Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:12

Kater keshilla vetes


Mos u bej poet nese s'mund te lindesh
Me secilin varg, te lindesh ne secilen fjale

Ngrehu mbi veten ne do te rrokesh freret e ererave
Te shkelesh shpergajt e merise dhe shterngatat e gjakut tend

N'se dashurohesh dashurohu n'flake e n'vale
Jo n'sy te kalter se behesh det i cmendur pendimi

Mos u bej poet nese s'mund te vdesesh
per secilin varg,te vdesesh per secilen fjale.Vdekja e Malesorit.

Asnje koke perkulur
se ia rrezoni lisat

Asnje gjeme mesa guri
se ia shembni majet

Asnje lot asnje
se ia shterroni krojet

ne syte e tij vetem harroi
p'rendimin dita

C'mendim i vruget
C'mendim i ftohte nder vetulla

Lum ky cfare vdekje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Koha e krymbave   14/11/2009, 17:12

Dalin kryezeze, kryeverdhe, nga vullnet i vrimave
Turren terr ne sy, myshqeve, mendimeve, muranave
Trup e terthori u bien trupave te palendshem
Sa marrin trok lengatave, sa kalirojne ligesive
Lakmojne krymbas, zbirojne, gropojne, krymben
Ne kenaqesi te zeza, gezohen zi, cimbojne me te zeze
Marshim i jarget i tyre zvarret tryezave, shikimive
Bien ne dy gjunje, luten te marre mot i lemasheket
Hipin shoq me shoq dhe shpallin kremten e krymbave
Shih si levrijne, si i shtyn me gisht te madh koha
Shenjti i Shenkoll, po tallemi apo na mori krymberia?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:13

Azem Shkreli....nga i njejti vellim poetik


Shenime naten, 7

Kishte mbledhur radha kuvend e kuvendare
kush vinte vigje te kapercejne bashke vaun
kush i ndersente langonjte e ligj te fjales
ishin mbushur kokat plot ēakaj e bukula
shalonte medyshja here dashjen e here drojen
here binte bore mbi gjurme gjahu, here gure
thashethenat k'in mbathur fort thundra te egra
dikush mezi i perzinte mizat e zeza nga gjaku
njerin ndante me pellembe vathin e vogel te botes
tjetri ishte strukur ne heshtjen njeqinvjecare
thua se po i mungonte zerit te vet e te zotit
i treti kelleu mjekrren ne meri te amshueme
sperkiste kuvendin me terr e me temjane
diē fliste mendimi e diē peshtyma e shtarme
mbi koke te fisit tash shpata, tash antema
tash fjala e mire dhe i urti bar i plageve
Femijet vrik u vocerruan te mos i njohe urrejtja
fqinji im u ngrit e i vu pellemben plake ekranit
bijte e mij, harroni tash e flini,
neser luani ;kush i bie me bukur bririt te vullneteve te mira-
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:13

Nga ditari i se premtes

Naten mire, asgje s'mundi te ndodhe
gjithe diten, mezi qe e premte, mezi lindi
pak diell vone pasdreke sa te jete
data katermbedhjete, sa te flene
mbi barin e urte te Tafr Toskes
xixellonjat, naten e mire mundime
sendesh te vogla, flini, une sonte
vetem do ta ve nje gur fjale nen koken
e lodhur te dites, vetem uji te verdhe
do te derdh per shendetin e bimeve
te verdha e do t'vete se asgje s'mundi
te ndodhi pos te jete e premte sa te flene
mbi barin e urte te Tafr Toskes
xixellonjat , date e lenguar, nese fyshkesh sate
s'do te pershkohesh lakuriq si krimbi
date e lenguar, po te le mes numrash
harrimit po te le dhe vete po nisem
nje mendimi qe s'na e fle moshen te premteve.C'ka mesova une
.................. (kenge gegerishte)Me u ra terthoreve ne trup
Me ndie andjet tue lehe
Me ra mbas xixave n'pup
Me u ndejte dhimbjeve n'teh
Me shkel prajshem n'per toke
N'vene t'fjaleve mos me u deh
Me i ndreqe muret me koke
Me thane fat kobi kuje
Mos me dashte ngushellim
Me fole pa hile me mikun
M'u var n'cengelin tim
Me ndeze kandila te fikun
Me i vene vetimet ne sy
Me mat me dore ne zemer
Me gjerbe e mos me peshty
Me prek Akilin ne themer
Nder sqota mos me u meke
Me dashte si me vdeke
Me vdeke si me lujt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:13

Kater e njezet e pese


Ne kater e njezet e pese
mund te vijne e te shkojne udhet, mund
te lindin femije te bukur si bari

Ne kater e njezet e pese mund
te mbaroje lufta, te rrjedhe uje ujrave
te shkruhet liber, asgje te mos perseritet

Mund te jete e shtune pas tere nje te premteje
vetemi e pritje, mallkim e pritje, nje LUME
te heqe dore nga bifurkacioni

mund te degjohet muzike nate, mund te qash
Mund te dashurosh dhe te vdesesh
si asnjehere tjeter

Ne kater e njezet e pese
flene meteoret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:14

shenime naten, 1


vone eshte, terr eshte, kam me vete vetem
penden, te ftohte , te mejtuar, si thiken,
si shpaten. Koken sonte do tia prisja
mendimit te lig si gjelit, vone eshte , jam
vetem, fjalet jane bere thnegla, jane
bereprush, s'po rrine ne vargje fjalet
s'po me zene bese, kam vetem penden, si
pushken e holle, pushken e gjate te Sakut
Sak Selmanit, e vone eshte, nga e vona
eshte tkurrur terri, eshte futur ne rafte me
Marksin e Markezin terri, vone eshte, jam
vetem, s'po shkruaj asgje, veē naten pak po e ther
heshtjen po e ther, boten po e ther
me pende, ose po hesht, ose me mire po i shkurja
Dasho Shpendit leter, ore Dasho Shpendi
vone eshte, vone, fjalet jane bere thnegla
jane bere zjarre, s'po rine ne vargje fjalet
s'po me zene bese, macja e verdhe tere naten
po me bredh mendimeve, koke po me mjaullin
macja e verdhe tere naten e si tia bej
s'e di, vone eshte, jam vetem, pis oj kafshe
e keqe, pis oj ore e lige, se pertenzone
pertenzone korba do t'me dalin nga fjala.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:14

"DHJATA E RE"
Azem Shkreli.

Sikur erdhen pane e bene e shkuan
do bjere dhe mbi ne nje here kembana
Vijne te etur tjere. Njesoj afshem duan
S'jemi ne. Por nuk mungon e jona

Thote njeriu dhe zbret i urte nder bime
Djalli e di se ne c'vend u pocen te parat
Peme te mendimit te mire. Me urtine
e kesaj dhjate ne sterpikim arat

Shollit te dites s'i duhet sperme komete
Ky lloji Shen Njeriu do bibel te re
Nje fe tjeter. Fe besimi ne vete
Amen.Koha jona s'guxon te kohosh pa ne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:15

PARA ELEGJISE

Njė ditė do t'i marrėsh nė gji
gjethet e rėna tė stinėve tė tua
dhe do tė kėrkosh kot veten
shtigjeve tė harruara tė njė moshe
e nuk do tė kesh mė as flokė ere,
as shikim ylberi ta matėsh fillin
dhe fundin e mashtrimit tėnd tė shkurtėr.
Njė ditė do t'i shpalosh vjetėt tua
si pajėn e nuses sė vdekur
e do tė numrosh fluturat e shkuara
t'agsholeve t'prenduara
e s'do tė kesh mė as zjarr nė buzė,
as lot nė sy tė qeshėn ngrohtė,
tė qajsh rrejshėm dhe t'i mahnitėsh
djelmoshat.

Njė ditė dot'i hash buzėt e tua,
gjurmėt e tua do t'i pėshtysh
dhe secilin muzg do ta pagėzosh
me nganjė pendim qė dhemb
e s'do te kesh me as sy deti,
as hap te hedhur sorkadheje
te shohesh si t'perqeshin gonxhet
dhe te ikesh prej hijes sate.

Ruaju, moj se vashat me te bukura
i vret bukuria e vet.


Azem Shkreli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:15

Lirikė

Gjithėēka ishte si gjithėmonė
Dhe i kishte hije
Fjala fjalės,lumi lumit,lia lisė
Dikush deshi ta kthente ndryshe
Ēmendutinė e bukur tė gjėrave
I ra tėja lirikės,u thamė


Psalm pėr Kosovėn


Kur pikon gjak
Kalliu, kur piqet vera

Kur hyn nė gjakun tim
Nusrore e tė bėhem krushk

Mė mėso vetėm t'i bie
Kitarės, mė mėso tė vdes bukur

Shkodra

Desha t'ia prek
Rozafės flokun
S'mė deshe

Zbrita t'ia puth
Algjet Liqenit
Mė nxore

Tani pėrherė mė ke
Maje Taraboshit me cuba
Shkodėr Shkodra


Kėnga qė s'deshi tė shkruhet

Njė ditė prej ditėsh
Nė shtarė e gjeta,nė gjurmė tė kalit

I mėkova drithmat
Vesė i mola,qumėsht zogu

U rrit e bukur,e zezė
Kėnga qė s'deshi tė shkruhet


Pas luftėrave

Luftėrave,mė tė gjatave luftėra
Njė herė u thonė:pas luftės
Luftėrat mbeten nė log tė luftės
Armėt,nė muze tė armėve

Tė nesėrmen andej e kėndej luftrave
Ēelin lulėkuqe tė gjakut
Pas luftėrave gjithėēka nis nga
E para,lufta nga e para
Lufta s'vret, njeriu vret i pari


Ma ktheni lirikėn e zogut

Ka kohė qė nuk s'ia kuptoj cicėrrimėn
Nė njė degė mė vishet murgu
Ma mbush me tamjanė kokėn dhe ēatinė
Nė degė tjetėr i bie njė teli
Tė ndezur,ajri dhe uji pėrzjarren

Nė tė tretėn i marrin metal flatrat
Bėhet plumb nė qiellin prej lamarine
Ushtarė qė po shkoni, ma ktheni
Zogun tim, lirikėn e bukur tė zogut
Ka kohė qė nuk kėndon zogėrisht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:15

Kenge e turpshme

Sonte
Qava sonte per ty
Arberi

Nuk me vjen turp
Pse qava
Me vjen turp pse s'munda
Te bej tjeter

Nga turpi qava


Kronike Ilire

Ne fillim ishin zogjet, lumenjt, Iliret
Hanin ilirisht dhe punonin ilirisht token
Lindnin dhe vdisnin lire, shlirshem, ilirisht

Pastaj erdhen turre nga perendimi
Kerkonin toke ilire, qiell, uje ilir
U thane: i paskeni te arte guret, te buket token

Pastaj erdhen turre turre nga lindja
Kerkonin toke ilire, qiell, uje ilir
U than: i paskeni kenget dhe kafkat te bukura

Deshen t'i vene ne nje turme, deshen
T'u japin balsemin e luleve


Origjine

Err e terr mergon ditet
I mbyll me net te gjata

Ne dac pi gjak pas thoit
Ne dac jep mish nga ashti

Ec kepute nga bima jote
Faren e hidhur te hitherit

A thua s'ishim tjeter vec
Theker ne thunder te kalit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:16

Ne vend te pėrshėndetjes


Shko se furishem po fryen ne mua ere mallkimi qe s'te fal.
Dhe dije mire, kurre me nje e nje nuk bejn nje si thonte Hikmeti, ai fare poeti me kenge prej zjarri.

Shko merri me vete lutjet tua, edhe hijen tende, hiqe zvare rrugeve si gjene e ndyre.
Mos u kthe pas.
Mos i harro syte e perlotur ne shtekballin tim.
Mos thuaj lamtumire.
Asgje mos thuaj.
Merri me vete gjurmat neper te cilat erdhe nje nate me e pervuajtur se frika dhe hyra ne mua.
Shko dhe behu fjale e mbrame n'gojen time.
Behu shkrepetire e fikur n'ylberin e shkrimit tim.
Behu cdogje pos Meje e Teje dhe asaj qe e quajtem Ne kur i zinim yjet si fluturat e ua ngjisnim nga nje emer mos ta harrojme emrin tone.
Shko merri me vete edhe rruget te mos kthehesh kurre ne vesen e lotit te rrejshem germadhat e kujtimit t'i rrezosh.

Shko mbyllu ne do keshtjella te largeta harrimi ku s'te zgjojne me kembonat e pendimit kur cmendet mallit vetmia ose kur buza buzen e han n'pikllim qe mekatin s'e lan, qe s'mundet ta shpoje Gurin e rende, gurin e ftohte te ndarjes.
Shko, me mire dhe hesht. Mos u kthe mbas.
Mos i harro syte e perlotur n'shtekballin tim.
Mos thuaj lamtumire.
E kur t'shkojsh larg, me larg se prej blerimi n'blerim
E kur t'shkojsh larg, me larg se prej zemre ne zemer
Aq larg sa ta harrosh edhe emrin tend dhe zerin tim, fshihu prej vetes
Shkurto flokegjatat, mate me to mendjeshkurtren tende dhe mos qaj.
Shko se tmerrshem po lodrojne sonte n'mua rreket e gjakut te ndezur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:16

Histori

Arėditesot njė herė motmotit
Mbi Krujė vijnė ēetat e Kastriotit

I nxjerrin xixa thundrat e atit
I shkėndin shpata lart monopatit

E dridhen muret, e vetėtin
Eshte kali i Gjergjit qė tėrfellin

Dėgjohen gjėmė dhe zallahi
Gjėmojnė kohėve luftėrat e tij

Hypin krutane majė shtėpisė
Shikojnė shekujve, historisė

Zot, kokėn, kėmbėn e askuj'
Luftė tjetėr mos e zėntė ne Krujė

Krujė, 1992


Kashelashė pėr atdheun

Atdheu ėshtė dheu i birit e i atit e i shpirtit tė shenjtė

Nė vargun me krushq atdheu ėshtė krushku i parė
Nė tė tėra meshat shenjte ai ėshtė Meshari
Nė kulm e nė flamur ėshtė kumti e kremtja
Nė kokėn rėnduar nė mendime ai ėshtė mendimi

Ėshtė njė krahė shqipe kėtej, njė andej kufirit
Ėshtė flaka e Oso Kuka nė kullėn kallė tė barotit
Ėshtė ara shtatė vjet djerrė e gruaja djerrė e fara

Nė bukė e krypė e zemėr atdheu ėshtė zemra
Nė tė parėn pushkė pėr ujk atdheu ėshtė krisma
Nė trupin tonė pėr vig atdheu ėshtė vigu
Nė mishin tonė per krymb atdheu ėshtė ashti

Atdheu ėshtė treni nė binarin nėntė, buleta pėr nesėr dhe trasta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:17

Kėngė e Vrugėt

Mėtim i truar fshihu te pendimi
S'ka ndėshkim pėr mėkatet nga ligėshtia
Ky rrėmbim i ēmendur ėshtė i imi
Apo lindi befas trimėria

Nga tė errėtat e gjakut. S'di po fryma

Kėrkon shkakun t'i vijė era dhe
Diē tė kėsaj koke do t'pėshpėrisė bryma
Ime ndoshta. Do tė jetė fjalė e re

Bari tė egėr. Fjollė e saj nga rrashta
Do tė pėrvidhet me dhunė e pa hir
Sikur ē'linda. Do tė kundrojė pėrjashta
I gjelbėr e i qetė do tė jem mė i mirė

Dhe voglushė tė verdhė do tė therrin ditėn
Me vaje tė hollė dhe do tė pushojnė sė qari
Kur tė kuptojnė se pėr nėn kėmbė u rriten
Dheu im. E hiri im. E bari.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:17

Liqeni

Flas me ty
Ti hesht e luan me valė.

Ti s'je mė syri
Im as loti i saj.

Flas me ty
Ti shikon pulėbardhat.

Pėr Shėn Naumin
Paske zemėr t'gjerė

Flas me ty,
Ti kotesh mrekullie.

Mė vjen tė zbres nė fund t'fundit
Tė vdes i gjelbėrt me algjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:17

Motive tė Vedha

Po ikim nga gjaku im motive tė verdha
Po ikim nga gjaku ose njė herė tjetėr
Po lindim mes bimėve tjera

Aty e tej janė poshat
Shtatgjata tė vendlindjes janė delet
Tė bardhat dele blegėrore dhe bari
I njomė i qumėshtit po ikim
Nga gjaku im aty e tej janė zogjt
Pupėlvogėl zogjt pupėlgjelbėr dhe krojet
Tė cemtat kroje ujėloti aty e tej
Janė vashat mė tė egrat vasha
Tė bukurisė qė falet dhe vetima
Po ikin nga gjaku im motive tė verdha
Aty e tej nuk vdesin vetėm sytė
Na ngjethen dhe gishtat na ngjethen e fjalėt
Po ikim nga gjaku im mė mirė po ikim
Nga gjaku ose njė herė tjetėr
Njė herė tjetėr po lindim mes bimėve tjera
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   14/11/2009, 17:18

MANIFEST I MARRE

Mėsojeni kohėn tė mos i hajė tė vetėt,
ē'u shėmb shėmtije do tė ngrehin poetėt...


NENAT

SHOKUT TIM PER NENEN


Ato lahen nė gazin
tonė e nė lotėt e tyre.

Bėhen rojė murane
te krojet e shtera tė gjirit.

Nė ballin tonė pėr herė
u bėjnė dritė shejt gishtat.

Ditėt na i prarojnė dhe rrugėt
me nga njė bekim mė t'mirin.

Me rrėmetėn e krrusur t'moteve
na ruajnė nga hijet e liga.

Njė ditė shkojnė si tė shkonin,
tė mos vijė mė vdekja.

E s'na kėrkojnė asgjė,
pos njė grusht dhe mbi krye.

Shkojmė. E sa herė vdes nėnė,
vdes nėnėmira ime.


NJEREZIT

Sikur te takoheshim me vetveten sy me sy,
do te putheshim apo kishim per tu peshty?


Zjarrmia

Tash sa kohe
po don te gdhije
e s'po mundet...


NE RRUGE

Tash jam diku larg teje, larg vedi
dhe - ku me dijtė kah mė tresin
udhėkryqet e shumta t'jetės?

Jam ba pėrshėndetje e harrueme e kalimtarėve,
jam ba lot e kangė,
jam ba betim i rrugėve dhe rreze e shkrepun
majė gurit.

Tash jam diku larg teje, larg vedi
dhe - ku me dijtė ku sosin
fijet e kėputuna t'kėsaj kange?

Jam ba pre shitimi i syve zjarr,
jam ba bekim e namė,
jam ba zog e re n'krah t'agsholeve t'bardha?

Tash jam diku larg teje, larg vedi
dhe - ku me dijtė kah m'tresin
udhėkryqet e shumta t'jetės?!


LIQENI

Flas me ty,
ti hesht e luan me valė.

Ti s'je mė syri
im as loti i saj.

Flas me ty,
ti shikon pulėbardhat.

Pėr Shėn-Naumin
paske zemėr t'gjerė.

Flas me ty,
ti kotesh mrekullie.

Mė vjen tė zbres nė fund t'fundit,
tė vdes i gjelbėr me alat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Azem Shkreli, nga "dhimbja e pikes"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: