Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Abdylazis Islami

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Abdylazis Islami   18/9/2009, 16:56

Ēelesi magjik Iluminist

Une nuk jam ende une, kure jam ende une.
Une jam ende ju, ku ju jeni ende une.
Ju nuk jeni ende ju, kur une jam ende ju.
Ju jeni ende une, kur une jam ende ju.

Ne ēdo hutese perhumbet ēelesi magjik,
Me te zbulohet lehte fshehtesia e jetes.
Njeriu eshte gjithmone dere e shkyēur,
Per te arritur ēoē te shpirti i detit.

E njeriu eshte patjeter kozmos i vogel:
Kur e arrin gishtin e vogel, i madhi qesh
I vazhdueshem eshte njeriu ne perpjekje
Rralle duke dale cazė nga lekura e vet.

(20 korrik 1991)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Abdylazis Islami   18/9/2009, 16:58

Pafundesi ne fundesi te pafund

Shtate kat qiell - shtate galaktika:
Kozmosi perpiqet te jete i paskajshem,
Po megjithate eshte i skajshem.
Ēdo gje e fshehte ne fshehtesine e vet.
Dhe asgje e fshehte pergjithmone.
Ideja ne ideshmeri ekziston,
Gjeturia ne imagjinate qendron,
Imagjinata ne fantazi germon,
Vullneti inercionin mashtron,
Ekziston menyra e jetes dhe stili.
Fshehtesia dorezohet me fshehtesi,
Paskajshmeria mposhtet me paskajshmeri.
Kur te zbulohet shtata e shtates,
Dihet se ajo i ka edhe shtate te tjera
E ēdo shtate shtaten me ato vlera.
Dhe ne rrumbullakesi e sos paskajshmerin,
Qe te behet e skajshme dhe e sosshme,
Per t'ia nisur qe nga krijimi i ri
Dhe keshtu gjithmone ne pafundshmeri.

(25 korrik 1991)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Abdylazis Islami   18/9/2009, 16:58

Korniza e levizshme

Nese deshiron t'i thote dicka jetes, le t'i thote
Por le te prese kohen sa me te pershtashme qe te gjendet ne trekendesh me te
E koha te shnderrohet ne eng,
Per fjalen e tij qe kuptohet lehte
Mendoj le te prese pak derisa te levize jeta
Atehere qe te gjithe do te jemi nje
Edhe me gjymtyre, edhe me kuptim,
Edhe me burimin e imagjinates se bujshme
Koha do te pushoje te jete eng,
Por ajo do te jete e njenjeshme me jeten
Dhe do t'i shpertheje katetet e trekendeshit
Per te krijuar kornizen e levizshme
Qe te zgjerohet deri ne pambarim
Te deshirave, qe s'do ta tradhtojne kohen.

(21 gusht 1991)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Abdylazis Islami   18/9/2009, 16:59

Toka

Toka eshte gjallese e vdekur numrash dysha,
Ajo eshte e vdekur, po i gjelline berthama
Kater anet e saj i perlind levizja e amshuar
Qe eshte e vendosur ne anen e peste te saj.

Rrotullimin e pare e ben per hir te jeteses,
Rrotullimin e dyte - per hir te qendreses,
Rrotullimin e trete - per hir te bashkimit,
Rrotullim e katert - per hir te amshimit.

Ana e peste e Tokes ekziston vetem ne intuite,
Ajo eshte e kur s'eshte dhe s'eshte kur eshte.
Intuita kur per te s'di aspak, mendon se di;
Kur ze te dije, mendon se ende asgje nuk di.

Dija e mosdija jane te perlindura ne gjithesi
Pas kater elementeve. Dhe koha si faktor
I nxit digresionet, e mandej - bie n'ujdi,
Qe dijenia ta zgjoje Token, ta fute ne katror.

(4 gusht 1991)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Abdylazis Islami   24/9/2009, 16:39

Ky asht shkrimtar i mir, ProfessionaL ke ber pun te mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bukuroshja
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 309
Age : 35
Location : München
Registration date : 20/01/2009

MesazhTitulli: Re: Abdylazis Islami   24/9/2009, 20:01

Ashtu si edhe nickun e ka lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Abdylazis Islami   26/9/2009, 16:17

hahahah ashtu esht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Abdylazis Islami   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Abdylazis Islami
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: