Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ali Podrimja

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:02

Unė, biri yt, Kosovė

Unė, biri yt, Kosovė t'i njoh dėshirat e heshtura,
t'i njoh ėndrrat, erėrat e fjetura me shekuj,
t'i njoh vuatjet, gėzimet, vdekjet,
t'i njoh lindjet e bardha, caqet e tuka tė kulluara;
ta di gjakun qė tė vlon nė gji,
dallgėn kur tė rrahė netėve t'pagjumta
e tė shpėrthej do si vullkan:-
mė mirė se kushdo tjetėr tė njoh, Kosovė.
Unė biri yt.
Ali Podrimja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:02

Ardhesi.

Dikush trenisht nget ta shkimbe shkendijen e ballit tim
dhe syte e tu.
Dikush trenisht m'i kall rrembat e trupit
e nje nga nje mi vret zogjt.
Dikush prej agimit n'agim, prej munzgut ne muzg
veten kaperdine buze nje uji te madh.
une e une ende emrin s'ia mesova nje dite me
bubullime hyre ne kullen time.


REVULUCIONET

Drini i Bardhe:kuq, kuq, kuq...
Qeni im leh
qiellin don ta perbij.

Qeni im i bardhe,
qeni im i zi,
pa dhembe e sy.

Drini i Bardhe:kuq, kuq, kuq...

Zogu im
ne kupe te qiellit
eshte ngritur.

Nje nate nga netet pa gjume.

Zgjohu, Kosove! Zgjohu , nena ime e dashur,
balli dhe emri im i shkelur.
Zgjohu, oj. A po e ndjen vajin tim?
a po e sheh si ti kam ngulur syte
mu ne zemer, mu ne shpirt.
si ti kam hedhur duart rreth belit
per te t'perqafur une ashti yt?
Zgjohu, Kosove!

Nga deget e mija te thyera kush po bahet,
kete vater , kush po e le?
C'jane keto gjurme gjaku qe po shtohen
neper fytyren tende,
keto varre e murana qe po sillen verdalle
rreth shtepise sime?
Zgjohu Kosove, nena ime e dashur,
balli dhe emri im i shkelur,
zgjohu, Kosove!

Sonte vetem mbeta e
ne dore te oborrit me askush s'po me troket,
askush me, thua vdekur jam e harruar
ne keto troje e suka gjaku.
Thua me eshte shkimbur hisja
e mbyllur dera e konakut...
Zgjohu , Kosove, flake e hershme e ashtit tim t'pelcitur.
Bota ne ty le te kallet.


LUM LUMI

A thua eshte dita jote e fundit ne spital
do t'i biem deri ne fund a thua
edhe kesaj dite te lodhur ne oren e familjes.

Nuk te kam share as nuk te kam rene kurre
vetem te kam thene;Ai ne hapsi atje larg jam Une.

Ne jete, ne art vrasesit me te medhenj jane frikacaket.
mjeshteria e tyre; gjuajtja ne gabime, dhelperia.

Ti meso te duash vogelush. Ti meso te ecesh me kembet e tua
mbi te keqen mbi te miren, mendo me koken tende
kurre mos peshtyj ne dashuri, as ne pleh;
Mallkim i fisit.
Shkolla jote antike; te dish te celesh deren e shtepise
ne cdo kohe,
te dish te thuash fjalen kur duhet thene.
Urrejtja eshte me e rende se vrasja.

Me dite me shikon nga krevati i vjeter;spitali teper i vogel
per dhimbjet e tua
per shtate plaget e tua
per ditet, per netet e tua plot klithje.

spitali teper i vogel
i vogel teper spitali
nen te Danubi i thelle e i kalter.
A thua tere jeten do te na vije era jod
semundje , murtaje
do peshtyjme gjak e vrer,
a thua tere jeten t'i dezifektojme plackat, enderrat, fjalet.
A thua edhe kete dite do ta kalojme ne spital.
Te shikoj; ne syrin tend flaka, etja, qielli,
ne syrin tend asnje dredhi, asnje mllef
pastertia e syrit tend me ka perbire te terin.
Ne fund te syrit tend
hap fatin tim te kobshem.
Ai nuk jam Une
Ai nuk je TI
Kush jam, kush je?
Syri yt mbyllet, dhe frengjia ne Kulle.
Poezia me e bukur ende s'eshte shkruar
as do te shkruhet
perderisa zhytesit ende jetojne
Vogelushi im, thellesia mashtron, vetem largon nga e verteta
dhe cdo fund eshte tragjik.
Po c'ka aty poshte ne materie
Miu i Bardhe, antimateria.

Do te vije koha kur do te me hapesh si nje liber
te vjeter psalmesh
kur do te mesoj te ecesh neper pluhurin tim
por koha ecen shpesh here ne shpine te breshkes.

A thua na u sosen fjalet, kenget,
na mundi enderra, udha,
a thua edhe kjo dite po na le me shpirt nder dhembe.

Ti je me i madh, vogelush, me i forte se ky spital
per inat kete dite ta sosim deri ne fund.
Lum Lumi.
Nuk kam bere kurregje per Lumin


E pranoj nuk kam qene i qete asnjehere
kam bere njemije e nje te zeza per te jetuar.
e di lagjia e Bajram Currit, e di lagjia e Cullakeve
e kam prishur qetesine kur me eshte pritur
kam thyer dritare kam thyer drunj
kam shterrur kroje
ne pusa te Drinit, sic thote i cmenduri i kodres se henes
kam kercyer nga Ura e Shenjte(mjere ai qe s'ka pasur kurre ne jete nje Ure te Shenjet)
ne fyt kohes i kam mbetur,shihni si shkumbon,
degjoni si turfullon
per shkak te miresjelljes, plehin asnjehere nuk kam nxjerre jashte
Lumin kurre nuk e kam degjuar deri ne fund
fjalen, kengen, vajin s'e kam lene ta kryeje
shpirtin ia kam prure ne maje te hundes
me shantazhe, me kercenime ia kam helmuar femijerine
nenen ia kam share , ia kam share fisin, zotin
per veshi e kam nxjerre nga shkolla, nga loja
neper shtepi e kam ndjekur si i cmendur
E pranoj, Lumi ka shkuar me larg; nuk ka pasur komplekse fare
askujt nuk i eshte perkulur, vete zotyne ka qene
ka thyer dritare me shume se une lule e ka bere ulpianen
me mire e njeh asfalti i nxehte.
kurre nje rruge nuk eshte shtegu te ri
per te Bota nuk ka filluar as nuk ka mbaruar ne Gjakove.
ka qene me koke forte se une, disa here eshte pergjakur
(per te verteten u zura o baba, e nuk e shihja sa kohe)
nuk ka qene i kenaqur me qetesi ne shtepi
te rrije, nje dritare cel vazhdimisht ka kerkuar
pa i rene ne fund kurre nuk ka pasur zakon ta mbylle perrallen
as c'sheh ne enderr te shkruaje, te vizatoje,
aq shume e ka enderruar bukendoren, sa dhembet i ka thyer
neper vjershat kosovarce
me ka dashur me shume se une ate
nuk me ka denoncuar per mall te botes
ajo qe flitet per te nuk eshte e vertete
ne bixhoz asgje nuk ka lene.....
......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:03

Vetem ose Hamlet i semurePak po mė jep, jeta ime,
e tepėr po lyp nga Unė.
Tė tė jap s'mundem mė tepėr,
se sa tė tė ngre nė kėmbė.
S'mundem mė tepėr se sa tė tė jap emėr,
se sa tė tė mėsoj tė ecėsh
kah e vėrtetė, kah njerėzit,
se sa kohėn time pėr ta falur,
durimin e gurit, zjarrin, kaltrinė.
S'mundem mė tepėr tė tė jap
e ti tepėr po lyp nga Unė.
Ne mes tė verbėrve vetėm jam,
nė mes tė hijeve, perėndive.
Vetėm para vetvetes e hapėsisė e murit,
para dashurisė e urrejtjes vetėm.
Po ti tepėr po lyp nga Unė
e pak pu mė jep, jeta ime.
0 Hamlet, o Harnlet, po vijnė
mjekėt me mantele tė bardha,
me mantele tė zeza po vijnė,
pėr tė tė shėruar, kokė e pafjetur e botės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Deftore   16/10/2009, 03:03

Kushedi prej kah kish ardhur, prej ciles kohe
...........................kish pikur i panjohuri,
me nje koke ne shpate
me nje sy qorr,
vorr.

Si mund te jetohet ketu, kish pas pyetur,
po si jo madheri k'in thene Ata,
po guri
unur k'in shtuar Ata me brince ne duar.

Dhe guri sa cel e mshel syte ish care nga nje rrenje
.................................................. ....e padukshme.

Shtate dryra, shtate net e shtate dite s'in celur
.......................................as mbyllur ne kulle.

Po uji, kah rrjedh uji,
uji, madheri k'in qeshur Ata:po uji e rrit kete
....................................gur mbi koken mur.

I panjohuri konak e me konak ish endur
me nje koke ne shpate
me nje sy qorr,
vorr.

Nje nate me shi kish pas pyetur pastaj per zjarr,
s'dime c'eshte zjarri k'in thene Ata.

Dhe kish vetuar ne male
kish djgur
ne fusha.
Kushedi prej kah, prej cilit det kish fryre
.................................nje stuhi atehere.
Shi kish rene e toka thare prej thatesise,
cope e grime bere qielli prej shpatave, prej
.................................................. .thundrave.

Te panjohurin thone se juga e kish kaperdire,
thone se veriu gjurmet ia kish fshire.

Nje mot me pjalme ia kish behur nje udhetar
...................................i cale me nje gomar.

Prej cfare semundjesh vuajne,
cfare emra iu ngjisin femijeve, kafsheve
kish pas pyetur gjithecka, kish pas pyetur, o zot

ne nje kohe te pakohe. Ata k'in treguar malet.

Atje ka gjarperinj kish pas thene udhetari,
ka, madheri, po nuk na hane , k'in thene Ata.
Po c'beni atje lart, kish pas pyetur pastaj udhetari,
rrime me zogj, rrime me ujq, k'in thene Ata.

e te pragu i kulles kish plasur gomari nga marazi.

Udhetarin e cuditshem
e k'in kerkuar ne male e k'in kerkuar ne fusha,
sot as mot s'e k'in gjetur
as zjarri s'ish shuar nder prita.

Pastaj kish ardhur sulltani.
Oh vdekje, si te mbane kulla brende!
Sullatani kish shkuar, kish ardhur krali,
krali kish shkuar, kish ardhur i biri i sulltanit.

kalit i k'in dhene emer e driten e syrit harruar,
.................................................. ...............medet.

Kohet prap 'in nderruar ne gur e plakur ne mur
........................................dhe dritaret 'in mbyllur
........................................e hapur
........................................ne nje perralle.

Nje dite per nje dite
Ata s'in ngjitur ne male,s'kin rene ne fusha
ne sy qiellin e k'in fhshehur
dheun nder kembe.

Pas shume e shume vitesh kish pas ardhur nje
.................................................. ......................tregtar,
gjithecka kish pas shitur e blere ai i gjore, i padore.
Kish pas pyetur per iks semundje,
.....................................per enderra, emra.
Ata k'in qeshur, k'in luajtur rroten e motmotit
dhe prap termete k'in ndodhur
.........................................e mullinjte
.................................................. .....bluar.

k'in kaluar dite e k'in kaluar vite, k'in kaluar
.................................................. ...shekuj e nje vere
Nje djalosh me fyell peshe kish cuar Gjakun,
peshe kish cuar Valen.

brigje, ne dore iu paca!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:03

NJĖ NATĖ NGA NETET PA GJUMĖ


Zgjohu Kosovė!Zgjohu nėna ime e dashur,
balli dhe emri im i shkelur,
zgjohu,oj!A po e ndien vajin tim?
A po sheh si ti kam ngulur sytė
mu nė zemer,mu nė shpirt,
si t`i kam hedhur duart rreth belit
per tė pėrqafuar unė, ashti yt?
Zgjohu,Kosovė!

Nga degėt e mia tė thyera kush po dahet,
kėtė cater kush po e le?
Ē`janė keto gjurmė gjaku qė po shtohen
nėper fytyren tende,
kėto varre e murana qe po sillen vėrdallė
rrethė shtėpisė sime?...
Zgjohu, Kosovė!Zgjohu, nėna ime e dashur,
balli dhe emri im i shkelur,
Zgjohu, Kosovė!...

Sonte vėtem mbeta e
nė derė tė oborrit askush s`po me troket,
askush mė, thua vdekur jam e harruar
Nė keto troje e suka gjaku.

Thua mė ėshtė shkrimbur hisja
e mbyllur dera e konakut.....
Zgjohu, Kosovė, flakė e hershme e ashtit tim
t`pelcitur.
Bota nė ty le tė kallet!

Ali Podrimja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:04

Emrin e ka Dashuri
Ali Podrimja

Per kete toke gjaku ka rrjedhur e prinderit tane
kryet e kane lene; kambana te medha kane mbetur
ne jeten tone per kete toke ata qe nuk jane me -
e ju si te doni quajeni kete toke - muze emrin e ka,
dashuri emrin e ka; o si te doni quajeni
por asnje fjale te keqe per prinderit tane,
njerez te mire, asnje fjale, se kutjimi na i verbon syte.
Asnje fjale te keqe, thashe, se ata gjithcka jane bere
per kete toke, se ata ishin trima mbi trima
dhe, - nese ndokush ka vdekur duke kenduar -
ata vdiqen maje hanxharit te dushmanit me kenge ne goje,
nese ndokush s'ka kthyer nga rruga - ata i
kerkuam;
nese ndokush ka dashuruar me jete lirine - ata
ishin.
Se ata mikun kurre ne bese nuk e kane prere
dhe, - nese ndokush ka vdekur duke kenduar,-
ata vdiqen maje hanxharit te dushmanit me kenge ne goje, -
nese ndokush s'ka kthyer nga rruga, - ata i
kerkuam,
nese ndkush ka dashuruar me jete lirien, - ata
ishin.
E ju si te doni quajeni kete toke - muze emrin e ka,
dashuri emrin e ka; o si te doni, vetem
mallkim jo
se per kete toke gjaku ka rrjedhur, i nxehte ka
rrjedhur...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:04

Edhe disa margaritarė nga Ali Podrimja


(Mėngjesi)

Me cka tė tė peshoj
me sy apo me zemėr,
me cka?

Kaltria jote
botėn
zgjoi.

Me cka tė tė peshoj
me sy apo me zemėr,
me cka?

Źndrra jote
dritaret e jetės
m`i hapi.


(Je si shpirti im)

E pakufi je
si shpirti im,e pakufi-

e unė pash e m`pash
mundohem tė tė bi,

nė grykė tė shkėmbit
t`gurrėzohem,

nė pishnaje tė malit
tė bėhem syri yt...

E pakufi je,e pakufi
si ime frymė.


(Nė udhėtim)

Nė buzė tua
sa herė vdiqa
prej mallit-

ti u betove
nė kokė time
dhe zot tjetėr s`njohe...

Nxora sy
maje kodre
kur zė mė lėshove

e nė udhėtim
tė zbulova oj-
herė t`urtė,herė t`sertė.


(Dua tė jem)

Nganjėherė dua tė jem lumė-
tė rrjedh nėpėr damarėt e tu,

gemb ėndrre dua tė jem nganjėherė-
dita e nata jonė tė pushojnė n`mua,

nganjėherė dua tė jem ti oj-
heshtjet e shirat e kohėrave t`i ndiej,

dua tė jem atje nganjėherė-
ujėrat e tua deri n`pikė t`i pi.


(Unė do tė dua)

Po tė rrėzohet
edhe i mbrami i Kullės gur-
unė do tė dua.

Po tė shuhet
edhe i mbrami i Vatrės zjarr-
unė do tė dua.

Nė fushė tė mejdanit
po tė mbesė
edhe i fundit i Trollit burrė-

unė do tė dua...


(Nata)

E lehtė dhe e butė
si hapi im
ėshtė nata nė ty.

E dashur dhe e vrullshme
si kraharori i gruas
ėshtė nata nė ty.

E qetė dhe e frikshme
si shikimi i vajzės sė dashuruar
ėshtė nata nė ty.


(Lindja e madhe)

Qė syrin e djathtė tė mė shohėsh,
i shpirtit krua
etjen ta shuash.

Qė jeta e vdekja ime,
bėn c`duash!P.S: Podrimja ishte 18 vjeq kur i shkroi kėto vargje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:05

Ali Podrimja

Loja me vdekjen


Nuk di sa vjet u bėnė
por unė u mėsova mė nė fund
edhe me minj e gjarpėrinj e engjuj

Bi e cohem
me nga njė therrė tė re
nė kėmbė tė majtė

E rreth qafės sime tė hollė
vazhdon tė trashet
vezullima e tmerrshme e Thikės

Nuk mė mashtrojnė mė
as fjalėt e urithit dhėmbėkali
nė vesh qė m`i pėshpėrit

E shoh
Mall e kam
edhe kėmishėn e arnuar tė Nėnės

Tani pėr tani vetėm e di
se jetoj nė mėnyrė krejtėsisht normale
dhe me vdekjen luaj si me kokė maceje


NŹ MESNATŹ

"Nė dritare ra njė zog i zi
e mė tha: Mos shko!Tė pret Djalli!"
(Fragment i harruar nga Stina e Armėve)


Nė orėn dymbėdhjetė nė mesnatė
nė gjunj do tė biesh
tė fshijsh nė Pasqyrė
Pikėn e Zezė

Dhe nė mes xhenazeve
nuk do ta pranosh kurrė
se gjakun ta kanė pirė
me pambuk njerėzit e akullit

Nė orėn dymbėdhjetė nė mesnstė
Po nuk kėndove
do tė celė zogj
Qyqja

Dhe Hėnėn do tė kėrkojnė
nė fund tė Pusit hienat


MEDITIM PŹR ZOTIN

Mirė qė imzot
ėshtė i bardhė
dhe e shoh
edhe nė ėndėrr

I zi tė ishte
do tė harroja
se kam pasur perėndi
e atdhe ndonjėherė

Mirė qė tim zoti
lėkura i ndrit
e nuk mė frikėson
as kur floku i skuqet

`i herė ndoshta zbardh
edhe fqinji tė ketė
njė zot tė bardhė
e kopenė nė vathė

Po tim zot atėherė
mes mumieve si ta dalloj
apo edhe mė nė shpinė
rrasėn e varrit tė bart unė


UJI I MADH VJEN

Thuajmė dicka miku im
Thuajmė se prapė
do tė shoh Lumin p.sh
me njė trėndafil nė dorė

Thuajmė miku im
se do tė kemi gjithcka
dhe Lirinė do ta lidhim fort
pėr rrėnjė rrapi

Thuajmė miku im
qershitė janė sytė
e fėmijėve tanė
tė helmuar

Thuajmė miku im
na polli kudra
e cofi
Vdekja

Hajt ta pafsha hajrin
Ujė i Madh
vjen
e harron cdo gjė


ME QENŹ

Tė jesh shqiptar
e vdekja tė mos tė gjejė
edhe nė skaj tė botės
e pamundur ėshtė

Tė jesh shqiptar
e ndonjė qen tė mos tė ndjek
deri nė varr
e pamundur ėshtė

Shqiptar tė jesh
botėn varr tė mos e kesh
e pamundur ėshtė
e pamundur

Nė trupin tim
plaga mė e thellė
sa mė afėr
Bregut
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:05

KULLA

I
Pėr shkak tė dashurisė, pėr shkak tė urrejtjes
baba im ka ngritur njė kulle.
Nė majė tė botės e ka ngritur,
deri nė tokė e kanė rrenuar zoterat.
Motra ime, vėllai im kmban janė bėrė,
baba im atėherė perėndi ka sharė.
Gurin e rėnde nė themel e ka vėnė
nė shtatė konaqe muratorė ka kėrkuar.
Sa mė lart kullėn e ka ngritur
10 aq mė tė fortė veten e ka ndier.

II

Njė ditė baba im ėshtė mbyllur
nė qiell i dashuruar, nė tokė i harruar.
E kanė dalė helenėt e romakėt,
e kanė kaluar mbretėrit e sulltanėt,
e kanė kaluar ushtrite e gjeneralėt,
e baba im s'ka besuar nė fuqinė e gjakut,
nė kaltrinė e fjalės mitare.

III

Nuk di prej nga, Mjegull ka qėnė,
do njerėz kanė ardhur nė tė hardhė
pas njė mijė vjetėsh, para njė milion vjetėsh.
Prej lashtėsisė, thonė, kanė ardhur
nėpėr mure tė pėlcitura tė Kullės kanė hyrė.
Gur e m'gur atje janė ngjitur,
nė majė tė botės kanė mbetur sot e atė ditė.
E baba im atėherė gurin e rėnde
nė themel ka vėnė, gurin e pėrrallave,
Nė takim me zotin e djallin kanė dalė
ai kėmbėsor kohėsh tė serta.
E nje kulle eshte ngritur nje mije vjet
mbi nje asht, mbi nje emer ajo flet
per shkak te dashurise, per shkak te urrejtjes.Ali PodrimjaTRIMI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:05

ALI PODRIMJA

Zgjimi i kobshėm i xhuxhimaxhuxhit


Mbasi ia kishte kėputur gjethėt
pastaj rrėmbat
dhe degėt
Dhe mbasi ia kishte trembur edhe zogjtė
kishte zbritur
t'ia kėrkonte edhe rrėnjėt e shpėrndara
nė dhe thellė
Majė e tij mė tmerron
m'i fsheh Diell e Qiell
Rreth trupit tė hapur
kėlthiste xhuxhimaxhuxhi
e Bukuri e Cungut
pas shumė e shumė vjetėsh
nė kėmbė ngritur kishte
njė mbretėri butakėsh
atje poshtė poshtė p
o
sh
t
ė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:06

Ura e Artes

Ti na qenke ajo ura qė nė he.shtje tė vdekshme
Tė kohėve tė serta kėnduar tė ka im atė
Bjeshkėve tė Namuna e krahasuar me Urė tė Shenjte
Urė moj Urė e Artės

Deri te guri yt i latuar nga mjeshtrit epirotas
Udhė bėra vite e vite
Po Hamzė Podrimja nga Gjakova ku arriti
Urė moj Urė e Artės
Lumit tim sa vjet i duhen
Nėpėr ty tė kalojė me njė lulkuq nė dorė
Apo historia jonė shtangu nė sqep korbi
Urė moj Urė e Artės

Me njė krah nė qiell me tjetrin nė mishin tim

(Artė, 1986)
PARISI, VENDLINDJA

Do tė hyjmė nė Paris
gurin tonė aty do ta ngulim,
nuk do tė na presė Teuta, Genti,
nuk do tė na presė hordhi e egėr romake,
nuk do tė na presė njeri i gjallė.

Nė Paris do tė hyjmė;
ėndėrrat do t'i varim nė krahė tė lejlekėve
te njė krua do t'i lajmė sytė, duart lythore,
do t'i lėmė netėt ballkanike pas shpine
vallet, kėngėt, baladat, pėrrallat,
vetėm fyellin do ta marrim
t'i biem kur tė na rrokė malli,
kur humbim nė grumbullin e klosharėve,
tė hijeve,
tė minjve,
deri vonė rrugėve tė Parisit nė metro marramenthi:
do t'i marrim erė ftoit tė vendlindjes
pėr kohėt pis do tė flasim me gishta,
nuk do tė shkelim asnjė mizė,
nuk do tė trembim asnjė zog,
nuk do tė derdhim zjarr, vrer,
mbi kokė tė njeriut,
Evropės sė pėrgjumur s'do t'i pėrulemi
as perėndive tė krisura.
Ma jep besėn, Lum Lumi,
se nuk do tė harrojmė vendlindjen.

Paris, maj 1981

EPIKA

Me shekuj kam shitur gjakun
e rritur jam me gjakun e shitur
Me shekuj kam hėngėr me veten
e ditur s'kam tė qesh me veten c tepruar...
Miq,

Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet!ANKTHI

Toka ime digjet, toka ime e dashur,
balli im i ngrysur,
pishė...

Caqet e tua herėt t'i kam pėrbirė me hijet e mia,
Kosovė, pėrrallė e lashtė!
Herėt m'i ke lidhur kėmbė e duart me skamje,
vuajtje e vdekje...

Medet, kė mė parė tė shpėtoj: veten apo zogjtė

e ngrirė n'ajėr?
Nipave ē'tu them pėr kėngėn time tė vdekjes?
- Heu, edhe kryet po tė ma hiqni, tjetra do t'mė
kish mbirė!

Toka ime digjet
nė ēdo pėllėmbė tė trupit tim - toka e mallkuar...


PERTEJ DHIMBJES

Ka rėnė degė e thyer prej reje nė trupin tėnd tė
shitur. Kosovė.

Konaqet e tua deri nė themel po rrėnohen,
e pėrtej dhimbjes do britje shemben me ballin tim,
me krahėt e zogut tim tė vrarė me dashurinė e
njerėzve tė mi tė kallur etjeje.

Rreth trupit tėnd si gjarpėr mbėshtjellė jam,
vatrat e shkimbura pėr t'i pėrflakur,
duar e kėmbė t'i lidh me lėmshin e pėrrallave tė tua -
se s'tė lėshoj gjallė me gjak, pa tė larė pėllėmbė pėr
pėllėmbė, eshtra e jetė nė ty pa i lėnė
konak e mė konak pa tė ndezur flakė...
10 Kam rėnė degė e thyer prej reje nė trupin tėnd tė
shitur prej pushkės kobzezė, prej pushkės
sė padukshme...
Cila do tė jetė kėnga ime e mbramė dhe fjala e fisit tim^

Plepi i shtėpisė sime u dogj, ku t'i preh sytė,
ku ta shuaj flakėn e ujės pėr ty, Kosovė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:06

Ali Podrimja,

Kur u zgjuam


Kur u zgjuam
ishim vishkull
fshiheshim nga vetvetja

Ujerat na i k'in bartur edhe endrrat
dhe leshuar na i k'in qente
dhe rrezuar na i k'in gardhiqet

Deri ne Maje te Majes kundermonte bar minjsh

Kur u zgjuam
ploje i kishte bere vathet
Ujk i Cale

E fluturimin e zogut
e buzeqeshjen e femijes
e fytyren e nenes i kishim relikte

Tani shikojme Qiellin e Verdhe kah hapet
dhe bartim ne shpine Malin e Ulurimave
derisa te na harrojne te vdekurit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:06

kolumne

Gjuha pėrcakton Atdheun

Ali Podrimja

1.

Pas sa vitesh ishim takuar me poetin Martin Camaj (1990). Kishim mbajtur njė mbrėmje letrare nė Munih. Pas darkės mė kishte thėnė se ia bėj qejfin po qe se e vizitoj edhe nė Lenggries. Dhe, njė ditė udhėn ma kishte treguar Gjelosh Gjokaj. Kishim arritur atje tek shėtiste nėpėr kopsht. Na kishte prezentuar sė pari tufėn e breshkave tė shkaperderdhura e tė punuara kushedi nga cila dorė e mjeshtrit po qė poetin e lidhnin fortė me Temalin e tij mitik. Fletė per fletė mė ishte parafytyruar vepra e tij mė e mirė “Dronja” Dikur na kishte prirė nė odė tė burrave, dy pash njeri thellė nė dheun gjerman. Kishim ngritur nga njė gotė. Detajisht kishte filluar tė na njoftojė pastaj me atdheun e tij, i cili fillonte nga nje arkė druri e kacavarrej pėrgjat mureve. Tek fliste me atė gegėrishten karakteristike, kisha pėrshtypjen se ai ushtronte edhe kujtesėn, mos kishte harruar diēka pa e thėnė pėr atė trohė dhe. Kishte brofur nė kėmbė dhe me njė dhembje kishte shpluar grumbullin e librave tė skajuara nė njė kėnd. Thoshte se aty kishte mbi tridhjetė ekzemplarė tė pėrmbledhjes sė parė Njė fyll ndėr male (Prishtinė 1953), kishte edhe ca nga Kanga e vėrrinit. Ta kisha edhe nji jetė, kishte shtuar, prapė do t’u kthehesha. Martini mė ishte bėrė se lėvizte “ mes hijes sė vet e vdekjes”. Ka qenė dasht tė punohen edhe ma. Me kaq e kishte mbyllur biseden rreth asaj dhembjeje. Pas njė kohe ia kisha dėrguar poezinė time Atdheu i mbėrthyer nė arkė , qė ia kisha dedikuar. Piktorit Gjelosh Gjokajt, miku tonė tė pėrbashkėt, i kishte thėnė: Aliu mė ka shti borxh shumė. Nė janar tė vitit 1992 SHB. “Buzuku” i kisha premtuar se nga Vjena do ia nis ribotimin e romanit “Djella”. Martini gjendej nė spitalin e Munihit. Mes tė tjerash, i kisha shkruar: ne tė kemi borxh Ty, poet. Nuk mund ta krijuam atdheun tėnd qė nuk e pa mė…

Nga atėherė shpesh kisha pyetur veten: vepra nuk mbaruaka pėr tė gjallė tė krijuesit. Poezia konsiderohet diēka hyjnore, ngėrthen nė vete dhe misterin. Ėshtė njė udhėtim drejt tė panjohurės, ka thėnė njė i urtė. Vetėm tė marrėt mund tė pajtohen se libri kryhet sapo ngjyra tė thahet …

2.

Ndryshe e kisha parafytyruar Gucinė. E shihja tė varur nė dy baski nė njė mur tė lartė. Mė vinte inat: asgjė nuk kishte nga ėndrra ime. Po majat e Ali Pashė Gucisė, Jakup Ferrit qenkan pėrralla?!. Piktura e varur nė dy baski zbulonte revolten time dhe imagjinaten e bujshme tė krijuesit, i cili brenda njė kuadri ishte pėrpjekur tė ngrijė lavdinė e njė pėllėmbe toke. Nga historia e gjeografia kombėtare Gucinė e kisha parė si njė maje nė mes majave tė dheut arbėror. Edhe pse kurrė udha nuk mė kishte qitur andej, ēdo gjė tė saj mė bėhej se e njihja: edhe grykat, edhe njerėzit, edhe kullat, edhe hijet. Pikturen e varur nė dy baski tani ta kapja si njė hidhėrim kombėtar apo si njė realitet qė shkakton tėrmete?

Aty-kėtu mbi qėlimin e gjelbėrt tė rrafshlartes sė vetmuar e tė zbrazėt piktori kishte pikasur edhe ndonjė lis apo krah zogu qė shėnonin ndonjė megje are, apo i bėnin hije ndonjė varri tė harruar. Po ku janė majat, kullat, njerėzit? E pyeta pasi e kisha zbrazur me fund gotėn. Piktori vetėm lėvizi dorėn nė shenjė tė njė kohe tė shkuar, pėshpėriti diē qė vėshtirė e kuptoja mbasi fjalėt e tij shumė pak u ngjanin tė gucianit tim nga Velania, tė cilin kur e rrok malli pėr vendlindje, shtrin shuplakėn mbi njė tavolinė dhe me njė dridhjeje buze pėshpėrit: kaq ka mbetur lavdia! E sheh ky gisht, vazhdon ai, e ka mbuluar Gėrlėn, ai Dolin, fundi i gishtit tregues ka mbuluar Limin, at lumin e pėrgjakur nė poemat e Fishtės, e ka mbuluar pastaj Vrujėn, llinkėn. Pak nė tė djathtė, nuk di e sheh, rrjedh Bistrica, pastaj ai lumthi, i cili brenda ditės del e humb nga njė varr. Ndėrkaq, nėn pjesėn e sipėrme tė shuplakės sime janė majat, kullat, grykat, njerėzit e humbur, tė cilėt ti po i kėrkon nėpėr fjalė e libra. Pak mė tutje ėshtė ajo vija e zezė e cila na ndan nga fluturimi i shqipes. Dhe, vėreja mikun tim nga Velania, njė fjalė mė tepėr s’e thotė. Te ajo vija e zezė ēdo gjė merr fund …

Shikoja pikturėn e varur nė dy baski dhe kujtoja poezinė Vendet e shkombėtarizuara tė Kadaresė, fundin e njė tragjedie; Ku janė baladat, eposi, kujtesa e kombit?/Qimiterin e tyre mund ta gjeshė/ Aq sa ta gjeshė qimiterin e bubullimave…Piktura mė kishte nxjerrė jashtė vetvetes. Kisha dhembje pėr Gucinė e miqtė e mi. Nuk ishte hera e parė qė atdheun e pėrcaktonte gjuha…

3.

Mė kishte shastrisur njėri me patriotizėm. Pėrpak ma kishte qitur veten qejfit. Nė Takimet Ndėrkombėtare tė Librit nė Frankfurt e takoja ēdo vit. Mė rrinte karshi, i dredhaftė, tamam si ta kishte vėlla njėfarė Lepi Canėn nga njė serial i hershėm TV “Muzikantėt”, merrte e ēmerrte e ku ta kėpuste, dikur ia kriste: kurrgjė nuk keni bėrė. Ku e keni Fishtėn, Konicėn, Koliqin, Mid’hatin … bile zinte nė gojė edhe ca gjysmė shkrimtarė, pėr tė cilėt kishte dėgjuar nė bodrume apo majė kokorrit.

Dorėn nė zemėr, unė nuk mund tė them se jam farė trimi. As njė shorte tė patriotizmit nuk i kam rėnė deri nė fund. Pakėz i lodhur, gati i pėrgjumur, e shikoja atė nė sy dhe veten disi nuk e ndjeja mirė. Pėrpara meje qėndronte njėri, qė gjėrat i kthente mbrapsht e i lexonte nga fundi. Mezi kisha shqiptuar nėpėr dhėmbė: do i sjellim edhe ata. Mė shpejtė se ē’mendoni ju, zotėri. Patrioti me njė plis deri te gjysma e hundės, tė cilin e vinte sa herė kishte dashur tė duket nė fund tė Evropės, ishte larguar duke thėnė: kėshtu thuani ēdo vit… Nuk kaloi shumė kohė dhe ndodhi ajo qė i kisha pėshpėritur se vjen dita kur do t’i nxjerrim tė “dėnuarėt “nga bodrumet. Atė mė nuk e kisha parė nė Panairin e Librit. Thonin se i grahte njė Kadillaku. Mė vjen keq qė nuk mund ia mėsova as gjuhėn dhe i cilit atdhe ishte…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:07

Evropa pėrmes grilave

Ludwig Hartingerit


Ne dhomėn akustike hyn Evropa pėrmes grilave
dhe mė del ėndrra
Pėshpėris vitet: 1878, 1913, 1924, 1945
Kujtoj Mollėn e Kuqe
hingėllimėn e vranēit
kur shurdhonte Toplicė e Artė

Ja erdhi edhe viti 1992
Kongreset e anktheve e pabesive
Po unė ende marr frymė
Mas hijen me pėllėmbė rrjepacake
deri nė skaj tė horizontit

A kam mė kohė pėr korrigjime

Lart atje shoqėrohesh miku im
me tingujt e Moxartit
e m'i nis letrat qė kurrė s'arrijnė

Asht e lėkurė zbres unė
nė Rrethin e Nėntė tė Ferrit
Tjerr terrin verbues
Mėsoj veshin me vetminė e fjalėve e shkronjave
me shushurimėn e ujėrave
dhe shpirtrave tė fikur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:07

REVOLUCIONET

Drini i Bardhe:kuq, kuq, kuq...
Qeni im leh
qiellin don ta perbij.

Qeni im i bardhe,
qeni im i zi,
pa dhembe e sy.

Drini i Bardhe:kuq, kuq, kuq...

Zogu im
ne kupe te qiellit
eshte ngritur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:07

ARDHESI.

Dikush trenisht nget ta shkimbe shkendijen e ballit tim
dhe syte e tu.
Dikush trenisht m'i kall rrembat e trupit
e nje nga nje mi vret zogjt.
Dikush prej agimit n'agim, prej munzgut ne muzg
veten kaperdine buze nje uji te madh.
une e une ende emrin s'ia mesova nje dite me
bubullime hyre ne kullen time.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   16/10/2009, 03:08

Bukuria

Zgjata dorėn nė livadh lulen me kėputė
"Mos - fqiu im i dashur mė bėrtiti-
-do tė vyshket!

Qita hapin, kalin e bardhė me mbėrri-
-vashėn e ėndėrruar kaherė.
"Mos! - pėrsėri m'u gjegj fqiu.
Unė qava me mall edhe atėherė.

Hodha dorėn nė gjithėsi me pikėllim-
Ēel e mshel sytė dritė m'u bė.
"I lumi ti!" - dikush mė bėrtiti nė pėrqafim
e kurrgjė tjetėr s'pashė as ndjeva.

Sot e atė ditė, kudo e kėrkoj fqiun tim tė mirė.Me Jetue


Tim bir, Lumit

Erdhe nė jetė
Nuk ka mė nevojė pėr kuje, lutje
Kryesorja tė jetosh

Kėtė gur ta hedhėsh mė larg se Unė
Prandaj:
Bukėn ta pjekėsh dy herė nėn saē
Ujin ta ziesh deri nė shkallėn 99
Derisa tė mbetesh ti i vetmi kėrthi nė ajėr
nė kohė kosmos.

Ti dhe Uji

Diellin ta shikosh nga hija e plepit
Dhe ta matėsh
Kur hijen tėnde s'mund ta kapėrcesh mė
Qenit ruaju se tė kafshon ajo kafshė shtėpiake
Besnik i madh i Njeriut
Nga kafshimi i gjarprit mund tė shpėtosh
Macen nxirre nga fjalori yt gjithsesi
Ajo s'ėshtė simbol i kohės sate as i artit tėnd

(Unė gjthmonė ia kam frikėn edhe Lules edhe
Femrės)

Kur tė flasėsh fol tė dėgjohesh nė bjeshkė
tė dėgjohesh nė shkretėtirė
Pėr tė dytėn herė mbetesh pa kokė ose kush
nuk tė beson:
Sa mė pak shikoje veten nė pasqyrė
Dhe kurrė mos mendo: I pari
Ai qė ka ekzistuar para teje jam UNĖ
Ai qė do tė kujdeset pėr ditėt e mia tė mbrama
Pėr ėndrrat e mia e qetėsinė je Ti
Me pleh kurrė mos u pajto: Nxirre nė gjysmė
tė natės
nė pikė tė vapės
Asgjė mos rrit asgjė mos krijo me dhunė
Rast i humbur nuk je edhe pse pylli
dendėsohet
Mund ta kalosh natėn nė Kullėn time tė vetmuar
nė botė
Dhe si tė duash Ti Lumi
Kryesorja: jetėn ta jetosh pa e vrarė
Dhe pa tė mbetur nė kėmbė ndonjė therrė
e saj e zezė
Bashkudhėtari im
Ta provojmė vetveten derisa kemi frymė.Vrima e Parė Fyellit Tim


ē'gurron guri nė gurinė
gur guri ndėr gurė mė i guri

gur i gurėzuar pranė gurit
gurth i nguruar rreth gurit

gurron guri nė gurė gurėsh
guro guroje gurin nė gurinė

ē'guri pranė gurit gur guri
vrimė e parė e fyellit tim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   20/10/2009, 16:37

Njė Ditė

njė ditė heshtja
do tė mė gjuajė
me eshtra tė mia
ose do ēmendem duke rrėnuar.

Unė Biri Yt

Unė biri yt, Kosovė, t'i njoh dėshirat e heshtura,
t'i njoh ėndrrat, erėrat e fjetura me shekuj,
t'i njoh vuajtjet, gėzimet, vdekjet,
t'i njoh lindjet e bardha, caqet e tua tė kallura;
ta di gjakun qė tė vlon nė gji,
dallgėn kur tė rrahė netėve tė pagjumta,
e tė shpėrthejė do si vullkan,
mė mirė se kushdo tjetėr tė njoh, Kosovė,
Unė, biri yt.

Poema e Heshtjes

Te "Poema e heshtjes", njėra ndėr mė tė realizuarat artistikisht, qė nė katėr vargjet e poezisė sė parė ndjehet pesha e rėndė e heshtjes nėpėr shekujt tanė. Gjithnjė pėrmes gjuhės sė figurshme, hasim heshtjen e bėmave, historinė e pashkruar: Heshtja emra tė harruar. Megjithatė, poeti do tė zbulojė njė anė tė ndritshme dhe tė kėsaj historie tė heshtur; ajo, heshtja jonė nuk ėshtė e shurdhėr. Pėrkundrazi ajo gjallėron si dhimbje, si njė plagė e gjallė qė ėndėrron dhe beson se do tė shėrohet. Nuk ėshtė heshtje, se mbi tė, megjithatė, ėshtė guri, ėshtė kulla, pylli e tė gjitha kėto dėshmi kanė kohėn e tyre, kanė dhembjen e tyre. Heshtja ėshtė syri i fjetur me fyell nė gojė, tė cilit i cicėrojnė zogjtė. Pikėrisht, kjo heshtje ėshtė mė e vjetėr se guri, mė e fortė se vdekja. Ja pra edhe njė variant pėr tė sfiduar poetikisht kohėn kolektive, vazhdimėsinė ekzistenciale tė qenies. Eshtė po ashtu dėshmi e kėrkimit tė pėrhershėm tė formave dhe tė shprehjes poetike, dėshmi e individualitetit tė fuqishėm poetik.

Hija e Tokės

Ara e misrit ėshtė kallur

(nata si kalė hamshor vrapuar ka
jashtė e brenda shtėpisė sime
me mua vrapuar ka
e ara e misrit kallur ėshtė)

dhe livadhi rrėzė shtėpisė
dhe vreshta ime e vogėl
dhe plepi.
gjithė natėn e lume kallur janė

me sytė e mi tė pėrgjakur
Ara e misrit ėshtė herrur
Plepi ka rėnė
Dhe zogu im i mbramė.

Unė kam kafshuar etjen
Deri sa vdekja pikon

- O, si ta ndjell atė zog tė bardhė,
si tė bėhem dritė, o vėlla, mbi varrin tėnd?

Medet, na i dogj krejt
Fushat e bukės
Dhe livadhet tona


Rėnkimi

Qaj, rrafshi im i dashur, qaj!
Diellin tėnd verbuar e kanė tytat,
E vatrat shkimbur deri nė njė.

Zogun nė qiell, zogun ta kanė vrarė
Me duar tė mia tė ēara
Me rrashtat tona tė shpuara mbuluar tė kanė;

Pragje thyer e konaqe mbyllur...
Pėr gjithkė e pėr askė vrarė jemi...

Qaj, rrafshi im i dashur, qaj.

Plepi im qiellin do ta shpojė,
Plepi im i kallur
Qiellin e humbur majė njė shpate.Guri


(Pres me ditė tres pėrditė)

hudh gurin nė hapėsi
sizifi plak me mund
prapė e hudh dhe e hudh
valė e mė valė e i gjallė

pres me ditė tres pėrditė

hapėsi e hapėsi kėrkon

rrėnjė lėshon nė mundėsi
nė pamundėsi erna tremb

hudh gurin nė hapėsi
hapėsi ēpon e ēpon

kohėra e kohėra pėrgjak
dhe mund Sizifin plak.Metafora e Jetės Sime


nėse s'flas
jeta ime s'ka qetėsi

fiala ime bėhu Unė

heshtja tė tė mos shtypė
nė gurė
rnulliri

nėse s'flas
jeta ime s'ka qetėsi

fjala ime bėhu Unė

plaga ime
le tė marrė
frymė thellėShtat Lėshon njė Lulėkuq


heshtja ime ėshtė mė e vjetėr
se unė e mė e fortė
se vdekja ime

ajo ėshtė pamundėsia ime

heshtja kur fle
numėroj yjet
luaj me hije luaj me thika

e njė fushė tė bardhė
shtat lėshon
njė lulkuq

se heshtja ime
ka peshėn e gurit tė mallkuar
dhe gjuhėn e njeriut tė gozhduar nė shkėmb
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   20/10/2009, 16:39

Grigja

Me ra ne Qafe Ujku
A lidhet qeni naten

Pse e lidh
kur ulerine Mali

Me ra ne qafe Ujku
Ne enderr me shfaqet Grigja

Pa kenduar Gjeli
nuk cel drita


Dritarja e hapur

E pastaj

Asgje nuk ka levizur
Aty Guri
qe nuk na le ta bejme Arberine

Pak me tutje
Uji i Madh
Dhe Syri i Gastarte qe vezullon

E ne fund

E ne fund te fundit
Varka e Noit
Por nuk e shohim Bregun

Ulqin, korrik 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   20/10/2009, 16:39

Mesojeni kohen
te mos i haje te vetet
C'u shemb shemtie
do e ngrene poetet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   20/10/2009, 16:40

I kujt je Atdhe?(Podrimja nė shėnjestėr tė «personazheve» tė tij)Xhemal AHMETIAli Podrimja paradokohėsh doli edhe me njė sprovė pėr antologji. Nėpėrmjet njė postskriptumi pėrpiluesi shpjegon se nė tė janė pėrfshirė kryesisht autorėt qė i pėrkojnė brezit (sipas publikimeve) tė viteve tė 90. «I kujt je, Atdhe» ėshtė libri i dytė i kėtij lloji qė mban firmėn e Podrimjes.

Pėr autorėt, pėrfshirja aty ėshtė njė pėrparėsi e rėndėsishme, sidomos duke llogaritur namin e pėrpiluesit si poet e njeri publik, pa pėrjashtuar faktin se kėsaj pėrparėsie i qėndron pėrballė edhe rreziku i pashmangshėm i prezentimit jo tė denjė tė njėrit apo tjetrit autor, kur kihet parasyshė se gjatė procesit tė ndėrtimit tė njė antologjie zgjidhet njė numėr fare i vogėl i poezive.

Shtoi kėsaj edhe shijen e veēantė, referencat e kufizuara teorike tė pėrpiluesit (si individ dhe si formim) etj. atėherė patjetėr se pėr disa autorė kjo do tė thotė; prezentim i mangėt dhe i njėanshėm!

Asgjė e re. Edhe nė ato antologji (madje edhe tek ato qė konsiderohen si universale) qė janė nėnshkruar nga njerėz qė kanė hyrė nė historinė e letėrsisė si «Arbiter litterarum», janė regjistruar defekte tė tilla. S’ka pse tė jetė ndryshe as te poeti Podrimja.

Kėtij, lėshime tė tilla madje as qė duhet t’i merren si diėka dramatike, sepse nuk pretendon tė jetė kritik apo teorik i vlerave tė lirikės, por thjeshtė mbledh poezi i lexon dhe kur konstaton se nė to ka vlera qė ai i pėrdefinon si tė tilla, i boton.

E kėtu s’ka asnjė sherr. Pėrkundrazi!

Tė gjitha spekulimeve – qė sillen vėrdallė pėrreth tavolinave tė «shkollave letrare e teorike» nė lidhje me inicijativat e «dyshimta» tė pėrpiluesit – u bėn ballė faktumi: Ali Podrimja bėn diėka e tjerėt jo!

Ndėrkaq ēėshtja se si ai i bėn ato – bazuar nė parimet pėr konceptimin e njė antologjie – ėshtė krejtėsisht diēka tjetėr."Arsyetimet” pėr pėrpilimin e sprovės...Ekzistojnė tre mėnyra seleksionimi tė autorėve pėr njė antologji: 1) pėrpiluesi zgjedh prodhime tė tilla artistike qė atij i duken interesante ose tė atilla qė shkojnė nė favor tė njė drejtimi interesant.

2) zgjedhja nė bazė tė temės, zhanrit, rajonit nė bazė tė shembujve tė arrirė e reprezentativė dhe

3) pėrzgjedhja nė bazė tė vlerave tė konfirmuara (nga kritika) si njė tip i veėantė poezie e me njė vlerė «dokumentare» pėr njė stil, rrymė e tė ngjajshme. «I kujt je, Atdhe», sipas arsyetimit tė pėrpiluesit nė fund tė librit, titullit dhe shumė elementėve tjerė pėrcaktues, ėshtė sajuar kryesisht nė bazė tė parimit tė parė dhe me ca komponentė tė parimit tė dytė – antologjia ėshtė rajonale, me temė edhe pse abstrakte (Atdheu – marka mė e preferuar nė industrinė e interpretimit!) mund tė merret si me vend, mirėpo a e pėrmbush elementin e tretė tė kėtij parimi.

A janė autorėt e pėrfshirė aty reprezentativėė Nėse po, atėherė ėka reprezentojnė ata, nė bazė tė ėkahit justifikohet antologjiaė

Kėtyre pyetjeve Ali Podrimja iu pėrgjigjet shumė qartė me postskriptumin e tij nė kursiv dhe pasthėnies: Tė gjithė autorėt e prezentuar aty kanė botuar librat e tyre kryesisht nė vitet e 90-ta. Kjo ėshtė arsyeja kryesore pėr pėrpilimin e antologjisė. E dyta arsye ėshtė se ata pėrbashkohen tematikisht rreth: «ndjenjės sė pėrkatėsisė» dhe «mbrojtjes sė identitetit» nacional. Kjo ėshtė e vėrtetė.

Asnjėri nga autorėt, me poezitė e prezentuara aty, nuk mohon identitetin nacional dhe secili prej tyre nė njė mėnyrė apo tjetėr i kėndon atdheut. Edhe tek ata qė nuk pėrmendin kėtė nocion e qė ėshtė rėndė tė kuptosh se pse shkruajnė, hetohet se megjithatė shkruajnė shqip e me kėtė automa_tik_isht zbėrthehet pėrkatėsia e tyre nė ēdo segment biografik e letrar.Cilėt janė ata qė kanė mbetur jashtėNė kėtė kontekst Ali Podrimja nuk ka bėrė zbulimin e ndonjė rryme tė re letrare.

Kėtė, siė shihet as qė e pretendon nė pasthėnien e tij. Ai ėshtė tepėr modest karshi vlerave tė kėtij brezi dhe s’bėn asgjė tjetėr perpos prezentimin e tij ashtu siė ėshtė: me tė mirat dhe tė kėqijat e tij.

Tani mund tė parashtrohet kontrapunkti i pėrfolur nėpėr media pas daljes sė antologjisė: nėse ai ka ndėrtuar kėtė libėr tė tij vetėm nė sajė tė prezentimit sipas

parimeve tė pėrmendura mė lartė, atėherė pse nuk i ka pėrfshirė edhe ca tė tjerė, qė kanė mė shumė vlera se shumė vjershėtarė qė gjenden atyė Qė tė mos spekulojmė: kėsaj pyetje duhet t’i pėrgjigjet vetė Ali Podrimja!Mungon argumentimi konkretDebati rreth vlerės sė antologjisė mė sė shumti shkon nė disfavor tė 17 autorėve tė prezentuar aty, sepse ata as kėsaj rradhe nuk trajtohen ashtu siė duhet. Kjo s’ka ndodhur as nė vetė antologjinė.

Mungon arsyetimi shkencor mbi kualitetin dhe rolin e kėtij brezi, sqarimi i idesė se pse kėta autorė qenkan tė rėndėsishėm pėr t’ua bėrė njė antologji.

Brenda kėtij brezi ka autorė qė janė vėrtet reprezentativė, nėse jo pėr diėka tjetėr mė tė madhe, por sė paku si «dokumentues tė kohės», tė njė periudhe jashtėzakonisht tė rėndėsishme nė aspektin social – kulturor tė rajonit prej nga janė.

Aty s’mungojnė as poetė cilėsor pėr nga vlerat artistike, tė cilėve po t’iu bastisej poezia ashtu siė duhet me tė gjitha mjetet shkencore qė janė nė disponim do tė mundej madje tė flitej edhe pėr «njė frymė re...nė rrjedhat e poezisė shqipe sot». «I kujt je, Atdhe» me tė gjitha tė metat ėshtė njė shans qė mė parė nuk ishte.

Ai mund tė shėrbejė si pikėnisje e njė diskutimi mbi kėtė brez, mbi autorėt e veėantė dhe vlerat e tyre. Tash ekziston njė pasqyrė - qoftė edhe e njė pjese tė autorėve - e cila duhet ta shtyjė kritikėn tė kėrkojė vlerat brenda saj dhe ato qė kanė mbetur jashtė. Nėse pėr jo diė tjetėr, pėr ketė ka meritėn e vetė Ali Podrimja: atė tė nxitjes pėr tė trajtuar kėtė temė!Defekti ėshtė i pėrgjithshėmAntologjia «I kujt je, Atdhe» nuk ėshtė e pėrsosur. Ajo ka defekte. Me defekte ėshtė i gjithė sistemi industrial i librit: qė nga struktura e manuskripteve, dorrėzimi i tyre, botimi, distribuimi, prezentimi e deri te injorimi i veprave letrare nga lexuesi (qė mungon).

Prandaj edhe funksioni i kėsaj antologjie do tė jetė minimal.

E sė shpejti ka mundėsi– siė ėshtė bėrė zakon kohėve tė fundit – do tė flitet pėr tė nė formėn «se ė’na ishte njėherė», ata qė do tė mbeten do tė jenė autorėt, tė cilėt do tė vazhdojnė rrugėn e tyre, ca vertikalisht, ca horizontalisht e ca tė irituar nėpėr labirinthe do tė humben thellėsive duke mos gjetur rrugėn e kthimit mė. Kėshtu e ka kjo punė!Gazeta FJALA.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   20/10/2009, 16:41

Maca e zeze

ne udhetimin tim
nje mace e zeze me ndjek

e shpirti me thote
ne gjysme rruge ke per te mbetur

e kenga me thote
kurre s'do t'me kendosh me ze

e drita me thote
i verberi i verber ka mbetur

e endrra me thote
me kerko ne zhgjenderr

po eja e thuaje ate fjale
kur s'di ke dashuron apo urren

eja e besoji fytyres ne pasqyre

nje mace e zeze me ndjek
ne udhetimin tim

oren e fatit ajo diktonLivadhi

Diku aty ishte shtpia jone
...Muri i gjyshit dhe Plepi i babait
...Hunjte rreth hapesise se kuqe

Diku aty zbritnim te Kroi i Dukagjinasve
...Shuanim etjen
...Buke e kripe hanim me perndite e Pashtrikut

Nen kose rritet tash bari
...Dhe mbledhim dhembet e derdhur te ujkut
............................................ne shtalbet
...E Muri i gjyshit e Plepi i babait e Hunjte
...Levizin neper kujtime

Une me duar ne xhepa sosi diten
...Duke i rene hapesise se shthurur
...Dhe degjoj hingellimen e eger te kuajve
................................................te shkumuar
...Deri naten vone

Aty midis livadhit ku e kishim shtepine tone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   20/10/2009, 16:41

Shenja

E shėnove cakun
mos lė
pa e rrėzuar

Shkrehe derisa ta qėllosh

Nuk tė shkrepi
fatkob je
qyqe

Nuk kanė me tė k'nue
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   20/10/2009, 16:42

Nene


Njė ditė mė herėt ose mė vonė
nuk do tė thotė kurrgjė
pėr Evropėn
Ndėrkaq pėr Kosovėn
tepėr shumė
Mė tepėr se njė dhembje
mė pak se njė dashuri
Sa larg mė le
nga bregu i ėndrrės
Nėnė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   20/10/2009, 16:42

Ali Podrimja : E nata ka mbuluar gjurmėt dhe klithjetJe shtrirė buzė lumit i sėmurė
lumit i ke folur nė veshin guaskė
ai tė ka bartur
dikah tė ka bartur
kah vedi
e ti i ke folur me zemėr
e dhimbje e tė rėna ke ndjerė
nė shpirt
nė trup

e ti i ke folur lumit tė thellė
ai ka ikur kah brigjet e humbura
prej sėmundjes sate ka ikur

e ti je shtrirė buzė lumit tė gufuar

lumi ka pėrgjuar jetėn tėnde tėrė kohėn
tė ka pushtuar si magjia tė ka mashtruar pastaj
lumi tė ka vėnė nė gjumė pas nėntėdhjetenėntė
vjet pagjumėsie
dhe ka ikur kah brigjet e humbura

ti ashtu me shpirt nė hava i shtrirė
ke soditur sytė e zgurdulluar tė heshtjes

e nata i ka mbuluar gjurmėt dhe klithjet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ali Podrimja   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ali Podrimja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: