REPUBLIKĖ
Ju me grejza e ju me miza
Ju tė bardhė e ju tė zinjtė
Ju zuzar e Ju kėrthiza
Ju tė Jugut e ju tė veriut
MitroPod.
VuGjiGja,VuGjiGja
KaPri Draga
No.
Dr.Prish
RakRun Gura
Isto Friz
SkeTheSrb Deqan
LePe, LePe, LePeKom
Bre.Viti. Daradan.
Shti e Shtrr. Shti e Shtrr
O.tė zi shqiptar
O.shqiptar tė mjerė
KliZu Sadllar
MaliRa. Lyp E Han
Shqiptar tė ndarė
UDB-ashi.Me gjak tė pėrzier
TRATHĖTAR shqiptar.
Flori Dushan Maxhun Bruqi
Nuk ėshtė kombėtar.
Fusha Tokė Kot
“Ju marroftė i madhi Zot”(Atė Gjergj Fishta)
SHQIPĖTAR katundar e qytetar
Zgjohuni o tė vdekur,
Zgjohuni o tė gjallė. ?!

15.Prill.2008

NĖ KĖRKIM TĖ DIELLIT


Kryeministėr folė ,folė mė shumė
Tė gjithė anmiqėt futi nė gjum
Shkije e shkina shtini me fjet
A e dini ēka kemi hjek
Si n”Kosove,si n”gyrbet.
Liria nuk vjen vet.


30.Prill.2008.

“Ju marroftė i madhi ZOT” ėshtė vargu i Atė Gjergj Fishtes,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:49

BAHTIR HAMZA,

REPUBLIKA –II-
Andej kendej


Andej kendej
Republika
Shekull qė flet me eshtra
Qėndresė e shqiptarit
Rrugėngecje LIRIA
Arat me lugje, brimė e viktimė
Lutja festė nė Xhamia e Kisha
Tė tjerėt zhytur nė aventura DRURI
Toka mbushur me bisha
Uj mashkull shqiptarė
O Atė e Atllar
Tė zezės fundi i ka ardhė !

Jeta vazhdon nė SHARRĖ
E nga brigjet ushton jehona
Suhadoll,fshat pa ujė
Qetė qetėsi,Qetė qetėsi Qetė qetėsi
ARB-en a ke MUR ?!
Zbret me krenari
Me Bjeshkė e GURĖ
Kėshtjella jonė me URĖ !!!
Kosova e larė me gjak
Burra ka pak

vicė, ujevė,
shtrrilan,shtrrikovė,
Xirrrrrrxė, qan ik,qan ik,
Fushė Kosovė
zė ren,zė ren,
sh.
BE.
shtine, Enas,
osh, ik,osh, ik,
koc,g, koc,g,
aj,
nder aj,
rand,
gjak serrbi
po sa viq,je, ?!
o ran,o viē, o viē,
Mje pcė,mje pcė,
Tė liq,-ne tė liqit, nė,
O, Kastriot,
NE
ni po tokė,
shevėhovec,shevėhovec,
O shqiptar,
lufto or Bubavec
Atė e Atllar,
janė shqiptar, janė, Krusha Madhe,
leze Hanė,
Ja njeve, Ja njeve,
gjallė,gjallė,gjallė
uji mashkull shqiptar
Te pa vdekshumė “Feniks tė Lirisė”
Me Atė e Atllar,
“Jam den babaden” krenar
Zgjohuni o tė vdekur,
Zgjohuni o tė gjallė. ?!
Tė zezės fundi i ka ardhė !

15. KORRIK. 2008.


NĖ KĖRKIM TĖ DIELLIT

Folė or Kryeministėr folė
N’ Odė tė Loxhės,
Washington,- nė shtėpi tė Bardhė
UĒK, mirė se ke ardhė

18. korrik . 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:50

BAHTIR HAMZA,

OJ KOSOVĖ MBRETRĖSHĖ ME PĖRRALLA

“ZOT I MADHI JAM TUJ TU LUT” me gishta
“SE I JEMI PO MA FUT” ka thėnė FISHTA


“Kosovarjot” ju shėrbėtorė
Qeveritarė,ju ministra, ju shkrimtarė e ju kėshilltar,
Ju drejtorė,ju sheaf,e ju kryetarė, e ju shkenctarė,
Ju doktorė,ju Ēobanė, ju bisnismena, e ju gugjar,
Ju pidhuca t’katit tė pare
Ju gazetar, ti President dhe JU DEPUTETĖ
A PO VINI MĖ MA PREKĖ.


Sa tė vini nė mėngjes,
Ta pini nga njė kafe pėr mua.
Lutem gjumin tė mos ma prishni.
NĖN GJU HĖNA MĖ KA PRARUAR.

Nė qėndrimin tė bashkuar
Mendjen rrit e rritė
Mė kujto kur tė jem I harruar
Hi syve nuk duroj pėr mė m’u qit.
NĖ BJESHKĖ E NĖ VĖRRI DO TĖ BĖJ DRITĖ

O KOSOVĖ MBRETRĖSHĖ ME PĖRRALLA

Shpirti im Yll dhe vaj
Dėrrasė dephane do tė bėhem
Tė mos mė ndjek hije e saj.

“Kosovarjot” ju shėrbėtorė
Qeveritarė,ju ministra, ju shkrimtarė e ju kėshilltar,
Ju drejtorė,ju sheaf,e ju kryetarė, e ju shkenctarė,
Ju doktorė,ju Ēobanė, ju bisnismena, e ju gugjar,
Ju pidhuca t’katit tė pare
Ju gazetar, ti President dhe JU DEPUTETĖ
A po vini mė ma prekė.
REALITETIN E HIDHUR TA BĖJM JETĖ


“U SHKU DREQI MĖ U DHI NĖ PRRU” nė drishta
“E KA FĖSHI BYTHĖN ME MU” ka thane FISHTA


Liri me tė drejtė shqiprimi
Prioritetet para dashurisė
Sa i kėndshėm qenka TYMI
Pse tė mos buzėqesh biri i lirisė !

Lot e shi Mėrgimi – Lan
Detyrim kulturėn e kam
Nė sy tė botės pse tė mos jam
Kryqin nė mish tė trupit e kam
ME TĖ VĖRTETĖN –MBI TĖ VĖRTETĖN JAM

OJ KOSOVĖ MBRETRĖSHĖ E PĖRRALLA

Shqiptarėt tu lara –lara
Kush mė shumė e kush mė pak
Ekulibri i tyre me arra
Urdhėroni – pėr ju kam edhe gjak

Mė ėshtė thyerė jeta nė kalim
Pse nė planprojektet e kulturės nė refuzim
Me lirinė NE nuk jam rritur
Pse tė mos jam i mirėpritur

I pėrmbledhur jam nė qytetrim
Do tė ju njoh me pasqyrim
Mėrgimtar emrin e kam
E nė vujtje pse tė jam

Shqiptar nė njė letėr tė kam thėnė :
Nė mes tė hujave shqiptar jam
Nė sytė e mi botėn e kam
Gojetė e luleve tė ndalur s’kan
Pėr dashuri dhe “ARBANI-A” i ēmendur jam
KĖSAJ KOSOVE SHQIPĖRI I THĖM


UDHTO SHPIRTI IM UDHTO
SEPSE BOTA TY TĖ DO
SEFA HE SEVDA – SEFA HE SEVDA
PAQIT KU ME RA


“Kosovarjot” ju shėrbėtorė
Qeveritarė,ju ministra, ju shkrimtarė e ju kėshilltarė,
Ju drejtorė,ju sheaf,e ju kryetarė, e ju shkenctarė,
Ju doktorė,ju Ēobanė, ju bisnismena, e ju gugjar,
Ju pidhuca t’katit tė parė
Ju gazetar, ti President dhe JU DEPUTETĖ
A PO VINI MĖ MA PREKĖ.


PRISHTINĖ,Shkurt.2005.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:50

SA PER NJOFTIM.

Shqiptar te nderuar


Tani se shpejti nė Prishtinė dele nga shtypi libri im me i ri, me titull
MOS U FSHEH PAS EMRIT,UDB-ashi Kosoves,
Flori DUSHAN ( Maxhun ) Bruqi, nga Isaniqi I Deqanit. Pjesa e pare.


Ja shiqoni ballinat,
Libri ka 340.faqe, I punura me leter pa acid.


Te gjithe shqiptareve iu uroje mirseardhje ne PROMOVIM te librit, aty ne Biblioteken kombetare ne Prishtinė, ne R.Kosoves.

Data e PER-URIMIT(Promovimit) do te behet e njohur nepermes mediave elektronike, mediave FOLESE dhe mediave te shkruara (gazeta) tė Prishtinės.


Ja,Keshtu vriten UDB-ashet.

Pershendetje shqiptare

Bahtir Hamza, poet,editor,artist.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:51

BAHTIR HAMZA

REAGIM PUBLIK


Tė kauzojnė poezitė e mia Sabit Geci
Pėrse s’iliron vallė
Ti shpirt i humbur i ēmendur
A e mban mend takim e parė nė vitin 1990.
Tek ai kiosku i Hapbanchowit Zurich,
Unė me “Kosovaren” nė dorė
Me besim i more poezitė e mia
Dhe humbe si era me fortunė

E pashė se e kishe humbur dhe drejtpeshimin
Duke u endur kot Zvicrės
Me INTRIGANTĖT si NAIM KELMENDI,.......
Njė “poet “ i shpifur i letrave
Harruake vallė ē’bėtė me librin
“Kuq e ZI” tė Gani Xhafollit
Duke e shitur nė tregun e plaēkave
E ai iku pėr Kosovė pa njė metalik

Dhe ti o tregtar i turpit
M’i liro ato poezi lidhur me pranga
Mos harro dashurinė qė kam pėr to
Se hija ime do te ndjekė pėr ditė
E mė kot do klithėsh
MĖ KOT DO TA FSHEHĖSH TĖ VĖRTETĖN.

Poezi nga libi im “JETA NE PESHOJE” 2002 Prishtinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:54

Bahtir Hamza

TE VARRI I NENES


Guri bėn gjumin e jetes sė qetė
Te fshati I tė vdekurve
Unė,qetėsisht pėrulem para kėtij guri
Shenjė ė peindėrve tė mi qė mė thėrrt
Tė vij sa mė shpesh kėtu
Tė mos lejoj kush
E t’ia prish qetėsinė fshatit
Tė tė vdekurve nė amshim.

Ai ėshtė vendi ku takohen
Tė gjallėt me tė vdekurit
Privilegj qė nuk e ka fshati I tė gjallėrve
Ndaj shkoj shpesh aty
Te Varri I nėnės Fahrije
Prehem pėr liri.

25.Maj.2000.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:54

TI MĖ TĖRHJEK VETĖ

Ti qė mė jepė NDERIN
Mė mbushė mė tė vertetėn kohore
Mė sundon nė ēdo ditė jete genin
Mė pretmton pėr ēdo fitore

Ti qė mė frenonė e edhe zėmrimin tim
Shkelqenė nė ēdo sy tė botės
Dhe mburrem mė pamjen nė ngjyrim
Je e paharruara e kohės

Ti rrallė dukėsh tė shqiptarėt e mijė.
Dikush nuk dinė tė tė ēmojen ty oj Dritė
E as tė mirėn e atdheut LIRI
Ata qė mė shekuj janė tė kėrrysur nė shpirt

Ti pasqyrė e ēdo shpirti qė prekė kohė
Unė nuk durojė tė mė sodisė askush
Je vetė e verteta e kohėse
E jeta ėshtė bari dhe dushk

Ti jeton n’ harmoni mė zėrin e shpirtit
Ti mė tėrhjek vetė nė shiqim
E pastėr nė mua e unė i pastėr mė ty
Udhėtojem rrugesė sė jatėse pa mbarim

NĖ KĖRKIM TĖ DIELLIT

Je vetem ti
Thanė e theshme qė nuk i duron
As kush nuk mundet tė tė genjenė
Ti dhe vetem TI
Mė epė ēmimin e jetės DASHURI
PRISHTINĖ.03.prill.2005.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:55

VELLU IM I DASHUR ”D.A.N”

Ti i ardhur nė jetė nga NANA SHQIPTARE
I dallum me Shokė brezi Def e plis
Tė shpallėn e tė denuan si nacionalist
U bėrė kanadil i lirisė

Nuk durove shuarjen e “Flakės sė dashurisė”
Ti brezi i DIELLIT
Mė ty nxėnėsit e profesoret u nisėn rrugės sė lirisė
Kosovėn e radhitėt nė hapsirėn e qiellit

E edhe tė tjerėve morrėn botėn tende ”NACIONALIST”
Ti dhe tė tjerėt si ti tė pushtuar nga UDB-ashėt RankoTitist
Shqiptarėte mes veti u gjykuan gjatė tėrė jetės
Karabushėt kurrė nuk u shpallėn fajtor
E Kosova digjet mbrenda vetėvehtės
DRENICA LEGJENDĖ ME LULE qė ka identitetin tend shkambor

Ti Vėlla i Dashur DAN qė digjeshė nga malli nė mėgrim
Heshtė i mbulura nga merėzia e madhe
E fytyra e jote sipėrfaqe e DHEUT tė NANĖS e pandryshuar
Unė JETOJĖ MĖ DHEMBJEN TENDE
“KOSOVA REPUBLIKĖ” DRITĖ pa shuar

NĖ KĖRKIM TĖ DIELLIT
Vella im i dashur
Ti bartėse i prillit tė flakosur (1981)
pėr “KOSOVĖN REPUBLIKĖ”
Nga oborrin e shkollėse sė mesem"QAMO"
Nise krushqit e lirisė
Kurrė mė qetėsi nuk patė Kosova


LIRINĖ E KOSOVĖS NĖ DRITĖ E SYRIT
( Motėres time Xhemile )

Ti qė lirinė e Kosovės e kishe nė dritė tė syrit motėr
Nė djepin e nanės shqiptare je rritė
Me vėllezėr tė njė Nane mė bukė e ēaj nė sofėr
Bashkėrishtė vallėzuam nė vallėn “Kosova Republikė”

Nga shkolla rrugės mė flakė e tym nė Gllogovc
Me shkumės tė bardhė nė asfallt shkrove
”Kosova Republikė”
Ustallaret shqiptarella UDB-ashėt e shitur
Mizorisht tė torturuan
Shpirtin nuk ta murrėn
Idenė nuk ta thyėn
E prangosur e shkelur me kembė UDBashi.
U detyrove tė lėpijsh me gjuhė
Atė qė e shkrove “Kosovėn Republikė”

Ti motėr e dashur aty qendrove
Burrnishtė e burgosur nuk ndryshove
Ju the gjarrpronjėve tė Serbisė
“Me gjuhė shkrimin po e lėpij
Ky Karbon nė eshtrat e mija do tė hyjė
Ėndrat e mia pėr”Kosovėn Republikė”
Askush nuk mundet tė m’i fshijė
E ju mundeni tė mė beni dhe vdekjen”

Prill.1983.

NĖ KĖKRIM TĖ DIELLIT
Ti motra e dashur
”Rinorit” ia ndrrove emėrin nė “BERAT”
E Berati u pėrtėri mė Beratin
Mars 1990.
NE VETI JAM

Nė veti jamė njeri
Pėr tė hujit jamė shqiptar
Nė veti jamė poezi
Pėr Fėmijtė jamė ushtar
Nė veti jamė liri
Dramė
Fat i ri
botė e njohjesė
vdekje e qėllimt
E ti nuk me pėrket mua
Shko tash
Kosova ėshtė largė Kosovės

Maj.2003.

NĖ KĖRKIM TĖ DIELLIT

NĖ FERRIN E HARBUTĖVE
Fola para tyre
Tė kuqit tė idhunarė
Tė zitė tė trazuarė
“Disa nė FĖ disa me Parti ”
Shumė pa Kosovė
E mė shumė pa Shqipėri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:55

BAHTIR HAMZA

(cikėl me poezi dashurie tė nivelit estetik dhe filozofik)


SHQIPTAR

Shqiptar
Mos iu friko femrėse sė bukur
Rrugėto mė zemėr - shpirtin e njohjes njėri
Bukuroshės afroju mė kujdes.
Shqiptar,
Nė trajtimin e botėse mė botėn njoftim.
Prezento fjalėn e bukur unė jam, je ti !
Shqiptar,
Mos e mbytė natyrėn shiqim tė dashurisė.
Ngjalle shpirtin e pėrflakur tė hyjnisė

KĖRKOJ TĖ MĖ DUASH


Dashuria nuk duhet ta ketė mendjen e zogut
Lavdatatė nuk tė bėjnė nder
Grindjen nuk e durojė
Kėrkoj tė mė duashė
Mendjemadhėsia ėshtė padituria jote
E fluturat gjithėmon qendrojnė nė DRU.

PAMJA E DASHURISĖ


….dhe tė ndiejė nė munges
Nė kėtė vend i pambushur shkelqim
Mė tej kom nė sy foton tende
Mbuluarė me shiqim
Mė folė fytyra jote nė korrnizė
Dhėmbėt gurgur me pamje tė bardhė
Flakėron e ndezuar nga vrulli i dashurisė
E pėrshtatėshme nė banim tė shpirtit


TĖ ZGJOJĖ


Nė shtartin e dashurisė
Tė zgjoje mė pendė tė shkabės
Tė sherbėje mė ēokolad
Vithet e gjera ti lyjė mė shllagram t’kaffės.
Mė frymėn time - Balad
Pėrtėrijė lojėn e dashurisė
Fund tė kohės kurrė nuk kam.
21.Shtator.2006.

MĖ PUSHTOI NĖ FRYMARRJE

“Ola” mė ngacmoi brrylin
E sytė e mi thyhėn nė dritė e gjallė.
Ma mbylli syrin
Buzėqeshi pėr dhembė tė bardhė
Theu merėzin e ditės
Me preki nė dell
Me futi mbrenda vehtės
Mė pushtoi nė frymarrje tė thellė
“Nė shikimin pėrsonal”
Shumė vonė mė pyeti pėr identitet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:56

BAHTIR HAMZA

KĖTU ILIRIA
-I-


Kėtu shekuj mė parė,
Bijtė e “BINDIT ILIR”
Tokė, rrėnjė ,druj ,ujė,
Mur e gur tė gjall
Truall i banuar me shqiptar
Kryqi i pėrballur me vdekjen
E jeta ritem i jetėse me jetėn

Kėtu uji mashkullor
Ujė shekullor
Ujė i terhjek udhetarėt
Uji tė etur i la shqiptarėt
Uji me gur ujė
Uji qė protesoton
Uji qė mallkon
Uji qė nuk flinė
Uji i zemres time
Me ritmin e kėngės shqipe
Shiqohem pėr krenari
Ngritem mė dashuri
Bejė Kryqin nė melodi
Jetoj mė ujin qė levizė
Zgjohem “Ne bitjtė e shekullit tė rinjė”
E jeta jetė e lidhurė nė kerthizė
“Me breza qė shkojnė e vijnė”

Kėtu marr rrugė me dell
Oj botė e prishur e dlirė
Me dy mushkritė leshojė gjamen e thellė
E luletė vallėzojnė nė ajrin e mirė
Plagėt mė kanė rendua jetėn
Mbretėreshės ILIRE.
Ja mora buzėqeshjen

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   17/11/2009, 21:57

KETU ( I ) LIRIA
pjesa e dyte

-II-

Kėtu “ILIRSKA BISTRICA” “ILIRICA”
Nė shqip lexohet “BISTRICA ILIRE”
Gdhendur nė shkrojna me ar
E z.N.mė pėrshėndeti “MIRĖDITA”
Mė tha ”Je kosovar” ?!
E pėrshendeta me dorė hapurė nga republika
I DHASHĖ urdhėro jam shqiptar

Me sytė vai mė tha “Djali e ka emrin Krenar”
Qeshi me buzėdirdhje gėzimi
“Fėmijėt e mijė kanė emėra shqiptar”
“Leonora,Teuta,Lirimi”

“Leonora” i rreshqiti nanės nga dora
Nxitojė anės sė rrugės
Me hapin e valleve me lodra
Duke shiqua ne liber ngjyrėn e singaturės
E nxitur me dhurate me perqafoi
Me nxitim Zėri i sajė guzhmojė
“O,mami,O mami edhe unė do tė kėndojė”

z. N.ndjeu ndershmėrin nė DRITĖ
Me pėrshendetje ktheu nė parlamentin e shtėpisė sė vet.
Ia urova URATEN e zotit me “Republikė”
E pa humbur nė instancėn e moralit pėrmanent.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Bahtir Hamza   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Bahtir Hamza
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: