Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Agim Shehu

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Agim Shehu   29/9/2009, 15:48

Naganti i Isa Buletinit

Bėnė udhė tė gjatė
te ingilizi vinin
Ismail Qemali
Isa Buletini

Hynin dy shqiptarė
brenda nė pallat
njeri luftėtar
tjetri diplomat.

Shqipėri e tyre
kish halle e mjera
armė zotėrinj
regull, rinė te dera.

U ngrys luftėtari
sytė i shkrepėn cikė
lėre diplomati
i tha me qerpikė.

Dhe ua la tek dera
Isa Buletini
poshtė nėn brez, tė voglės
sytė i shkrepėtinin.

Faqen vėnė te trupi
veshin vėnė te gjaku
je edhe pėr mua
thosh ajo sė largu.

Hapat qetė e qetė
binin nė pallat
njeri luftėtar
tjetri diplomat.

Herė-herė qerpikėt
si gėrshėrė pėrplasnin
thua dritė tė huaj
sytė nuk u qasnin.

Dhe tha lordi i madh
gjuhėn duke zgjidhur
me humor tė huaj
me njė gaz tė hidhur.

Ja dhe carmatosur
zotėrinj shqiptarė
si kallkan i ngrirė
ngriu fjal e parė.

Pa nagantit sipėr
brezit mė si pritej
por nėn brez e vogla
zu tė hasharitej.

Mblidhte xixa zjarri
pėrmbi trup tė bukur
priste luftėtarin
qė ti thoshte "duku".

Sytė e diplomatit
zjarr tė hidhur shkrepėn
Isa Buletini
brrom nga brezi tjetrėn.

Brrom aty pėrpara
mu te lordi pranė
"Madhėri Shqiptarin
kurrė s'e gjen pa armė".

Zbardhėlloi sermaja
shkreptiu fildishi
...ndritėn malet tona
andej larg, tek ishin.

Qelqe e shandanė
dhanė dritė tė ligė
Ismail Qemali
qeshi nėn qerpikė.

Dhe naganti ulur
rrinte sic i duhej
dora nga i zoti
tyta nga ti duhej.

Nxinte tytė e vogėl
brenda nxinin halle...
Shqipėri e vogėl
nė tryezė tė madhe.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Agim Shehu   29/9/2009, 15:48

Tungjatjeta Azem Hajdari


<BLOCKQUOTE>Atdheu eshte krijuar
nga hiri i martireve
- - La Martin</BLOCKQUOTE>
Te balli yt po shihej mali
te zeri yt-degjohej deti
jeta te ngriti piedestalin
vdekja te vuri monumentin.

Neper podiume balle flamurit
u rrit imazh i kryetrimit
me hapat -shpelle te Bajram Curri
me ballin drite te Naimit.

Te vdekja jote-vater drite
njerezit me mall ne sy shikonin
gjaku nga plaga jote ridhte
qe nga kufijte e prere te Kombit.

Martiret, vellezerit e Kosoves
Sa te pane te shtrire, qe nga larg
i zgjaten plaget drejt Tropojes
Plaget e tu te ushqenin gjak.

Po ty te vrau nje shtazeri
te tere t'i njihje, kohe spate
te shtine aq shume me bresheri
se i trembeshin dhe vdekjes sate.

Ne sy t'u rrotullua bota
(Kreta mbi glob u ndal qefin)
Ne Beograd u ngriten gotat
dhe u trokiten ne Athine.

Era mbledh zerat e balades
nga trojet e te gjitha aneve
Fustanella e Osman Takes
mbi balle te hapet valle came.

Zeri i atdheut ne shpirt te pruri
driteza yjesh, harqe rrufeje
cdo dite me shume ti prane flamurit
cdo dite me shume plumba drejt teje.

Mbete legjende me dy vdekje, -
njera mbi plumb, nje mbi dekret
Njeren e more poshte me vete
tjatra rri lart, "pa imunitet".

Burgut i the -Urdhro te pres!
Ia njoh dhe hekurat qelise
jane vijat e flamurit grek
qe bredh si zot mes Shqiperise.

Rrethuar me dy heshtje tok
i shtrire si nje segment rrufeje
i madherishem, degjon poshte
heshtjen e shtetit siper teje.

Puhi e luleve te varri
"vrasesi u fsheh" te peshperin
ti bisedon intim me barin:
Kujdes, mos vrasin Shqiperine"!

Ti ule ballin nen flamur,
Drejt miqve zgjatur brenga jote
plumbat qe shtine jane prape ne udhe
u vershellejne pas kraheve shokeve.

E shoket te kerkojne ku re
(Asgje, vec madheshti mbi vdekje)
atyre pasuri u le
supet me lartesira bjeshke.

Ne ecjen tende, me dy hapa-
demokraci e kombi tok-
per brezat, amanet le prapa:
Kush svdes per Kombin, jeton kot.

Shoku, qe ra per ty therror
vdekjen duke e kthyer rilindje
mbi piedestalin tend qiellor
mbeti kuror e blerte dafine.

Mbetet perjete ne horizont
imazh martiri te hapesirave
tek re "njeri" u ngrite bronx
t'u kumbosh tinguj gjithe ilireve.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Agim Shehu   29/9/2009, 15:48

Poeti Ne Kalvarin E Mundimeve Te Letersise

Nga "Vallja e kalldrėmeve" nė Gjirokastėr tek "Loti Alpin" nė Zvicėr tė Agim Shehut

Kolec Traboini
Boston 20 Qershor 2003


Brezi yne i viteve 70-te ėshtė rritur dhe ngrohur shpirtėrisht nė kohė tė vėshtira tiranie me poezinė sa lirike e tė dhimbėshme aq epike tronditėse tė poetit Agim Shehu.

Poeti AGIM SHEHU dhe libri i tij LOTI ALPIN Tirane 2002

Sa herė qė lexoja poezitė e tij, mė vinte nė pėrftyrim qyteti i gurtė dhe i hirtė i Gjirokastrės ("Vallja e Kalldrėmeve"), ku ai ishte per mjaft kohė mėsues letėrsie, me faniteshin lartėsitė e mureve tė kėshtjellės, nga bodrumet e tė cilės vinte njė zhurmė disi e mbytur si pėrplasje e hekurit mbi gurė, por me njė ritėm tė rregullt qė sa vinte e shtohej.

Qė nga errėsira mesjetare e kėshtjellės (ne imagjinaten time), sa vinte e fuqizohej ritmi nė trajtėn e njė vallje tė quajtur historikisht bodrumēe, e lindur prej mundimeve tė njerėzeve tė burgosur nėpėr shekuj, pėr tė vetmin faj se dėshėronin lirinė.

Poezia e Agim Shehut kishte po atė ritėm, kishte po atė dimension, kishte po atė thirrje kushtrimi pėr dritė e liri. Kam parasysh edhe gunen Selam Musait mbi telat me gjėmba, qė flakėronte nė poezinė e poetit me njė dritė qė nuk shuhet kurrė, si dhe dhjetra e dhjetra poezi tė tjera qė janė bėrė aq njohura e tė dashura pėr lexuesit tė ēdo moshe.

Arti i madh i Agim Shehut, ashtu siē ngjallte dashurinė tek admiruesit e tij, nuk mund tė mos ngjallte cmirėn e shkrimtarėve dhe tė njerėzve tė elitės, tė cilėt nuk pranonin konkurencė tė ndershmė poetikė, por vetėm rėnditje sipas hierarkisė tė vėndosur nga klanet e monizmit.

Poeti kurrė nuk pushoi sė shkruari, edhe atėherė kur hipokrizisht e mikluan, por edhe kur poshtėrsisht ia helmuan jetėn me luftėn e klasave (kish guxuar tė martohej me mbesen e Kudret Kokoshit, intelektualit tė persekutuar nga komunizmi, madje duke qėnė edhe vetė nga Golemi "reaksionar"), pra gjeten soj-soj pretekste pėr ta shmangur kėshtu poetin skajeve, sepse mesa duket shpirti i tij poetik ishte njė kristal i fortė, ndoshta i thyeshėm por i papėrpunueshėm.

Agim Shehu krijoj nė kohė tė vėshtira pėr artin e letersinė e vertetė, tė cilėn njė shkrimtar i madh kombėtar si Mitrush Kuteli, pak para se tė vdiste, nė letren testament, e karakterizon: "Profesionizmi nė letėrsi nė vendin tonė, ėshtė, hė pėr hė, njė rrugė vuajtjesh, buka e tij ėshtė e hidhur. E hidhur, them, pėr atė qė s’di marifete dhe hipokrizira. Terreni i letersisė ėshtė njė tokė tek gėlojnė gjarpėrinjtė. Tė vrasin shokėt, se u bėn hije. Dhe kur nuk u bėn hije, do tė thotė se nuk je i zoti pėr letėrsi."

Nuk mund tė gjėnden fjalė mė tė goditura se sa ato tė M. Kutelit tė vuajtur e tė persekutuar nga diktatura dhe sigurisht nga "miqtė" shkrimtarė tė elitės sė zgjedhur, pėr tė shprehur edhe jetėn plot trazime tė poetit tė mirėnjohur Agim Shehu.

Por edhe tani, njė dekadė pas shėmbjes sė diktaturės, kur mendohet se shkrimtarėt e artistėt janė tė lirė, prapė sė prapė, letersia krijohet nga privacione tė mėdha, si nė atdhe por edhe nė mėrgim ku intelektualėt shqiptarė digjen e tretėn si tek "Fjalėt e qiririt " tė Naim Frashėrit.

E kėto dhėmbje shpirtėrore nė mėrgim sė shumti bėhėn mė sfilitėse e tė mundimėshme se dhėmbjet fizike nė Atdhe, prej tė cilit poeti u detyrua tė largohej, jo se donte t'i shpėtonte skamjes e varfėrisė qė e ka pllakosur popullin (si bėjmė shumica e bashkatdhetarėve ikanakė), por pėr njė shkak tjetėr kardinal, siē e shpreh nė poemėn e mėrgimit "Faleminderit, Zvicėr!":

....Shqipėri!
Ika se tė dua shumė;
se desha tė jem gjallė
dhe ca kohė pėr ty.

Vuajtjet e poetit Agim Shehu, tashma janė tė dyfishta sepse ka lėnė pertej Adriatikut, Atdheun, (ku vazhdojnė ta pėrndjekin falangat e kuqe, tė cilat tentuan ta vrisnin mizorisht nė rrugėt e Tiranės), dhe ka marrė nė zemrėn e tij njė brengė tė madhe, qė e shpreh poetikisht:

...Mirupafshim, Atdhe!
Me retė e bardha tė Alpeve
tė dėrgoj pėrqafimet e mia.
Aty brėnda kam fėmininė
qė ma mban Shqipėria.

Ky ėshtė shkaku qė nė vėllimin e tij tė fundit "Loti Alpin", albin, Tiranė 2002, nė tė cilin kėndon me admirim e lirizėm poetik pėr Zvicrėn (Princeshen e Europės), spikasin edhe vargje tronditėse hamletiane:

"Ku bie Atdheu?!...
Ngado mjegull gri.
Ēdo skaj horizonti
I flas - Shqipėri!

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Agim Shehu   29/9/2009, 15:49

MĖNGJES KOSOVE

Beqir Sina
New York, SHBA

BENSONHURST NY: Kohėt e fundit shtėpia e botimit "albin" nė Tiranė, botoi njė duk veprash dhe krijimesh tė poetit patriot, e atdhedashės, shkrimtarit Agim Shehu. 10 vėllime poetike - 5 proza e katėr pėrkthime. Librat e Shehut; janė thesar dhe shkėndija frymėzimi tek tė gjithė lexuesit shqiptaro-amerikanė, duke ju shtuar kėshtu njė volum me libra. Libra me vlerė, nė fondin e pasur tė biblotekės dhe botimeve tė autorėve shqiptarė, nė vendlindje, e Diasporė.

Sipas, shkrimtarit, gazetarit e publicistit tė mirėnjohur tė Diasporės, zotit Idriz Lamaj, thuhet, se: "Para 60 vjetėsh doli nė dritė "Poemi kosovar" i Dhimitėr Paskos, i cili nė Kosovė dhe nė Shqipėri filloi tė lexohet kjo lirisht, vetėm pas rėnjes sė komunizmit. Sot, kjo poemė e rendit autorin nė mesin e poetve mė tė thellė tė shpirtit kosovar. Vargu i thyer i kėsaj poeme me mallkime e pasthirrma dhe me zanore tė gjata fundore qė oshėtijnė si shungullimė ortiqesh ėshtė shpresdhėnėse pėr ardhmėrinė e Kosovės, lirinė dhe bashkimin me Shqipėrinė."

Nė kėtė aurol shqiptarizmi e patriotizmi, pėr mendimin tim, po me tė njėjtin motiv e forcė ndjenjash, sot, na vjen furishėm edhe poeti, Agim Shehu, me banim nė Zvicer. Shehu, me kėtė vėllim poetik me titull; "Mengjes Kosove" ka arrirrė t'i kėndoi arterit kryesorė shqiptar - Kosovės sė dashur - Kosovės martire, njėsoj sikur t'i kėndonte Presheves, Bujanovcit, Medvegjes, trojeve shqiptare nė Mal tė Zi, atyre nė Maqedoni e nė lotin shqiptarė nė Ēamėri. Poeti, Shehu, nė kėtė libėr "Mengjes Kosove" shfaqet para lexuesit - me patos patriotik i frymėzuar nga tėrsia e ndjenjave, qė e pėrshkojnė veprėn letrare: idetė e larta e tė zjarrta qė e pėrshkojnė kėtė libėr tek 60 poemat e kėtij libri. "Mengjes Kosove", nė njėfarė mėnyre ėshtė ndjenja e brendėshme e njė shqiptari patriot, qė ėshtė i mbushur plot e pėrplot me ndenja tė zjarrta dhe mė frymėzim tė lartė; ndjenja tė fuqishme, qė sot mė teper se kurrė ndonjėherė e ngre peshė patritoizmin.

"Mengjes Kosove" njėri prej kėtyre volumeve poetike tė botuara nga shtėpia botuese "albin" me autor zotin Agim Shehu, sjell tek lexuesi ynė, njė frymė tė re nė krijimtarinė shqiptare, atė tė parandjenjės, tė cilin autori i'a kushton me epos, pėrbėhet nga 150 faqe shqip tė redaktuara nga Qazim Shemaj, Recezent ėshtė Koēi Petriti. Ballina e librit ėshtė vepėr e piktorit shqiptar, Skėnder Kamberi.

Poezitė e shkruara nė tė janė tė shkruara me njė stil tė shumė tė ėmbėl lirik, tė thjeshtė dhe mjaftė tė qartė. Libri dallohet nė kėtė aspekt se ėshtė i lidhur me vargje tė rimuara dhe me njė stil qė tė kujton paska atė tė rilindasve shqiptarė. Libri nė njė farė mėnyre pasqyron tė gjitha frymėzimet dhe brengat e autorit gjatė tė gjitha viteve tė jetės sė tij. Malli ndaj ēdo pjese tė trungut ku flitet e kėndohet shqip, ėshtė njė tjetėr leitmotiv i vjershave, eseve e tregimeve tė tij gjatė gjithe jetės. Ndjenja e atdhedashurisė pėrshkon si njė fill tė gjitha veprat e Shehut.

Porsi nga zeri i Perendive
u zgjua kontinenti plak
nga cili ankth i tragjedive
sot mbi Kosove kulloi kaq gjak.

Ne cilen kohe jeton keshtu
ky popull si mbi rrjedhe ujvare
femijte kaq shekuj qiellin blu
e shohin mbi helmetat sllave

Dhe digjen strehet e shtepive
nga tym i tyre u thinj Zoti
tek syr'i nxjere i nje femije
permbys po rokulliset globi

...Bota u ngjeth nga ai gjak krimi
lideret tane pelegrine
lotet per ty nga mallengjimi
nxituan ti fshijne ne Athine

E tera zi mban zi per vdekjen
per foshnjat qe ti veshi zija
atdheu ame nen kenget greke
feston aheng... Miss Shqiperia.

Por mbi fantazmen e percarjes
fisnike dhe ne dite te zeze
ti perterin zene e te pareve
JEMI TE GJITHE NJE KOMB VELLEZER

Tek arkivoli yt vigan
qe drodhi kombin sot nga rrenja
partite e shkrehura po zgjaten
te mbushin baterite e rena.

Mbi arkivolin tend te madh
zinxhir i zgjatur-thike pas shpine
nxin kontabande e shtetit ame
qe lidhte Beograd-Athine.

Heronjte e rene ne vite thelle
kjo ore fati prane ti pruri
Azem Galica ka nxjere ballin
theret diku me ze Herkuli.

Leviz nje dege, zhurmon nje flete
e psheretin me ze te thate
Drenice, e bukura drenushe
ty kush guxon te vret kaq gjate.

Zenel Gjoleka armet mori
theret tek ecen me furi
Kosove Laberia ime
udhen nje hap e kam tek ti.

Dhe At Gjergj Fishta tek kendon
per shkjaun shkja e fisin fis
me rapsodite e tij nen sqetull
del nga nje mriz hyn tek nje plis.

Ti qe ke lind Shen Kostandinin
Ti qe ke rrit Niket Dardanin
Ne balle me himn te Krishterimit
Nen kembe plaget e Tiranit.


Shumė prej artikujve, poezive dhe eseve tė tij, janė botuar nė gazetat dhe nė mediat shqiptare. Gazeta kombėtare Bota sot, ėshtė njėra prej gazetave shqiptare e cila ka pasuruar materialin me eset dhe poezitė e poetit atdhedashes e patriot Agim Shehu.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Agim Shehu   29/9/2009, 15:49

«Buzėqeshni, ju lutem!...»
Agim Shehu
Loti alpin - lirika nga Zvicra (Tirane, 2002)

« Buzėqeshni, ju lutem !
flet zėri nė aparat, -
pasaporta do pak buzėqeshje !... »
Ballė butonėve tėrė ngjyra
mundohem tė buzėqesh me vete.

Lėviz muskujt nė fytyrė
ta bėj buzėqeshjen gati.
« Ju lutem, buzėqeshni !- »
perserit aparati.

...Ku ta marr buzėqeshjen, -
u them sinjaleve karshi, -
ma kanė lidhur, ka ngrirė
nė vėndlindjen time
Shqipėri !

Ka mbetur mbi pėllėmbė tė lypėsit
te rrugicė e shtėpisė pėrdita.
Rrudhat nė ballė mė nxijnė
nga terri i Atdheut pa drita.

Ka ngecur njė varr masiv
i vėllezėrve kosovarė.
Po bombardohet nė Kumanovė
mes grave e fėmijve tė vrarė.

I kanė rrėmbyer trojet
nė Camėrinė shkrumb
dhe ka mbetur e ngrirė
duke pritur pa fund !...

Pėrsėtreti lutja - « buzėqeshni !... »
thirri diku pranė...
Te butoni i kuq nxin tyta
e vrasėsit tim nė Tiranė.

Buzėqesha me zor.
Posa doli, portreti
hapi sytė mė shihte
si tė qe i njė tjetri.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Agim Shehu   29/9/2009, 15:49

Shiu
A. Shehu

Shi i ndritshėm, i bardhė,
letra dashurie qė qielli i con
tokės,
pastaj njė ylber qė i lidh tė dyja
si njė dorezė shumėngjyrėshe
e nje shporte me lule.
Tinguj pikash-
akorde te qelqi i dritares
si lotė anonimė
qė era miqėsore i shtyn
dhe atje ku harrojnė tė venė.
Alpet mjelin dėborėn
si tufa delesh tė bardha.
Ujėrat rrėkera vrapojnė drejt
detit
tė furnizojnė prapė qiellin.
Sa resht shiu,
njė zog me xixėllime vese nė
pupla
niset nė hapėsirė si njė sonatė
hėne.
Shi zviceran - sundim asnjanės.
Pasi bėn c'ka pėr tė bėrė
dhe e ndjen se njerėzve iu mėrzitėn
pellgjet,
e ndėrpret sundimin, mėnjanohet,
duke ia lėnė radhėn
Kabinetit tė Diellit.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Agim Shehu   29/9/2009, 15:50

Liqenet
A. Shehu

Tė bukur, tė pastėr,
kristale qiellore
ulur si ėndra
mbi njė fushė a bregore.

Yjet mbrėmjeve
rrinė nė « dilemė » :
tė qėndrojnė lart,
a tė ulen mbi liqenė!

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Agim Shehu   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Agim Shehu
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: