Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Gjergj Fishta

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   12/9/2009, 16:05

Kur , qe , aty t'u ba mjesnate
po i del gjumi Knjaz Nikolles
edhe sheh ai n'mjedis t'odes
nji njeri , ndeje ne kambe
me nji mjeker gjate nji pllambe
edhe barkun sa' i fund sheke
peshtjellun shtatit n'pelhure deke
qi , si surf'lli fetyret zbe
e tue i ardhun era dhe
rrite Knjazin tue e shikjue
me do sy qi me t'trishtue
si gastaja cungullue
Neper fetyre , mande , e mbi duerre
aty ketu edhe mbi pelhure
kish'do njolla gjakut' zi
qi per mendere m'te ishte ngri
e me qelb bashke ishte tha.
U tremb Knjazi kur e pa
e t pergjethe shtatit i ra.
Floket iu cuene shllunge perpjete
nisi fryma m'iu zanete
e e mb' loi djersa.Kishte mbete
tue keqyre n'te , e as s'isht tue mujt
prej trishtimit n'vend me luejte.
pse edhe n' "kryq" disi isht' kepute
kaq per mendere qi ' i here ke tute.
Por kambe-kambe , qe nisi lugati
me iu avite Nikolles kah shtrati
Knjaz Nikolla aty i rrin gati
e fille doren coj n'kobure
qi e kisht' vjerre nen nji figure
edhe don ai zjarrm me i dhane.
Kur lugati nise me i thane:
- mos e ven doren n'ngerkeqe!
nuk t'kam ardhe me mende t'keqe
as me t'carte , as me t' trazue
un kam ardhe ketu me t'kallxue
disa pune , qi tash kane bijte
e qi mire per ty asht me dijte
ashtu mue si m'dan nentrasha
Un jam Mehmet Ali Pasha
qi m'pat nise Mbreti n'Shqipni
per me i leshue Malit te Zi
Hot e Grude , Plave e Gusi
si n'Berlin kje ba pleqni.
Por , kur mrrina ne Gjakove
aty e zeze mue m'gjet nji prove
perse Krenet e Shqiptarise
me Ali Pashen e Gusise
nji be t'madhe po e ki'n ba
plak e ri ne lufte me rra,
burre e grue , po , n'lufte me u shue
e ato Male mos me i leshue
Prandej vete aty kur shkova
t'u cue n'kambe te tane Kosova
Peja e vogel dhe Rugova
edhe mue m'rrethuen nji rendit
shi ne shpi t' Abdullah drenit
ku mue t'mjerit me kane vra
te tane n'gjak mue me kane la
si me sy qi je tue pa.
Pra tash tjeter ty s't'ka mbete
vec , keto Male me i marre vete
e me i marre me pushke per faqe
pse , pa i ba nja disa gjaqe
per pa i djege disa bajraqe
toke Shqipniet n'dore nuk qet
sot Shqipnia asht ba "Milet".
Besa , atehere , po i thote Nikolla
mbasi vete s'mujtka Stambolla
keto Male me m'i leshue
puna gjate , thom , ka me shkue
pse si vete ke muje me pa
qyshe se n'gjak krejt kenke la
me pushke n'dore s'merret Shqipnia.
Vra ne fetyre Mehmet Alia
e prej pezmit tue qite shkendia
tue kercnue dhambte prej marazit
e vertete , po i thote ai Knjazit
se madje ka me t'u dashte
n'lufte me thye ma se nji rrashte
e me hjeke shum e shum zi
para se te hijshe n'Shqipni
pse , Shqiptaret , e dij ' dhe vete
se jane trima per kete jete
ata rob s'i shtrohen kuje
por me pase me i mesy pa buje
edhe n'moh naten me u ra
tash qi ata ' i here jane shpernda
un kujtoj se me pak gjaqe
puna ty te del per faqe
edhe hin ngadhnjyes n'Shqipni.
Prandej mbelidhe shpejt nji ushtri
edhe leshoje n'Plave e Gusi
naten n'terr befas t'u ra
e si n'gjak Plaven t'a kesh la
edhe zhbi ta keshe Gusine
atehere merr e mesyje Malsine
me tagan , me une ne dore
edhe shkimi ata malesore
pse , pa i shkime ata malesore
Shkodra ty s'te bjen ne dore.
E as s'ke ngae . jo me u hutue
pse Shqiptaret kane nise me u zgjue
kane nise shqip ata me shkrue
kane nise t'flasin per kombesi
per kombesi e per liri
per liri e autonomi
edhe gjate , thom , nuk do shkoje
e Shqipnia do t'kerkoje
me dale m'veti , si Serbia
si Greqia e Bullgaria
mbasi ka edhe ndonji Mbret
qi Shqiptaret ai po i gerget
ku me pare e ku me fjale
Turkut dore ata me i dale
Prande' atehere ti s'ke me mujte
gurt mbas d'shirit tand me u luejte
pse do t'dale kushdi se kush
qi e ka vu ka' dit n'rabush
Shqipatrise me i dalun zot
edhe guret ai ty t'i lot
Por po mujte nji here sot
keto Male me i pushtue
( qi ty dheske te jene perore)
jo vec keto ma s' t' dalin dore
por , me kohe e me dredhi
edhe n'Shkoder ke me hi .
Pse do t' dijshe , ti lum Nikolla
e e ka ba plaqeni Stambolla
ty ma para edhe Serbise
si dhe Krajlit e Greqise
Grekut , Shkjaut , po , edhe Bullgareve
m'ua leshue n'dore toket e Shqipnise
se me u dhane lirine Shqiptareve.
keshtu Nikolles i tha lugati!
Edhe tjeter nuk ia ngati
por u zhduk ai nper kthine
tue lane mbrapa nji qelbesine
qi der' vone u ndie n'cetine
Knjaz Nikolla atehere u cue
shpejt u vesh edhe u shtrengue
edhe duel naten per hane
per me u pjeke n'ate Mark Mila'n
n'Mark Mila'n ai per me u pjeke
me te fjalet per me i perpjeke
se kur n'Plave me qite ushtrine
se kur n'gjak me la Gusine
se kur flake me ndeze malsine
e se si m'e hupe Shqipnine
i hupte Zoti pernjimend
Knjaz Nikolle edhe gjithkend
qi mendon e shorton zi
per te buk'ren kete Shqipni.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   12/9/2009, 16:05

KANGE E DYMBEDHETET


MARASH UCI
Fetyra tipike e Shqiptarit: si i ri ushtar , guximtar , i shetitun , si burre , i urte , bujar , luftetar ; si plak , i peshuem , plot pervoje , bari , edukatuer . Marashi asht ne mendime . Len te bijte e Calit , ortake dhe niset per te Cun Mula , bajraktar i Hotit. ... Takohet me Bajraktarin . I difton , simbas lajmeve se dishkae rrezikshme po i kercenohet vendit. ...


Te nji mriz , te nji lejthi
kishin ndodhun tre bari
dy me dhen e nji me dhi
njani plak e dy te rinj.
Marash Uci e t'bijte e Calit
dy djelm t'lehte si shpezet e malit
Marash Uci e Uc Mehmetit
ane e m'ane i kisht'ra detit
kishte pa pronet e Mbretit
cak prej Hotit tue xane filli
der' ku piqet buka n 'diellit
pse , sa kje Marashi i ri
i pat dale Mbretit n'ushtri
me arme n'dore , me zjarrm ne gji
si qi doke asht n'Shqipni.
Burre i forte e trim si Zana
armet i kjene ketij baba e nana
babe tagabi e nane breshana
vella e moter dy pistolet
dy gjarpenusha prej Stambollet.
Ky kje lypun edhe gjetun
pat kene thirrun dhe pevetun
e n'kushtrim e n'gjyqe t 'bajrakut
e nder pre marre Karadakut
e kudo qi i doli prija
aty i dajti edhe trimeria.
Por si kripit i ra bora
e la kamba e e la dora
edhe i shkrehi armet besnike
njato arme qi n'kohe jetike
pa'n kene ndera e Arbenise kreshnike
e na doli bari malit
i shmrijak me t'bijte e Calit .
Prore Mashi djelmve t'Hotit
u kallxonte punet e motit
punet e motit , pune trimnie
si Shqiptari mbas lirie
e mbas beses s'bardhes Fe
bate deken si me le;
e u permende Ore e Zana
edhe u thote shum pune t'medhana
per lugat kur xehet hana
e per lufte qi me dragona
ban kulshedra n'vise tona
edhe i njihte ai mas mirit
sa dragoj jane robit t'njerit
mbi Rane t ' hjedhne e n'Ure t' Vezirit
Prande ' e dojshin gjithe barija
e ndigjojshin fjalet e tija
si kah pushka asht kah' urtija.
Po shka , Zot , ky Mashi sot
qi na a' vra e nuk ban za?
A thue i ra bisha nder berre
ja se toket i mbeten djerre
ja i punoi t'ngratit rreziku
pa buke n'shpi e gjeti mikun?
U' ku n'berre s'i ka ra
pse kurr marashi s'u a ' da
nuk kisht' mbetun ky pa e pa
m'e pase pa edhe e kisht vra
As s'i mbet ketij n'dere borxhlia
me' i qind dhen qi ka ke shpia
s'len borxhli me i vojtun t'birit
edhe miqte ia pret ma s'mirit
si edhe qete qi i ka si bueje
s'ia lane djerr token kurrkujte
Por as vete shka ka s'e di
"pa nndigjoni , o djelmte e mi ;
dilku ' i pune sot m'ka qillue
as nuk kam si rri pa shkue
nji here pse me pase per t'shpetue
zogu dore , pasha mue!
Vone e vone ke per ta xane
fjale i mocmi si e ka lane.
Se sa rri as vete s'e di
se nji jave , ase nji muej
Zot e di nuk mund ta quej .
Por n'kje thane prej Perendie
mos me shkele un ma n'keto hi'e
mos u xane ma pune trimnie
s'bardhes kohe qi ka prendue
ah , ju djelm , u kjosha true
per njate qi vran e kethi'lle!
me ma mbajte ju sot nji keshille...vijon...

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   12/9/2009, 16:05

Amanet un jam t'u lane
me ruejte gjane , me keqyrun sta'n
armet e mbush'ne mos me i dhane
me shoket t'uej kurr mos me u xane
mos m'u xane as mos m'u nga
pse n'dite t'ngushte keta u gjinden vella
si me pushke ashtu me uha.
T 'huejne me fjale mos ta poshtnoni
buken para , por t'ia shtroni
n'Shqiptari si a kene zakoni
me i besue , mos i besoni !
Edhe n'mend kinje nji fjale
zemren s'fryte me i lanun dale
fjalet per paje kurr mos me i ndale
ujit turbull mos me i ra
mos me dalun n'va t'pa va
me iu ruejtun rrases se lemueme
me i ruejtun shakes s'terbueme
me iu ruejte , po , grues se leshueme
vendin t'uej m'e dashte perore
me ruejte bese , mos me carte ndore".
Keshtu tha Mashi , e n'kambe u cue
vu xhurdine edhe u shtrengue
edhe ngjiti armet mizore
njato qi s'dijshin ndore,
pse n'dore t'Mashit guri Vlore
ndezte flake , po , flake vetime
epte gjame , nji gjame bubullime
porsi rr'feja kur shkrepe malit
Lamtumire! thote djemve t'Calit
Ven breshanen mbi cep t'krahit
e t'u djegun hijes s'ahit
hijes s'ahit , bri njai shpatit
ia behe n'Stane n'krye t'sahatit
Po , Zot, Mashi ka'a' tue shkue
qi nper shpat e neper perrue
po vjen hapin tue shpejtue
thue ' izet vjet s'i ka kalue?
N'Gjenoviq Marashi a ' nise
ke Cun Mula me konise
ke Cun Mula , shpi e rrebte
ku han buke i verbet e i shkrepte
n'ate fis t' Hotit shpi e pare
djale mbas djalit bajraktar
Prej mjesdite tur ra dielli
n'Gjenoviq kapet ai filli
n'Gjenoviq , te kulla e Cunit
n'ate kulle t'bardhe , mbi krye t'katunit.
"Mire se t'gjeje , or Cun i Mule!"
po i thote Mashi n'dere t'kulles
"Mire se vjen ti Marash Uci!"
ia kthen Cuni : "Po ty c't'nguci
me leshue gjane , me lanun sta'n
keshtu nm'u djege zhegut n'kete ane?"
A asht gja t'keq? a vec po drue
pse n'arme sot po t'shoh shtrengue?"
"S'a ' gja t'keq , jo nder bari
por nuk dij si a per Malsi ...
Zoti mire ka m'e punue
n'kjofte se besen s'kemi leshue
Kam kene n'Shkoder , mbrame kam ardhe
ke qaj miku faqe-bardhe
t'cil'n e njeh ti prej cekah motit
e m'ka marre besen e Zotit
me kuvende me Krene te Hotit
per nji fjale e jo ma vone
se n'kete nate , te Kisha e jone.
Cohu fjale , pra, Kreneve t'vendit
t'dalin n'Brigje n'log t'kuvendit
se do t'dal nji here ke shpia
me i shestue do pune te mia.
neser ne Shkoder prap do vete
ke qaj miku , iu ngjate jeta!
ta kete ndihme Malsia e shkreta,"
Keshtu tha Mashi , e duel me shkue
nper pishe t'zhegut pa pushue
s'ishte ngaeja me u hutue.

Njaj Cun Mula thote nji fjale:
madhi Zot , ty t'kjosha fale!
nder dy pune njana do dale
ase i shkojme Mbretit n'ushtri
ase lufte kem' me Mat t'Zi
si kjofte mbare , ashtu e bafte Zoti
Oren cuet por e ka Hoti.
po e coj fjale tash krenave t'vendit
t'dalin sonte m'log t' kuvendit
Aty punet kem me i peshue
mandej dalte si kjofte gjykue.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   12/9/2009, 16:06

At Gjergj Fishta

PARATHĀNE - Kanuni I Lekė Dukagjinit

1. Randsija e Folklores komtare.

Kushdo nieri i leters e i kalemit, e qi tė jetė i zoti me perftue nė mende tė vet idén «Atdhé», kupton mirfillit randsķn e madhe qi per kóm kį nė vedvedi tė mbledhunt e «folklorės» sė tij komtare.

«Folklora» āsht pasqyra e kthjelltė e psihes sė komit; āsht rrasa mermerit, mė tė cillen historija zgavrron t’endunt e tė shendunt e popujvet; asht cehja e pashterrshme e gjuhsķs e e letersķs komtare. «Folkloren», po, do tė skjyrtojsh, po deshte me shkrue historķn e komit, e cilla me hamende nuk shkruhet, por qi edhč pa tź komi jetė nuk kį; «folklores» do t’i siellesh, po deshte me shtue pasunķn e gjūhės me fjalė tė permvehtsueme, me frazeologķ shprehsore, me shembulltyra tė gjalla, dramatike; nė «folklorė» prap ké me ndeshė mė type mā tė nalta, mė karaktere mā tė forta, e mė motive mā t’ardhuna e tė perkueshme per zhvillimin e leteratyrės komtare. – Epopét mā tė mdhį e mā tė bukura tė botės: si nji «Iliade», nji «Shah-Name», nji «Niebelungen», nji «Fingal» etr. etr. kan ngallitė e janė zhvillue mbķ bazen e «folklorės» komtare.

Mjerisht disa nder atą tė bij tė fisit shqyptar, qi mbahen per intelektuala e udhėhjeksa tė fatit e tė shartevet tė komit, por qi shkolla, neper tė cillen paten kźnė pershkrue, nuk mrrījti me u a qirue shpirtin krejt prej zdramit tė do parimeve sterelizuese e shkatrrimtare, e as me u a hjekė at lmashk pedantizmi e kulimlleku vagabond-modern, qi ata quejn «kultur», perbuzin njomsķn e vallevet popullore, bājn n’asgja bukurķn gjithmonė tė njethtė e tė kerthnestė tė rapsodijavet kreshnike, kerveshin buzen mbķ randsķ tė vendimevet tė kanunit doketar – droit coutumier – mbķ fjeshtsķn e artė tė mytologķs, tė prrallavet, e mbķ marė «folkloren» t’onė komtare. E pra, sa bukurija thānjesh, sa njomsija e naltsija mendimesh nuk āsht strukė permbrenda ksajė «folklore», mė tė cillen kį punue psihja heroike e komit marė e i kan rį mė limė kavaljetet e gjata, tė palodhshme! Per shembull: kū m’a ké – s’po tham nė leteratyrė shqype: se mā kjo e shkreta hecė faqet per dhé, sie grami; por edhč nder leteratyra tė reja tė komevet tė gjytetnueme – nji pershkrim, prū me njyre mā tė gjalla, me shembulltyra mā tė pershtatuna, e me nji burrnķ mā bujare, mā fisnike e te njerzishme mbķ hijeshķn e nji vashe, se, pershkrimin, me tė cillin fatosi i rapsodķs «Martesa e Halilit», botue ne «Hżll tė Dritės» (1924, f. 261) paraqet hijeshķn e Tanushės, sė bijs sė krajlit:

"...E un Tanushen vetė e ko’ pa,
Kśr kem pasė besė me krajlķ:
Gjā mā tė mirė s’shef njeri nen ket diell?
Vetulla e sajė ndrejt, si fiskaja 1);
Shteku i ballit, si shteku i malit,
Kśr merr hana me prendue;
Syni i sajė, si kokėrra e qershķs;
E kį qerpikun, si krahi i dallndyshės;
Ftyra e sajė, si kuqet molla m’degė:
Hunda ndrejt, si kalemi i Tushes 2);
Goja e vogel, si lulja qi shperthen;
Dhāmėt e bardhė, si gurzit e lśmit,
Fķll mbas shiut, kśr po i shndritte dielli;
Qafa e sajė, si qafa e pllumit;
Shtati i sajė, si ‘i shtat ēetine;
Misht e dores, porsi rremi i shemshirit".
Kū e kį Petrarka – mbreti i vjerrshės sė bukurķs e tė dashtnķs – nji pershkrim tė hijeshķs sė grues mā tė bukur se ky? Petrarka, mshilė prej mbramjet n’odė tė vet, hupė – tė thuesh – krejt nder libra e karta tė vjetra, nė dritė tė zbetė e tė marrėt tė nji flake kandili vojit, e cilla herė trashet e herė tėhollohet – thue se po fiket m’ilik tė vetin tė shkrūmuem: grumullue nė magazinė tė fantazķs sė vet allabastra, fildisha, ixhķ, zadefa, perle etr. qi kį mūjtė me pį kund nė ndonji kishė, nė ndonji salon, a duqan sendesh tė rralla e tė kushtueshme: si edhč kroje e gurra te hartueme, lule e lulishta, kodra e suka tė blera, ograja e senjore zotnķsh etr. edhč me nji cenė, me nji duresė pernjimend monakale, vźhet e pershkruen nė poezķ idealin e vet tė bukurķs – Lauren, tue peshue ē’do mendim, tue matė ē’do fjalė, tue limue ē’do germė, e gjithmonė tue fshā, tue rektue mbas sajė, si qi edhč sod – mbas gjashtqind-shtatėqind vjetsh – tė bāhet se po i ndīen ato tė fshāme e tė dihame tė tijat. Ndersa rapsodi i malevet t’ona neper biga e hije blinit –atjé kū ktheter-rrėmysja shqype murrojė bān ēerdhen neper gallushtra tė stźnavet t’ashklatisuna, ēį neper duhme tė ndonji rrfeje zharritse, dermuese – gjithkah āsht rrethue me madhnķ te pamatne tė natyrės e me at bukurķ dermore tė luginavet tė karmatisuna e tė grykavet t’errta hijet tė qarravet e tė lisavet disa herėsh shekullorė. Ktej nji mal i blertė, me vithna, thana, e stane; andej nji bjeshkė e naltė e rryeshme, randė ngarkue me borė; pertej nji humnere mija metrash shpatit tė malit thikė n’teposhtė zgavrrue; nė fund t’asajė humnerje nji lum tue gjimue zallit; nji ēuterr m’at anė, krejtė bardh prej shkumet, tue u dikue nper krepa: e gurgullo gurra tė cemta, e vallzo bylbyla neper brej, aha e ēetina: edhč huti tue hukue, edhč ujku tue ulrue, ēakalli tue lehė: prap tingllo koēana e capit, blegro kingji i delmes, thuja bariu kangės «terthorēe» e «maje krahit», ēurliko fżll e zanamare: kce blegreshat hijevet, porsģ Zanat mrizevet: e rrethon, po, nji jetė, nji gjallnķ, nji galldim, nji gaz, si gazi i prendverės sė rruzullimit! Edhč ky, rapsodi, a se nė zheg tė ditės te mrizi i ahit, a se nė mbramet mbas darke urė voters sė vet mirėpritse, kapė lahuten nė dorė, e plot menden e zźmren me Zot e Shen Nkollė, me Orė e me Zana, me drangoj e kulshedra, me fatosa, kreshnikė, pleq, krén, bajraktarė, pansira, heshta, armė tė ngrījta, tagana, kual mejdanash, besė e burrnķ shqyptare, pa matė vjerrshė, pa lmue fjalė, e rrmye mendjet nė naltsķ e bukurķ t’argumentit, lshue krejt vedin m’flatra tė fantazķs sė vet t’entuzjazmueme – si thote Ovidi:

Est deus in nobis; agitante calescimus illo,
Sedibus ętheriis spiritas iste venit. 3)
(Fast., VI, 6-7)

tue perkue zanin me tingell tė lahutės, i a hīn me pershkrue bukurķn e Tanushės, sė bijs sė krajlit, e tue e ndigjue nji qiell e kaltert, do bjeshkė tė nalta, ulkoja e bylbyli, e shokėt e vet zźmret bujare, kudon: «E un Tanushen vet e ko’ pį – Gjā mā tė mirė s’shef nieri nen ket diell» ! E pse s’din shka janė allabastrat, fildishat, ixhķt, zadefat, perlet, mergjanet, rubinat e tjera kso ēikrrķsh salonash e duqanesh, per me pershkrue nji bukurķ jo grueje, jo fźmne – e cilla e hiejshme mund tė ndollė edhč nė mal, nė fushė, ne stan e nder shpija tė nderit tė dyshimtė – por bukurķn e nji vashe fisnike, e tė nji typi grueje bujare, ky – Titan i rķ – me fuqķ tė fjalės sė vet rrmyese, tė pushtetshme, perkulė madhnķn e natyrės nen lėmaje tė harkut tė lahutės sė vajtueshme, edhe merr ktū nji shtek malit, kū prendon hana: atjč nji ēetinė: pertej molla, qershija; nji qafė pllumi, nji krah dallndyshe: gurzit e lumit, fķll mbas shiut kśr po i shndritte dielli, lulet qi shperthejn: prap kalemin e Tushės, rremin prej shemshirit, edhč kta, kaq me nji forcė e gjallnķ shembulltyrash, naltsķ mendimesh, pershtatsķ e permvehtsķ fjalėsh, sa me tė vojtė mendja, se jé tue ndigjue kund ndonji thermķ te «Titanomakķs» s’Eziodit. Posė dįmit tė Hektorit prej Andromaket, pershkrue prej Homerit n’Iliade, nuk mė bjen nder mend, se kam lexue kund ndonji pershkrim mā tė frymzuem me fisnikķ e me burrnķ, e kū titanizmi e njomsija e shembulltyravet tė perkojn mā ambel me naltsķn e idévet, se ket pershkrimin e rapsodit malsuer mbķ bukurķn e Tanushės, sė bijs sė krajlit. Prandej, mund tė jét, ndoshta, se «Laura» e Petrarkės āsht nji «Venus», mbrū m’shkumė tė detit; por sugurisht se «Tanusha» e rapsodit tė Dukagjinit āsht e bardha ajo «Athenaja», shperthye e armatisne prej rrashtet tė Zeusit rruféflakrues.

Prej ktyne fjalve shifet kjartas randsija e madhe, qi per kóm mund tė ketė tė mbledhunt e «folklores» komtare. E do vū n’oroe, se ktū, perj ngushticet tė vendit, kjo randsķ u prū vetem nė pikpame estetike-letrare e tue skjyrtue vetem nji degė tė «folklorės»: poezķn popullore. Po t’ishte vendi, po t’a lypte puna me e peshue ket randsķ nder tė gjitha pikpamet shkencore e letrare, kishte me ū pį fort mā kjartė detyra, qi kį Qeverija e intelektualt shqyptarė, mendjet tė kthjelltė e vullndeset tė mirė, me u perkujdesė per tė mbledhunt e tė bashkuemt e ktij visari komtįr, qi āsht «folklora».2. – Randsia e tė mledhunit tė ligjvet dokesore.

Franēeskājt shqyptarė kjenė njatą, qi nder mā tė parėt nė Shqypnķ pįn randsķn e madhe e ndīen nevojen e tė mledhunit tė «folklorės» komtare; e nder kta mā i pari kje – dritė pasėt! – Įt Shtjefen Konst. Gjeēov, qi me zéll, entuzjazm e duresė i u vū ksajė pune.

Tė kryemen kndimet e veta e tė marrmen qi muer Urdhnat e Meshtarķs, ky franēeskan i shkelqyeshem me nji herė i a nisi me mbledhė kangė e valle popullore, prralla, bestytnķ mitologike, thānje, fjale e kashė-tė lashta, lojna, lojė fjalėsh, fjalė synonime etr. tė popullit t’onė. Edhč mbas pak vjetsh bashkoi nji materjal folkloristik mjaft tė madh. Franēeskājt, at herė, ndertuen mbrenda rrethit tė vet vepren «Visari komtar», per tė mbledhunt e tė botuemt e «folklorės», nė tė cillen vepėr mueren pjesė edhč do djelm civila, atdhetarė entuzjastė shkodranė. Edhč kshtū vjetin 1910 botuen tė parin blź tė ktij kolekcjoni folkloristik, nen titullin «Visari Komtar» tė perbām prej kangėsh, vallesh popullore e rojmesh fmijsh, tė mledhuna – sidomos prej A. Shtjefen Gjeēov – n’anė tė Gegnķs. – Kjo vepėr do tė kishte vijue botimet e veta metodikisht, por erdhen kryengritjet, luftat, kohėt e vshtira e jo veē se nuk u botue mā ndoni tjeter blź, mu hupi shumica e materjalit tė bashkuem.

Gjatė ksajė kohe A. Sh. Gjeēov, tue vijue gjithnji me nji cenė e duresė tė pa shoqe nder rmime tė veta folkloristike, kishte bashkue shum materjal mbķ Kanunin e Lekė Dukagjinit: e kśr Franēeskājt (1913) ndertuen tė perkohshmen «Hylli i Dritės», nisi me botue m’tź numer per numer shinimet e pikzimet e veta mbķ kanūn. Botimi i ktij studjimi tė tij mbķ kanūn kje pritė me entuzjazm prej Shqyptarėsh e prej dijetarėsh jashta Shqypnijet. – Disį profesora Akademķsh e Universitetesh: nder tė cillėt edhč Thallņczy: me inzistenca tė mdhį lypen prej drejtimit tė sė perkohshmes autorizimin, qi me mūjtė e me perdorue ato studjime nder vepra tė veta. – Nderkaq A. Shtjefni vijote pa i a dį kurr nder rmime e studjime mbķ kanūn, edhč pat shtue materjal tjeter tė rķ kshtū, qi botimi definitiv i kanunit do tė kishte dalė, nen ē’do pikpame, nji veper pernjimend fort e interesantshme. Veē shka se u vrį mizorisht nė Jugoslavķ, e i hupen edhč dorshkrimet, posė qi vepra i mbet pa krye. Tash, Franēeskājt i kan bā bashkė kto studjime t’A. Shtjefnit Konst. Gjeēov, tė botueme rresht mbas rreshti nė «Hżll tė Dritės», e po botojn tok nė nji liber: tė sugurtė se me ket veper i ngrefim nji pomendore tė padekshme źmnit t’Autktorit, e nji sherbim tė pelqyeshem marė komit shqyptįr.

Me tė vertetė se neper botim tė «Kanūnit tė Lekė Dukagjinit» i bāhet komit nji sherbim i dobishem, mbasģ per ē’do Shtet, qi thotė, se do me jetue e me zhvillue mbas parimeve t’arsyes e tė hullķs sė gjytetnķs sė vertetė, ligjėt gojdhānse e qi permblidhen nė kanunin doketar tė komit, kan nji randsķ tė madhe fort nė vetvedi: e se prandej duhen pasė para sżsh prej gjith njatyne, qi presin e zbatojn ligjėt e Shtetit.

Te bashkuemt e shum njerzve nuk mund tė quhet – shoqnķ, po s’paten tė gjith nji qellim tė perbashktė. – Qellimi i perbashktė paracakton natyren ase esencen e shoqnķs civile tė Shtetit.

Nieri ndollė nė shoqnķ nė nji mėndyrė tė domosdoshme: prandej nieri āsht i detyruem me bashkveprue me tjerė shokė, per pranimin e qeltimit tė perbashktė. – Veprimi i perbashktė konsolidon ekzistencen e Shtetit.

Per me veprue mbas nji qellimit, nierit i duhet me kqyrė neper arsye, qi mjetet tė jenė tė perkueshme me pronim tė qellimit: neper vullndesė me nzitė fuqķt shpirtnore e fizike per pronim tė ktij qellimi. Prandej, per me bashkveprue nieri me shokė tjerė, per nji qellim tė perbashktė, lypet arsyeja e vullndesa. – Arsyeja e vullndesa zhvillojn perparimin moral e materjal tė Shtetit.

Por arsyeja e vullndesa, qi do tė bājn me veprue kolektivitetin nė hullķ me pronimin e qellimit, per arsye qi gjithkush i shef e i kupton, nuk mund tė jenė individuale, por kolektive, – tė perbashkta. Ligja āsht arsyeja e perbashktė; Auktoriteti vullndesa e perbashktė. – Nė tė pershtatunt me ligjė e me auktoritet ngallitė lumnija e mjerimi i Shtetit: i gjytetasvet marrė kolektivisht e individualisht.

Tash, mā se pari ligja, per me detyrue gjytetast, do tė jét e drejtė ase e ndershme: pse ligja e padrejtė e jo e ndershme nuk mund tė krijojė detyrė.

Sė dyti, ligja do tė jét e dobishme, e preme per tė sjellė njimend tė miren e posaēme: mbasģ shī prej ksajė tė mire ngallitė tė kźnunt e karakteri i ē’do shoqnije tė konkretueme e i ē’do auktoriteti qi e qeverisė.

Por nė ēė mndyrė mund do tė reshet kjo e mirė dobije tė perbashktė? Mjetet do tė jenė tė pershtatuna subjektit, qi do tė lvitet, do tė veprojė: ligjėt prį do tė jenė tė pershtatuna popullit, qi do t’i qesė nė punė e jo vetem nė pikapame t’idés shoqnķ, por edhč tė rrethānavet individualizuese tė tija (Tapparelli). Prandej nji ligjė mund tė jét e mirė per nji vend e e keqe per nji tjeter (Beutham). Nji ligjė e preme, po zāmė, per ingilz, aleman e tjerė popuj tė shtruem e tė gjytetnuem, sugurisht nuk bān – sado e drejtė e e ndershme tė jčt – per rrebela tė Ballkanit, fatalista tė Azķs, kanibal t’Afrikės etr. Por edhč kodi penal, per arsye qi ndeshkimi do tė jét i pershtatun me vehtjen qi ndeshkohet, si thotė Tapparelli, ndryshon mbas kohve, vendit e komevet; pse shekuj e popuj tė ndryshem duen tė mira tė ndryshme. – Lodra, fjala vjen, dikśr edhč naten permallote gjinden nė Shypnķ; por sod merzitė gjithkendin edhč diten. Kohėt ndrrojn, e na me to! Shifet kjartas, pra, se ligjėt, per me kźnė vertč tė dobishme, posė se tė drejta e tė ndershme, do tė jenė edhč tė gjashme, due me thānė: tė préme mbas psihes e mbas nevojve tė njimendta tė popullit, qi do t’i majė; e se prandej fuqija ligjdhānse e nji Shteti, para se tė presė nji ligjė tė ré, duhet t’a njofė mirė shpirtin e popullit e t’i peshojė sa duhet nevojėt e kohvet e tė vendit, per tė cillat ajo ligjė pritet. Per ndryshe ligja del dhūnė e jo hullķ jete. Prandej nji filozof i madh thotė, se ligja, para se me kenė ligjė, āsht nji fakt – nji doke, zakon, "adet" e se ligja e drejtė āsht tė shprehunt e nji faktit tė vertetė – ligjė e kanuni populluer. Kta nuk do me thāne, se dokja, zakoni, "adeti" – kanuni tė bāhet ligjė, pa kenė sankcjonue prej auktoritetit; por do me thānė, se nji auktoritet i drejtė do tė presė ligjėt, tue pasė gjithmonė para sżsh doket, zakonet – kanunin e vendit.

Por kū mā mirė e mā kjarėt se nder ligjė doketare tė nji kanuni ligjdhansėt e Shtetit kan pėr tė njoftė shpirtin, karakterin e nevojėt e verteta tė popullit? Fuqija ktyne ligjve, mā fort se prej sankcjonit tė ligjdhānsve, u vjen prej faktit se janė bā doke e prej vedit kan hī shī nė jetė tė popullit; e prandej janė mā tė gjashme, pse edhe influencen e kan mā tė madhe mbķ masat, qi merr seicilli nder ato interesat e veta. Ligjėt neper kohė e rrethāna ndrrojn: prandej edhe ligjėt e kanunint do tė ndrrojn; por, para se tė ndrrohen, jurista tė specjalizuem do tė studiojn kohen, mndyren se si me i ndrrue, tue ruejtė gjithmonė frymzimin karakteristik tė tyne edhč nder ligjė tė reja, neper tė cillat tė zevendsohen. Kshtū kan punue tė gjitha kombet e gjytetnueme, e dér dikū edhč Turkija vetė. – Prane Mehqemes Turkija mbate nė Shqypnķ edhč Xhibalin, i cilli nder do ēashtje gjykote mbas ligjvet gojdhānse tė kanunit.

Prandaj me gjith arsye tham, se botimi i «Kanunit tė Lekė Dukagjinit», perpilue prej A. Shtjefnit Konst. Gjeēov, O.F.M. – dritė pasėt! – i sjell komit nji sherbim tė dobishem, tė pelqyeshem.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   12/9/2009, 16:07

Peralla e ujkut
Dikuer motit n,breshte t,njaj
malit
Ujku ngusht paseka pas ra
Edhe kaq e lodheka zija
Sa qi t,mjerit
prej gazepit
Ba i keneka barku petull
Njite kerthiza me kurriz
Si t,i
baj e tek t,i a baj?
Zen e thote vedi me vedi
Se ktu n,mal shka ha s,po
kam
Me ra n,fushe,e dij se m,vrasin
S,m,ka mbete tjeter vec me deke
Si
mo Zo ma keq per mue
Kshtu me vedi tuj ligjrue,
Zen e thote qatje t,e
vona
Deke se deke,a t,bije i here n,fushe
E t,sprovoj pale a m,hece
zari
Me ndeshe kund m,ndo i gja te gjalle
Paj ti luej nafaka luej,
Ka
pase thane dikuer nji i huej
Shum me thane ,pasekan per t,m,vra
Ma mire
vra se me deke uni,
Kshtu tha ujku ,e atje prej dritet
Currue
veshet,kokerdhoce syt,
Pale a ndeshe kund m,ndo i shkrebe,
Pale a shef
hasem perpara
Edhe kshtu ,tuj shkue me beh
Tash ngurro,tash hapin
theke
Kuer ka ba dielli me le
Aj i a behe m,nji rrash te bleret
Ka
kisht pasun nji livadh
Anekand vallue ne gardh,
Aty mbrende ishte nji
kal
Tuj kullotun neper bar
T punofte bafti ujku i a bani
Edhe fring
shkapercen gardhin
Fill te kali edhe ka shkue
E i ka thane ne gjuhe te
vet
Nadja e mire ,o i biri i atkines
Mire se vjen ,cubi i cetines.
A ke
mujte? si je? ku je?
Si e ke shkue motin n,at dhe?
I a kthen kali me
njerzi
Besa ,keq e si a ma zi,
Po nise ujku me i u ankue
Se atje n,mal
shka ha s,po kam
Me ra n,fushe ,disi s,ma kande
Pse ata njerzit dalshin
fare
Dishka xheng kan kape me ne
E s,po lane,jo,me rrnue,gjalle,
A e
zen bese?jane rrash pese dit
Qi s,kam qite gja pertej fytin
Tash pese dit
qi nuk ke ngrane
Mo bre burre shka je tuj thane
Po zen kali me i kja
dertin
Me i kja dertin ujkut t,malit
Pra ,vallahi i fjale s,t a
rreje,
Po i thote kalit ujku i malit
Edhe jam ,po,kah des unit
Sa qi
,bile, n,dac m,e dijte
Jam ngushtue me t,hanger ty
Kali,at her friget t,u
dridhe
Si bre burre, po don me m,pre?
S,t,kam ba faj kurr se kam
le
Jo,jo, faj ti mue nuk m,ke
Prap po zen ujku e po i thote
E as nuk
kam un me ty inat
Vec se m,ndolli barku that,
E kjo asht mjaft ,kujtoj
,nji arsye,
Per me t,ngrane o ujku ty,
Pra , qe besa , mendoj kali
Ka
vu mend me m,prishe ky djalle
Ashtu ndeje aj tuj mendue,
Dishka n,mend po
i bje nji fjale
E i thote ujkut ...A din shka,
Ti lum ujku bota mare
Ty
te man se je gopcar....
Edhe je po s,ke shka thue
Per ket pune e die se
mue
Ke me m,ngrane kshtu gjithsi jam
Vithe e krye ,planc e koshe
Edhe
thundrat,...po ,edhe thundrat,
Si gopcar qi fale t,ka Zoti
Mire , po
thundrat jane ma thuma
Prandaj thumat kuer t, bijne n,planc
Bytyn
zorretkan me t,i shkye
Edhe fill ti ke me deke
Tash mbasi mue m,ardhka
egjeli
Me sose jeten nder dhame t,ue
Ani shka shka t,i bajme punes?
Por
, pse t,desish ti,s,e die
A din shka ? m,shkul thumat para
Tue fillue kah
kamet e mbrame,
E,mandej n,dac m,fal n,dac m,ha
Gjithsi kene te kete
kysmeti
Me i marue ofshe ditt e mija.
Nuk thue keq , i a bani ujku
Jo
ket fjale e ke me vend...
Bre , sa mire m,a qite n,mend
Se un kam kene t,u
marre krejt m,qafe
Thumat n,bark m,kishin rrenue...
Thue ,ktej mbrapa me
fillue?
Po thote kali ,e me bisht t,synit
Rrin e e kqyre si n,per
terthuer
Ujku mbrapa ,at here , iu suell
Kin po nise thumat me i
shkule
Por kuer ba ka mi i u hulle
Kali aty shpejt i rri gati
Tang me
shtjelm i a njet shi m,koke
Edhe e hjedhe palmuc per toke
At here
m,t,katra vrap asht lshue
Tuj turfllue e tuj hingllue,
Der qi vojte ka e
hi n,katue
Qatje vone ujku po cohet
E, tu e shkunde kryet disa
hera
(Perse rande dishka po i vite)
Zen e thote vedi me vedi
Ah i a
basha edhe i a kthesha....
Mire m,a bani i biri i atkines
Qi m,i hoq at
shtjelm kaptines
Pale ti ku jam me mend?
Un kasap , baben kasap
Dana
preke s,kam se kam le
Dreqi m,con me u ba nallban,
Me hjeke thuma pa
javsha....
Kshtu tha ujku e n,mal u kthye
Barkun thate rradaken
thye


I pershendes gjith dashamiresit e t madhit Fishta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   12/9/2009, 16:07

KANGE E TREMBEDHETE


TE KISHA E
SHNJONITZana e Velecikut ankohet se Shqiptaret s'jane ma ata te
dikurshemt.Lute Perendine te ngjalle nga eshtent e fatosave luftetare te ri per
te mbrojte Atdhene. Poeti pergezohet me Zane dhe e siguron se flaka e dashtenise
ndaj vendit s'asht shkimbe. E difton mbledhja e Malsise te Kisha e Shen
Gjonit... Plava e Gusia do t'i dorezoheshin Malit te Zi. Te gjithe
heshtojne....


Perendoi dielli , n'qielle duel hana
n'Velecik po
pingron Zana
Ehu! ju malet e Shqiperise
n't'cilat struke shqipja e
lirise
n't' bardhat kohe qi kane prendue
s'lete anmik , jo , me iu
afrue!
E din shpat e di' edhe perrue
e din lande e di' edhe
gure
Shqiptarise kryq e terthuer
se sa gjak atebote i anmikut
vojti
rrekaje prej t'bardhe celikut
qi flakonte n'dore t'shqiptarit
porsi
rrefeja majes s'Sharit.
A kisht' mujte kurr n'ate kohe t'lume
( me lot
gjakut sot t'lotueme!)
vec nji troe t'tokes shqiptare
m'e remue dora
grabitcare?
Ah! jo kurr; t'isht cue mbare bota...
pse ndo' i Leke a'i
Gjergj Kastriota
do t'kisht' dale ate dore rrembyese
m'e cungue me arme
ngallnjyese
t'cilat n'shekull do t'permenden
hane e hyj sa qiellve
t'enden.
Por kane nderrue sot moti e stina
per dhe t'ngjite , ku rreh
"martina"!
Gjinde e mbajtun me lot t'shu'mit
qi n'djerse njome busat e
umit
ja qi n'kullme rreshket kumbuese
ja nper dete bjen vales
shkumbuese
per me mbajte nji grue te shpia
t'ciles buke i lypin
fmija
edhe i len , ndoshta , me kja
perse e mjera buke nuk ka
gjinde ,
s'ciles Zot i asht ari
t'zezen buke , qi i ngrate Shqiptari
shtrenjte me
gjak pat fitue
pa ndo' i dhimbe , kjoshin mallkue!
sot m'e da duen copa
copa
e perse ! Pse don Evropa...
Un! Evropa , ti kurve e motit
qi i rae
mohit beses se Zotit
po , a ky a sheji i qytetnise
me da token e
Shqipnise
per me mbajte kelyshet e Rusises?
Po , ti a keshtu saot na i
perligje
njata burra , qi m'keto brigje
per ty vehten bane flie
kur ti
heshteshe prej ligeshtie?
Ti , qi i kalle flaken diellit
e i shestove
rrathet e qiellit
Ti , prej eshtensht t't' ngrate Shqiptareve
qi bane
deken per dhe t' Pareve
ban sot t'bijne fatosa t'ri
t'cilt nji troe
t'kesaj Shqipni
mos t'ia lane Shkjaut n'dore me i ra
krej ne gjak nji here
pa e la!
Lum, oj Zana e Velecikut
qi m'ia leshon namet anmikut
qi m'iu
uron djelmte e Malsise
qi m'ia kjane hallin e Shqipnise
kesaj Shqipni e
cila motit
n'za kah pushka e besa e Zotit
pat kene cmue prej fisesh t'tana

kah bjen dielli e kah merr hana!
Por , sado qi poshte ka ra
sot me sot
e rrin tue kja
n'pluhun t'tokes , prej njerzece sha
prap , oj Zane ,
shkenda e burrnise
nuk a shkimbe n'male t' Shqipnise
qi , mana, edhe
n'keto kohe t'reja
ka i 'here ndezet flaka rr'feja
S'kane mbete shkret ,
jo armet besnike
perse Arbenorja , grue fisnike
ban se ban fatosa
t'ri
t'cilt trimerisht per kete Shqipni
e per bese e t 'bardhen Fe
e
bajne deken si me le.
A po i sheh ti njata burra
qi kah Brigja neper
curra
tue hece naten porsi bisha
jane t'u njitun drejt kah kisha?
Ata
jane , po Krenet e Hotit
qi m'u lidhe duen me bese t'Zotit
per me i dalun
zot Shqiperise
per me li lanun ndere Malsise.


vijon....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   12/9/2009, 16:08

Po , Cun Mula mbi shpine t'kalit
ua coi
lajmin Kreneve te malit
ua coi lajmin n'dere t 'konakut
per me u mbeledhe
n'kuvend t ' bajrakut
e si rrokull kjene rreshtue
keshtu xen Cuni me
ligj'rue
"Fol tash , Masho , c'po na thue?
Un qe Krenet t'i kam
bashkue
t'cilve mundesh me iu besue
pse armet kryq i kemi vu
si na e
lane te Paret kanu".
Atehere Mashi xen kadale
"Pa ndigjoni , o trima i'
fjale
qi po u thom me bese te Zotit
porsi nipave t'Kastriotit
katerqind
e s'di sa vjet
jane qi i bajme Mbretit hysmet
kush ushtri , kush angari

me arme n'dore , me zjarm ne gji
me i kambe mbathe me tjetren
zbathe
buken n'strajce e shpi senjurin
dyshek token , jastek gurin

t'mbrame te hika e t' pareve te mbeta
trima n'za cese a xanun jeta
mos
me dashtun Krajl as Mbret !
Edhe Mbreti kete hysmet
der' diku na e ka
pelqyer
s'na ka lan ai krejt m'u thye
na ka lane lirin jetike
na ka
lanun armet besnike
per me ruejten Fe e zakona
per me projte keto malet
tona
per me mbajte kanun e t'Pareve
me ruejte erzin e Shqiptareve
na ka
cike kishe e xhami
per dintare e kryqali
na ka falun page e
t'dheta
kanu n'veti sa t'jete jeta
e na , vec n'e pacim carte
kete kanu
, qi na lane t'Paret
se keme shkue jeten n'liri
si ne bjeshke , ashtu ne
veri
si me gja , ashtu me bujqsi
tue punue e tue gjallue
tue lute
festat trashigue
mort e darsem me kanu
sikur t'Pret na p'n' punu
Por
medet e treqind halle!
per keto male e per keto zalle
per keto male e
zallet tona
ku si heret si n'e vona
pat kene rritun pika e djalit
pika
e djalit , Leke e Hotit
n'za ka' urtia e bujaria
qi zanate e ka
Shqiperia
perse a kendue n'Shkoder gazeta
qi njaj Shkjaut sot
tungjatjeta!
do t'i bajne keto male t'shkreta.
Po, Moskovi , iu thefte
hovi!
e ka da n'Kuvend t'berlines
me ia leshue Knjazit t'Cetines
Hot e
Grude , Plave e Gusi
E tash Knjazi i Malit te Zi
ka ngrehe top , ka dynde
ushtri
n'keto tri dite me ra n'malsi
thue gja e shkrete ka mbete
Malsia
thue pa zot se a ' Shqiptaria..."
Keshtu tha mashi , e Krenet e
Hotit
si t'u rake i' rr'fe prej Zotit
n'ato fjale mbeten pa za
me i
pase pre , gjak s'kishin ba.
Kishin ndeje me sy perdhe
pa thane kush nji
fjale per be.
por prape Mashi xen t'e vona:
"C'thoni , burra? Fe e
zakona
bjeshke e verri e kullat tona
a'i mend Knjazit pa luftue
pa
pushke t'shtime kem m'ia lshue?"
Pasha Zotin , kjofte levdue
Gjeto Marku
xu m'u idhnue
Hot e Grude s'po i shklet Nika
bash me e dit se jesim
n'cika
se na ban Knjazi fani
se na djeg me bjeshke e verri.
S'i lame
marre Shqiptarise
ku t'jete puna e trimerise
perse mbare Leket e
Malsise
shk'a' m ' shtate vjete e shtedhete vjete
dijne me deke po , per
dhe t'vet.
Pa m'u ngjeshe per shtat xhubleta
s'i baj Knjazit
tungjatjeta
Por t'flase Cuni bajraktari
fjaleve t'tija i rri ma i
pari"
Njaj Cun Mula si u mendue
keshtu po xen me ligjrue:
"S'kemi ,
burra , ma shka t 'presim
armet besnike por t'i ngjesim
hovin Knjazit do
t'ia presim
me e dijte se te tane do t'jesim.
Ndoshta pak edhe na
jemi
ndoshta edhe fysheke nuk kemi
por ani, pse t'Paret e motit
t'Paret
e motit , flake barotit
njata ushtaret e Gjergj Kastriotit
kurr s'i
njehshin n'lufte ushtrite
njehen dhente e njehen dhite
por jo trimat me
arme le
trimat lidhe me bese e fe
trimi i mire edhe sa here
me i fyshek
dahet me ndere.
pra le t'cohet m'kambe djelmeria
Oren cuet pse e ka
Shqipnia
me te vete asht perendia.
S'e ngule Knjazi n'Hot bajrakun
s'e
rrite m'ne , jo , Karadakun
pasha armet i m'i la baba!
Pa na vjerre
kortare mbi kerraba...
T'rrahim bene si t'na ape feja
( kush e thefte ate
e vrafte beja)
se qindrojme , eh gjofti rr'feja!
porsi t"paret na pa
n'qindrue
t'cilt per t'gjalle s'kane me u
harrue".vijon.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   12/9/2009, 16:09

Keshtu tha Cuni bajraktari
edhe n'gjuj u
ngreh ma i pari
bani be ne lot per faqe
per "qitape" e shtate
"melaqe"
m'Ore te bjeshkeve e m'krye te femse
e per ement
t'Perendise
se pa deke e pa hi n'dhe
me gjith djale e me gjithe re
pa u
robite me lope e qe
e pa u djege me stan e shpi
s'i bjen n'dore kurr Malit
t'Zi
Ngjite mbas tij atebote u cuene
krenet e Hotit , e u betuene
mbas
kanuse s'Leke Dukagjinit
m'qiri t 'Festes e m'Kishe te Shengjinit
e mbi
Shen N'kolle e m' Shejt Shna Ndue
m'Kryqet t'Krishtit , kjofte levdue
se
pa u shkimbe me trojet t'veta
s'i bajne Knjazit tungjatjeta!
Atehere Cuni
rishtas xuni:
"Por tash , burra ndieje i fjale
n'Ure t'Rrzhanices do qite
ndo'i djale
me i xane shtegun Karadakut
der'sa t'i epet za bajrakut
Un
po i zgjedhi' izet martina
me ua ndie krizmen larg Cetina
e n'Rrazhanice
kam me i ngujue
pushken Knjazit me ia fillue
per n'kje ' i mend se i ka ra
n'krye
kufijte tone me i shkapercye.
N' Traboine Gjetja le t' dale
Dede
Gjo ' Lulit me i cue fjale
qi ta coje ai n'kambe tane fisin
porsa pushken
n'Rrzhanice t'ia nisin.
Ju te tjeret Krene , edhe secili
deri neser pa ra
dielli
t'ia ape zanin fisit t'vet
qi shk'a Hot e shkon me Mbret
prej
shtate vjetesh m' shtatedhete vjet
t'gatoje armet e t'prehe taga'
n
n'Velecik ta qese gjane
pse me pase n'Rrzhanice me krise
ka me u
dashte n'Rrzhanice me u nise
aty u bafte si e ka thane Zoti
Oret cuet por
e ka Hoti.
E ti , Masho , pa shkrepe dielli
n'ate molle Shkodre t'nisesh
filli
Hodo Pashes m'iu ban selame
thuej ta coje Miletin n'kambe
me
qindrue sot per Dauletin
me indrue sot per Shqipni
tue luftue me Mal te
Zi.
E atij mikut , iu ngjate jeta!
thuej ta qese nji shkrole
n'gazeta
se per t'gjalle rodi i Shqiptarit
per pa gjak kurre dhene e
t'Parit
nuk e leshon , jo pasha Zotin!
s'e korite , jo , Gjergj
Kastriotin
Gjergj Kastriotin trim rr'fe
t'shkruejese trima ka nder
ne
t'cilt per Atme edhe per fe
e bajne deken si me le
kur t 'jene lidhe
me bese e Fe
kur t 'jene lidhe me bese te Zotit
si jane lidhe sot Krenet e
Hotit.
Tash po dah' na , nji udhe e mbare!
se kane kendue gjelat e
pare
e kane kohe s'keme me u vonue.
S'asht per burre , jo me u hutue
ku
per ta te jete gjikue
ja me deke , ja me fitue".
Foli Cuni e u da
kuvendi.
Po, Zot , kuje do t'i jese vendi?******
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   12/9/2009, 16:10

KANGE E KATERMBEDHETETE URA E RRZHANICESNga Kalaja e Shkodres Riza Pasha heton si nji soj mjegulle ne ane te Podgorices. Rrehet :ishte tymi i barutit ne lufte me Mal te Zi. E ' i mend , Mark Milanit vendose te mesyje Malsine, tue ra nper Ure t' Rrzhanices.Zana i kallxon Poetit numrin e ushtareve Malazez dhe Vojvodet e tyne. Ne balle te ures ndalet ushtria , te ura e kerset e para pushke e rojeve shqiptare. Vritet burizani i Mark Milanit , i cili ep urdhen per sulm , i presin rojet. Lufta ndezet ashper . Shqiptaret kalojne uren dhe kapen fyt afyt me anmik . S'ndihen ma pushket , vringellojne vetem e taganat. Gjaku mbulon fushen; Cemi , mali e fusha i bajne me dijte Poetit se Mark Milanit asht thye. Nata dane luften.


Riza Pasha del n'kala
"Madhi Zot , se shka me pa !
'fort mjegull paska ra
n'ate Rrzhanice ,nen Podgorice
S'ka me ngajte e do t'bjere shi
kazne e madhe per bujqsi!"
T'u ngjatjeta i thote Myftiu
s'ka ra njeg' lla kah Malsia
kah Rrzhanica e Podgorica
por asht cue tymi i barotit
djalmte e Grudes e Leket e Hotit
kah luftojne me Mal te Zi
qi ka dyndun top e ushtri
me hij mbrenda ne Malsi
Mark Milani na u ka pri.
Po ; sot n'nadje kur ka ague
Mark Milani i trim drangue
tue i hype gjokut n'pulla shkrue
burizanin ai ka urdhnue
bje burise e t'dale ushtria
edhe t ' niset kah Malsia.
Krisi lodra edhe buria
edhe n'kambe ia ban ushtria
e u rreshtue per fushe t ' mejdanit
pora kalit t' Mark Milanit .
Atehere Marku xu mbi kale
"Pa ndigjonje , o djelm , nji fjale
sot n'Malsi na kem me dale
pse e dau Rus' ja n'pleq t'Berlines
me ia leshue Knjazit t'Cetines
Hot e Grude , Plave e Gusi .
E na sot , qe jem , shtrengue
keto male me i pushtue.
Por se shka ? nji pune po drue
se pa gjak nuk kane me u leshue.
Pra , t 'gatohi me qindrue
pse kem' lufte me trima rr'fe
t'cilt per Atme edhe per fe
e bajne e bajne deken si me le.
Por , ne kjoshi , o djelmt e mi
t'bijte e atyne qi n'mal t'Zi
kane ruejte fe , kane ruejte liri
tue luftue si shqipe t 'lehta
n'krepa tone per sa qindvjeta
a ju mbrana n'Hot do t' mrrini
Malsise mbrena do t'hini.
Do ta ngulni n'Hot bajrakun
do ta zbardhni karadakun.
Urra djelm , eh , u dhashte e mbara!
perse fati na hece para!
Keshtu u tha Marku e ra buria
edhe u nis per ne Hot ushtria.
Ehi , moj Zane , ty , t'kjosha true!
A thue din ti me m'kallzue
se sa ushtare ka Mark Milani
si ia quen Vojvodat zani?
Pse s'ta njoh asnji per be
un Shqiptar ata jane Shkje
ne na dane nji gjak e 'i fe,
n' meni t'shoshoqit kemi le:
keme ndermjet nj qielle e' i dhe!...vijon.....

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   12/9/2009, 16:11

Veq se po moj Zane shqiptare
krah m`krah bashke
na tuj kendue
ndertue kemi i pomendare
rrfe as mot mos m`e
dermue!

...o shqiptare qi tash ne vona
tuj perbuzun fe e zakona
veq
mbas shpine msyen anmikun
hec e shih si dredhe ēelikun
Kerrni Gila e njaj
Jovani...
shih si bahet ore mejdani...

Pater gjoni...

Na jem
t`kshtjene
e ju te kshtjene (para Knjaz Nikolles se malit te zi=
Lutje,nenshtrim)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   12/9/2009, 16:11

at-gjergj fishta ne firence itali me kusheririn e
tij.
ne shetitje kusheriri sheh disa trentdafila te fresket dhe i thote
gjergjit.sa te bukur
a ta kepus nje.
kepute i thote fishta.
sa zgjat
doren kusheriri.
afrohet roja i lulishtes dhe nxerr nje bllok gjobe.do te
paguash 100£
pse i thote kusheriri une nuk e keputa trendafilin?
njesoj si
me kepute e si mos me kepute..gjobe thote roja!(ke tentuar)
nderhyn
fishta,fute doren ne xhep dhe nxjerr 100£
roja shtrin doren per ti
marre.
fishta fute parate ne xhep.dhe i thote.
njesoj si me ti dhane e si
mos me ti dhane! (eshte njesoj apo jo.)

Fishtes nuk i eshte dhene vendi i
merituar vetem prej gjelozise se pasardhesve te tij,

der sa te mundem me
ligjeru
dhe sa gjall me fryme un jam
kurr shqiperi s'kam me
t'harru
edhe ne varr me t'permend kam

"poeti qe tradhetoj shqiperine"
sipas te kuqeve.

fishta ka thene vete.
mesa rrin ujku me
dhine,
komunismi e feja rrine (bashke)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   12/9/2009, 16:12

-------------------------------------
Lamtumirė

Lamtumirė, vendet e
mija
Qe, po zhduken dalėkadalė
Gjėmon deti, ushton duhia
Lkundet barka
valė mbi valė
Kah njaj diell, qė asht tue flakue
Andej fill un do
t'vete
Lamtumirė, atdhe i bekue!
Lamtumirė, pėr sa t'jet
jeta!

Nesėr nade kur mbi ne
Rrezja e diellit ka me ra
Kush e din sa
ujė e dhe
Mue prej teje ka me m'da
E por n'pyetsha zogjt e detit
Se pėr
ty, moj tokė arbnore
S'ka me m'folė kush mue
t'shkretit...
-------------------------------------
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   12/9/2009, 16:12

Gjergj Fishta lindi me 23 tetor 1871 ne qytetin e Lezhes.Ne famulli u regjistrua me emrin Zef. Me 1886 ai vazhdon studimet per filozofi dhe teologji ne Bosnje.Sipas rregullave franceskane ai e nderron emrin ne Gjergj, emer te cilin ai e mbajti deri ne fund te jetes se tij.Fishta njihet ne historine shqiptare edhe si letrar edhe si politikan.Ne vitin 1902 ai u be drejtor i te gjitha shkollave franceskane ne Shkoder ku aty eshte i pari qe fut gjuhen shqipe si gjuhe mesimit.Por Gjergj Fishten e shikojme edhe si nenkryetar parlamenti dhe si deputet te Prefektures se Shkodres.Ai merr pjese ne delegacionin shqiptar ne konferencen e Parisit me 1919 nga ku mban edhe nje fjalim mbi Shqiptaret dhe te drejtat e tyre.Merr pjese ne komisionin e kongresit te Manastirit nga ku caktohet edhe alfabeti shqiptar i gjuhes shqipe.Eshte graduar dhe dekoruar nga shume shtete te Evropes, dhe ka marre pjese ne shume konferenca te ndryshme politiko-shoqerore.Veprimtaria e tij letrare eshte shume e gjere, duke renditur ketu: satiren, liriken, dramen, lirika, dhe perkthime .Vdiq me 30 dhjetor 1940. Disa nga shkrimet me te njohurat jane:

1.Lahuta e Malcis

2.Mrizi i Zanave

3.Vallja e Parrizit

4.Anzat e Panasit

5.Pika e Voeset

6.Gomari i Babatasit

7.Traqollja e Ballkanit etj.


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Xxii. Tringa   12/9/2009, 16:13

Vec, po,'i vashe un jam tue pa,
Vashe te re
n'xhublete te bardhe,
Me nje rube rreth ballit ardhe
Qe der'm'vet'lla i ka
ra;
E derdhe floket jashte shamise,
Dale me paska n'dere te
shpise,,
Njerin brryl n'ballnik haru,
Si Nokshiqi rrin t'u
kalle,
Placke si bahet gjaja e gjalle:
Si n'per perroska , zalle e
rregalle
Mbesin dekun gra e femije
Per nen plumbe t'Malit t'Zi.
Por se
prap kurrkund nenshtrasha
Mue s;m'a ndan , ka' e shoh n'ate dere,
Se ka
mendjen me ike vasha
E me u ba aja me shoke tjere,
Per t'pershtue vete
edhe bagetia,
Pa t'cilat s;ka gjalle malsia.
A thue, Zane,mos qofte
premtue!
E re vasha tue qillue,
Mos te kete ajo gabue
Me ndo'i shkja me
u miqesue;
E prandaj m'uzdaje te mikut,
S'ndahet shpise se carranikut
E
haru m'rri peshtete ke tbana ?
Pse edhe t'mire po e kisht' ba nana:
Ardhun
shtatit si breshana,
Synin ylle, ballin si hana,
Dicka njethe si molla
n'rrem,
Si ajo lulja shperthye n'gem:
Qe ka dale m'ka prit te
dera,
Sikur ban me cile pranvera;
Sikur ban dielli me dale
Neper aha ,
brej e hale:
..................................................
......

Por tue qa,tue denese mbi vella,
Nise me veti me mendue,
Se
vellau petkash duhej nderrue,
Se ne vorr si duhej cue,
Nana e tata ku i'n
kene vorrue.
Vec se prap ajo u mendueka:
Mire se vellau petkash u
nderrueka,
Por si i bahej me e shti n'dhe,
Jashte shkjau tur djege, tue
pre,
Shoket kush mbete,kush ike e trete,
Vetem qyqe un' ne kete jete ?
...
E len vaj'n e ma nuk qane:
Vec haru tash keqyre te vellane,
TAsh
keqyra hat'llat,tash keqyre cakltay
Para e mbrapa,e tej n'ode tjeter
Ndo'i
figure, a'i plis te vjeter,
Kurrkund sy'n ajo pa e ndale:
Se po asht kush
qe me i ndihmue.
Por gjithckja n'ode rri shue:
Hije deket e ka
mb'lue,
Si nje vorr te kish' qillue.
Nise aty ajo me e frigue
N'ate
vetmi, e me mendue
Cka per t'dekun kisht' pase ndi'
Tue kuvende,sa kisht'
qene femi'
Edhe 'i djerse e ftohte e mb'lon.
N'voter flaka kah
fershllon,

Por ende pa u ule,me veti
Zen e thote: "Pashe t'Lumin
Zot,
Perse t'fshehem ketu kot ?!
Dekun n'toke bie Tringa e mjera
Shta'n
n'oborr e kryet te dera,
Mollza e faqes krejt n'gjak la !
Edhe dielli
dheut i ra.
Gjalle por Tringa shkjaut n'dore s'ra !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BlueScreen
Senior Member
Senior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 912
Age : 34
Location : Anonimus
Registration date : 04/09/2009

MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   12/9/2009, 16:14

Mark Milani:

...Veē se i gja deshta me t'pvete,
N'kjofte se hatri s'ka
me t'mbete:
Si kjo pune mundet me kene,
Qi ti i kshtene e na
t'krishtene,
Me kryq n'dore e me kryq n'balle
Turkut n'nihme ti me na i
dale?

Pater Gjoni:

...Por at fjale mu mos m'a thuej,
Mos m'a
thuej mue as kurrkuej,
Se un me turk kam dale n'ushtri
Per t'luftuem me
Mal te Zi;
Se s'asht gja, besa, ajo fjale,
Un, zotni, n'ushtri kam
dale,
Jo me turq, por me shqyptar,
Turq a t'kshtene' si jane gjithe
mare,
Pse si tkshtene, si muhamedane,
Shqipnin s'bashkut t'gjith e
kan;
E prandej t'gjith do t'qindrojme,
Do t'qindrojme e do
t'luftojm,
Do t'bahna kortare-kortare,
Priften, Freten, Hoxhallare
Per
Shqypni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gjergj Fishta   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Gjergj Fishta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: