Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   8/10/2009, 19:42

Kujtimet e shiut

Iku vape e mbremjes
Vape e zagushi
Po vjen mengjes i fresket
sjell ca pika shi
Ē'me pelqen ky shi i veres
Gjithnji me ka pelqyer
Qoftė me pikla harrakate
Qoftė kur vjen si lum rembyer
Seē me ve ne enderime
Kujtime te bukura me sjell
Ndonjehere kam deshire
dhe tek ju t'i percjell…

1
Dite pranvere ishte,
ja nje shi i lehte si sot
I prekur nga po-ja ime,
syrit ti fshije nje lot
Dhe u ulem nen nje peme
Paskesh qene pemė mani
shiu vu papritur zuri
me mana ē'mu mbush fustani
Zume te qeshnim , zume te lozin
Shih ē'behet o fisnik
Per kete dite te gezuar
edhe vete mani na gostit!
2
Nje here tjeter ne Tirane
ra nje shi i rralle,
thuhej shi te atille
as gjysherit s'kishin pare
Mori ēdo gje perpara,
hoqi gure e hoqi lluce
Ishte per te qeshur
te te shihnin me kepuce..
Djemte perveshur pantallonat,
vajzat mbi gjunj ngrinin fustanet
Cadra thyer rruges gjeje,
Ēadra, kepuce edhe nallane
Tek nje qoshk i lagjes sone
Nje gjol i madh qe krijuar
E vetme ngecur ne ate gjol
Une shushatur e turperuar
Njerzit gjolin rethuar kishin
Djem, vajza, te moshuar
ca therrisnin, ca qeshnin
Ca me fjale po me ngisnin
Ti si engjell shpetimtar
(Si u shfaqe aty, s'e di,)
Ndoshta Zoti te dergoi
per te bere nje mrekulli
Isha une a s'isha une?
S'po u besoje syve
per gjitonen kryeneēe
shllap-shllup ne uje hyre
Mbahu for tek une, me the
(Une u preka, u perlota)
neser me shaj sa te duash
Po sot do te marr hopa..
Rashe te flija po nuk fjeta
Beja ēudi me vehte
I trembesh, e i iken rastit
dhe ja, si ta sjell jeta!
Ne telefon te mora..
"Faleminderit" per dje,
por…sandalet e mija,
te kujtohet ku mi le?
Ha! ha! ha!I kam ketu tek dera
Por mendohu mire kesaj radhe
O do vish t'me thuash PO
o do shkosh te blesh te tjera!

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   8/10/2009, 19:42

Zemra dhe sedra

Te lashe vete te ikje
Se qe me mire per ty
(Jo se mu bere e huaj)
Tani qe sedra eshte e kenaqur
Zemra le te mė vuaj..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   8/10/2009, 19:42

Ti ishe nje aksident

Ti ishe nje aksident,
u pengova, rashė
pak gjurin vrava
mu bė me pluhur
e fshiva
u ngrita perseri
e perpara ngava
tani di te eci
e s'me ben dot magji
Mesova te dalloj
edhe pengesat si ti

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   8/10/2009, 19:43

Kush e shpiku Lamtumiren ..

Ai qe shpiku Lamtumiren
dhe Heshtjen
duhet ti kete shpikur te dyja bashke.
Se ne fillim me the "lammtumire,"
pastaj me the "mos me kerko mė"
dhe pastaj
heshte…pergjithnje!
Apo e shpiku Lamtumiren
per te terhequr pas saj Heshtjen
qė tė mbulohej koke e kėmbė
ndersa hante vehten me dhėmbė?

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   8/10/2009, 19:43

Frymezimi

Ē'qe ky frymezim i gjate
qė mė dhe..
I gjate dhe i pafund
sa ballėsh valle
ky tėrmet qe,
qė zemren ende
po ma shkund ?

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   8/10/2009, 19:43

Shinat

Ndjenjat si trena te ēmendur
vrapojne mbi shina paralele
perjetesisht
Afrohen, renkojne, ulurijne e ndahen
per te thyer qafen diku tjeter
perfundimisht
Shina qe zgjaten ne pafundesi
Me destinim per te mos u takuar
kurre
Njera isha unė dhe tjetra ishe Ti…

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   8/10/2009, 19:43

Pėrsėri zgjuar

Mė gjeti zgjuar edhe ky mėngjes,
Mbi libra, fletore, shėnime
Mbi nje tavoline tė gjere, tė bardhė
Menduar gatuaj tė ardhmen time..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   8/10/2009, 19:44

Mėngjesi

E keni vėnė re?
Kėtu mėngjezi vjen me cicėrima zogjsh
jo me kėngė gjelash
bari bėrė dush me ves te ftohtė
ujin e tepėrt hedhur kangjellash

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:52

Ekuiliber

Vetėm njė tis i hollė
E ndante miqėsinė nga dashuria
Sa u kujdesėm tė mos shkisnim!
S'mundėm..
tani i qajmė pėr tė dyja!

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:53

Tinguj

Ē'dhuratė pėr mua sot,
ky koncert nė pjano e violinė
monotonine e pėrditshme tutje hedh
si vjetėrsirė flak vetminė
Zėrat e pranverės sjell
pėrplasje flatrash- zogj nė fluturim
gurgullimė ujrash,
zambakė tė bardhe nė oborrin tim
njė derė e magjishme qė hapet,
nje qilim i gjelber dhe i pafund
arome e barit te posa mbirė..
Lėshohem nė ngazėllim shpirtėror
jastėk nuk dua pėr t'u shtrirė…

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:53

Ti nuk mė do mė..

se mė deshe veē qėngj tė butė
edhe vetėm pranverė
por une ashtu nuk behesha dot
se ashtu s'do isha e plotė
kater stinėshe jam,
si shumė tė tjerė..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:54

Pse ke mbetur pamartuar?!

Ē'pyetje e shėmtuar,
Kur ja thua shoqes
qe ndan kafen me ty, kur mir'e di
Qė eshte me e shkolluar se ty
Qė eshte me e menēur se ty
Qė eshte me e bukur se ty
qė edhe ne bisnes ka bėrė emėr
vetem sepse ti je Mashkull
dhe "gezon " te drejten e lashte
pėr tė fyer njė femėr..
E di pse "ka mbetur pamartuar"?
Ta them unė:
Se tėrė jetėn i kane mbirė nė sy
Njerės medioker, tė veckėl si ty
Se edhe kėtu nė Amerikė e ndoqėn pėrsėri
Pompuan vehten, u frynė si kaposha,
Mesuan edhe gjuhet te huaj,
por fjalet njėlloj u dolėn,
fodullėve sarhosha!

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:56

Mbroje miqesinė

Mbroje miqesinė,
Eshte mė e ēmueshme
se nje diamand
se ai mund te mos thyhet
por shkėmbehet me para,
Oh, jo! Miqėsia e vertete
tė shkėmbyer s'ka!
Eshte dhuratė qe i jepet shpirtit,
Atij tė sinqertė
e mbjell tė njomė filiz
e ruan e forcon, bėhet lis,
Dhe nuk eshte e lehte ta shkulesh,
se tė dhėmb,
me mikun e vjetėr
tė prishėsh edhe nje ēast,
tė behet plagė
s'ka melhelm qė e pėrqas.
Do 10 milion? Sa do?
Merri, mbulohu po deshe
me to, kokė e kėmbė,
por s'do te japin kurrė
as babe, as nėnė dhe
as mik te vertete
s'kanė pėr tė dhėnė.
Mikun e vėrtetė
si lypsar do e kėrkosh
derė mė derė,
thesin e parave pas kurrizit
do e fshehėsh si kolerė.
Do marrėsh rrugėt,
nė oqean do zhytesh
do gjesh margaritare
por jo thesarin e rallė

I mbuluar me flori,
me "buzeqeshje" rethuar
ke gjithėshka dhe s'ke asgje
pėr pak shpirt njeriu vuan
qė mban brenda
atė qė tė duhet ty
tė magjishmen Miqėsi.
Ndaj gėzohu per shokun
kur i gėzohet shpirti
e i qeshin syte
Qesh edhe ti me ēiltersi
siē bėjnė ēilimijte,
dėboje djallin nė qofte diku
mos harro
shkretėtira e shpirtit,
nė sy shfaqet po ashtu
O mik,
Mbroje miqesinė
Eshte nga te rallat thesare qė jeta ka
Veē nuk shitet, as blihet me para
Mbahe fort kur tė dhurohet
Pėr tė, shkuar kanė tė vdesin,
pėr tė.. ja vlen tė rrohet!

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:56

U shfaq nje grua..
(mes dy pragjeve)

Dhe do vije nje dite
Qe ti burre thinjosh,
Ballin e ngrysur
Do kruash, ferkosh,
do sjellesh ndermend
nje kohe ne mes,
nje moshe te veshtire,
nje moshe e vyer
femijerine kishe humbur
burrerine ..pa kapercyer
Ne mes dy pragjeve
t'u shfaq nje drite
u be si lemsh
reth tu ngaterrua,
mendoje se dije shume,
e gje s'dije hiē
n'ate drite t'u dha
si fantazem nje grua
Gojen, magjisht ta mori
mė s'dije ē'flisje
hije u bere dhe ti
zure pas ta ndiqje
Tė prekte floket
tė puthte syte
pa fryme ti prisje..
ajo buzeve u shkiste..
U lekunde, turbullove,
femijerine vajtove,
spazma ne gryke tu ngjit
t'u mberthye keq
deshe te vrapoje,
ku do shkoje, fatkeq?
Nuk dije si te ikje
nuk dije si hyre,
kerkoje nje dere
te perplasej, te mbyllej
te te linte jashte ty
tė zėnin ne gracke
I lodhur, ēgenjyer
fashove zemren
rrahje mos e degjoje
thelle e fshehe
mbase e harroje
por edhe prej andej
ajo e nxorri
e hidhte e priste
(ē'dhimbje kraharori)
Pastaj nė duar
si inxhi e mbante
mbi tė qeshte,
mbi tė qante...

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:57

Buka u thye

..ne u shėndruam
nė dy gjysma tė ndara
nga e njėjta dhimbje
dhe mbetem njė moment
ashtu pranė
pėr tė vuajtur dhe
ēastin e fundit
tė.. ikjes

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:57

Dje preva floket

I dashur,
dje preva floket,
floket e mi te gjate
qe aq shume i doje ti
floket qe te mbulonin
gjoksin mbremjeve
tek vija koken
mbi ty..
I dashur ,
dje preva floket
qe te te harroja ty
I pashe si u keputen,
si rane,
nje fshese i mblodhi
bashkė me plehrat,
tutje i hodhi..
Sot u zgjova
floke prere,
qafezbuluar,
fytyre e ēudicme,
ne pasqyre
shperfytyruar
aspak e lumtur
aspak e qeshur
vetes ngerdheshur,
pa ty dhe pa floket
dy here e ēveshur..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:57

Goditja e tė kaluarės

..papritur mu mblodh
nje gjė e rėndė nė gjoks,
njė dhimbje e madhe
qė mė kėrrusi poshtė,
rashė pėrmbys nė shtrat,
s'e shtypa dot,
ē'peshė e rėndė nė zemėr,
lotėt jastekut shkisnin,
nė ekran kisha parė sėrish
"te harruarin" emėr..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:57

Qė ti nuk pergjigjesh..

..nuk e di ē'mendon pėr mua
por nė mendofsh keq,
s'ėshtė ēudi
se njihnim aq mirė njeri tjetrin
sa tė bėja aq shumė pėr ty.
Ēfarė ndodhi mes nesh,
mė s'ndreqet
tė lutem nė tė tėra kishat,
tė falesh nė tė tėra teqet!


B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:58

Puthja

Dy herė hyra sot ne dush
dy herė dola..e tharė
Puthjen qė mė le nė gushė
Nuk desha uji tė ma marrė

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:58

Letrat

Letrat qė mė ngacmon
ndėr sirtare,
nuk janė dashuri pėr njė tjetėr
dashuria ime pėr ty janė
e lėnduara, e plasaritura
dashuri e vjetėr..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:58

Poezia

Kam kaq gjėra pėr tė bėrė
Pėrveē se tė shkruaj poezi
Por ajo mė ndjek nga pas
kudo qė jam, ngado qė vete
mė ngacmon, s'mė le tė qetė
mė bėn tė lė ēdo gjė tjetėr
me sy kthehem e kėrkoj
nje laps e njė copė letėr..

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:58

Gjethja

Nje gjethe vjeshte
Si pellembe e hapur,
ne ajer fluturoi
duke u luhatur,
mbi gjoksin tend
ra te pushoje
I mrekulluar
Me mbeten syte
ne ate gjethe vjeshte
Si kishte mundur
te bente aq lehtesisht
ate qe une studenti
kisha enderuar ne vjete?

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:59

Efekt tingujsh perseri

Si munden tingujt te derdhen
keshtu ne damaret e mi
e ata-perrrenj lumturie
vershojne drejt zemres,
ne marramendje si balone
ngopet zemra,
te dehur lart me ngre,
valsin e lumturise te marr mbi re
e gjithe bota e trishtuar ka mbetur
poshte nen kembet e mia,
sa poshte , sa larg.. atje.

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:59

Pleqėria

Tė shoh
ulur nė njė kolltuk tė vjetėr
me qenin besnik pranė,
nė prehėr hapur gazetėn,
nė xhep ilaēet e tua mban,
mbledhur me nje copė letėr.

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   12/10/2009, 15:59

Divorc

Thanė "u thye buka"
(pėr njė bukė qė s'qe zėnė kurrė)
Thanė "I ndane rruget ate mėngjes"
Por s'thanė:
"U nda edhe njė fėmijė nė mes"

B.T.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ēukitje nė dritare - Albana Mėlyshi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: