Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ndre Mjeda

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:16

E kandshme asht hana
Kur del me zana
E ne toke me drite perndahet
Yjzit qe shndritin
E qe shetitin
Jane te bukur faret

Kur del agimi,
E rruzullimi
Me nji drite kuqloshe mblohet
E permbi kashta
Shndrit pikalashta
Zemra me mall gazmohet

Po si ngjet qiellit
Nuk i ngjet prillit
As fllad' qe shetit lulet
E me erna veshet
Foshnjes qe i qeshet
Nanes, kur mbi te perkulet

**********************

Nga "Andrra e jetes"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Lokja   14/9/2009, 18:17

U shty vjeshta e krizantemi
Vetun vorreve lulzon
Lande e pyje gjithe sa kemi
Tue fry veri po i cungon

Ndrron prej dimnit landa veshen
E mban petk qe para pat
E n'ate muzg nji vegim heshtje
Lokes n'voter lehte iu qas

Permbi plaken krahet uli
Dhe n'gryke t'shuemen e shtrengoi
E buze te shpulpueme ne balle ia nguli
U ndal drita dhe ajo mbaroi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:17

Vaji i bylbylit

Po shkrin bora,
dimni po shkon,
bylbyl i vorfėn
pse po gjimon?

Poshoi murlani
me duhi t’vet,
bylbyl i vorfėn
ēou, mos rri shkret.

Gjith fushėt e malet
blerimi i mbėloi,
livadhi dhe pema
gjithkah lulzoi.

Ndėr pylla e orgaja,
n’ma t’mirn vend,
me rreze dielli
po e gėzon gjithkėnd.

E tui gjimue
shkon rreth e rreth
nji prrue qi veret
rrjeth nėpėr gjeth.

A’ ēilė kafazi.
bylbyl flutro,
nder pyje o agraja
bylbyl, shpejto.

Kėrkush ma hvin
atje s'ta pret
me zeher hajein
kerkush s'ta qet

Kafaz ke qiellin,
epshin pengim,
e gjith ku t'rreshket
shkon fluturim.

Nėpėr lamije
ke me gjetė mel,
pėr gjith prandverėn
nj'ajo bukė t'del.

E kur t'zite edi
nder prroje pi,
te nj'ato prroje
qi ti vetė di.

Tash pa frigė ēerdhen
ban m'ndoj lis,
nuk je si i nieri
qi nuk ka fis.

E kur t 'vin zhegu
kur djelli shkon,
ti ke me kėndu
si ke zakon.

Rreth e rreth gjindja
me t'ndie rri,
prej asi vendit
dahet mezi.

A'ēilė kafazi,
bylbyl, fluturo,
ndėr pyje e ograja,
bylbyl, shpejto.

Ndėr trandofile,
ndėr zamakė nga,
ku qeshet kopshti
idhnim mos mba.

Po shkrihet bora,
dimni po shkon,
bylbyl i vorfėn
pse po gjimon?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: fotoja e Ndre Mjedes   14/9/2009, 18:18

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:18

Ndre Mjeda (1866-1937)

Lindi nė Shkodėr mė 1866. Si i ri me intelekt tė zhvilluar, i talentuar dhe studioz, tėrhoqi vėmendjen e jezuitėve, tė cilėt menduan ta bėnin prift. Ai vazhdoi mė pas studimet fetare nė Spanjė, Itali e Poloni. Qė nė kohė e studimeve, Mjeda i ri shkroi vjershat e para. Poemthi "Vaji i bylbylit" u botua me 1881. Ndėrsa nė vitin 1937, Mjeda botoi poemthin "Liria". Ai shkruajti dhe poemthat me tingėllima "Lissus" dhe "Scodra", kjo e fundit e papėrfunduar.

Mjeda e kaloi gati gjithė jetėn e tij si prift nė krahinat e Shkodrės, sidomos nė fshatin Kukėl, ku u vendos mė 1906-1907. Aty krijoi dhe poemėn "Andrra e jetės". Mjeda dallohet pėr lirizmin e tij, stilistikėn e vargut dhe forcėn pėrēuese tė mesazhit. Vdiq nė Shkodėr mė 1 gusht 1937.

Poezia e Mjedės

Poezia e Mjedės shėnoi kalimin nga letėrsia e Rilindjes romantike, me problematikė kryesisht atdhetare, te letėrsia e Pavarėsisė, ku mbizotėroi problematika shoqėrore dhe realizmi. Ndre Mjeda lindi mė 20 nėntor 1866 nė Shkodėr nė njė familje tė varfėr. I ati ishte njė barģ, i zbritur nga fshati. Ai vdiq herėt dhe e la Mjedėn tė vogėl. E ėma mbeti e vč, pėr tė mbajtur dy fėmijėt u detyrua tė lante rroba te familjet e pasura tė qytetit.
Aftėsitė e rralla qė shquanin Mjedėn qė nė fėmijėri, tėrhoqėn vėmendjen e jezuitėve, tė cilėt jo rrallė zgjidhnin kuadro nga shtresat e varfra dhe i futnin nė seminare. Ata e futėn nė seminarin e tyre italian tė Shkodrės. Meqenėse edhe kėtu Mjeda i ri u shqua pėr zotėsi, e dėrguan tė ndiqte studimet e larta nė Spanjė, Poloni, Kroaci dhe Itali. Kėsaj rrethane poeti i detyron njohjen e gjuhėve tė ndryshme tė huaja dhe kulturėn e gjerė klasike, qė do t'i vlejė shumė gjatė veprimtarisė sė tij tė mėvonshme letrare. Nė formimin e personalitetit tė Mjedės ndikuan dy faktorė: nga njėra anė shkolla fetare, qė pėrcaktoi deri diku botėkuptimin e tij, nga ana tjetėr idealet kombėtare me tė cilat ra nė kontakt herėt e qė, si bir i popullit tė thjeshtė i ndiente thellė. Kėto ideale qenė pėr tė riun flaka qė e ushqeu talentin e tij poetik. Mė 1887 Mjeda 21 vjeēar botoi "Vaji i bylbylit", njė elegji qė ėshtė njėkohėsisht edhe njė kėngė shprese. Nė kėtė poemth rinor, plot fluturime romantike, jepet dhembja pėr fatin e kombit tė robėruar dhe optimizmi pėr tė ardhmen e tij. Ndėrkaq Mjeda e ndiente veten tė ndrydhur nga rregullat e shoqėrisė jezuite.
Konflikti ndėrmjet tij dhe urdhėrit ku bėnte pjesė, arriti nė pikėn mė tė lartė, pas dy vjetėsh, kur poeti i ri, qė kishte mbaruar studimet dhe ishte dėrguar tė jepte mėsim nė njė shkollė tė lartė fetare nė Itali, detyrohet tė largohet. Duke e ndier veten tashmė mė tė lirė, ai iu kushtua me njė zjarr tė dyfishuar ēėshtjes kombėtare dhe zhvilloi njė veprimtari tė gjerė atdhetare e kulturore. Themeloi shoqėrinė kulturore "Agimi." Mori pjesė nė njė kongres gjuhėsor lidhur me ēėshtje tė shqipes nė Hamburg. Ai shkroi pėr mirditorėt njė memorandum, drejtuar pėrfaqėsuesėve tė fuqive tė mėdha nė Shkodėr, ku ankoheshin kundėr qeverisė osmane. Poeti ngriti zėrin me rastin e mbylljes sė shkollės sė mesme shqipe nė Korēė nėpėrmjet njė vjershe qė ėshtė njė kushtrim i hapur, etj. Kjo veprimtari nuk mund tė mos i binte nė sy qeverisė osmane, e cila mė 1902 e arrestoi poetin dhe gati sa nuk e internoi nė Anadoll (ky rast i dhimbshėm i jetės sė Mjedės gjeti pasqyrimin poetik nė poemthin "I tretuni").
Edhe pas kėsaj, poeti nuk pushoi sė punuari pėr ēėshtjen shqiptare, qoftė nė fushėn letrare, qoftė nė fushėn gjuhėsore. Nė kėta vjet, nėn ndikimin e hovit tė madh tė lėvizjes atdhetare si edhe tė kontaktit tė pėrditshėm me jetėn e fshatarėve, lindėn krijimet e tij mė tė mira.
Si shumė rilindės tė tjerė, Mjeda shpresonte se ēlirimi kombėtar do tė sillte pėrmirėsimin e gjendjes sė masave. Njė mendim i tillė pėrshkon poemėn e fuqishme "Liria" e shkruar nė vitet 1910-1911, pra nė prag tė shpalljes sė pavarėsisė. Ngjarjet pas 1912-ės pėr Mjedėn qenė njė zhgėnjim i hidhur.
Nė tė vėrtetė, qė kėtej e tutje, ai do t'i kushtohet kryesisht veprimtarisė gjuhėsore.
Mė 1917, Mjeda mblodhi dhe botoi nė vėllimin "Juvenilja" krijimet poetike, tė shkruara gjatė Rilindjes qė pėr shumė shkaqe s'kishin mundur tė shihnin dritė mė parė. Ai hyri kėshtu nė letėrsinė tonė si poet i shquar. Nė vitet 1920-1924, Mjeda u zgjodh deputet i opozitės, i krahut demokratik. Pas ardhjes sė Zogut nė fuqi, Mjeda u largua nga jeta politike. Ai vazhdoi tė ishte famulltar i thjeshtė nė fshatin e vogėl Kukėl, gjersa nė vitet e fundit tė jetės sė tij kleri e mori si mėsues tė shqipes nė gjimnazin e vet tė Shkodrės. Mjeda iu vu atėherė me tėrė energjitė e veta edukimit tė rinisė me dashuri tė veēantė pėr gjuhėn dhe pėr kulturėn shqiptare. Pak muaj para vdekjes, (1 gusht 1937), botoi, si testament poetik tė rrallė pėr bukuri e forcė, poemthin "Liria".
Mjeda shkroi shumė krijime poetike, shkrime pėr fėmijės si dhe proza me karakter didaktik fetar. Por ai mbetet kryesisht poet. Veprat e tij kryesore janė "Juvenilja", "Liria", "Lisus", "Scodra".
Dy poemthat e para "Vaji i bylbylit" dhe "I tretuni" paraqesin interes jo vetėm si fillime tė krijimtarisė letrare tė Mjedės, por edhe pėr vlerėn atdhetare dhe artistike, si edhe pėr mundėsinė qė na japim tė ndjekim zhvillimin e personalitetit artistik tė poetit. "Vaji i bylbylit" ėshtė krejt lirik dhe shtjellohet nėpėrmjet njė simboli; bilbili i mbyllur nė kafaz ėshtė shqiptari nėn zgjedhėn osmane.
Ndonėse vepra mbėshtillet me tisin e hollė tė melankonisė, i kuptueshėm pėr moshėn dhe pėr gjendjen shpirtėrore nė tė cilėn u shkrua, pėrfundimi i saj ėshtė thellėsisht optimist, pasqyron ligjin filozofik tė pėrparimit tė jetės, qė frymėzon edhe besimin nė tė ardhmen e Shqipėrisė.
"I tretuni" dėshmon pėr njė pjekuri mė tė madhe ideoartistike. Melankonia e "Vajit tė bylbylit" kėtu ėshtė shndėrruar nė dhembje krenare, stoike, e cila shprehet mė sė miri nėpėrmjet paralelizmit me natyrėn nė shtrėngatė, qė e hap poemthin.
Ndryshe nga poemthi i parė, ky ka njė subjekt tė dhėnė nė forma lirike; fatin e njė atdhetari shqiptar, tė internuar nga pushtuesit. Poeti do tė ketė menduar se ky mund tė kishte qenė edhe fati i tij. Nė kėngėn e parė qė pėrshkruan ndarjen e tė mėrguarit me qytetin e lindjes, Shkodrėn dhe me atdheun, duken qartė elementėt autobiografikė. Po Mjeda nuk mbeti nė shtjellimin e thjeshtė tė njė materiali jetėsor; ai diti ta pėrgjithėsojė e t'i japė vlerė aktuale. Heroi i poemthit ėshtė njė fshatar i varfėr. Dhe tek zgjedhja e njė protagonisti tė tillė, ndihet dashuria e Mjedės pėr masat fshatare, ndjenjė qė do ta shtyjė gjatė tėrė krijimtarisė sė vet t'i zgjedhė heronjtė nga rradhėt e fshatarėsisė. Te "I tretuni" ndeshen figurat dhe mjetet e njohura romantike tė pasqyrimit tė realitetit si: ngjyrat e forta nė pėrshkrimin e natyrės, stuhia nė pjesėn e parė, qė ka edhe njė kuptim simbolik, bregdeti i ashpėr shkėmbor, ku ka qėndruar heroi duke kujtuar atdheun, ndonjė simbol, si lejleku qė e lidh me vendlindjen. Kėtu gjenden edhe elementė tė riprodhimit besnik tė mjedisit, nėpėrmjet kujtimeve tė protagonistit dhe sidomos vizatimi i figurės sė nėnės. Lirizmi dhe epizmi shkrihen nė mėnyrė tė harmonishme. Variacioni nė vargje e strofa pasqyron botėn shpirtėrore tė trazuar tė protagonistit. Poemthi mbyllet me njė frymė tė lartė burrėrore dhe optimiste: heroi nuk pendohet pėr rrugėn e zgjedhur, po ėshtė krenar se vuan pėr hir tė atdheut. Nėpėrmjet figurės sė nėnės tek "I tretuni", qė del nė kėngėn e fundit, lartėsohet figura e nėnės shqiptare, e dhembshur dhe kreshnike, qė rrit bij trima dhe atdhetarė. Qė nė kėtė poemth tė hershėm, shohim atė qė do tė jetė njė meritė e rėndėsishme e veprės sė Mjedės: pasqyrimin e denjė tė figurės sė gruas shqiptare, veēanėrisht si nėnė. Ndėr lirikat e ndryshme tė pėrfshira ose jo nė veprėn "Juvenilja" ka njė varg vjershash me tė cilat poeti ndjek traditėn e Rilindjes ku himnizon bukuritė e atdheut ("Malli pėr atdhe", "Mikut tem Pal Moretti"), duke i kėnduar gjuhės si mjet zgjimi tė ndėrgjegjes kombėtare ("Gjuha shqipe"), ku i kushton njė vėmendje tė veēantė problemit themelor tė luftės pėr pavarėsi, qė ishte bashkimi i shqiptarėve ("Bashkonju", "Shqypes arbnore").
Mjeda, gjithnjė nė vazhdėn e Rilindjes, ngre lart figurėn e heroit kombėtar, si simbol bashkimi dhe burim besimi nė fitore. ("Vorri i Skanderbeut", "Shqypes arbnore", "Bashkonju", "Pėr njė shkollė shqype mbyllun prej qeverisė otomane", "Mikut tem Pal Moretti", "Lisus", "Liria"), duke theksuar nė kėtė poemė tė fundit lidhjen e thellė tė Skėnderbeut me popullin, me masat fshatare.
Nė vjershėn "Mikut tem Pal Moretti", Mjeda jep njė gjykim tė drejtė e tė mprehtė jo vetėm pėr rėndėsinė e Skėnderbeut, si shpėtimtar i qytetėrimit evropian, po edhe pėr politikėn dredharake tė fuqive tė mėdha tė Evropės sė kohės sė vet, qė, pėr interesat e tyre, mbanin nė kėmbė perandorinė e kalbur osmane. Qė nė kėtė vjershė romantike atdhetare vihen re nota shoqėrore. Motive shoqėrore janė vėnė nė bazė tė dy vjershave tė "Juvenilias": "I mbetuni" dhe "Shtegtari". Aty preken dy plagė tė dhimbshme tė Shqipėrisė sė kohės si: kurbeti dhe qėndrimi mospėrfillės i klasave tė pasura ndaj njerėzve tė thjeshtė tė popullit, bartės tė luftės pėr ēlirimin e vendit. Po trajtimi i kėtyre problemeve nga pozitat e romantizmit me gjurmė sentimentalizmi dhe fryma e humanizmit kristian qė i pėrshkon vjershat i ka zbehur deri diku dhe ka bėrė qė kėto vjersha tė mos kenė forcėn e vjershave realiste tė Ēajupit dhe tė Asdrenit, me tė njėjtėn tematikė.
"Lisus" (botuar mė 1921) dhe "Scodra"(1940) janė vepra, ku thelbi romantik vishet me njė formė klasiciste. Kėta dy poemtha liriko-epike karakterizohen nga njė stil i kėrkuar dhe retorik. Poeti himnizon kėtu tė kaluarėn e lashtė tė popullit tonė (te "Lisus" pėrmes materialit historik, kurse te "Scodra" nėpėrmjet legjendės). Interes ka te "Lisus" paraqitja e figurės sė Skėnderbeut, qė poeti ka dashur ta bėjė sa mė njerėzore.
Origjinaliteti dhe fuqia e vėrtetė e talentit tė Mjedės kanė gjetur shprehje nė krijimet ku ai arrin nė realizėm, si nė vjershėn "Mustafa Pasha nė Babunė", nė poemthin "Liria" dhe nė kryeveprėn e tij "Andrra e jetės".
Tek e para, duke u nisur nga njė fakt historik, tradhtinė e Mustafa Pashė Bushatlliut, poeti e ka tipizuar me forcė, duke e pėrshkruar "mbi thasė tė florinjve, ndėr valle jevgash" figurėn e feudalit tė zvetėnuar, anadollak, parazit, qė ėshtė kurdoherė gati tė bėjė fli interesat e atdheut pėr tė vetat. Vjersha merr kėshtu njė kuptim tė gjerė pėrgjithėsues, duke tingėlluar si akuzė e fuqishme kundėr tė ashtuquajturve atdhetarė, pėrfaqėsues tė shtresave tė larta, qė pėrfitonin nga sakrificat e popullit. Figurės sė Mustafa Pashės poeti i kundėrvė masėn e fshatarėsisė sė ngritur nė kėmbė pėr mbrojtjen e atdheut, duke u bėrė zėdhėnės i urrejtjes sė saj kundėr feudalit tradhtar.
"Liria", poemthi epiko-lirik, i ndėrtuar me tingėllima, me problematikė politiko-shoqėrore, ėshtė, ndofta, vepra e Mjedės qė ka ide mė tė fuqishme. Nė tė ndihet jehona e kryengritjeve tė malėsorėve tė Veriut mė 1911, qė tingėllon me forcė qė nė vargjet e para:
"Lirim, lirim bėrtet gjithkah Malcia" dhe vjen duke u rritur nga njė tingėllimė nė tjetrėn. Poeti frymėzohet nga lufta pėr pavarėsi e amerikanėve kundėr kolonizatorėve anglezė, qė ishin edhe pronarė tokash, dhe ua tregon shqiptarėve si shembull. Nė mbylljen e poemės, ku paralajmėrohet shpėrthimi i kryengritjes sė pėrgjithshme shqiptare nėpėrmjet njė mjeti tė dashur pėr rilindasit, paraqitjes sė hijes sė Skėnderbeut, qė ngrihet nga varri. Poeti thekson se heroi kombėtar shkon "Ksollė pėr ksollė". Nė kėtė poemth ka vargje qė dėshmojnė pėr afrimin e Mjedės me idetė demokratike. Kėshtu, ai pohon se kryengritėsit mundėn "kėshtjellat atnore", gjejmė aluzione pėr shfrytėzimin e fshatarėsisė ("...s'ka me dalė ushtari me i grahė bulkut si kaut me sjeēe t'begut"). Kėto mund tė dėshmojnė se Mjeda e sheh lirinė tė fituar prej amerikanėve jo vetėm nė plan kombėtar, po edhe nė plan shoqėror dhe shpreson se populli shqiptar do tė shkundė shfrytėzimin e egėr bashkė me zgjedhėn feudale.
Nė kėtė poemė shkrihen konēiziteti dhe forca shprehėse. Krahasimet dhe antitezat janė tronditėse ("lirinė e keni ju/ ne hekra kemi...", "Posi berra qė bleu mishtari vemi"). Romantizmi ia ka lėnė vendin njė realizmi ngjethės, njė pasqyrim plot dramatizėm tė gjendjes sė atdheut.
Vargu ėshtė njėmbėdhjetėrrokėshi, i cili krijon atmosferėn e madhėrishme, pėrdorimi i bartjeve i jep dinamizėm stilit dhe shoqėron alternimin e ndjenjave dhe tė mendimeve. Lloji i zgjedhur i organizimit tė vargut nė tingėllima i disiplinon shpėrthimet lirike. Gjuha ėshtė e pasur, megjithatė veēoritė krahinore e vėshtirėsojnė leximin e lirshėm.

-- pėrgatitur nga: Denis Zavalani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:18

Liria

- I -
O shqipe, o zogjt' e maleve, kallzoni:
A shndrit rreze lirie n'ato maja;
mbi bjesh' t'thepisuna e n'ograja,
ku del gurra e gjėmon pėrmallshėm kroni?

A keni ndie ndikund, kah fluturoni
ndėr shkrepa, me ushtue kangėn e saj?
A keni ndie nji kangė tė patravajė?*)
O shqipe, o zogjt' e maleve, kallzoni!

"Lirim, lirim!" -- bėrtet gjithkah malsia.
A ka lirim ky dhé qė na shkel kamba,
a veē t'mjerin e mblon anemban' robnia?
Flutro shqipe, flutro kah ēelet lama,
sielliu maleve pėrreth qė ka Shqipnia,
e vėshtroje ku i del lirimit ama.
.................................

- VI -
Por nuk u shuejt edhe, jo, shqiptaria:
Lodhun prej hekrash qė mizori e njiti,
lodhun prej terri ku robnimi e qiti,
shpreson me e zgjue fluturim mėnia.**)

E kqyre: Ndėr male po pėrhapet shkėndija
e lirimit t'Atdheut; fshehtas shėtiti
kasoll' pėr kasoll' rreth buneve***) e soditi
frymė tė re tue zbrazun pėr gjithkah, hija

e Skanderbegut. Qė ndėr djepa rritin
nanat e Hotit djelmėnin' ushtore
e idhnim n'armikun nėpėr gji iu qitin.

E nalt, ndėr maja, bukuri mbretnore.

*) pa vuajtje, pa mjerim.
**) urrejtja
***) banesave

....................

Gjuha shqipe

Pėrmbi za qė lshon bylbyli,
gjuha shqipe m'shungullon;*)
pėrmbi er' qė jep zymbyli,
pa da zemren ma ngushllon.

Ndėr komb' tjera, ndėr dhena tjera,
ku e shkoj jetėn tash sa mot,
veē pėr ty m'rreh zemra e mjera
e prej mallit derdhi lot.

Nji kto gjuhė qė jam tue ndie,
jan' tė bukra me themel
por prap' kjo, si diell pa hije,
pėr mue t'tanave iu del.
................................

Ku n'breg t'Cemit rritet trimi
me zbardh, Shqipe, zanin tand,
e ku Drinit a burimi
qė shpėrndahet kand e kand.

Geg' e tosk', malsi, jallia**)
jan' nji komb, m'u da, s'duron;
fund e maj' nji a Shqipnia
e nji gjuh' t'gjith' na bashkon.

Qoftė mallkue kush qet ngatrrime
ndėr kto vllazėn shoq me shoq,
kush e dan me flak' e shkrime
ēka natyra vet' pėrpoq.***)

Por me gjuhė kaq t'moēme e mjera
si nj'bij' kjo qė pa prind mbet:
pėr t'huej t'mbajshin dhenat tjera,
s't'kishte kush pėr motėr t'vet.

E njat tok' qė je tue gzue,
e ke zan' tash sa mij' vjet,
shqiptaria, qė mbet mblue
sot nėn dhe, edhe shqip flet.
................................

*) mė ushton thellė, oshėtin
**) fusharakėt
***) bashkoi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:20

Per mua Ndre Mjeda mbetet nje nga poetet shqiptare
qe i vlejne edhe kohes se sotme, eshte i pa vdekshem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:24

I tretuni

Nuk kalon nji natė e n'andėrr
porsi zgjandėrr
e shof nanėn kėtu pėrbri;
me krye vjerrte, me lot pėr sy
rri tue shfry
njat idhnim qė don me e gri

Ndejun m'duket prap te votra
ku me motra
n'dritė t'kandilit qepte e arnote
por njat gaz ka qė i shndritte
kur goditte
petkat e djalit e shendote

Kqyr njat vend ku n'mbramje rrishe
kur nuk kishe
fije idhnimi nėpėr ftyrė
e ngurron, si t'kenke gurit
e, pshtetė murit
lot' i dalin rrkaje tuj kqyrė

"T'kishe dekė ma mirė, o i mjerė -
thotė sa herė, -
Afėr nanės qe t'desh e t'ruejti;
t'kishe mbyllė me duer te mia
kėtu te shpia
njata sy qe mordja shuejti

Afėr vorrit tand nan-shkreta
porsi bleta
ishte sjellun tue gjimue
e n'at bar qe kishte qitė
pėr gjithė ditė
ndonji lule kish kerkue..."

...E mandej, si del nji krue
tue bumue
rreth e rreth prej brijes s'malit
rrkaj i ulen lot' per rrudha
- Nuk asht udha
nanė, m'u idhnue per t'zeza t'djalit

Kur n'kėt shekull n'drit' e qite
kur e rrite
me njat mund qe nep hitia (kujdes i madh)
"Nji nanė tjetėr, - thoshe, - ke,
bir n'kėt dhe
nana jote a shqiptaria

Mend e zemėr pėr tė shkriji
e pėrtriji
nam e lavd kur t'i vijė dita"
Mbas fjalėsh t'tua pėrherė shkova
e t'ndigjova:
shqiptarin' nuk e korrita

1917


Ne nje breg te eger pertej detit, pushtuesi turk ka internuar patriotin shqiptar, por prangat, largesia dhe vetmia nuk e shuajne dot mallin e "te tretunit" per Atdhe dhe familje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:24

Gjuha Shqype
Kjo vjershe e Mjedes i kushtohet Gustav Meyer-it albanologut te shquar (1850-1900), autor i shume studimeve per gjuhen shqipe dhe me te cilin Mjeda mbante leterkembim. Vjersha u shkrua ne Krakov (Poloni) ne dhjetor 1892

Permbi zą qi leshon bylbyli
Gjuha shqype m' shungullon
Permbi ere qi nep zymyli
Pa da zemren m'a ngushllon

Nder komb' tjere , nder dhena tjera
Ku e shkoj jeten tesh sa mot
Vec per ty m'rreh zčmra e mjera
E prej mallit derdhi lot

Njikto gjuhe qi jam tui ndie
Jane te bukra me temel
Por prep kejo , si diell pa hije
per mue t'anave ju del

Edhe zogu kerkon lisin
Mbi shpi t'arte ku rri me mbret
E shtegtari dishron fisin
Permbi vend qi s'asht i vet

O Shqypni e mjera Shqypni
Plot me burra e trima plot
Ti'j dit'ishe , por lumnija
Qi ke pasun nuk ą sot

Nen njat toke qi t'a shkel kamba
Zan' e t'mocmeve veshtro
Per bij t'tashem , porsi e ama
E t'korritunve, gjimo!

Nam e zą , qi kishe, t'treti
E vec turpi e marrja t'mbeloj
Per lumni vec kore t'mbeti
Qysh se fara e mire mbaroj

Por gazmo nder gjith kto t'vshtira
Perse ende s'sharove kret
Dicka t'mbet nder ato t'mira
Mbas dymij e ma shume vjet

T'ka mbet gjuha qi po ndihet
N'fush' e n'mal qi ti zotnon
Gjith 'ku hija e jote shtrihet
Ku shqyptari ząn' e leshon

Prei Tivarit e n'Preveze
Nji ą gjuha e Kombi nji
Ku leshon dielli njato rreze
Qi vec tokae jote i di

Ku n'breg t'Cemit rritet trimi
Me zbardhe, Shqype zanin tąand
E ku i drinit ą bunimi
Qi shperndahet kand e kand

GEG E TOSKE,MALCI, JALLIA
JAN NJI KOMB M'U DA S'DURON
FUND E MAJE NJI ą SHQYPNIJA
E NJI GJUHE T'GJITH N'A BASHKON.

Kjoft mallkue kush qet ngatrime
Nder kto vllazen shoq me shoq
Kush e dan me flek' e shkrime
Ca natyra vet perpoq

Kur nji burre u cue n Austri
E me sy gjithkund t'kerkoj
Gustav Meyer-i asht emni i tij
Emni i burrit qi t'madhnoj

Porsi dielli tui flakue
Shperndan terin qi na mbelon
Njashtu Meyer-i tui kerkue
Kah ke dal po ta difton
....................
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:24

Kushtrimi i Kodrit neper fushe e male: Leni ēė do punė e rrani me temelue gjytetin mbretnuer te Iliris. E me gjak te kulshedres vizati kufijt e Shkodres.

Kumboi njitas nder malet ilirike
E nder fushore t'b'gatuna n'grunaje,
Zani i kasnec'e e j' brohori jetike,
Qi jehona perdridhte maje n' maje.


E thirrte Kodri: "O djelmeni kreshnike,
Me dhen gur e permend, leni n'bungaje
Spatat e ngulme, leni tok't fisnike,
E leni berret qi kullosin n'zaje;

E hiqni thekshem, kah i t'parve a shkambi,
ku n'vetima perher' Frombja defrehej;
Se nji t'rejes seli po i shtohet lami".

E permbi suken mrekullore u njiti,
E t' gjytetit mbretnuer rrethin, ku t'ngrehej,
Me gjak t'kulshedres, tue vizat', shetiti.


Te gjith Ilirt, Labeatt, Parthint, Autarjatt, iu veshen Shkodres me hiti, e gjimote dheu prej kangve te puntoris qi vėlote te suka si bleta nė zgjue, tuj ngrehe ledhat qi nji hyjni mizore rrzote naten.

Prei krahinet ku i mujshem Labeati
Banon me shqype, e ku, perte, e Parthinit,
Kullot grigja e mrizon Autarijati,
Berret e lame neper ujra t' Drinit:

Porsi cuna t' nji shpis qe i fton i jati,
Avulluesa sinjoreve t' Shkodrinit
Ju veshen Ilirsit me hiti, ku fati
I atmes ma t'lergum ja perkrahte fqinit.

E kndoshin ēetat tui u zbrit, e ushtoshin
Fush' e lugje t' gjelbrueme e shena e prroje,
N'brohorije t'ushtris kur n'pun u lshoshin.

E 'j popull i pa far' rreth suket v'lote,
Porsi shemet e bletve neper zgjoje
Tui ngreh shka naten hyj mizuer do t' rrxote.


----------------------------
Labeatt - banoret e rretheve te Liqenit te Shkodres
Parthint - popull kah Shqiprija e Mesme
Autarjatt - popull kah gurrat e Drinit te Bardhe
hiti - kujdes e shpejt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:25

nga Mjeda...

molla t'kputuna nji deget
dy qershija lidhun n'nji rrfane
ku fillojne kufijte e Geget
rrijne dy cika me nji nane...

ps. brilante!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:25

Dimni

Po vjen dimni me kose ne dore
Gjeth e bar i ka kosite
Qet balkoni pjalm me bore
Plak shkreta tue merdhite
I thote vedit me za pak
Struku, struku i shkreti plakNeper fush e neper male
fryn murlani me stuhi
O murlan ti frymen ndale
Ndal ti akull mos me ngrij
Mos ma ngrini nji ket pike gjak
Struku, struku i shkreti plak...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:25

Si fillim kerkoj falje per ndonje pasaktesi apo mungese gjuhesore sepse po e shkruaj ashtu sic e mbaj mend.
--------------

VELLAVRASI

Neper terr qe leshonte nata
ngarkue teshat kaliboē
neper nji pyll ku s'ra kurr spata
ndiqte udhen nji djaloē

Landet e pyllit si nji ujk ju dukshin
qe prej ujet ne mal luron
cuba te rrebte qe ne prite u strukshin
gjethet e lisave kujton

Oh Shqypni gjimonte i mjeri
pyjet mbushe me gjuetare plot
kesolle e bardhe ku porsi mbreti
shkon barija jete e mot

O ju lugje te Prevezės
per ju zemra po m'vajton
te ju Hana me drite t'rrezes
shtigjt udhtarit ja kallxon

Shpi e bardhe ku n'drite dola
afer detit te pa-pshtjellim
fis i ambel ku s'parit fola
ne krahet e nanes tue gjete pushim

Njikshtu thote e me trimni
u nis rruges udhtari prap
fishklloj landa tue u pėrzi
e prej friket ngau djali vrap

Por m'nji cub mbas gardhit hasi
"Ndalu"- i thote - "nuk ke kah mba"
nji kubure n'brinj ja rrasi
e pa fryme mbi toke e la

..... VIJON............
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:26

....... Vijon nga postimi i meparshem......


"Oh nane shkreta" - i shuemi briti
e permbys u leshu mb'nji curr
"qe 3 vjet e shkreta m'priti
e tashma nuk me shef ma kurr"

"Por jot amė" - si per qesti, (qesėndi - shenimi im)
i thot vrasesi idhnim plot
"ti me difto ku rrin me shpi,
fjala e jote nuk humb dot"

Ne skaj te Shqypnise shkon vorfenisht jeten
e pa djem e shkreta mbet
dy ma te medhajt ne luftra mbeten
e i treti qe ku po jet

"Pat edhe nji" - fija e zanit
ju drodh djalit e gjimoj
u dridh vrasesi ai fare luanit
menjiher pushken ne toke e leshoj

"Pat edhe nji qe ajo e donte
per mbi driten e syrit t'vet
kurr nga prehri nuk e leshonte
shoke nder cuba vojt e gjet

"Vella" - i pergjegji zemerveshtiri,
njiktu t'vrava e njiktu po vdes
nuk kam sy me me pa ma nieri
bashke me ty ketu po mbes

"Jo! Por ti fill tek shpija,
tek nane zeza fluturo
pa asnji femij e mbyt vetmia
e mbulon skami" - mos e lesho

"E ēka ti them une nanes se ngrate
ne qofte se me pvete per ty ndoj send"
"Thueji se mora nji rruge te gjate...
e bashke ne Qiell dikur xame vend!"


FUND
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Njė poezi e panjohur pėr tragjedinė habsburgase (NDRE MJEDA)   14/9/2009, 18:27

Botohet pėr herė tė parė nė shqip, me rastin e 68- vjetorit tė vdekjes, njė poezi e panjohur e Ndre Mjedės

Njė poezi e panjohur pėr tragjedinė habsburgase


Edion Petriti


Sot mbushen 68 vjet nga vdekja e poetit tė madh Ndré Mjeda (1866 – 1937) dhe nė njė ditė si kjo ia vlen qė jo vetėm tė kujtosh artin e tij, por, mbi tė gjitha, tė nxjerrėsh nė dritė thesare ende tė pa zbuluara tė krijimtarisė sė tij. Nuk ėshtė aspak e ēuditshme qė edhe veprat e Mjedės, gjatė periudhės sė diktaturės, i janė nėnshtruar ēensurės. Kėtė fat tė mbrapshtė ka pasur edhe poezia “Meyerling”, e botuar pėr herė tė parė nė manualin Hoepli « Lingua Albanese (Dialetto Ghego) : Grammatica – Saggi di Letteratura, Fraseologia e Proverbi» Milano 1931. Pėr shkak tė fabulės, prej nga ishte frymėzuar poeti, kjo poezi, nuk u pėrmend asnjėherė gjatė viteve tė diktaturės dhe nuk u pėrfshi nė asnjė antologji letėrsie.
Meyerling, njė kėshtjellė gjuetie afėr Badenit, dhe dymbėdhjetė milje afėr Vienės, ka qenė skena e njė prej ndodhive mė tronditėse tė dinastisė Habsburge. Kėtu arkiduka Rudolf, princi i kurorės dhe djali i vetėm i perandorit Franz Josef dhe i Elizabetės (tė famshmes Sissi) vdes nė rrethana tė mistershme nė 1889. Zėrat qė u pėrhapėn nė ato kohė thonė se vdiq nga apopleksia, ose u vetėvra, siē thotė edhč poeti . Dikush tjetėr e bėn viktimė tė njė rivali si pasojė e marrėdhėnjeve tė jashtėligjshme me baroneshėn Vecsera, e cila vdes edhč ajo pėrkrah tij. Arkiduka Rudolf kishte lindur mė 1858 dhe kish marrė pėr grua princeshėn Stephanie, tė bijėn e Leopoldit II, mbretit tė Belgjikės. Kjo ode historike na sjell ndėr mend traditėn e gjatė nė letėrsinė italiane dhe atė europiane. Mjafton tė pėrmendim kėtu odet e mrekullueshme tė Carduccit « Per la morte di Napoleone Eugenio » dhe « Miramar », tė cilat Mjeda i njihte mjaft mirė. Teknikisht e pėrkryer, ajo evokon me gjallėri dhe imagjinatė tė habitshme, kėtė ndodhi tragjike tė derės Habsburge, tė kėsaj dere qė la pas nė histori njė vazhdė tė gjatė zije dhe
dhimbjesh, mes tė cilave vdekja e arkidukės Franz Ferdinand d’Estes, nipit tė Franz Josefit I nė Sarajevė, i cili u vra bashkė me tė shoqen mė 28 qershor 1914 nga dora e njė anarkisti serb, ngjarje qė shėrbeu si shkak pėr shpėrthimin e Luftės sė Parė Botėrore. Njė tjetėr fatkeqėsi ishte vrasja e Maksimilianit, Perandorit tė Meksikės, vėllai i Franz Josefit I dhe fundi i dhunshėm i Elizabetės, qė do tė vdesė mė 10 shtator 1898, e therur me limė nga njė farė Luigi Lucheni. Kjo poezi u botua pėr herė tė parė nga Fulvio Cordignano S.J., nė manualin Hoepli « Lingua Albanese (Dialetto Ghego) : Grammatica – Saggi di Letteratura, Fraseologia e Proverbi» Milano 1931. Pėr shkak tė frymės sė saj pro-austriake, e cila binte ndesh me ideologjinė politike tė regjimit komunist tė kohės,
kjo poezi do bjerė nė harresė dhe nuk do futet nė pėrmbledhjet e shumta tė poezive sė Mjedės, as nė atė tė Mark Gurakuqit, i cili njihte mirė dhe citonte prej botimit tė Cordignanos, ose tė Rinush Idrizit. Kėtė fat patėn edhe disa krijime mė pak tė arrira tė
tij si : “Bija e verbtė ē’prei t’lémi”, dhe “Kānga e Mahmud Pashės”, botuar (mes poezive tė tjera tė Mjedės nė Shahiri Elierz. Do bejta qi ka qķt N. M. i S.J.) si shtojcė e njė lķbėrze fetare nga Jak Junku nė Kulshedra e Shpirtit, zblue t’rijve prei P. J. Junkut t’Shoqnķs Jezu. Deri mė sot nuk kemi njė pėrmbledhje tė veprave tė tij nė prozė, studimet e tij pėr shkrimtarėt e vjetėr tė Veriut dhe pėrkthimet si “Jeta e shejtit sh’Njon Berchmans”, “T’pergiamit e Zojs Bekueme”, “Katekizmi i madh” nė tre vėllime, “Historija Shźjte”, etj. Sot, Ndré Mjeda ka pėrvjetorin, tė shpresojmė qė kjo ngjarje tė mos kalojė nė harresė.

MEYERLING.

E prį gjith shźnd e lule
Ē ‘sė parit kjo jetė ty t ’ shndriti ;
Nder drandofille t ’ priti
E nder zymyla

Plangu mbretnuer. Bylbyla
T ’ kėndoshin rreth djepit arit ;
Vajin e fėmijve sė parit
S ’ e provove.

Ti nji mbretnķ gazmove
Me t ’ lémin tānd, o i njomi
Pinjuell i Absburgut. Kombi
I laracue*

E zźmrat t ’ pįbashkue
Nė nji gėzim per ty shperthyene ;
Mbretin e rķ nė ty rrfyene
E male e dédi.

Ąnderr nuk ish : mbķ védi,
Pezull prei qiellet, shifshe
Kunorė qi zdrypte, e njifshe
Oren e Austrisė

Projtun prei sį mbshķn vise
Vistulla e Adriatiku,
E para sįj anmiku
Unjshem heshtote ;

E duert prei tejet ēote
Nji popull i pį farė** ;
E ty Evropa mbarė
Hetote e pritte.

Mbķ shkam*** mbretnuer t ’ soditte
Ē atėhernaj e lumote
Se ’j djal ’ i trashigote
Urtķn e shkambin

Prindi i moēnuem, qi t ’ mbramin
Rrźm t ’ brźzit vet bujįr
Mbret e gjytetės e ushtįr
Me t ’ lānė gazmote.

E prį ty zźmra t ’ gėzote
Jeten sį herė fajtorit
Me i pshtue, e lott te gjorit
Prind o femī

Perdllimshem me ja shī ;
E shźndin qi u pertrīte
Nder ta, ty vetė t ’ a ndīete
Ora mbretnore.

Sot me njatė dorė mizore,
Gjaksi i vetvedit, fike
Jeten, qi dor ’ anmike,
O ēet ’ e trueme

T ’ biemit t ’ kunorės s ’ shugrueme****,
Prūjshem ndéroj e ruejti ;
Sot pushka e jote t ’ shuejti,
O i mjerė, gjallimin,

E t ’ barazoj me t ’ īmin
Fajtuer. Ti u farmakove
Zźmer e jetė, e u shove
Prindvet t ’ shkretnuem,

Shka kishin nė botė t ’ dishruem,
E ndijesķt qi jeta
Suell n ’ ató zźmra, e t ’ shkreta
I lae pergjithmonė…

N ’ brigje t ’ Ēamrijes s ’ onė
Ju bje barķve n ’ mriza
Gjāmen qi bān Eliza*****
Čra jugore.

E permbķ rrasė mortore
Qi fajin tand kį mbėlue,
Nji plak rri tui vajtue
Pį mźnd, pį gojė.

Mā ti nderģm e drojė
S pate per Bās t ’ natyrės ;
Ti zānin e detyrės
Nuk e ndigiove.

Epshin per cak shźnjove,
E dorė ndeshkuese s dreshte ;
Gjygj ’ e gjygjtįr kujteshte******
Andrra t ’ harrueme.

Ti zān ’ e ligjės s ’ amshueme
Qi priqet perendore
Baras me kėsollė vorfnore
Shklet e soditė,

Shpinove tui shpotitė.
Prandej jo nqiellshit ēue
Fuqķ, o n ’ tokė vźndue,
T ’ vrau dora e jote.


* I laracue : lara-lara, shumėngjyrėsh, i pėrbėrė nga popuj dhe kombe tė ndryshme.
** I pį farė : i panumėrt.
*** Shkam : shkėmb ; kėtu me kuptimin fron.
**** Bandė konspiratorėsh.
***** Ēamėria, pėrballė Korfuzit. Nė kėtė ishull nėna e Rudolfit, Elizabeta kishte njė pallat, qė mė pas i kaloi perandorit tė Gjermanisė.
****** Kujtove, nė aorist, nga forma me kujtashė, qė gjendet akoma ndėr Dedajt e Barbullushit (Mjedja). 30 janar gjenden tė vdekur mė 1889. Kėshtjellės mbizotėron edhe sot teza e vetėvrasjes sė Elizabetės sė Bavarisė.

01/08/2005
KATEGORIA: Kulture.Shekulli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:28

Bukuri e virtyt
Ndre Mjeda

Porsa
ditės i pat xanė filli,
Drandofillja muer me cilė
Gjetht e vet e andej
prej qielli
Pritte voesen per shtat t' vet.
Kqyra n' nesret, gjetht kish'
mshilė,
Dikush ksajė shpejt tash i a shklet.

Vrojta 'i halė, s' cillės
i kercnohen
Diell e borė e erė e shi:
Rrajtė e saja vec forcohen
E kahė
qiella ajo lshon shtat;
Qinda vjetsh kjo pau duhi,
Por duhija c' i ban s'
pat.

E virtyti asht shemllesa
Ajo halė qi s' lodhė
stuhija;
Drandofillja, qi e kohės kmesa
Kputė, hijeshin na perfytron.
-
Kalojn ditt e bukurija!
Vec virtyti m' tokė qindron. -
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:28

Grueja shqyptare
(Amė e bi)

Ndre
Mjeda

Ka ra rrezja nder bajama!
T' bin e vet kshtu e pvetė e ama:
-
C'ke, moj bi, qi kjan e fshan?
Kjan e fshan, e vetllat vran? -

- Kjava
shum, mori lum nana,
Tuj qindisė e m' ra gjylpana;
M' ra gjylpana nen
balkue,
E jam ulė tash me e kerkue. -

- Po cka kje qi lodt t' i
xori?
Ku kje dhima, a ku kje zori?
A por, drue, mos m'je harlisė,
Qysh
se kjan - o tuj qindisė.
Pasha nanen nuk mund t' bari,
Qi tė me ndezet
bija zhari!
Do t' a dije e zeza nanė,
Pse ti vetllat shpesh m' i
vranė;
Pse c' kah mot, moj, buza s' t' qeshet
E n' argtime zemra s' t'
ndeshet. -

- Nuk a' gja, moj nanė s' a' gja;
Por po t' tham, se as
kot s' jam vra:
Dicka vlon n' ket cerdhe zanash;
Vlon dashtni, si n'bija
nanash!
Nane, dashtnija m' ka molisė,
Prandej kjaj - o tuj qindisė! -


- T'u thafėt goja, bi, c' po thue?
A kaq shpejt ti m' je
terbue?
Po shikjo, moj bi kercuna,
Se, po bana 'i herė e t' xuna,
Bana
e t' pava tuj m' dalė n' derė,
Nuk m' ke pshtim, jo metsha e mjerė!
-

- Jam shqyptare e bi shqyptari,
E ato fjalė, nanė, s' mund i
bari:
S' ke me m' pa, jo, tuj dalė n' derė,
Si kujton, pse m' ke per
nderė;
As, moj nanė, nuk jam harlisė
Vec pse kjaj - o tuj qindisė,
E
shka n' zemer m' ka pengue,
Asht gja e dejė, o nanė, per mue. -

Fillon
nana tash me u vra:
Dicka nakel sė mjerės i asht ba;
Don me cilė tė
ngriten gojė;
Por dro e mjera mos t' gabojė:

- Fol, moj bi, mos m' len
nder grepa,
Mos mė mshef gja, moj, se do djepa
I kam luejtė der tash e m'
ke
Dhelpen t' vjeter: Ty sot be
T' paca lshue, tash me m' diftue,
Se
pse zemra peshė t'asht cue. -

- Nanė, dashtnija m' ka molisė,
Prandej
kjaj - o tuj qindisė. -

Bindej nana, gja s'kuptote,
Por, te miren kah
i a dote
Muer me t' amel e i tha e mjera:

- Mori bi, moj si
prendvera,
Pash njat diell e pash njat hanė,
Pash njat Zot, qi kthiell e
vranė,
M' difto sot, c' sokol ke xanė? -

- C' farė sokolit thue, moj
nanė?
T' thacė, moj, t' thacė se s' m' a ban ndera,
S' m' a ban shpija, as
s' m' a ban dera
Me luejtė mendsh, moj nanė, mas kuej:
S' i kam dhanė, jo,
fjalė kurrkuej.
E po t' tham: Se n' t' endun t' motit,
Po t' tham, po, me
besė tė Zotit,
Ty due fjalėt me t' i ndigiue,
As s' kam mend me t' u
largue.
Zemren dysh un s' mund e daj:
M' len t' qindisi, m' len tė kjaj!
-

U ngri nana, lodt i pshtuen;
Para s' bis fort syt i u
xuen.

Kaluen dit e kaluen net,
Vajza ma me gojė s' po flet:
Me gojė
s' flet edhe na a' smue,
Rat e mjera a' tuj lingue:
Lingon keq n' at
shtroje deket
E shpesh paket edhe meket.
Ftyra e sajė porsi flok
bore;
Mndash, gjylpanė s' i hjekė prej dore;
Por punon e tuj
punue,
Shef pelhuren se a' marue:
I lshon syt mi te me mall
Edhe e
puthė e e ven nė ball.

Nana vajzen tuj dihatė
Shpesh e ndien e: - Mori
e ngratė,
A njimend s'don me m' diftue,
Se pse zemra peshė t' asht cue?
-

- Nanė, dashtnija m' ka molisė;
Kjava mjaft-o tuj qindisė!
Kjava
mjaft... - Ma desht t'ligjrojė,
Por i u kput ksajė fjala n' gojė.
Si fjalė
tjera nuk mund tė xori,
Mndash, gjylpanė prap n' dorė i mori;
Por dy
duerėt, porsi florini,
Mi pelhurė deka i a ngrini.

- Kuku nana kjan me
lot,
Se c' me gjet mue t'meren sot!
Se c' e gjet tė zezen nanė
Nen ket
diell e nen ket hanė! -

Merr pelhuren, qi pat enė
Bija e sajė; kishte
pasė kenė
Kuq e zi e m' te qindisė
Gjet dashtnin qi e kisht'
molisė.
N' krye t' flamurit kisht' punue,
Per rreth shqypje, m' dorė
prarue,
Fjalėt e hershme, fjalėt e tė Parve:
Se Shqypnia asht e
Shqyptarve
;
E nder skaje fjalėt "liri".
Merr nanė-shkreta e pshtiell
at bi,
Qi, pa njofėt tjeter dashtni,
Ishte shkri vec per
Shqypni
.

Eni bija, zana malit,
Ju qi kjani n' dekė t' njij
djalit,
E, permysė mi ket bujare,
N' te nderoni bin shqyptare;
E tuj
puthė e mall e vajė
Njat flamur, qi dora e sajė
Diejti aq bukur me
qindisė,
Pse dashtnija e kisht' molisė;
Lidhniu tok: Per herė
dashtnija
Per vend t' uej t' u jet stolija;

Pe, po kje qi, si kjo
bi,
Rriten vashat nė Shqypni,
N' vend do tė shkojė-o fjala e t'
Parve,
Se Shqypnia asht e Shqyptarve.
Lidhniu tok, si bajshin
motit
Ato bijat e Kastriotit,
E broh'ritni n' gzim e n'
vajė:
Rrnofte Shqypnija e flam'ri i sajė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:28

Fuqija e uratės
Ndre Mjeda

A
s’shef sa thellimi
Per rreth na kercnohet?
Sa lodja dikohet
Mi botė, qi
ti shklet?

N’ valė t’ mndershme t’ ktij shekull
Perhidhet
nier-shkreta,
E idhtė i shkon jeta:
Vec toka s’ pelset!

Sa kobe e
t’ papritne
Mi te kan randue,
E ‘i dorė, pa pushue,
Nder t’ vshtira e
pershkon.

Heu! Peshen e mkatit
Aj ndien e krahnori
Dishmon, se
mkatnori
Mi tokė ka pse dron.

Ke ra kurr nder faje?
Co menden kah
qilli
Njandej kah vjen kshilli,
E thirri Tenzot.

E lypi Atij tė
Lumit,
Me fe e me shpnesė,
Me vaj e me dnesė
Pendimin c’ me
sot.

A balcem urata
Per zemer t’ pendueme;
Pendimi e ban
t’gzueme
Pse mkatesh u shkep.

Ma t’ kandshem asht t’ flaunt
Qi,
vetė Zemra e Zotit,
Rreth gjireve t’motit,
Fajtorit i nep.

Prandej
perherė lutu,
Uratės mos i a daj:
N’ per t’ lutna e me vaj
Me t’ Naltin
pajto.

Pajto, sa a’ tuj t’pritun,
Pajto, e ato faje
Pendesa t’ i
laje;
N’ pajtim mos vano!

Pajto? – Kam pajtue
Pse vetė
Perendija
Shljeu fajet e mija
E shpirtin m’ a gzoi.

E shof; nderės
i falem
Ulė ballin per dhe,
Me shpnesė e me fe,
Pse m’ njalli edhe
m’pshtoi.

Per mue, dikur t’mjerin,
N’ kto lugje morrizit
Filluen
dit Parrizit
C’ se pagja po m’ kthen!

Por n’ qiell pres plotsimin
E
ktyne lumnive,
Atje, mas stuhive,
A ‘i Zot, qi shpreblen.

Ktij due
me i sherbye,
E i tij due me metė
N’ tallaze t’ ksajė jetė,
Nder kobe e
n’ mjerim.

O jetė, jetė e lume:
Me dashtė gjithmonė Zotin,
Tu’ e
dashtė me e shkue motin
Ktu n’ tokė e n’ amshim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:28

Djali pa nanė
si nata pa hanė

N.
Mjeda

Pra 'i djalė i vorfen kuej nuk i dhimet,
Kur, si mue t'shkretin,
t'a mlojn mjerimet?
Teper shpejt bora, tuj ra n' vorfunim,
Njatė qi per
mue ish' diell n' agim.

Emnin e kandshem m'i a ndie kot prita
Njasajė
qi n' kobe do t' m' ishte drita:
Kuej nuk i dhimem, askush s' m'
kujton,
Sado qi zemra vec gjak m' pikon.

Kur, un i mjeri, rrijshe tu
shpija,
Me nanė, me moter, ah! sa dashtnija
Vlote n' ket zemer, qi sot
s'ka gzim,
Vetem pse nana m' la n' ket vorfnim.

C' at ditė qi e bora,
mue s' m' knaqė natyra,
Nder gzime t' shekllit nuk m' qeshet ftyra;
Kurr
s' m' hiqet mendjet kur nana m' tha:
T' laca me Zotin! - e diq e m'
la.

Ah! se fort m' dote, se fort m' pat gzue,
Sa gjallė, e mjera,
rrite me mue!
Por qe, se une nanen sot ma s' e kam;
Un nafakpremi, c' se i
vorfen jam!

Kur, n' agim t' ditve, m'ra me shtegtue,
Si dola shpijet,
tuj u largue,
E kqyra s'mramit e aq m' permalloi,
Sa dysh mue zemren, dysh
m'a coptoi.

E kush kalote at ditė bri meje,
At ditė qi dhima m' kish
xjerrė mendt kreje,
Thote perajshem: Paska metė shkret!
Zot, njitja doren,
majen ti ngiet!

C' at ditė, si zogu, larg fluturova,
E n' dhe t'
panjoftun treta, u largova;
S' desht kush me m'kqyrun, s' diejta kue' i
flas,
Nji dorė ndimtare c' at herė s' m' u qas.

E kur vetmija mue m'
lodhte naten,
Un n' gjuj u ulshem, thojshem uraten;
Kujtojshem nanen para
Tenzot,
E syt m' u mushshin gjithherė me lot.

Ah! po, kujtimet e asajė
dite
Uratė e kandshme ti m' i persrite:
O nanė e dashtun, a thue t' thrras
kot,
C' se fusha e mali me za t' em lot?

Ah! po, se dhima zemret nuk
m' shkepet,
C' se gjithkund nanen me e lypun m' nepet;
Do t' m' mysė
mjerimi, s'kam si gjallnoj,
Pse deka e nanės zemren m' a imtoj.

Por,
ndale vajin, jeto pa droje,
Mendo se drita prap do t' agoje,
Kur nder
Qiell t' epra Zoti tash t' thrret:
Rrethue me lule, nana aty t' pret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:29

Lulja e bardhe
N. Mjeda

Prite pa
nane nji vajze e shkrete
E shkoi motin idhte, n'ankim;
Idhte, n'ankim e
shkoi ket jete,
Kah s'i pau kund vedit pshtim.

Fati i zi kah muer me e
ndjeke,
Kjau sa kjau, mandej pushoi:
Mylli syt e, porsa deke,
Dhe i
mjeruem trupin i a mloi.

Nji shtegtar andej tuj ardhe
Mas do ditsh, te
aj vorr u ndal;
Tu aj vorr ndale, nji lule t' bardhe
Pau tuj cile: Vorrit
i u fal.

Ndoshta zemra e vajzes s' mjere
U ba lule ku pushon,
M'
nji qi shpirti, lil me ere,
Hyll i ndritshem n' qiell
vizlon.Kujdesi Hyjnuer
N. Mjeda

Ti, qi toket s'
din me i punue,
S' korre as qet kurr faren n' dhe,
M' difto, zog, si t'
del me rrnue,
Qi i a thue kanges aq me hare?
Ty, zog mali, aq t' lum kush
t' bani,
Qi n' ankim kurr s' t' ndiehet zani?
<blockquote>Jam i lum n' sa stine ka moti,
Pse per mue ka kujdes
Zoti.</blockquote>Po ty, lule, si e harrueme,
Qi kurr s' ende e na rrin
veshe,
N' ato fushat e blerueme,
Si ma e bukura mretneshe,
Kush t' a
dha gjith at stoli?
Kush t' a fali at bukur?
<blockquote>M' shofin t' lume stina e moti,
Pse per mue kujdeset
Zoti.</blockquote>Vetem un, i ligshte kah feja,
Guxoj vedin t' a thrras t'
shkrete:
Po kto t' mira, qi ban dheja,
Kush m' i dha? kush s' m' la me
mete?
Buke t' perditshme kush m' nep mue?
Kush me petk desht me m' kujtue?
<blockquote>Mos t' ankojm, pse sa t' jet moti,
Per gjithkend do t' mendoje
Zoti.</blockquote>
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:29

PRENDVERA


Jeni lodhe,dallendysha
t`shkreta,
Je molis`i ziu bylbyl;
Ah!pushoni n`streh` ku u gjeta,
Pusho
n`kopshte te njaj zymyl.


Mbi krahe t`uej prej dhenash tjera
Ju
prendveren na pruet ketej;
Shlodhn`ju pra, dallendysha t`mjera,
Rri
,bylbyl, n`lulzim qi kthej.


Se qe`j prrue prei malit ulet
E t`tane
fushes ushqim i nep;
E nen bore po shperthejn`lulet
Porsi femie qi zblohen
n`djep.


Fllad i let me vape dashtnijet
Puthi pemen gemb per
gemb;
U zgjue pema, e qe prej shijet
Buloj mbare neper kopsht
t`em.


Ndej`brie votres nieri myket:
Vrapo, bulk, ku puna
t`thrret;
Tui vrue fushen kau berlyket,
Lyp`m`u vue per lavre t`vet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:29

ANDERR


Pezull prei qiellit
fluturote e shkreta
E si dielli n`mjesdite rreze shperndake;
Engjell nder
cucat o nji cike giake
Qi vec qielli numron nder valle
t`veta.


Arit i kishte floket, e kish si zgjeta
Driten e syve e
mollzat rrumbullake,
E buzet e vocrra me te ngjyeme gjake,
Qe kur i pash
krejt i mahnitun mbeta.


Mandej si njeri, qe prej gjumit
ngrihet,
Mora zemer e e pveta me trimni :
„Engjell a vajze je ti, o
bukurija?“

Qeshi goca nji here, si vashe qe pihet,
Uli kryetin
teposhte e me dashtni
„Moter e nane,tha, m`ke- jam Shqyptarija
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:30

I MBETUNI

Edhe shtaza po gazmohet,
Edhe bari mungullon;
N`shend natyra gjith po cohet,
Vec ti, i mjeri,po gjimon.


Kang`e valle tui bashkue
Shend prej gojet gjithkush qet;
Vec i vorfni tui dertue
Porsi i huej a n`gjinie t`vet.


Tui ankue per t`zeza t`veta
Per gjith dere tui lype kerset;
Per`te t`dhimtun kerkund s gjeta:
Porsi i huej a n`katund t`vet.


Lodh` e unshem,kur vjen nata,
N`prehen t`nanes me shkue kujton;
Edhe nana i diq e ngrata,
E kush t`vorfnin s`e ngushllon.


Bab`, oh!babe!sa here ndo`j trimit
Do me i thane tui derdhun lot;
Por per`tene a fjale trishtimit,
A nji fjale qe permend kot.


Per dhe t`vet dale n`ushtrie
Rrebte qendroi i jati e diq;
Sot i vorfni askund nji shpie,
Nji cope buk s e gjen nder miq.


Ah!ti njome, o njome e mjera,
Dit` e nate qe po vajton:
Kund nder miq nuk t`cilet dera,
Kerkush vajin s t`a pajton.


Dit`e nate pa buk e shpie
Shkote i vorfni andej e kendej,
E prej t`pasunish zotnie
Nje fjale t`mire kerkush s ja kthej.Ku ke baben me t`ndimue?
Ku ke nanen me derdhe lot?
Ty gjith robi t`ka harrue,
Kerkush s`do me t`dalun zot.


Tui rae bor, tui frye murrlani,
Mjet dy vorreve si`j lis,
Afer gropes qe vet`e bani,
Djali i vorfen u molis.


Afer nanes u shtrue me fjetun,
Afer babes kerkoi pushim;
Kurgja t`ngritin s ka me e gjetun,
T`xet e t`ftofte skan me pas ndrrim.


Me njata qe vec e doshin
Trupi i t`vocerrit pushoj;
E n`lumnie qe ata po gzoshin
Shpirti i njomes fluturoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:30

ZOGA


Neper ograje po kendojne bylbylat
Si tu`u pralle me shoqi shojne;
Drandofilleve zymylat
T`kandshmen ere dhuntie ju cojne.


E nalt n`qiell ma e bukur hana
Rreze t`paqta shkon tui shkri
Maje bjeshkeve fillon Zana
N`valle shoqeve m`u prie.


Lodhe prej vegesh,prej rranjesh shpijet,
Si u ba nate,ndej Zoga n`voter;
Ndej m`u xe me dru dullijet
Qe kish ba neper mal,pa moter!


E kuvendte me nane locen,
Si pergjumshem,ndonji fjale,
Deri sa brie votres gocen
E muer gjumi dal ka dale.


Fjet bri votres: e kur shkendija
Shendritte at fetyr`te pa travaje,
Engjell prei qiellit ule te shpija
Dukej faret fetyra e saje.


Here n`at gjume tui qeshun dukej,
Si m`u fale here doren cote;
Here permallshem n`vedi strukej
E n`fetyre gjaku t`tane i velote.


(Ngrimun n`ar, mbi`j pullalie
Nen balkue nji beg kish dale;
Holl`e i gjate porsi silvie
Ne rruge nen gardh ish duke nje djale.)


E nan-bardha tui shikjue
„Flej me engjuj,thote, o bie,
Pusho shtatin me i ndimue
Lokes s`ate neper shpie”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Albulena
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 508
Age : 30
Location : Kosove
Job/hobbies : Studente
Humor : Familja moderne
Registration date : 15/12/2007

MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   14/9/2009, 18:30

TRINA

I.

Molla t`kputuna nji deget,
Dy qershija lidhe n`nji rrfane,
Ku fillojne kufijt e Geget,
Rrijne dy cika me nji nane.


Krekce e bre perzie me lisa
Rriten rrotull me qetine,
Plepa t`but` e qeparisa
Mbelojne e veshin at ledine.


S`ushton mali prej baktijet,
S fryn murrlani me duhie;
Paq i kthellte prej Perendijet,
Paq prej njerit e qetie.


Gurra e lugut vec ushtote
Si lahute me kange kreshnike;
E nder peme bylbyli kendote
Valle darsmet e fisnike.


Ngreh, bylbyl, n`at hije valle,
Ushto, gurre trimneshe n`shkambije;
Bulk i nates, kungalle , qe talle
Neper gemba e per lamije,


Kendoni,kendoni vec prej stanit,
T`ardhmen Trina mbramje n`shpie,
Tui blegrue nji kij mbas zanit
T`deles nane keni me ndie.


Vec prej plehit gjel kokoti,
Me njat za qe s`ndrron kurr-here,
Ka m`u gjegje se a tui nderrue moti,
Se a tui cue nji tjeter ere.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ndre Mjeda   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ndre Mjeda
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: