Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 KULTURA E KOMUNIKIMIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Odise
Member
Member


Male
Numri i postimeve : 93
Age : 72
Location : canada
Registration date : 02/03/2009

MesazhTitulli: KULTURA E KOMUNIKIMIT   4/5/2009, 03:27

Nezir Myrta / KA IDE AQ SA QIELLI KA RE KUR SHKREPTĖTINĖ!Rerplikat e forta, e tė menēura janė konfrontime tė bukura, qė ēojnė peshė shpirtin e mendjen e njeriut, tė pėrparoj e ta krijoj privatėsinė personale, me njė kulturė tė pjekur komunikimi, qė mvaret krejt me kėnd e bėn - kush ėshtė biseduesi e kush bashkbiseduesi apo masa e gjėrė...pa politizime e hierarkira hipokrite

...ka ide - aq sa nuk dijmė ne. Ka ide aq sa qielli ka re, kur vėtėton e shkreptėtinė! Se pa vėtėtima e shkreptėtima nuk ka shi, as nuk ka bukė, mbetet ara djerrė...

replikat e forta e tė menēura, me fakte e gjurmime ideologjike shkencore, pėrkundrazi ia rritin vlerėn njė komunikimi, bisede, fjalimi dhe e shtijnė masėn tė merr vendime konkrete, por e keqja ėshtė se na ende kemi komunikime politike, ku tjerėt e bėjnė politiken e na flasim si muēat pas dahinjve. Shumė agrak gjoja adhurues ideshė e partishė politike, i shkundin edhe zhelet e tyre, i fryjnė sytė gulaē, e bėjnė nomin e zotit me ba me ua shajtė njė lideruc politik, qė as ka dijt t'i thurė kurr as tre fjali rresht mirė, mas oratori, por duke iu shkruar tjerėt referatin, e ai veē lexo e mbaju tė trullosur kompaninė e tij...e njė popull!

Edhe pak e kalon koha e komunikimeve politike, nė atė moment sikur tek popujt e civilizuar qė sot thonė se (politik ist shajze) - atėherė na kthehemi pėrsėmbari - ēlirohemi nga prangat ideologjike, qė dikujt iu zu fryma nga ējerrjet e bjerrjet, e klithje majmunesh e brohoritje masash tė trullosura... ēlirohet njeriu shpirtėrisht, kthjellet, pendohet pėr krejt atė megalomagari qė e ka bėrė dhe iu kthehet ideve kulturore e shkencore, nė dobi afatgjate nė ndėrtimin e ardhmėrisė, si kulturė e pėrsosur komunikimi e pėrfitimi, bashkimi e forcimi kulturor, ekonomik, e kombėtar!

Pa u hjekė pezhishkat politike nga sytė e brumosur e tė ēartur politik, nuk ka debat as komunikim kulturor e shkencor, sepse as nuk dijnė as nuk tė lėnė tė veprosh e shfaqesh ide tė reja, as komunikimi as progresi shoqėror! Kur merrja pjesė nė disa psikoza politike tė kohės, e shihja njerėz pēartiak, duke u ēartur e gėrvallur, e pėrjargur, ideologjik tė sistemeve tė shkuara dhe nuk e njihke vllain vėlla, po ia thente qafėn grusht e plumb - u shtangnin akull, kur iu thoja hapur: ma e fortė asht njė ushtri gomarėsh, qė iu prinė luani - se sa njė ushtri luanėsh, qė iu prinė gomari ! E ktheja krejt orientimin e opinionit nė kahje tjetėr syēeltėsie, qė ta shohin veteveten nė ēfarė atmosfere opiume gjindeshin - anipse me sakrifica tė mėdha a - duhej t'i kishje tė lidhura me tel 6-sh...

Kultura e komunikimit i prinė kulturės personale tė personalitetit dhe kulturės kombėtare - aty ėshtė baza e edukumit tė njeriut, tė heshti derisa ta mbaroj tjetri fjalėn dhe t'i kundėrvėhet me fakte e mjeshtri dialogu deri nė ekstrem njohurishė, kur ka tė bėjė me njerėz qė gjoija i thonė vetes intelektual, e dalin intelekual, qė gjoja brejnė e han (m...)hekur me dhėmbė ! Nė vende civilizuese edhe po tė flasi njė krejt ahmak (qė themi ne), ata e dėgjojnė deri nė fund dhe me mjeshtėri bisedimi e kthejnė masen mbarė, nė drejtim tė duhur, pa zhurma as gėrvallje, apo ndonjė eksces rasti eventual... e tek ne, pas njė rasti tė tillė, dalin guzhva rrotull pėrdere si bishat nga tharku i thive jashtė, e me javė e muaj sherri nuk pranė, duke u hakmarrė nė njeritjetrin, derisa ta zhbinė ēdo ide e ideal tė njeriut tė menēur, nė forma e mėnyra, qė as dreqi nuk i kujton...!

Ka punė e mbipunė kultura e komunikimit, lexim tė parreshtur veprash madhore, aplikim ideshė e ugjidhjesh tė reja tė kohės sado problematike tė jetė, shturje pėrpara tė rinisė, nė ngritje ideore dhe dhėnie krahu personit tė menēur - e jo duke e bėrė budalla tė stėrkequr njė masė, e njė popull pėr interesa personale, ndėr ma tė ndyerat! Kur lexon vepren e Getes psh 'Biseda mbi mjeshtrinė', sheh mijėra formash aplikimi bisedash intelektuale, tė gjalla, progresive-pėrparimtare, nxitje mentaliteti e zhvillim tė tij, ngritje ideshė e formash pėrparimi edhe njohje tė reja...e sa e sa vepra tjera, qė sot rinia jonė as i njeh as i din as don t'i dij, sepse iu ka trullosur truri me lojėra kibernetike elektronike, muzikore xhinkalla e klithje majmunėsh, e rrahje rraqesh e shfrenime psiko-fizike ndėr ma tė shėmtuarat...!

Kultura e komunikimit ka punė e mbipunė! Fillova rastėsisht pėr pak, e doli shumė njė det komunikimi dhe po titullojmė e postojmė me privatėsi personale! Sepse kjo ėshtė ēėshtja qė na mundon e mungon mė sė shumėti - ashtu siē thot populli: tė merremi vesh me njeritjetrin, ta dėgjojmė e respektojmė njeritjetrin edhe ta gjykojmė vetveten, sa kemi aftėsi e privatėsi personale!

(Mai, 3.09)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: KULTURA E KOMUNIKIMIT   2/6/2009, 15:01

Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
KULTURA E KOMUNIKIMIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Shoqėria dhe Kultura-
Kėrce tek: