Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Poezi nga Altin Galanxhi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:07

NE

NE PIKĖLLIMIN E PIJMĖ SI VERĖN
E GOTAT I THYEJMĖ PASTAJ,
NA PĖLQEN T'A SHTYJMĖ PARMENDĖN
E MENDIMIT TĖ MBRAPSHTĖ PA FAJ.

E LĖROJMĖ FUSHĖN E MARRĖZISĖ
EDHE PSE KĖMBĖT S'I BINDEN HAPIT TĖ RREGULLT
KĖSHTU, I TREGOJMĖ NJERĖZISĖ
SE FRIKĖ S'KEMI PREJ FATIT TĖ HEKURT.

NE PIKĖLLIMIN E PIJMĖ ME FUND
SA, ASNJĖ PIKĖ NĖ GOTĖ TĖ MOS MBESĖ
DHE QESHIM GJERSA E QESHURA NA MUND,
ME LOTĖT QĖ SHKĖLQEJNĖ MBI FAQE SI VESĖ.
Pėr tek kreu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:07

KA NGJARĖ

KA NGJARĖ TĖ SHKOJ UDHĖS ZBATHUR
DHE KĖMBĖT T'I SHPOJ DĖLLINJAVE TĖ THATA
E PĖRPJETĖ TĖ JEM HEDHUR SI INDIAN I CARTUR
E T'A MBUSH KORIJEN ME THIRRMA TĖ GJATA.

DHE KUR GJYSHJA MĖ SHIHTE FYTYRPRISHUR
ME LOTIN QĖ KĖPUTEJ SIĒ BIEN TĖ PJEKURA PJESHKĖT,
TEK QESHTE E LIDHTE ĒEMBERIN ME LULKA QENDISUR
MĖ THOSH: "S'ĒALON GOMARI NGA VESHĖT!"
Pėr tek kreu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:07

FLAKA BLU

VETMINĖ SI FLAKĖN BLU
RREKEM T'A SHUAJ ME FRYMĖ,
HEDH HAPIN NGADO KUTURU,
SI ERA MBI BARIN ME BRYMĖ.

UNĖ FLAKĖN BLU S'E SHUAJ DOT
PO S'ERDHE TI TEK UNĖ,
E DI QĖ FLAKA SHPESH MERR KOT
MĖ KEQ SE NJĖ FURTUNĖ
Pėr tek kreu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:07

GJUHA

GJITHĖSEKUSH NĖ GOJĖ KA
GJUHĖ TĖ SQULLET SI MIDHJE,
VALLĖZON KUR BĖN SHAKA,
TĖRSĖLLEN KUR SHAN NĖ GRINDJE.

MJALTĖ E VRER SI I MBAN,
KJO GOJA JONĖ SI QYP' I ĒPUAR,
Ē'KA PĖRBRENDA PĖRMATANĖ,
KREJT I NXJERR PA PĖRTUAR.

POR KA RASTE DHE QĖ HESHT,
GJARPĖR BĖHET NĖNĖ GUVĖ,
S'NDIHET FARE, KREJT E QETĖ,
KUR MENDIMI BLUAN GURĖ.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:08

RETĖ

ASKUSH S'MENDON PER RETĖ,
KUR DIELLI NGROH SI ZAKONISHT,
POR KUR NDODH T'A BĖJNĖ QIELLIN TĖ SERTĖ
NDOKUSH I TREGON DHE ME GISHT.

SHPESHHERĖ ATO SĖ BASHKU MBLIDHEN
E FJALOSEN KOKĖ MĖ KOKĖ
E PĖR DREQ SHPEJT NISIN E GRINDEN
E PĖSHTYSIN MBI NJERĖZIT NĖ TOKĖ.
Pėr tek kreu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:08

TI

TI MĖ SJELL NĖ BRIGJET E QIELLIT,
SI PRANĖ NJĖ DETI
DHE UNĖ E DI;
TI ATY SHKRIHESH E TĖRA
E BĖHESH E PADUKSHME.
VEĒ UNĖ E DI QĖ TI JE PRANĖ MEJE
E NDJEJ SESI MA MBESHTJELL FYTYRĖN
CIPA E HOLLĖ E FRYMĖS SATE.
Pėr tek kreu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: permbledhje me copeza   6/11/2009, 05:08

E LEHTĖ

KUR FLLADI RRUDH BUZĖT MES UJIT
I LEHTĖ BĖHET QIELLI MBI PĖLLĖMBĖN E SHTRIRĖ,
E LEHTĖ DHE KĖNGA NGA BUZĖT E GURIT,
KUR VRAPIN MERR NĖPĖR RRĖPIRĖ.
Pėr tek kreu


DO PRES

DO TĖ PRES NJĖ DITĖ;
DO TĖ PRES ME FYTYRĖ NGA PERĖNDIMI,
SE GJITHCKA E GJELBĖR, E KALTĖR,
ATY MERR NGJYRĖN E PUTHJES.
Pėr tek kreu


BUZĖDET

DIELLI SHIHTE NGA NJĖ E ĒARĖ REJE
DALLGĖZIMIN NERVOZ TĖ DETIT.

EGĖRSI E TIJ NA KISH TULATUR
E NA DETYRONTE TĖ GJENIM MBROJTJE
NĖ TRUPAT E NJĖRI-TJETRIT.
Pėr tek kreu


QARK

SHUMĖ HIJE NĖ PAK DRITĖ,
PAK DRITĖ NĖ SHUMĖ VĖRTETĖSI,
SHUMĖ VĖRTETĖSI NĖ SHUMĖ HIJE.
Pėr tek kreu


GJETHJA

GJETHJA -
PĖLLĖMBĖ E SHTRIRĖ,
QĖ, KUR BIE PĖRDHE
I SHEH NJERĖZIT NGA POSHTĖ
DHE VDES.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:09

HIDHU PĖRTEJ

pėr veten

HIDHU PĖRTEJ KĖTIJ LUMI ME SHELG,
HIDHU E MOS KI KEQARDHJE PĖR GJĖ;
PĖR MATANĖ NIS NJĖ TJETĖR SHTEG,
PĖR KĖTEJ TĖ PASMEN LĖ.

HIDHE ĒAPIN DHE LAGU KREJTĖSISHT,
KY LUM S'TA JEP TĖ FTOHTIN ASPAK,
PO DHE NE T'A DHĖNTTĖ, BUZĖT MOS I PRISH,
TURFULLO E BĖJ TUTJE SI UJKU PLAK.

AI SHTEG QĖ HUMB TUTJE PĖRMATANĖ,
KA QEJF TĖ SHKELET SI QILIM ARABIE,
HIDHE KĖTĖ LUM QĖ RRJEDH ME OFSHAMĖ
E NGA MENDJA PA DROJE TĖ SHKUARĖN FSHIJE.
Pėr tek kreu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:09

KĖRKESĖ

SA KOT, SA KOT MES MĖRZISĖ
I VETĖM TĖ RRISH PA NJĖ FJALĖ
PREJ HESHTJES DHE GOTA DO QĖ TĖ KRRISĖ
QIND COPA TĖ BĖHET DYSHEMESĖ SĖ LARĖ.

TI Ē'BĖN, Ē'BĖN PSE VETEN NDRYN
DHE PĖLLĖMBĖT I NGJESH PAS KOKĖS,
MIRĖ QĖ SHPIRTIN KYĒ ME DRYN
POR TĖ PAKTĖN THYEJA KRYET GOTĖS.
Pėr tek kreu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:09

DĖSHIRĖ E PAPLOTĖSUAR

BIE SHI DHE MĖRZI
NĖ RRUGĖ S'DUKET KĖMBĖ NJERIU,
NUK DI PSE S'DAL DHE BRENDA RRI,
SI NĖ VRIMĖZĖN E VET MIU.

TĖ DAL E SHIUN T'A PI,
ME ERĖN TĖ ULĖRAS SI ARIU
DHE MUNDET NDONJĖ PLAKĖ ME SYTĖ PLOT HABI,
TĖ THOTĖ: "I GJORI, I ZIU."
Pėr tek kreu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:09

DHIMBJE

KUJTIM I NGRATĖ MĖ FAL NJĖ DRITHMĖ
MĖRZI E MADHE PA TY TE JESH;
NJĖ RE SI VARKĖ S'TUNDET NJĖ GRIMĖ
QIELLIT QĖ S'FLET, QIELLIT QĖ HESHT.

ASGJĖ S'LĖVIZ, AS GJETH MBI DEGĖ,
DIKU NJĖ QEN KAFSHON LITARIN E TRASHĖ ....
UNĖ EC I VETMUAR E HUMB NĖ NJĖ SHTEG
E MĖ VJEN TĖ BĖRTAS.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:10

AH, KY MĖNGJES!

AJO ECĖN NĖ MAJĖ TE GISHTAVE,
PLOT KUJDES NĖ UDHĖZĖN ME BALTĖ,
AH, KY MĖNGJES PA KLITHJEN E GRIFSHAVE
ME FLLAD IA SHPUPURIT FLOKĖT E GJATĖ.

TEK SHTYHET TUTJE TĖRĖ NGUT,
AJO TRUPIN HEPON MBI BALTĖN QĖ HESHT,
AH, KY MĖNGJES GĖRMUQUR SI MURG,
FJALĖ PA FUND I PĖSHPĖRIT NĖ VESH.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:10

TĖ VETĖDIJSHĖM

NE ZGJOHEMI MES SHKUJDESJES SĖ PĖRKRYER
DHE VETĖM NAPA E GRISUR E BRYMĖS MBI BAR
E MBULON KREJT TĖ KEQEN TONĖ.

NE TRUPAT I VESHIM ME LUSPAT GRI TĖ AGUT,
QĖ SHTRIHET NGADALĖ HORIZONTIT, SI NJĖ BUZĖQESHJE E NDROJTUR
NĖ MBRETĖRINĖ PĖRTACE TĖ NGAZĖLLIMIT;
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:10

BRUMBULLI

TEK ECJA I QETĖ MBI TĖRFIL
PA DASHUR SHKELA NJĖ BRUMBULL,
KREJT IU SHTYP TRUPTHI JESHIL,
SI TĖ ISH NJĖ KOKĖRR KUMBULL.

VETEN MALLKOVA E SHAVA
DHE KĖMBĖN NĖ HAPIN FATAL,
ZEMRA M'U LIGSHT E QAVA
PĖR BRUMBULLIN E MJERĖ MBI BAR.

SHPĖTOI, MUND TĖ THOTĖ DIKUSH,
NGA JETA E ZVARRĖ PĖRDHE;
JO, OR MIK, DHE MJERIMI E MBUSH
SHPIRTIN QĖ S'NJEH HARE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:11

DĖSHIRĖ

KJO PEMĖ E BLERTĖ ULLIRI
JAM UNĖ I TĖRI ME GJITHĖ RRĖNJĖ
KRAHĖSHQYER, GJOKSENGRĖNĖ,
VEĒ PREJ QIELLIT NĖ LIRI.

OH, PUSHTOMĖ O ERĖ,
KRAHĖT ĒIRRI NĖ KRAHĖT E MI,
ME ZĖ FOSHNJE ULĖRIJ,
DEHMA SHPIRTIN SI ME VERĖ.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:11

E HUMBA
prej Marisės

E HUMBA SI SEDEFIN E RRALLĖ,
MĖ AJO NUK VJEN TEK UNĖ,
GJITHĒKA U RRĖNUA ME DHUNĖ E PĖRDHUNĖ,
SI NĖ MAGJITĖ E SHTRIGĖS NĖ PĖRRALLĖ.

TĖ SHARA I HODHA FATIT TĖ MBRAPSHTĖ,
FATIT QĖ ZEMRĖN T'A BĖN THĖRRIME,
KAM HUMBUR I TĖRI THELLĖ NĖ MENDIME,
SI GJILPĖRA NĖ KASHTĖ.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   6/11/2009, 05:11

PA ZGJIM

KURRĖ NDONJĖHERĖ S'KAM RENDUR SI I MARRĖ,
SI NJĖ SHKARPĖ NĖ RRĖKEZĖN E HARBUAR;
MĖ TERHOQI FLLADI PREJ KĖMBĖSH ZVARRĖ,
NĖPĖR FUSHĖN ME VESĖ MBULUAR.

MĖ BESONI! NUK ISH FUSHĖ SI FUSHAT E BLERTA,
QĖ LEHTĖ PUSHTOHEN PREJ DIELLIT NĖ AGIM,
POR DY SY FOSHNJĖ TĖ VOGLA, TĖ KTHJELLTA,
KU I TĖRI HUMBA NĖ NJĖ ĖNDĖRR PA ZGJIM.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi nga Altin Galanxhi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi nga Altin Galanxhi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: