Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Arian Leka

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Arian Leka   13/11/2009, 16:14

Mendime pėr librat e tij poetikė “Anija e Gjumit” dhe “Strabizėm”
Poezia e Arian Lekės ėshtė tingull i bukur si dallgė, ajo shushurinė gjethnajė, tė flet me zėrin stėrgjyshor dhe tė futet thellė, nė skutat mė tė fshehta tė shpirtit.
Duke lexuar librin: “Anija e Gjumit”, hyn nė njė botė tė lėngshme, ku anijet, dallgėt, vjeshta, pema, gjethet, ndjenjat, dėshirat, ėndėrrat, iluzionet, Durrėsi, fėmijėria, adoleshenca, dashuria, malli, lamtumira, ankthi, tė derdhen para syve veshur me petk muzikor, aq sa lexim pėrftohet mė mirė si kėngė, njė kėngė e brendshme, qė tė ngjitet nė mendje e nuk tė shqitet, siē zakonisht na ndodh, me melodi tė preferuara e tė arshivuara nė kujtesė.
Me detin poeti Leka, ka lidhje tė forta, aq sa mund ta quaj apo edhe ta “pagėzoj”:
“Poet i Detit”.
Nga libri “Anija e Gjumit” veēoj kėto poezi:
“Murale”, “Babai Sheh Ėndėrra” .../dhe mua..., /mė duhet tė vras gjithė kuajt, /qė vijnė e mė trembin babanė, /kur ėshtė duke ėndėrruar.../
“Tetor”, “Ti dhe Unė”, “Kapedan” /Lundro nėpėr venat e mia /kapedan ulqinak, /s’do e shohėsh dajlanin nė Bunė, /direku bashit /tė mbiu nė dorė - gisht i gjashtė; /...
“Nė Valbonė”, Rėnia e Engjėllit Nga Qiejt” /Gjethet bien.., /nuk janė pendėt e mia, /mos i gėnjeni me stinė fėmijėt, /janė krahė tė kėputur perėndie /...
Ėshtė libėr qė tė detyron ta veēosh nga moria e botimeve tė sotme, ta lexosh hera herės dhe autorin e tij t’ua rekomandosh edhe tė tjerėve.
Libri poetik “Strabizėm” ėshtė njė shikim ndryshe i lėndės poetike. Lėnda poetike ėshtė futur nė laboratorin e tij krijues me tė gjithė diapazonin, ngjyrimet dhe dimensionet e saja, nga ku pėrvetėsohet, ringjizet dhe del prej andej njė amalgamė kryekėput tjetėr, diēka “strabike” apo siē shqiptohet kjo fjalė nė origjinėn e saj “Stravike”, e shtrembėruar, qė unė do ta quaja mė saktė e thyer apo e pėrthyer.
Libri ka njė gjuhė poetike qė tė kujton atė tė pėrrallave.
Ka rikrijime legjendash.
Ka rikrijime legjendash moderne.
Ka ritėm muzikor qė nuk tė lė ta ndash secilėn poezi apo ta veēosh nga tė tjerat, kjo e ben leximin nė kontinuitet tė domosdoshėm si njė simfoni ku tė gjithė instrumentet bashkohen aq mrekullisht dhe tė duket se dėgjon vetėm njė.
Poezia e Lekes ka njė mallėngjim tė fortė pėr traditėn, pėr tė krijuar njė traditė tė re tė tijėn.
Leka ėshtė njė poet mesdhetar i lidhur me ujin, me udhėtimet me anije, me eksplorimin, tė cilat shfaqen jo vetėm nė formė por edhe nė gjuhė.
Gjuha e librit nuk ėshtė kozmike, por tokėsore, pėrfshin njė rajon gjeografik tė pėrcaktuar mirė, gjė qė pėrbėn dhe pasaportėn e saj.
Edhe format e vjetra pėrshembull soneti, rondoja, e tė tjera, duke u trajtuar nė kėtė kontekst nuk janė mė njė nostalgji forme tė ngurosur por marrin njė tjetėr ngjyrim.
Sa mė shumė ta lexosh dhe ta studiosh kėtė libėr, aq mė shumė probleme nxjerr tė cilat duhen shtruar nė tavolinė.

Andi Meēaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Arian Leka   13/11/2009, 16:15

Arian Leka (lindur mė 1966) ėshtė njė nga shkrimtarėt e rinj bashkėkohorė, shqiptararė, i lindur nė qytetin e Durrėsit. Ai ėshtė editori i revistės Poeteka : revistė e poezisė dhe e kulturės poetike.

Disa nga krijimet e tij qė mund tė pėrmenden janė :

- Ky vend i qetė ku s'ndodh asgjė, Tirana 1994
- Veset e tė vdekurve, Tirana 1997
- Novela - Gjarpri i shtėpisė, Tirana 2002
- Koleksioni me vargje - Anija e gjumit, Tirana 2000
- Strabizėm, Tirana 2004


Meshar
L.Poradecit

U nisėn peshkatarėt, varg,
kallamat epen - shenjtėt oshėnarė.

Lundėrza e vogėl me direk dhe velė -
kishėz ku meshojnė tė mbyturit ēdo tė diel.

Me hijen e poetit do nxjerrin nga nata,
dhe peshq qė, si unė, kanė guxim tė kenė flatra...Blatim
Kontrapunkt

Kur linda,
Zoti mė fali njė lodėr
dhe "luaj" , mė tha, "prishe, mos kij frikė,
mund ta nisėsh me kėmbėt,
por mė mbarė ėshtė me sytė".

Duart me erėn
Uji me qerpikėt
Kėmbėt me gurėt
Koka me pemėt
dhe
Gjethet ranė kur fillova tė luaja me
zemrėn
Buzėt, gishtėrinjt u dogjėn
Mbi ishuj qė fshihen hartės.

Pastaj :
Mendja-ēmendja-goja -loja-
-ikja-pritja-rėnia-ngritja
Brinja-thinja-buza-muza-
-burri-huri-shishja-prishja
Mėlēia-vetmia-deti-mbreti-
-era-dera-dimri-vera
Mushkėria-shtėpia-gota-bota-
-kamja-troka-veshka-breshka
ėndra-gropa

Kur linda,
Zoti mė fali njė lodėr
Trupin tim :

"Po ta kthej tė rrėgjuar
tė dobėt tė shpuar,
grisur e grirė,
lėkurė krejt pa frymė,
djegur e lėpirė, me kripė
e me brymė,
nga syri i limaksur
nuk ta ruajta dot :

Falmė,
Falmė, Zot".Vdes

Vdes!
Pylli rrėzohet
Vijnė zogj tė largėt,
i rrėmbejnė zėrin, ikin nė fluturim.

Vdekja asnjėherė, guaskė.
Nuk mund tė falet si kujtim.

Shpirti qėndron lart, fluturat e ndjekin.

Vdes!
Do vdes me tė pėrroi
me sytė tek lumi madhėshtor.

Kush e qetėson tani avionin,
qė shpend nuk qenka mė?

Vjen era, pylli, pelikani,
rrėmbejnė, rikrijojnė gjithēka.

Poeti vdes!
Nė fund, fare nė fund, akademikėt.
Arkėn bosh mbulojnė ata.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Arian Leka
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: