Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Arben Prendi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 33
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Arben Prendi   13/11/2009, 16:09

Eve mosmirnjoheseTe nxora nga brinjet
Mes dhimbjesh sfilitese
Shume mije vjet
Pasi Zoti kish mbarue se ndertuemi boten
Nje nate te zbehte
s'po dinte me u ba mengjes.

Ne fjalen e pare me fyeve
Isha me e bukur se enderra
Te fala,
pastaj...

Eve. Eve. Eve mosmirnjohese,
Eve torolake.
Eve idiote.

Para molles,
isha me njeri pa ty!
Vashat nguten me u ba gra

Taka te nalta
Te holla thike,
Plagosin trotuarin
Kalimtaret anojne kryet te trembun mbrapa.
Asgja, asgje, mos u ligshtoni
Vashat nguten me u ba gra.

Vashat nguten me u ba gra,
Kozmetike, inxhina, sytjene me gjinj dredharake,
Sjellje perfekte per kryezonja burrash,
Sfide per lutje.
E natyrshme, e panatyrshme kjo ngutje?
Nuk e di pse pra,
Vashat nguten me u ba gra?

Percark bubullojne hapat dhe qeshjet e tyne,
Hapa dhe qeshje enkas per gra,
Kofshe molisese, trupa sfungjer, krahe,
Lekundje te prera.

Vashat nguten me u ba gra,
Trillojne humbje te rrejshme per lojnat
Kukullat mistrece,
Macet bishtdredhme
Xixillonjat,
Kunarat me lule te vockla te qershive
Ne nje stine te pa perseritshme.

Kot nguten,
E pameshirshme asht koha
Ah sa do te pendohen.
Ah sa do te pendohen!
Nane malli u ngjall


Nane, neser ngjallet Krishti.
E ne qytetin ku jam , zuni nata,
Si asht nata ketu?
Ma e bukur se atje ku je ti, jo sejo
Njemije here jo.
Nata me e mire njemije here asht atje
Ne shptepi.

Neser ngjallet Krishti, nane.
E gjithe diten e lume u solla mes njerezish
I perdorun,
Me pune.
Ore te mira keshtu, humba
Ne keto ore mund te isha atje.

Njerezit ketu jane ba perdoresa te medhenj
Te njeni-tjerit.
A i mban mend do cizme te vjetra
Te preme gjysma,
Te cilat i linim zakonisht tek dera e shtepise,
E kush dilte i pari per ndonje pune rendom,
I fuste ne kambe
Ne kohe shiu.

Nata zuni ketu ne qytet,
Kam lshue nje muzike,
Qe gjithmone e ke pase bezdi,
E mendoj per ty,
Per bimet
Qe nen farfurine e hanes
Cajne token e zeze
Dhe krishtin, qe do te ringjallet neser.


Te shtunen ndize nje qiri.

E shtuna u mbyll,
Capet e shpeshta grah nje murgeshe,
Te thyhet ne strehe,
Nder lutje te ngrohet.
Atebote lypsi
Shkund te veten xhakete
Diten e lodhshme te punes
Sheh ne dore
sipas rastit,
Gezohet o trishtohet,
Mandej e shtuna mbyllet
Nga lart dhe nga poshte.

Nje hane e ftohte persiper
Lehje te ftohta qensh,
Krokatje te ftohta
Si teha thikash
Korbash te zez,
E shtegtimin e shpirtit vajtova
Shijen nukleike te asaj qe nuk me kthehet
Diagramat e shkreta dimenore te harese
Ku jetimja e nje farefisi te mbrapshtive te mia
Permjerr mbi to palmuc,
Pa e prishun terezine
E se shtunes qe mbyllet serbes
Si dera ne nje azil pleqsh.

O moter atje larg,
Ti ndize nje qiri per mue cdo te shtune mbramje,
Sido qe te jete koha, lajmet ne radio, tv
E ngado qe era te perpije
Shtepine tone.


Vetem shi bie

Ka tre dite,vetem shi bie
Ne keso here thone , qielli asht i zemruem,
Qielli asht i zemeruem
ne fakt shprehja duket e dale boje
Ti e di fort mire si zemrohet qielli ketu,
Me te kercye jashte kambet te plasin ne lluce
RRuga jone rreshqet si sapun
Faqet e mureve te dhomes
Ku po te shkruej kete leter
Bulezojne uje , e me te thane te drejten
Mendimi i vetvrasjes
Ka ni te me vizitoje shpesh

Librat , telejaot dhe penelat po i ha mola
Dyshemeja e piste
Ajri sa vjen e merr ngjyren e merzise
Ti e di fort mire, ngjyren e merzise shqiptare
Ah, per pak u hutova
Me ka pyetun shpesh per ty, nje vajze
ne qytetin L me pelqeu
ishte floke te gjata gjer ne mes
Ngaqe kishte pendim ne fjalet e saj
mendova se duhej te ishte ajo
Per te cilen me ke thane
Se nuk te donte , te te donte.
Me dha te fala.
Ketej jemi mire te gjithe
marrim fryme prej brinjesh
Fiullaket e molleve qe pate mbjelle
Si sot dy vjet, plasen gjethe.
lakura jote solli para ca ditesh ne drite
Nje vic te vogel syzi
Qe i sheh si foshnje gjini
Eh, te me ndjesh miku im,
Nuk pata zemer te tham ma pare
baben tand e varrosem dje.
Duert e para e te fundit te dheut
Une i hodha mbi te
Te thirri ne emen gjer ne frym te fundit.

Tani pi gjithnje e ma dendun
Dhe qaj neper funde netesh
Aq sa edhe njerezit e tjere me shohin me dyshim
Po aq me ban, gjersa mundem te qaj.

Na shruej ndonje gisht leter,
Cka te them tjeter...


Cfare ngjet perjashta

Pemes ia numeron era e lagesht gjethet
Nen gjethet
Nje insekt can dyshas nje insekt tjeter
Dhe atje nje insekt tjeter.

Njerezit shkojne e vijne
Permes njeni tjetrit
Gatitet qielli per shi pambarim
Me te gjitha anet e horizontit

Siper ne katet e larta
Shpirtrat e vilanusun
Kendellen nga idealizmat.

Macet ne oborr
Hane
Pellumbat
E shikimit tim
Grinden cila ta gelltise beben avulluese
Pastaj troket dera
Dhe s'merret vesh gja.


Gjana te stervjetra

Pluhun me shumice
ne secilen rrugice
Dhe sere perveluese

Dielli thur shajaket e trasha te vapes
Kalimtaret marrim fryme me bucime
Si deve te etuna
Dhe flasin gjana tmerrsisht te stervjetra

Polici ne qender kruen thonjte e indifirences
Me bilbilin llamarine
Here con duert pas shpine
Te shpihet
Nderq kapelen, duket sheshit se as atij
Kjo gja nuk i pelqen.
Dy adoleshent kane veshun rroba te tjera
Ku spikasin kercinjt e lidhun mire e ambel
Kuptohet nje dyzine xhirosh
Do t'i pikturojne me kambe
Nga pijetorja ketu afer
Nje miku im sheh zbrazet
I pihet dicka sa me u dehun
Merr fryme rande
Dhe leshon nje ere te keqe konviktesh
Pime paret qe kam
E dalim.

takoj perseri nje mesuese te moshueme letersie
E ndersa pimekafe te forta ne servise te thjeshta
Krejt ne kundershtim
Me pamjen e fjetun prej plake
Me peshperit:
Gjynah qe je kaq i ri
Mes ketyne gjanave te stervjetra...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Arben Prendi
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: