Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Avni Elmazi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Avni Elmazi   14/11/2009, 17:04

Avni ELMAZI:


ASIMILIMI


Per te mos humbur
Fotelen ne komune,
Duan te na asimilojne
Me dhune.

Funksjoneret tone
Njerez te pa pune
I bejne per veti
E i vune ne gjume!

E dele-deputeti-
Per funksjon,
Tere kombin
Asimilon!

Bejne shpifje
per hiqmetin
si ta zhdukin-
gjuhen-alfabetin!

Gjuhetari punetor
Shpeshehere thumbon
Gramatiken e vet
Ai,e kerkon.

E jo punetori
shpeshhere krenohet
Me mire eshte...
Edhe pak te shkurtohet.

Mos haroni!
Se humbi lakimi
E na cojne
Kah maqedonizimi.

Mos haroni
Se humben gjinite
Bashke me to
Edhe diturite.

Ai qe ka mangut
Dy derasa
Thote-
Ghuha shqipe
S'ka nevij
Per rasa.

Erdhi koha
Allafranga
Humbi edhe
Leke Matranga.

Nuk duhet mesuar
Asnje shkrimtar
Pasi e-ne
Na e kane marre.

Sa poer model
Kemi nje kopje
Kur ju flet
Radio Skopje

Kudo sot
Mori hov
Se iu ndrua emri
Qytetit Kercove.

E prej Tetove
ne Tetovo,
Te mois flsim
Per fshatin Serbinove.

Nuk shkojme
Kah "vllazerim-bashkimi"
Por na cojne
Kah maqedonizimi

Flasin per rrugen
E Vllazerimit
E cojne asaj
Te asimilimit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Avni Elmazi   14/11/2009, 17:05

Ferit RAMADANI:


GURRĖ QE S'NDALESH PĖR LIRI

( I kushtohet mėsuesit Avni Elmazi )

Shpalove papritmas kujtimet -
qė i ruanim pėr ty-
Avni Vėlla!
Legjendė qėndrese!

Ballėpėrballė vdekjes-
sėrish i ri,
T'i qė mbolle -
dritat e njė shprese!

Sa herė iu ktheve urtisė
o trim,
t'i flasish me guxim -
nė pritė,
dhe atėherė kur errėsira
zu ēdo agim
pėr ne -
kurrė t'mos kishte dritė!

Nė grilat e hekurta -
Vigan i mberthyer
shndėrrove kujtimet
nė legjendė !

Se kohėn deshėn ta ndalin -
e thyen,
pėr ne te kishte plagė
e brengė!

Por,ti shqiponjė krahhapur
s'ke vdekur
dhe qėndron pėrpara nesh-
Avni trimi!

Na flet tė jemi sėbashku
zemėrhekur,
pėr kėngėn e gjatė
tė njė kushtrimi!

Dhe na prin sot e mot-
ndėr brezėri,
rretherrotull Atdheut tonė
tė ndarė!

Edhe nė varr - ti Gurrė qė s'dalesh
pėr Liri,
e ne - tė plagosur pėr Ty,
e qė tė patėm - krenarė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Avni Elmazi   14/11/2009, 17:05

Ferit RAMADANI

NĖ ANIJEN ''LIBURNUM''

(Pezia ėshtė shkruar mė 12 shtator 1993,
nė vijėn Durrės - Bari - Durrės, nė Adriatik,
ku u mbajtė pėrvjetori i vdekjes dhe pėrurimi
i veprės sė Avni Elmazit " Idrizova shtėpia e ferrit "


Pas njė viti vdekjeje-
Mėsuesi Avni,
Njeri -Libėr shkonte nė mėrgim,
atje -
ku vėllezėrit mėrgimtarė
porositė e tij
i ruanin - kujtim !

Pas njė viti vdekjeje
nga misteri,
nė pėrkujtim -
te pėrmendorja iu nisėn
t'ia thonė lavdinė shokėt e burgut !
T'i thonė :
- Ne kurrė s'tė braktisėm !

As nė Idrizovė, nė shtėpinė e ferrit
as midis detit s'na ndan furtuna !
Prej vėllaut, prej mėsuesit,
Shkrimtarit, poetit...
qė kurrė s'u mposht
nga burgjet , nga dhuna !

Gjithė jetėn e tij
kulshedra sllave
kurdisi e ngriti ustallarė tė territ !
Dhe kėtė herė -
nė pritė mizorėt
ia kurthuan shokėt,
dhe librin :
- Idrizova - shtėpia e ferrit !

Dhe grindeshin dallgėt me " Liburnumin "
qė ia kthente vėllezėrit -
nga mort Pėrvjetori !
Nga Bari ku vranė Luigj Gurakuqin !
E vranė ! Por, s'vdiq dėshmori !

Edhe mort Pėrvjetori -
pėr Avni Elmazin
u mbajtė ! Nė Liburnum !
Nuk mbeti pa shėnim !
Idrizova - shtėpia e ferrit
u shndėrrua nė jehonė urtie
dhe kushtrim !

Nė anijen Liburnum
nė mes Adriatikut
ku grinden dallgėt,
e buēima - ngjitej nė lartėsi,
Kapiteni Franc e kuptoi se armikut,
Avni Elmazi -
i zgjohej pėrsėri...!

Poezinė e botoi Tribuna - SH , 1 janar 1994, Shkup
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Avni Elmazi   14/11/2009, 17:05

ZAIM BEQIRI :


VARGJE KUSHTUAR AVNIUT

(Qėndrimi i matur dhe burrėror i Avniut
e kishte merituar edhe njė emėr.
Ne tė burgosurit nė burg e thirrnim :
G J Y S H I )


Linde nė ditėt e stuhishme
Jeta t'u bė plot stuhi
Ti do tė rritesh edhe mė,
O i dashuri Avni !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Avni Elmazi   14/11/2009, 17:06

NĖ "SHLLAJFERNO" TĖ IDRIZOVĖS

( Avni Elmazit )

Qysh si fėmijė -
e dėgjova kėngėn pėr Ty
Nė odė tė burrave -
jehonte kushtrimi .
Atje nė male - nė vetmi
nė log -
fitonte Avni trimi.

Avni !
Tek makina ta lexova emrin
atje ku punuam ne tė dy !
Nė "Shllajferno " qė ata e quanin
dhe vriteshi tė ri !

Pas burgut sėrish u takuam,
Sėrish mu duke shumė i ri
pluhuri s'tė dėmtoi , Avni,
se mė i fortė ishe ti !

Sytė liqej malesh tė mbetėn
ferri s'ti lodhi assesi,
n' Itali tė dy i mbylle
se hasmi -
tė pėrcolli ty !

Legjendė u shndėrrove
ndėr brezėri
Avni ! Martir i qėndresės !
Kushtrim urtėsie pėr liri
pėr ditėt tona tė shpresės...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Avni Elmazi   14/11/2009, 17:06

Hamdi ISLAMI :


LAJMI PĖR NJĖ METEOR

( Martirit Avni Elmazi )


Nuk deshėm kėshtu tė tė njohim Avni Elmazi
me ftesat qė na i prunė nė kėtė pėrvjetor
se s'ishte kjo thirrje tė tė mbėshtjellė gazi
por ishte lajmi pėr njė meteor.

Ne morėm udhėn e largėt tė vijmė,
tė kalojmė fusha, gryka e male
pėr disa ēaste me ty tė rrijmė
siē rrijnė njerėzit qė kanė shumė halle.

Dhe do tė rrijmė me ty, me kujtimin tėnd
kėtu ku kokėn pėrgjithmonė ke vėnė
bashkė me nderimin , aty nė njė kėnd
lule, zemėr e vargje do tė vėmė !

Do tė lėmė pėr ty martiri Avni
se dhe ti ke lėnė kėtu pėr t'na mbledhė
t'i biem mu nė kokė gjarpėrit tė zi
qė helmin midis nesh mos e derdhė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Avni Elmazi   14/11/2009, 17:06

Arianit RAMADANI :


KĖNGA E QĖNDRESĖS

( Poetit Avni Elmazi )

Ti kėnga e jonė e qėndrimit,
vigani i shtigjeve - rrėfimit !

N' Idrizovė jehonė lirie
varg i lirė i njė brezėrie !

Nė vargje ngritur - Shtėpi e Ferrit
nga bijtė e shqipes, trim i Skenderit !

Rrethuar nė pranga e n'robėri
tė pathyer pėr Arbėri !

Shkamb mė shkamb e mal mė mal
kėnga jote - ideal !

Na jep shpresė ta ruajmė Sėrmnovėn
ta kthejmė n'zemėr si Libohovėn !

Qė Lindi e rriti Avni Rrustemin
Pėr ta mposht Esat veremin !

E ti vėlla Avni Elmazi
kėngė qėndrese pėr shtypėsa Kaukazi !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Avni Elmazi   14/11/2009, 17:07

Isa S A D I K U :


VARGJE PĖR AVNI ELMAZIN


I heshtur dole si gjithmonė
por u ktheve nė jehonė

Avni vėlla sot - tribun rrite
kėnga jote rreze drite

Vepra jote flamur qėndrese
vigan madhi i njė shprese

Dole nga ferri i Idrizovės
Avni Rrustem i Sėrmnovės

Se ēdoherė - mposhte tradhėtinė
qė ne ta gėzojmė Pavarėsinė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Avni Elmazi   14/11/2009, 17:07

Poezia ėshtė marrė nga pėrmbledhja Shpirt i shqetėsuar e poetit Shaban Xheladini, i cili, kaloj shumė vite nė burg me Avniun.

IDRIZOVĖ SHTĖPI E FERRIT

Me mijėra korba, krra-krra bėjnė
Mbulesėn e kuqe, tė zezė e bėjnė
Nė katin e fundit, atje lart
Korbat e zinj po pinin gjak

Po pinin gjak, gjak shqiptari
Kėshtu ka urdhėruar komandari
Komandar, ore Kėrstja i zi
Me gjak shqiptarėsh nuk je ngi.

Kėshtu thoshte Avniu i ri
Hiē pa frikė, plot krenari
Kjo ishte devizė e ēdo shqiptari
Nė pėrjashtim tė ndonjė tradhtari

Kėrste bisha, komandiri
Valentija e Tomė topalli
Shumė egėrsira, shkije milica
Mbytėn djem shqiptarė, si Fatmir Reēica

Qėndroni o burra, thoshte , Avniu i ri
Se i vjen fundi edhe kėtij ferri
Bashkohuni o burra, thoshte Xhaferri
Se pa bashkim nuk ka liri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Avni Elmazi   14/11/2009, 17:07

Nė pėrvjetorin e vdekjes sė Avni Elamazit, pas kthimit nga Bari , Nė Sėrmnovė tė Gostivarit, nė prani tė shumė qytetarėve tė mbledhur nga Gostivari, Kėrēova, Dibra, Tetova, Kumanova, morėn pjesė edhe nga shoqata e shkrimtarėve tė Kosovės, dhe nga Televizioni Shqiptar i Shqipėrisė !

Nė Vitpėrkujtimin e vdekjes sė Avni ELMAZIT, shoku i burgut Shaban XHELADINI,( i ndjerė ), tha :

AVNIU ISHTE I GUXIMSHĖM DHE DINAMIK...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Avni Elmazi   14/11/2009, 17:09

AVNI ELMAZI

Ti bujk, mesues, coban.
Ti malesor trim, punetor.
Ne dore Ti shkopin mban,
Perballe nje fshat te tere.

Si t'njihje kufinjte Ti ?
Ne malet e vendit tend.
Robnuar , jetoje ne liri,
Vendlindjes kend me kend.

Na mohuan gjuhen neve,
bagetise, kullosen dhe barin.
Ky soj i me te pafeve,
Rob desh te mbaje shqiptarin.

Ashtu ngrysur , menduar,
i urte dhe s'deshe luftim.
Por c'ti beje turmes terbuar,
Provuan tendin guxim.

E kam emrin Avni,
Me hapni rrugen te shkoj.
Jam dhe une vendali,
dhe une ketu jetoj.

Shumice ishin ata,
dhe mesuesi i ri ishte vete.
U be nam , u be hata,
u be lufte e vertete.

Eshte e vertete ,kot s' thone,
Fati i prin vec guximtarit.
ngjarje qe kujtohet gjithmone,
Mesuesi me zemer t'shqiptarit.

I shtriu te gjithe per toke,
Arme kishte shkopin per bageti.
Arme zjarri kishin ata marroke,
zemren zjarr ,ky djale i ri.

Kohe te tjera ishin athere,
teli i ciftelise te mori.
"Kenga e mesuesit",ish per ne nder,
dhe tmerr per at soj horri.


Kujtim e mbaje per jete,
ate takim,ate doreshterngim.
O , shqiptar i vertete,
O, amanet per clirim.

Dhe lajmi zi kur erdhi,
me kujtohet si sot.
Kortezhin e gjate e zverdhi,
me ligeshtim, lule dhe lot.

Tek varri ku pushon,
malet kurore permbi.
Me emrin Tend , Iliriden mbron,
Lavdi Avni, ....... Lavdi...Kam pasur privilegjin te takoj mesuesin Avni Elmazi, pas daljes nga burgu.Ishte tipik shqiptar, malesore si ne pershkrime burrnie kanunore,tipike shqiptare.Trup mesatar,me mollza pak te mprehta, mustaqe vesh me vesh, i urte dhe njekohesisht i gjalle.....Vertete ne ate kohe shume te rrept per ne atje ku neve na trjtonin me se keqi ishte nje kenge ne mesin e pak kengeve qe kendoheshin ilegalisht atkohe per kushtet dhe rrethanat e atehershme, ishte nje kenge qe na trimeronte, thirrte per qendrese dhe dinjitet njerezor dhe kombetare,ishte "Kenga e Mesuesit, Kenga e Avni Elmazit",kenge qe na rikujtonte sa here qe e ndegjonim ne konak te dasmave se c'soj jemi ne, se duhet guxim dhe dinjitet edhe kur je vete perballe nje katundi por edhe kunder nje shteti te tere..Avniu ne vetmbrojtje zbrapsi fshatin e tere te sllavomaqedonasve qe ia zune rrugen pa te drejte dhe duke llogaritur se do te bejne sic kishin planifikuar , duke ndjere mburrje tipike sllave njeqind me nje athere jane trima ata.Por, ndodhi mrekullia qe quhet drejtesi dhe trimeri shqiptare, Avniu e cau rrethimin dhe i sakatoi edhe fizikisht kete sakatet nga truri.....
Ne kohen kur ndegjova lajmin per vdekjen tragjike te Avniut ne Itali , une kam qene ne vendlindje , me kujtohet si sot ..ne mesin e shume shqiptareve nga gjithe trevat kam qene edhe une nje pjestare i atij kortezhi te piklluar te Popullit Tim, ne varrim te Avni Elmazit, ketij njeriu qe beri nje akt trimerie te rralle per kohen, mundesine dhe rrethanen....Lavdi Avni Elmazit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Avni Elmazi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Avni Elmazi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: