Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kush i mban retė (vronsinat)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Kush i mban retė (vronsinat)   26/11/2007, 16:01

qysh rrin rete
pse nuk i terheq graviteti me afer tokes
kur e dim se rete kan me tonelata uje ne to dhe kane mase me te madhe
se njeriu e neve na terheq graviteti e rete jo
pse avulli i tokes mbledhet ne re
pse nuk del jashte saj ose me sakt pse ajo nuk tretet ne kosmos po qendrojn ne ajer
disa pytje me hamendje

Sqarime pak a shum..

ajri nxeht gjithmon rri nalt, mbi tfoftin.
qishtu ndodh edhe me avullin e ujit. Kjo osht si ni qarkullim i ujit, prej UJ-avull(ajr)-UJ.
kur te avullohet uji, masa e tij zvoglohet kshtu qe mrrin nje lartesi te konsiderueshme, mvaresisht nga dendsia e tij.
e per at ka shum lloje te reve (vronsinave). Kur mrrin ne nje lartesi, ja nis mu ftof, edhe fillon mu shendrru ne pika te ujit, dmth fillon me ra shi. Na ket qarkullim te ujit, nuk e dallojm.

Arsya qe ret rrin lart ma merr mendja se pasi qe dendesia e ajrt eshte me e vogel ato e kan hapsiren me te lir te qendroj me lart pasi qe sa me shum te afrohen nga toka do te krijohet nje depresion (shtytje) mes arjrit dhe reve. Ret me sa e di un jan avull e nuk jan me uj por pasi qe ajri i ngroht qe krijohet gjat kohes kur ka diell edhe reflektohen rrezet aj ngritet lart dhe bashkohet me ajrin e foht dhe tek ather formohet kristale te pikave dhe ato kristale me nuk mundet te qendroj ne re (vrendesira) dhe leshohen teposht ne drejtim te tokes.


Nese keni mendime tjera le ti shqyrtojm..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Kush i mban retė (vronsinat)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Shkenca & Teknologjia-
Kėrce tek: