Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Lasgush Poradeci

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lasgush Poradeci   18/9/2009, 16:21

MENGJES


Si shpirt` i zi ne kraharuar,
U mbyll liqeri nene male.
Ndaj fund` i ti e pasqyruar,
Po shuhet nata me – nga – dale.


E shoh ku vdes e ku po vuan,
E syt` e saj dyke pulitur ;
E syt` e saj q`u mavijuan,
Jan` yjt` e qjellit te venitur.


Tashi dh` agimi llambarites
Po svagullon ne fund liqeri,
Po tretet tinez yll` i drites
Posi nje sumbull prej sheqeri.


Pra , ja! pra , ja ! se dita ndezi,
Se fund` i ujit vetetiti ,
Se posi lajmetar – mengjesi,
Del zogu – i bardh` i nje nositi…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lasgush Poradeci   18/9/2009, 16:22

KENGA PLEQERISHTE


O kenge pleqerishte ! Ti vjersh` e Vendit tem!
Ti fjale qe me dhimsesh e qe me ben ujem! ( turbullon)
Tani jam desheruar se largu te me vish :
Degjoju , as degjoju! moj kenge pleqerish!

…………………………………………
…………………………………………

…Ne hije te kasolles qe nxin nj`atje mi mal ,
ja nis me ze te shtruar… ja merr me dal – nga - dal… ;
Ja thua me te dhemshur… ja thua me te qare…,
Ja dredh e perveluar…ja zjen… e ja heq zvarre…;
Pastaj fillon te ngrihesh , e nis e ja therret :
Dh `aq lehte – e ngreh se poshti… aq fort e shpje perpjet…,
Aq dyke mermeruar me ze te parpalitur
Renkimi – i zemres sate ronitet me te ngjitur…,
Sa … qe nga lartesira ku vate fluturoj…,
Me sulm e ulerime keputet si perroj…
E rrjedh per tatepjete prej kulmit qielluar
Si bresher i therrmuar… si lot i perveluar…; -
Pastaj te shuhet zeri…e rrihesh…edhe vdes ;
Mjerimi i vetevetes te thjevi mes – per – mes :
Se felli - e pa meshire te thjevi dhembja jote ,
Deshir` e varferuar e kenges magjiplote !
……………………………………….
……………………………………….

O kenge pleqerishte ! O vjersh `e vendit tem !
O fjale qe me dhimsesh , e qe me ben ujem !
O mall ! O psheretime ! O vaje ! - O lot i zi !
O shpirt i perveluar qe qan ner syt ` e mi !
Si ngrihet qe nga deti nje vale – e desheruar :
Nga fund ` i zemres sate ti ngrihesh dyke vuar ;
E prape posi vala , qe bie serish ne det :
Ti bje ne fellesiren e zemeres se vet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lasgush Poradeci   18/9/2009, 16:22

Poezi pėr Lasgushin e madh


Ismet ALIU


AZILI I LASGUSHIT


Ikte nga terri diktatorial
E pėrndritej nė zjarr astral

Azil i ēuditshėm
Azil i rrallė...

Lasgushi pinte eliksir
Nė udhėn e Qumshtit

Mllefshėm
Ikte nga Shqipėria...

Nė filigran gdhendte vargje
Qė tė kenė relikte astrale
Shqipėria Ai dhe poezia...

Poezia ėshtė marrė nga libri "Takim nė qytet"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lasgush Poradeci   18/9/2009, 16:22

DASHURIA UDHETARE


Kur te qan e te gajas
Zemr` e perveluar ,
Bukurise – i bje ti pas
Dh` e kerkon me duar…
Siper ujrash ku rreshqet
Ti veshtron nje vashe ,
Jane zjarr e jane det
Syt` e saj gjumashe ;
Jane zjarr e syt` e tu ,
jane det i shkrete :
Dashurija qe te zu
Te rrembeu perjete !
Po – atehere – e merr nje trim
Motrezen per dore ,
Po kalon si vetetim
Vasha zemerore .

Mos vajto kaq bukuri
Q` humbi posi hije !
Ndaj po syr` i saj i zi,
Ndaj po goja leng – qershi ,
Ndaj po gjiri llaftari
Ty te dha cdo shije.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lasgush Poradeci   18/9/2009, 16:22

MBARIM VJESHTE

Fluturoj dhe shterg` i fundit,madheshtor, me shpirt te gjore
Dyke shkuar qe – me - nate siper malesh me debore…
Iku rend` e i permallshme, dhe me sqep te ti te forte
Zotriut q` i la folezen i trokiti mun ne porte…


Pra, me s` duket shpes` i fatit prapa bujqesh dhe ploresh,
Prapa brazdes se rezuar hap – me – hap prej qe maloresh;
Me s` degjohet ner ugare te kercase miu i hirte,
Vdiq neperka pikelore ndaj blatisht* e shkretetirte.


Dheri - i mardhur prej thellimi dirgjet heshtur nene bryme,
Fryn veriu ne pyll te thate me zemrim e me fertyme*,
E si shtohet cingerima…ja! se ku dinak dh`i vocerr…
Neper gardh – e neper ferra derdellet gazmor nje cocerr*!...O ! sa hir qe kishte shtergu, aq fisnik me shtat te gjore,
Kur bariste dal – nga – dale , - posi dhender me kurore!...
E kur prane i vinte krilla, qe shendrij ne kraharuar,
Me sy lart, me hap te matur – posi vash` e nuseruar!..*
per fat te keq, me mungojne disa germa shqip dhe me duhet te bej sqarime plotesuese.
Ndersa sqarimet e fjaleve me poshte ,jane nga fundfaqja nen poezine ne fjale ,nga libri”Lasgush Poradeci”(1990,Tirane) –bot. nga Frida Idrizi.

Cocer - zog i vogel

(nuk eshte C si per fjalen cope,por eshte C si per fjalen cun-djalosh)

fertyme – stuhi

blatishte – mocalishte * (* C si ne fjalen cun-djalosh)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lasgush Poradeci   18/9/2009, 16:25

Fshehur vetes ,me se mban
kam nje brenge ,qe shpirtin ma fundos,
pse valle ,jam i njohur si i pa ane ?
pse valle jam i njohur si skandaloz?

Jo per femra shkoj ne pijetore,
Ky pasinon per mua eshte i huaj.
Dhe ne qofte se bie ne gracken femerore,
merzine dua te shuaj

Ti s me do, nuk te vjen keq per mua
A mos jam une shum i bukur valle?
Duart ,vec mbi krahe mi ke leshuar ,
Dhe s shikon po shkrin si shkume e vale


E moj force qe venitesh,
do te vdes ,kjo s ka dyshim
Vecse dua ti puth mikes
buzet gjer ne fundin tim

Puthem de se kalbesia
Mua shpirtin, ma pushtoi,
Ka te ngjare qe qielli lart
fundin tim parashikoi


Bukuroshe ndjenjash perveluar
S jam brutal, as delikat me ty
As me thua sa ke ledhatuar
Sa buze dhe duar mban mend ti ?

Une e di :ato si hije shkuan,
Pa prekur zjarrin tend ,ne gji
Shumeve mbi gjunj ,u ke qendruar,
Kurse ja, tek mua rri tani.

Jo s te dua e dashur e kote
Ti vec nje hije e lareget me je .
Nje tjeter shoh te fytyra jote,
Nje syzeze me shfaqet atje

Fundja une te perbuz ty moj vajze,
Dhe i vrare e i trubullt mendoj:
Te mos kishte sketerre dhe parajse ,
do ti shpikte ,njeriu,njesoj.

Ky pasion nuk eshte fati yne
Mendjelehte qe lidhja e rrembyer,
Ashtu sic te pashe ,pa prishur qetesine
Do te buzeqesh, rrugen duke kthyer

Por dhe ti do te marresh rrugen tende,
Duke ndjekur ditet plot merzi,
Vec te paputhurave mos u merr mendjen,
Mos u bej te padjegurave, magji !

Dhe kur neper rruge ndonje dite
Do ti shfaqesh dashurine nje tjetri ,
Ndoshta do te dal ,une te shetis
Dhe serish do te piqen miqte e vjeter

Per ate vec ,do te te rrahi zemra
Do te ulesh syte posht si shtize
Dhe qete do thuash:"Mirmbrema"
Do pergjigjem :"Mirmbrema,miss"Dhe asgje me shpirtin nuk do ta zgjoje
Asgje nuk do ta trondise ,ate.
Kush ka dashuruar, nuk mund te dashuroje
Kush eshte djegur, nuk mund te ndizet me
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Eseja Poradeci   18/9/2009, 16:25

PORADECI

Perėndim i vagėlluar mi Liqerin pa kufir
Po pėrhapet dal-nga-dalė njė pluhirė si njė hije
Nėpėr Mal e nėr Lėndina shkrumb'i natės qė po bije,
Duke zbritur qė nga qielli pėrmi fshat po bėhet fir...


E kudo krahin'e gjėrė me s'po qit as pipėtim:
Nė katund kėrcet njė portė...nė Liqer hesht njė lopatė...
Njė shqiponjė e aratisur fluturon nė Mal-tė-Thatė
Futet zemra djaloshare mun nė fund tė shpirtit tim
Tėrė fisi, tėrė jeta, ra...u dergj...e zuri gjumi...
Zotėroj mė katėr anėt errėsira po tashi:
Duke nisur udhėtimin mes-per-mes nėr Shqipėrinė
Drini plak e i pėrmallshėm po mburon prej Shėnd-Naumi.


Perėndim i vagėlluar personifikim i meteforizuar i perėndisė sė dritės (diellit qė po fiket nė njė liqer hyjnor ) ėshtė sė tepermi imazh vegimor mbi liqerin e Poradecit qė ēdo natė pėrfshihet nga magjia Hyjnore. Imazhi vegimor pėrhapet me krah tė fuqishėm njė pluhur si njė hije Pasataj metamorfoza e perėndimit qė pėrcaktohet si shkrumbi i natės qė tė shfaqet si njė stėrmasė qė po bie nga qielli e kur ndihet fare prane dallon hapat qė vijnė duke zbritur pėrmbi fshat dhe bėhet firė .E nėn kėtė mbretėrim tė Firės njė krahinė qe s’pėpėtin nė katund qė kėrcet njė portė ,sigurohet qė kjo firė tė mos i hyjė brenda nė shtėpi . Edhe nė Liqer hesht njė lopatė .Edhe varkatarėt i tuten mbretit tė Firės Edhe mbreti i shpezeve ,Shqiponjė e aratisur nxiton pėr nė Madhėshtorin e krahinės nė Mal te Thatė.Por edhe zemra djaloshare futet thellė nė shpirti tim pranon kėtė madhėshti zotėruese.E pas kėsaj Tėrė fisi, tėrė jeta, ra... e zuri gjumi hyjnia tjetėr e pertėritjes .Dhe nė kėtė finale tė ritualit gjigand tė natyrės, ku zotėroj mė katėr anėt errėsira,rrjedh madhėrisht ,hyjnia e jetės ,Drini plak dhe i pėrrallshėm ,qė vazhdon pėrjetėsisht rrjedhėn mespėrmes Shqipėrisė prej burimit tė Shėnd Naumi. S’ka si tė pėrshkruhet mė bukur njė vend i hyjnishėm si Poradeci.

Eseja Stavri Trako 25.02.2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Me zjarr ju flas,me zjarr..,veprimtari kulturore me lirikat.   18/9/2009, 16:26

Viti 2009 ėshtė quajtur dhe si viti i “Lasgush Poradecit”, pėr nder tė 110-vjetorit tė lindjes tė tij.

Pėr kėtė qėllim nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Librit Ministria e Kulturės organizoi dje aktivitetin "Me zjarr ju flas, me zjarr.." sipas vargjeve tė poetit tė madh shqiptar Lasgush Poradeci, i cili u shndėrrua nė simbolin e kėsaj dite.

Zv/ministrja Suzana Turku, nė pėrshėndetjen e saj u shpreh se nė historinė e letėrsisė shqiptare tė paktė janė ata autorė qė me veprėn e tyre pėrvijojnė profilin e kulturės sė shkruar shqipe, e nė kėtė oaz ndriēues, Lasgush Poradeci me veprėn e tij zė njė vend tė merituar.

Duke vlerėsuar veprat e poetit romantik ajo theksoi se: “arti poetik i Lasgush Poradecit vjen pėrkrah emrave mė tė shquar tė simbolizmit evropian si Sharl Bodler dhe Pol Verlen, duke shpalosur forcėn shpirtėrore dhe njė origjinalitet tė spikatur tė poezisė shqipe nė sinkron me zhvillimet letrare nė Evropė.” Gjatė kėtij takimi u prezantua dhe njė vepėr studimore e poetit, kushtuar njė tjetėr poeti tė madh me kombėsi rumune, Mihal Emineskut.


Nė kėtė botim tė ri, tė mundėsuar nga familja Poradeci, ėshtė interesant kėndvėshtrimi i interpretimit tė njė poeti pėr njė poet tjetėr, qė gjithashtu i pėrcjell shoqėrisė sė tė gjitha kohėve humanizmin.

Lasgush Poradeci u lind mė 27 dhjetor 1899 nė Pogradec, nė njė familje me tradita atdhetare. Nė moshėn 10-vjeēare e dėrguan pėr tė vazhduar studimet nė Manastir dhe mė vonė nė Athinė, ku mbaroi liceun. Mė 1921 ai shkoi nė Rumani pėr tė ndjekur studimet e larta. Duke qenė pa bursė dhe pa asnjė ndihmė, ai u detyrua tė punonte dhe njėkohėsisht tė studionte. Nė Bukuresht u lidh me lėvizjen atdhetare tė kolonisė shqiptare, u miqėsua me Asdrenin e atdhetarė tė tjerė shqiptarė dhe u zgjodh edhe sekretar i pėrgjithshėm i kolonisė. Nė verėn e vitit 1924 Qeveria e Fan Nolit i dha bursė dhe kėshtu arriti t'i pėrfundojė studimet e larta nė Grac (Austri) nė Fakultetin e Filologjisė Romano-Gjermane.

Lasgush Poradeci ėshtė nga lirikėt tanė mė tė mėdhenj, i cili u shqua pėr sensibilitetin dhe ėmbėlsinė poetike me tė cilėn i kėndoi Shqipėrisė dhe dashurisė. Ai u nda nga jeta mė 12 nėntor tė vitit 1987, duke lėnė pas njė krijimtari tė bukur, e cila kishte fituar zemrėn e lexuesit dhe kishte tėrhequr vėmendjen e disa studiuesve tė shquar tė kulturės sonė si Eqrem Ēabej, Skėnder Luarasi, Mitrush Kuteli, Sabri Hamiti, Ismail Kadare, Rexhep Ismajli, etj. Lasgush Poradeci e jetoi Rilindjen ne periudhėn e shpėrthimit tė kryengritjeve tė mėdha pėr liri.

Nė veprėn e kėtij romantiku tė fundit tė letėrsisė sonė jetoi shqetėsimi atdhetar i mbrojtjes sė kombit dhe tė traditės sė Rilindjes, ashtu sikurse edhe dėshira pėr triumfin e pikėpamjeve demokratike, shqetėsimi pėr njė emancipim tė pėrgjithshėm kulturor e shpirtėror tė shoqėrisė shqiptare. Ai ėshtė nga lirikėt tanė mė tė mėdhenj, i cili u shqua pėr sensibilitetin dhe ėmbėlsinė poetike me tė cilėn i kėndoi Shqipėrisė dhe dashurisė.

G. Sot
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Vallja e Yjve   18/9/2009, 16:29

Vallja e Yjve


Yjtė-e ndezur si fingjill,
Qė vėrtiten palė-palė,
Prej mosgjėje zunė fill
Plot me jetė-e mall tė valė.

Zunė fill me dashuri
Qė kur bota zu tė ngjizet,
Pa sikush pėr shok tė ti
Pėrvėlohet edhe ndizet.

Ndizet ēas edhe pėr ēas,
E si kurrė s'ka tė shuar,
Pa pushim i vete pas
Me njė sulm tė llaftaruar.

E si kurrė nuku mund
Ylli yllin qė t'a kapė
Rrotull qiejve pa fund
Venė-e-vinė-e-venė prapė...

.......................................

Do tė venė fluturim
Kudo janė-e kudo s'janė,
Nėpėr qjell qė s'ka mbarim,
As fillim, as fund, as anė.

Kur mi tė, kur nėnė tė,
Kur me hire-e kur pa hire,
Do pėrėajnė gjithėnjė
Hapėsirė...shkretėtire...

Ata ikin varg-e-varg
Me njė etje tė pashuar:
Sesą fellė-e sesą larg
Shoq me shoq u pat larguar!...

Kłsh j-u fali-aq dėshėrim,
Dh'aqė zjarr e aqė flakė,
Dh'i gatoj me aq durim
Yjtė-e lum e varfanjakė?

Se do njė, si pėr ēudi,
Ku prej syresh rreh tė ftohet,
Shoq i vet, nga mall'i ti,
Mė me zjarr zė pėrvėlohet...

Dh'i vjen qark mė me vėrtik
E me dhembje mė tė nxehtė,
E si ik...si gjithė ik...
E pushton me zjarr tė vetė:

Sa mė pak e shmbėllen:
Aq mė shumė-e ndjek dėshira...
Pa nga malli qė s'e gjen,
Dridhet gjithė hapėsira.

...Kur po ja! Se qė pėrtej
Ndriten erėrat nga pakė:
Yll-i ēdukur nėpėr qiej
Vetėtiu e mori flakė:

J-a pat shtėnė me njė ēas,
Mun nė mes nė kraharuar,
Shoq' i vet q'i sillej pąs
Me njė sulm tė llaftaruar;

Q'e kish flakėn mun nė gji,
Q'e zhuritte dashurija,
qė ēkėlqente me zili
Rrotull rrezeve tė tija.

Yll i mjerė e yll i lum!
Yll i lum e yll i mjerė!
Sapo drita t'u pėrgjum,
Sheh njė shoq nėpėr skėterė;

Ay vin... e gjith vin...,
Gjith mė pranė... -e gjith mė pranė...-
Sesą ndrin e vetėtin!...
Sesą ndjen njė gas pa anė!...

Sesa ndritesh pėrsėri!
Sesģ ndizesh pėrsėpari!
Sesģ djek me dashuri
Posi yll margaritari!...

Dashuri! Heu! Mall i ri!
Dashuri! kėng' e durimit!
Ti liri! Ti robėri!
Ti valim i shkrepėtimit!

........................................

Yjtė-e ndezur aqė larg.
Lozin vallen e dėshirės
Dyke ndritur varg-e-varg
Nėpėr terr tė errėsirės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lasgush Poradeci   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lasgush Poradeci
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: