Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 16:00

Perralla ne internet

Ne s'njihemi , ne s'shihemi
Permbys mbi kompjuter
mberthyer nga njė magji
ti pret per mua, une pres per ty
Nje pelhure te padukshme
endim me endje
qe fashitet mengjezeve
e merr vrull ēdo mbremje
Dhe ēuditerisht
sikur ndjejme dhe mall
edhe pse eshte genjeshter
edhe pse eshte peralle
me padurim, si femijet
e presim ēdo nate
pa peralla s'na ze gjumi
symbyllur peshperism: dua prape..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:53

Miqesore
I
Hej ti, me syte e zi,
qe n'mes dy zemrave rri
dhe prape mendon
per te treten
do behesh ndonjehere burre, apo
gjysmak do mbetesh tere jeten?
II
Po ti, moj e embla bukuroshe, qe
me buzeqeshje tere djemte i joshe,
na thuaj, ku te fillon e verteta
kur do t'i lesh ato nazet e shkreta?
III
Dhe ti "shefe"- serioze e madhe,
sikur Ti ja mban botes tere hallet,
pastaj kur hap gojen vret e pret..
ē'dashuri kerkon nga djemte?
hiqi me mire gradat, zbutu, ndrysho
kur flet si shefe, jo ēdo djale te do..
IV
Sa pak flisni ju djemte,
na plasni shpirtin,
ne mendime na vini,
pafjetur na ē'jini..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:54

Kėrkim i trishtuar

Natyre e mjere,
pareshtur derdh shi,
pareshtur derdh lot
Mbi tavoline, nje tufe lule
Dy pjata, dy gota ,
Dhe birrė per ty vė sot
E ulem e vetme
ne ditlindjen tende
e pres e vetmuar
me kot, me kot..
Mbremja lėshohet
e rėndė, e shurdher, pa sy
mbuluar nen nje gunė te zeze
stolave te parkut tė kerkoj Ty
Nate vone.. sa vone nuk di
Mbi gjurmet e tua kembet zvarris
ndaloj ketu, aty ndaloj, e mpire
me behet zerin tend degjoj:
" E dashur, ē'ben ashtu?
u bere ujė, ik nė shtepi,
merak per mua mos mbaj,
per mua merak mos ki
Sonte me engjej ditlindjen ndaj
hera e pare qė s'te ftova ty.."
Natyrė e mjerė,
e pangopur me shi
more ti edhe lotet e mi
Mbi tavoline, nje tufe lule,
dy pjata , dy gota
dhe birrė pėr Ty vura sot
E vetmuar perballe vdekjes,
ulem, pergjerohem te te ktheje
mė kot, mė kot..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:54

E di per ēfare me ka mare malli?

..per te ngrene si atehere
buke, djathe(nga djathi yne)
domate e nje cope kastravec
(me arome kastraveci)
apo Fergese me gjize
me ka marre malli..
rrobat ne oborr per te ndere,
kur ka diell edhe ere
me ka marre malli,
per tu takuar me ty ne errresire,
fshehurazi tek shkolla,
per shetitjen e gjate ne bulevard
oh, sa me ka marre malli!
Per te ndjere pak te ftohte dimrit,
dhe veres per nje gote dhalle
oh, sa malli me ka marre!

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:54

Kjo poezi eshte per..

..nje ndjenje te harruar
qe ngriti koke, u gjallerua,
qe para se te gezohesh
u turperua, se i thane
s'je e vogel, por je grua
qe u terhoq me dhimbje
e u fsheh me lot
ne nje skute te shpirtit,
thelle, ku s'gjendet dot
ku leshon klithma,
qė njerzit s'i kuptojne,
po marrin pishtaret
e zene ta kerkojne,
duan ta kthejne
por s'e kthejne dot me
ajo rriti thonjte,
egersire u be.

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:55

Te ka marre malli?!

Pėr c'fare i dashur?
Pėr fjalet e mia,
qė u kthyen
ne psherėtima,
pėr psherėtimat
qė u kthyen ne lot,
pėr PO -tė qė si thamė dot..
..per netet pa gjumė,
per fantazite lume,
per enderat
qe ne mes i keputėm,
tė mos na marre malli mė,
edhe Zotit i u lutėm?
Per ēfare?

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:55

Ulu prane meje

Ulu ketu prane meje, me thua
te presim bashke edhe nje here
ardhjen e mengjezit, si atehere
bashke te presim hapjen e qiellit
te ndajme bashke ardhjen e Diellit,
te mos flasim, te mos bejme ze,
kujtimeve te tretemi, se s'do shihemi me!

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:55

Merak

Kaloj mesazhet me shpejtesi
Po me mungon ti
S'te pashe as dje, as sot
Madje as pardje..
Ē'te ka ndodhur, ku je?
A thua vjen nga puna
aq i lodhur valle,
sa s'shkruan dot dy radhe?
Nje dite mungova une
Dhe me the te mori malli
Po tani ē'u bere Ti?!
Me bere merak vertet,
e di?
Ka shume rendesi
edhe vetem nje fjale, siē
ka rendesi te jesh gjalle
pas kesaj mund edhe
te grindemi po deshe
Ti quame liberale,
une te dhuroj nje qeleshe..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:55

Ēast

Qe nje ēast ndarje,
nje regetim zemre,
nje moment i vockel
ate buzembremje
I hutuar ishe,
kaq prane me kishe
po nuk dije c'te beje,
doren te me shtrije?
apo perqafoje?
Bera une nje hap
ti nje tjeter shtove
ekulibri ra, koken
tek une leshove..
Qe nje ēast i vockel
ate buzembremje,
ti ndoshta e ke harruar
une e kujtoj me endje.

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:55

Dashuria e Gruas

Vetem
nje moment
i duhet gruas
te bjere ne dashuri,
ai mund te jete
moment:
admirimi,
sinqeriteti,
boshlleku,
perngjasimi,
egzaltimi,
rrefimi,
mirekuptimi,
keqardhje,
pranvere,
rinimi,
iluzioni,
hakmarrje,
nevoje,
vetem
nje Moment,
per te ngecur
ne gracken e saj
e reth Tij
tė endė
fijen e mendimit
tere jeten..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:56

Sekreti i rinise time

Nuk ka asnje sekret ketu
"Sekreti" ishte vetem
qe une e rizbulova ate,
qe fshehur ne nje skute
te shpirtit, harruar
nga une dhe nga bota
E mora per dore
dhe e nxorra ne drite
ne fillim mbuloi syte,
e vrau dielli dhe u terhoq
pasaj u derdh si krua,
u ēudit q'e desha aq shume,
ndriēim fytyres me dha,
lumturi me fali,
e me tha te dua.
Kerkojeni edhe ju
nė e paēi harruar diku..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:56

Perpiqem te kuptoj ty

E di qe te kam prane
pas ēdo poezie timen,
te shoh si buzeqesh lehte
mbi to, mbase zhytesh
edhe ne enderime, por
ti nuk je si gjithe te tjeret,
ti nuk nxitohesh
te pyesesh per mua,
ti mua me lexon ne vargje,
dhe me ēon ca te shkurtra
oh, sa te shkurtra mesazhe..
Sot i mblodha te tera tok
rudha ballin mbi to
per te gjetur kush je ti,
dhe zbulova qe ti dhimbjen time
kupton me shume se gezimin,
(me ke falenderuar
se kam ndare me ty trishtimin)
ti me kupton edhe zemerimin..
Dhe dua te kuptoj ty,
ndoshta ke ecur edhe ti
ne rrugicat e loteve te mi,
ndoshta u perplase atehere
dhe ende perplasesh me jeten,
ēgenjehesh edhe ti si une,
ndonjehere me te verteten..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:56

Perpiqem te kuptoj ty

E di qe te kam prane
pas ēdo poezie timen,
te shoh si buzeqesh lehte
mbi to, mbase zhytesh
edhe ne enderime, por
ti nuk je si gjithe te tjeret,
ti nuk nxitohesh
te pyesesh per mua,
ti mua me lexon ne vargje,
dhe me ēon ca te shkurtra
oh, sa te shkurtra mesazhe..
Sot i mblodha te tera tok
rudha ballin mbi to
per te gjetur kush je ti,
dhe zbulova qe ti dhimbjen time
kupton me shume se gezimin,
(me ke falenderuar
se kam ndare me ty trishtimin)
ti me kupton edhe zemerimin..
Dhe dua te kuptoj ty,
ndoshta ke ecur edhe ti
ne rrugicat e loteve te mi,
ndoshta u perplase atehere
dhe ende perplasesh me jeten,
ēgenjehesh edhe ti si une,
ndonjehere me te verteten..


B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:56

Marsi nuk ardhka dot ndryshe

Po bie me duf ky shi pranvere,
kujtimet e ikjes, dhimbje na zgjon,
foshnjat mbi karroca ngarkuar,
familjet shtrydhur nė njė furgon

Helikopter ti gjėmė mallkuar,
pėrsėri mbi kokat tona ti,
S’u ngope me ne dy vjet tė shkuar
I babėzitur je pėr gjak tė ri?!

A thua do thahen lulet e mollės
pėrsėri syve do na shkasin lot,
Marsi nuk ardhka dot ndryshe pėr ne,
veēse me krisma e erė barot?

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:57

Dashuria ime

Njė gjethe e varur nga vjeshta kishte mbetur,
e vetme nė trupin e dimrit te lagėsht e te bardhė,
sot kallkan u kėput e ra mbi pezulin e dritares sime,
ndoshta kėshtu do kisha rėnė edhe unė at’her
e mbetura pezull mes jetes edhe vdekjes,
sikur tė mos mė kishte mbajtur ti Dashuria ime!

Qė atėhere mėsova tė dua jetėn mbi gjithshka,
tė kuptoj atė qe tė tjeret s’e kuptojnė,
tė falė dashuri dhe aty ku mirėnjohje s’ka,
tė fal edhe miqtė qė ne tė nxituar gabojnė,
tė fal edhe atė qė kupėn e helmit mbushur ka,
e mbi tavolinė pėr darkė si verė kėrkon ta pijė,
qė edhe fjalėn e mirė mė nga e keqja s’e ndan ,
jetėn vehtes i nxin mė shumė se ē’e ka nxirė..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:57

Vitet?

Ē' janė kėto vite qė thoni ju,
unė nuk i takova vitet..
Ato i u afruan avllisė sime
mė panė tek kėrceja nė litar,
e thanė se ngatėruan derėn,
tė qeshur fėmije mė dhanė
e mė kthyen sėrish pranverėn..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:58

Nėnokja

Eh moj e embela nenokja ime,
ke lidhur duart e rri menduar
veshtrimin hedhur pertej dritares,
e di c'mendon, e di se c'bluan
Debore e bardhe ne gracke te zuri
qekurse ke ardhur, e me s'tu nda,
c'debore renka ketu, moj bije
Po ketu tek ju qenka hata!?!
Mbeskat cicerojne ne telefon
Na mori malli o nena, ku je?
Ti ditet me gishtrinj u numeron
Ja erdhi nena o shpirt atje.
Ditet e kthimit numeroj edhe une,
si do me ikesh kaq shpejt keshtu?
Kaq pak do rrish o nene me mua,
pangopur me le nga "xhanet" e tua
Koken ne preher me merr si atehere,
Djal i nenes - ty te ka nena trime,
per ty jam e qete, me ty u cmalla,
Ne Tirane me presin Xhulia, Ana..

Albana Melyshi Lifschin,
Janar 2001, Bruklin, NY
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:58

Nuk e di per ju...

Nuk e di per ju
Por sa per mua,
me jane plasaritur buzet
per nje puthje
per puthjen e atij qe dua
qe mbeti atje
qiej larg nga une...


Nuk e di per ju,
por sa per mua,
mua ne mergim nena me solli
per flokesh.
Shamine qe me dha shoku im
ende e qull me rrėkej lotėsh.


E enderrove ate ēast?

E enderove ate ēast
Kur njerzit do te na linin nje moment, vetem?
Qe t’i thoshim njeri tjetrit diēka me shume
Qe ti te ishe Ti dhe une te isha Une?


Ja tek erdhi..
Ti s’the asgje
Asgje s’thashe dot as une.
Akrepi vraponte ne fushen e ores
ne si kujtim na mbeti
vetem nje shtrengim i lehte i dores..


Nenokja

Eh moj e embela nenokja ime,
ke lidhur duart e rri menduar
veshtrimin hedhur pertej dritares,
e di c'mendon, e di se c'bluan


Debore e bardhe ne gracke te zuri
qekurse ke ardhur, e me s'tu nda,
c'debore renka ketu, moj bije
Po ketu tek ju qenka hata!?!


Mbeskat cicerojne ne telefon
Na mori malli o nena, ku je?
Ti ditet me gishtrinj u numeron
Ja erdhi nena o shpirt atje.


Ditet e kthimit numeroj edhe une,
si do me ikesh kaq shpejt keshtu?
Kaq pak do rrish o nene me mua,
pangopur me le nga "xhanet" e tua


Koken ne preher me merr si atehere,
Djal i nenes - ty te ka nena trime,
per ty jam e qete, me ty u cmalla,
Ne Tirane me presin Xhulia, Ana..


Albana Melyshi Lifschin,
Janar 2001, Bruklin, NY
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   14/10/2009, 23:58

Dhimbje dhe mall

(emocione nga vizita ime e pare ne Kosove)


Sot bulevardi i rinise sime tiranase
me rruget e tua Prishtine u shkri e u be nje
E tronditur ne mes pranveres se dubluar,
shpirti mall e lot mbi faqe per ty derdhte,
Kuptova se aq gjate sa une Prishtinen,
ju o vellezer Tiranen time enderuat!


Nje molle ndahet ne mes per dashuri, nje pjeshke po ashtu,
por nje atdhe per dashuri nuk ndahet ne mes, kurrsesi!


Damaret e gjakut na i prene vellezer, damaret e jetes
ne fasha mbeshtjelle i kemi mbajtur, gjaku te mos na ike,
te mos na prishet, te fiket te mos na bjere, ne toke te mos biem,
dhe ne gjunje te mos biem gjithashtu….


S'e ndjeva mungesen tende ne Prishtine, TiraneKujtimet e shiut

Iku vape e mbremjes
Vape e zagushi
Po vjen mengjes i fresket
sjell ca pika shi


Ē'me pelqen ky shi i veres
Gjithnji me ka pelqyer
Qoftė me pikla harrakate
Qoftė kur vjen si lum rembyer


Seē me ve ne enderime
Kujtime te bukura me sjell
Ndonjehere kam deshire
dhe tek ju t'i percjell…


1
Dite pranvere ishte,
ja nje shi i lehte si sot
I prekur nga po-ja ime,
syrit ti fshije nje lot


Dhe u ulem nen nje peme
Paskesh qene pemė mani
shiu vu papritur zuri

me mana ē'mu mbush fustani


Zume te qeshnim , zume te lozin
Shih ē'behet o fisnik
Per kete dite te gezuar
edhe vete mani na gostit!


2
Nje here tjeter ne Tirane
ra nje shi i rralle,
thuhej shi te atille
as gjysherit s'kishin pare


Mori ēdo gje perpara,
hoqi gure e hoqi lluce
Ishte per te qeshur
te te shihnin me kepuce..


Djemte perveshur pantallonat,
vajzat mbi gjunj ngrinin fustanet
Cadra thyer rruges gjeje,
Ēadra, kepuce edhe nallane


Tek nje qoshk i lagjes sone
Nje gjol i madh qe krijuar
E vetme ngecur ne ate gjol
Une shushatur e turperuar


Njerzit gjolin rethuar kishin
Djem, vajza, te moshuar
ca therrisnin, ca qeshnin
Ca me fjale po me ngisnin


Ti si engjell shpetimtar
(Si u shfaqe aty, s'e di,)
Ndoshta Zoti te dergoi
per te bere nje mrekulli


Isha une a s'isha une?
S'po u besoje syve
per gjitonen kryeneēe
shllap-shllup ne uje hyre


Mbahu for tek une, me the
(Une u preka, u perlota)
neser me shaj sa te duash
Po sot do te marr hopa..


Rashe te flija po nuk fjeta
Beja ēudi me vehte
I trembesh, e i iken rastit
dhe ja, si ta sjell jeta!


Ne telefon te mora..
"Faleminderit" per dje,
por…sandalet e mija,
te kujtohet ku mi le?


Ha! ha! ha!I kam ketu tek dera
Por mendohu mire kesaj radhe
O do vish t'me thuash PO
o do shkosh te blesh te tjera!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: