Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Alban Bala - Poezi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Alban Bala - Poezi   7/10/2009, 23:15

Nė vend tė parathnies pėr brezin tim

Po na djegin tė gjallė. Pėrtej kujtesės sė drurėve
gjithsesi, pėrtej kujtesės sė ēdo gjėje
po na djegin, duke na thėnė qetėsisht
se zjarri ėshtė mė fisnik se kalbja
dhe se tymi ėshtė fjala e fundit e pėrjetėsisė
sidomos kur ngjitet nė qiell...

Po na djegin; Tė gjallė e tė thyer
si nyjen e mbushur me rrathė tė drurit
me rrathė qė prej frikės sė kėtij zjarri
kahmot
kapėrthyer janė si flokėt e tė vdekurit urie.
Po na djegin tė gjallė e ky pyll, - thonė
vetėm pėr dru zjarri qenka mbjellė...


Miqve

Ne po ikim miq, ashtu si kujtimet
drejt heshtjes sė vjetėr, asaj heshtjes sė butė
qė jetojmė qysh prej lindjes... Koha po shprishet
si njė flok i shkulur prej dhimbjes.
Tash nė vend tė ajrit thithim mall
dhe mes fjalėve tė fundit, nė ēantat e rėnda
fshehėm lotėt.
-Jetofshi miq, se toka e huaj ėshtė gjithmonė e njėjta;
-Jetofshi miq, fatin tuaj
qė nė njė puthje tė vogėl nganjėherė lindi dhe vdiq i paparė;
-Jetofshi miq, aq mirė sa ua paēa zili;
Se s' paska asgjė mė tė madhe nė botė
se zemra, asgjė mė tė rėndė se malli
vetė prej lėkurės sonė.
Nė trena tė kundėrt do tė hipim, mbi dy sirena
duart do t' i ngulim e mė vonė tė uritur
lotėt do gėlltisim me lodhje si bukėn e ngelur.
E tash, jetofshi miq
aq mirė
sa ua paēa zili!
14. 4. 1992 München


Edituar pėr herė tė fundit nga TheBest nė 7/10/2009, 23:16, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Alban Bala - "Lerme te hesht"- Poezi   7/10/2009, 23:15

Shqiptari

Mbi gjakun e njeriut qe u vra mbi shkembinj
heshtur u ul shqiponja
...................................Te tjeret thane:
- Ky eshte flamuri yne, ky eshte simboli
i shtepive tona.
Pastaj ngriten kenge.
Dhe kur u ngriten prej kenges si prej nje
..........................................sofre te madhe

iken arave te tyre heshtur
duke folur me vete se kush do ta merrte
token e atij qe sot ish vrare mbi shkemb.
Me vone thirren feste, kenduan gjer vone
rreth zjarresh te medha qe tmerronin
................................................ar miqte.
Shqiponja ndukte lehtaz ballin e te vrarit
pa u bindur dot ne mund ta hante njeriun...


Nga gjaku i njeriut qe u vra mbi shkembinj
heshtur, u ngrit
shqiponja...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Alban Bala - Poezi   7/10/2009, 23:18

Zbuloj veten

Si nje rrobe pa vlere eshte lekura
gjersa nen te rrjedh dhe buron gjaku...
- Kujdes; kujdes me mua;
Po provoj moshen e veshtire te te qenit
per here te pare

(...Nje dore e ngritur eshte direk anijeje
nje dore e frikur thyhet si pikepyetje.
Dhe dy duar te zgjatura, qofte dhe me dhimbje
a nuk i ngjajne ato nje barazimi?...)

Sot po perpiqem ta zhvesh lekuren time
dhe ta hedh ne pirgun e gjerave te vjetra
ne qofte se s'do t'ia fal me te varfrit te botes...
Po, po. Ta zvesh lekuren time
qe me largon nga njerezit,
qe me mban ngrohte dhe s'ma le gjakun
te derdhet
........................... vecse syve.
Zbuloj veten dhe nuk e di as vete
ne do te vdes pa u pare
sypaster me njerezit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Alban Bala - Poezi   7/10/2009, 23:18

Duke parė qiellin

Shtėpia flen
duke parė qiellin
me ēatinė e kuqe
si lėkura e syrit
tė sfilitur

verbohet
dritarja
poshtė reve
terratisur

tė tylta janė ditėt
tė qelqta netėt

qielli ėshtė i vetmi sy
qė mund ta shohė vetveten

krahė pa jetė tund era
njerėzish tė mbetur
mes mureve tė lėkurės
ngjyrė dheu

shiu rrėzon heshtjet
qė varen dollapeve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Alban Bala - Poezi   7/10/2009, 23:18

KOMETA


E pashė pėr herė tė fundit kur qe veē herė e parė.
Pastaj duhej tė vdisja.
Aq vjet janė shumė pėr njerėzit.
Duhej tė ikja pėrpara se tė vinte
E tė mė bėnte tė qaja…

Kometa Halley! Kometa Halleee-yyyy!
Koka ime risillet nė qiellin Halleee-eeeeejjjjj!

Ēdo ditė mė pak kokė
Mė shumė bisht.


21.02.1994
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Vdekja e Pulbardhes - Tregim   7/10/2009, 23:19

VDEKJA E PULEBARDHES


TregimQyteti flinte i tėri nėn atė gri-kaltėr mėngjesi dhe ajo u ndje mė keq se mė parė. Ishte njė ngjyrė trishtimi,e zbrazėt, qė duke buluar nga rrugėt boshe dhe tė ajėrta, vishej pėr qiell. Kishte dhimbje. Jo vetėm ajo. Gjithēka pėrreth, rrėnjėt e puplave, krahėve, vendi ku duhej tė ishte tani sqepi (sa kohė kishte pa ngrėnė?!), rrugėt nė gjumė, horizonti i lagur mbi det…
- Ka ardhur koha!- pranoi me vete duke filluar tė pastrohej ngadalė. Duhej tė dukej sa mė bukur, sidomos tani. Ajo ishte pulėbardhė. Ndoshta mė e vjetra e atyre qė silleshin mbi qytet. Sado e shkurtėr, jeta ėshtė e dhimbsur deri nė vetėpėrbuzje,- sqepoi dridhshėm,- si ēdo qėllim i arrirė. Tani duhej tė vdiste.
Kur lumbardhat kanė dhimbje e dinė edhe vetė. Le qė ajo mjaft i ishte shmangur dhimbjes sė saj, duke ndenjur pa gjuajtur, duke u veēuar, shkurt duke mos qenė njė lumbardhė.
- Duhet tė nisem,- kėlthiti duke sqepitur mbi heshtjen. Instikti e dinte aktin e thjeshtė ceremonial tė vdekjes dhe prej kėsaj ajo s’kish nevojė tė mendohej. U ngrit me dy pėrplasje tė shkurtra dhe e la veten tė binte nė njė elipsoidė tė gjerė, kaloi para ballkoneve tė njohur duke shtyrė ajrin mėnueshėm dhe klithi prapė. Pastaj u ngrit. Lumi ish veshur me gojėza prej erės dhe ajo ndjeu ftohtė. Humbi lartėsi. Kapėrceu matanė urės sė harruar hirtaz mbi ag si njė mėdyshje dhe iku. Po ecte shumė shpejt dhe ndjeu paksa frikė. Vdekja po e tėrhiqte shumė…
- Prit! Desh ta shihte edhe njėherė botėn e saj. Pallatet ishin zvogėluar dhe ballkonet ngjanin si xhepat nė rrobat e verės. Poshtė saj- kėneta. E njihte prej ajrit se deri aty ku deti ėshtė i kaltėr, aq i kaltėr sa pėr tė pritur trupin e njė pulėbardhe, kishte ende njė copė rrugė tė mirė.
- Lumbardhat vdesin nė det tė thellė!
- Lumbardhat vdesin nė det tė thellė!
- Prit! Donte ta shihte dhe njė ēast qytetin. Desh tė kthehej. U rrotullua nė pikiadė tė ngushtė, u ngrit…
- PAAAAUUUUU!
- Pulėbardha nuk hahet!- tha mė plaku. Bėre gabim.
- Doja t’i shihja sqepin,- u shfajėsua rioshi. S’kam parė sqep kaq tė kuq ndonjėherė.
- Kushedi ka dashur tė flasė,- nėnqeshi plaku duke marrė nishan me ēifte njė re nė qiell. Ishte njė re e kuqe nė atė ag tė pangjyrė…


Alban BALA

Maj 1994
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: shkeputur nga "Lerme te hesht"   7/10/2009, 23:19

Dita

E shpejte qe sot dita si nje skice me laps
Te gjithe vume nje vije, dikush beri hijet
dikush s'beri asgje dhe kjo sipas kritikes
quhet drita

E nenshkruam te gjithe, pastaj rame te fleme
Dike se zuri gjumi, se ē'vije te vere neser
Ata qe bene hijet, neser kane pushim
kurse ata te drites, fjeten

E shpejte qe sot dita, si nje skice me laps.


E bukura e dheut

Vajzen me te bukur te botes
Pas konkursesh dhe zgjedhjesh te medha
...........si ēdo njeri te rendesishem
e vune ne mes dhe e pyeten:
- Bukuria juaj, mund te na thoni ē'deshire ka?

Qeshi nga pak e Bukura e Dheut
- Kam frike te kerkoj me teper - tha
M'u dhimbs vajza
Zbrita ne rruge dhe thirra te dashuren...


Largesi

Larg prej teje
dhe Toka rrotullohet ne krahun tjeter
Te teperta jane duart per t'u veshur
syte per te fjetur
fjalet qe brenda meje bien si gjethe...
Ishim prane; Oh, atehere
qiellin mbeshtillja per trup me kopsat e yjeve
rrugen tone e kisha rreth qafes si nje shall te hirte
dhe ty si gjithmone diku prane fytyres
brenda frymes sime, si brenda nje stine
Po tani larg
.....larg jemi
Dhe toka rrotullohet ne krahun tjeter
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Alban Bala - Poezi   7/10/2009, 23:20

Kėngė e dhimbshme

Qemė;
.......Atėherė kur dashuroheshim
jetonim tė dy
Pastaj nuk e di ē’hėnė ty tė thirri drejt detit…
Ike
.......Unė tė varrosa
nė njė djep tė vogėl dhimbjesh mes brinjėve.
Fshehur teje qava dhe njeriu s’i thashė
Mė peshonte zbrazėt brenda gjoksit
gjysma ime e majte.
Dikur ėndėrroja ta mbushja me dallgė pastaj,
pastaj ti ike.
Nė rėrė m’u kthyen shkėmbinjt e brinjėve
Koha ngadalė
ngjyra tė reja vari horizonteve…

Tani po pėrpiqem t’i kuptoj gjėrat dhe njėherė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Alban Bala - Poezi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Alban Bala - Poezi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: