Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Alfred Ēapaliku

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Alfred Ēapaliku   16/10/2009, 02:53

Fund Shekulli


Ora ngelur nė cep tė dymbėdhjetės,
Nė fushėn e bardhė: dje, sot a nesėr?
Rusėt po i lodh zemra e Jelcinit,
Amerikanėt - seksi i Klintonit,
Zviceranėt - katastrofa ajrore,
Brazilianėt - humbja nė futboll
Dhe shqiptarėt - procesi i vetvetes,
Vallė a jemi dje, sot apo nesėr?Njerėzit e gurit

Burrat e kohės sė gurit s ishin tė ngurtė,
Visheshin me gjethe, u lulėzonin brinjėt,
Zbutnin gjithandej gratė e egra,
Shpiknin vegla pune me majė, rrumbullak,
Nuk njihnin sistem numėrimi pėr fėmijėt,
Shpellat i thellonin me britma pasioni,
Jetonin njė shekull sipas tyre

Dhe


sosnin nė skuptura naive.Karnavalet


Ditėn e karnavaleve tė botės,
Maska gjithėfarėsh nėn ritėm prej shiu
Luajnė kuplete me fund gazmor,
Kafshė imitojnė, insekte xhunglash,
Asimetrikisht bėjnė pirueta,
Pėr tė harruar maskat e vėrteta.


Alfabeti i Vitit


ACARIM...

BARUT...

CINIZEM...

DROGĖ...


Tė harrohet ky kod kuneiform,
Pėrhapur me valė e me ekran,
Shtypur nė kolona mijėra kopjesh,
Pėrsėritur ndėr fjalime kollaresh.


T'i heqim gjithė dėrrasat e zeza,
Tė shkruajmė veē me germa tė bardha,
Ndėr pėllėmbė tė zgjatura fėmijėsh,
Alfabetin e shkurtėr mė tė ri:


A - AJĖR!

B - BUKĖ!

C - CICERIMĖ!

D - DASHURI!Simbozė


Dy gjysma jete nuk bėjnė njė jetė,
As pjesėtuar nėn kryqin e dhimbjes,
As shumėzuar nė iksin e shpresės,
Tė mbledhura me vetveten e mjerė,
Tė zbritura nga maja rrokaqiejsh.
Njeriu ngjyron si pylli nė vjeshtė,
Dy gjysma jete nuk bėjnė njė jetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Alfred Ēapaliku   16/10/2009, 02:53

Djemtė e rrugicės dhe plaku

Ku janė djemtė e rrugicės sė vjetėr?
Pyesin rrugėt dhe lagjet fqinje.
Ku ėshtė zhurma e lodrave tė verės?
Nė pluhur vetėm gjurmėt e tyre.

Tė bukurit dhe tė mirėt djemtė,
Tė shkathtit, tė pandalshmit ku ikėn?
Njė zė, nga pragu i ngurtė i derės,
Njėrėzve u thirri: - Djemtė u rritėn!

Lule vilet vareshin mbi derė
Dhe e ndritnin plakun si fererė.

- Secili djalė braktis murishtėn,
Tė gjejė tė panjohurėn e vet,
O njerėz tė mirė, pas shumė vitesh
Rrugica do tė krenohet me djemtė.

Shpejt erdhi rritja e djemve,
Do tė vijnė te na shohin pėrsėri
Dhe do tė sjellin me vete,
Vajzat qė kanė marrė me dashuri!

Plaku. Lule vilet mbi derė.
Nė zemrat e njerėzve, djemtė.Alfred Capaliku ka qene profesori im i Letersise shqiptare ne universitetin "LUIGJ Gurakuqi " te SHKODRES!

I uroj suksese kudo!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Alfred Ēapaliku   16/10/2009, 02:54

Qiej mermeri

Qiej mermeri
pa peshė,
dallėndyshe kundėr rrymės
pa mbėrritje,

Pleq ripėrtypės kujtimesh
pa tym,
Aerobi pemėsh bri rrugėve
pa erė.

E bardha bėhet e kaltėr,
E zeza mbetet pa bojė.
Zaret janė hedhur,
Jeta ėshtė lojė

Pikat e shiut, lotė virgjėreshe,
Prishen nė shtratin e lumit,
Avullojnė tė mistershme,
Si britma pa dėnesė.

E bardha ngjyhet me tė kuqe,
E zeza ndėrron bojė.
Nė kurthin e ditės,
Jeta ėshtė lojė.


A.Capaliku ka qene profesori im i letersise ne universitetin "LUIGJ GURAKUQI "te Shkodres!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Alfred Ēapaliku   16/10/2009, 02:54

-- In memoriam
"Un jam i Zotit! Qiellin a mund ma pritsh?"
Gegnishtja e ndalun jehonte ilirisht
Dhe kumti flatroi mes yjesh pa u fikun,
Mbas ēastit vdektare sa shpejt kishte rilindun.

Tė vinte era lule, i veshun me gjeth,
Shejtnisht pėrmbi krye tė shndriste nji rreth,
Nė kohėn e amshimit nuk ishe dikushi,
Por ambėlsia vetė, Poeti Prennushi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Alfred Ēapaliku   16/10/2009, 02:54

Stina e gėzuar
Si frynin erėrat e stinės ashtu mbrėmė,
Sikur pranvera jepte koncert me tre violinistėt
e muajve tė saj,
Nė sheshet e rrugėve dhe periferitė.

Si endeshin tė dashurit nėn ombrellat gazmore,
Dy nga dy
Dhe shpėrndaheshin mes blerimit nėn ritmin
e shiut.

Tė gjitha kėto ndodhėn mbrėmė,
Kur tė prisja ndanė njė BAR-i
Dhe emrin ta gdhendja nė avujt e xhamit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Alfred Ēapaliku   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Alfred Ēapaliku
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: