Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Lazėr Shantoja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Lazėr Shantoja   18/9/2009, 16:42

Lazer Shantoja (1892 - 1945).
Pjesa me poshte eshte shkeputur nga "Per nji puthje te vetme"

IV.

Kufom' varrosun tash kahmot n'humnerė
t'detit n'tallaz asht dashunija ime:
kurr dielli nuk e gzoi e pse n'andrrime
si nėnqeshje fantazmash ndonji fnerė

i zbet pėr pak e shndrit e kndoi ndojherė
e diell e drandofille edhe dėfrime
qen' kangt' e saja vetėm vezullime
flake mjes krizantemave t'kalterė

n'varreza natėn...Pra ē'puhi n'dhe t'huej
tinzare po e shtyn gjethlat qi t'lakojnė
kryet pėr pushim nė muzg tė nat's lakmueshėm

n'hemistikun e vargjeve t'trishtueshėm?
A por pėrkulen n'tė me mujt' t'prigjojnė
n'qetin e nat's nji varg qi s'mund tė shkruej?

V.
Ah! mos e lyp at varg!...Asht shum ma mirė
korimbat t'tu mos t'dijn ēa me thanė
me qen' poetė e mos me qenė i lirė
me kndue me goj' kur zemėrngrita qanė

Kshtu qenka jeta...Me nji lamtumirė
lyrėn qi pėr ty kapa due me e lanė,
pse teli i saj, o lule, dridhet vshtirė
kur jehon' tjetėr s'ka pėrveē nji zanė

Lulzo ti prap! Un i padashtun jetėn
tash e kaloj, i vemti ndėr poetėn';
e tue kujtuemun puthjen nji ditė,

puthjen tande mėrgim...un tash ia kndoj
ma t'bukrin varg hyjneshės Aferditė
ndėr hije t'qiparisvet kur t'shkoj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Lazėr Shantoja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: