Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 ILLIRI BANORI I PARĖ I BALLKANIT ILLIRIK

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Odise
Member
Member


Male
Numri i postimeve : 93
Age : 72
Location : canada
Registration date : 02/03/2009

MesazhTitulli: ILLIRI BANORI I PARĖ I BALLKANIT ILLIRIK   30/4/2009, 10:55

Nezir Myrta / ILLIRI - BANORI I PARĖ I BALLKANIT ILLIRIK PASPELLGASIKDjepi illirik, ėshtė djepi ballkanik - gjith Ballkani illirik - Hilliria! Djepi grek u formua brėnda djepit illirik, si djep falls gjoja hellenik, kur hillirėt e hellenėt ishin i njejti popull, ishin shumė paragrek, ashtu sikurse Hillirėt ishin mbi tė gjithė popujt ballkanik tė sotėm, qė u asimiluan dhunshėm, me pėrjashtim tė Arbanasve (Shqiptarėve) dhe mbi tė gjitha fiset: epirot, dardhan, makedhon, e Thaulant e Henhellej. Djepi grek u formua brėnda djepit arbanit, duke pėrvehtėsuar e falsifikuar historinė, e deri kur vet arbanitėt themeluan vet djepin e shtetin grek, deri tek i sotmi shtet modern grek!

Tė krahasosh grekun me illirin, ėshtė sikur tė krahasosh sot grekun, me gjith popujt ballkanik!

Tė krahasohet djepi grek me djepin illirian, ėshtė sikur tė krahasosh sot Greqinė me gjithė Ballkanin - ēfarė ėshtė sot greku nė krahasim me gjith Ballkanin?. Asgjė! E tė krahasosh djepin shqiptar me atė grek, mund tė thohet se janė dy popuj tė ndryshėm.

As nuk krahasohen illirėt me epirotėt, mollosėt, dakėt e dardhanėt etj., se janė paraardhėsit e tė gjitha kėtyre fiseve, kėto janė vetėm fise illire, qė mė vonė u formuan si shtete, deri tek albanėt e Albania e sotme, e Kosova sot.

Gjuha greke askund nuk paraqitet si gjuhė Kentum, por Shqipja ėshtė ajo qė ka elementet e tė dy grupeve: satem e kentum dhe nuk ėshtė pėrcaktuar definitivisht nė asnjerin grup edhe e tė dy grupeve.

Pėr Illirinė dhe Epirin, flitet nė kohė kur ra perandoria illiriane dhe tentohej qė Epiri tė mbetet grek, deri me sot, nga pretendimet greke pėr Vorio-Epirin - duke iu ndarė Illirisė dhe duke u rrudhur Hilliria nga pushtimet e pėrgjakshme, nga Kaspiku, deri rreth Adriatikut, nė Ballkanin Perėndimor!

Ta krahasosh illirin me epirotin, ėshtė sikur krahason gjyshin a babain, me tė bijtė!

Hartat historike nga messhekulli i kaluar, ku tregojnė shtetin illirik veē njė pjesė tė Ballkanit Perėndimor, gjoja kufizohet me shtetin epirot - janė pas pushtimeve romake, e grekobizantino-sllave, deri nė shek. VII e.r. - qendresa e fundit perandorake illiriane! Ato harta tė politizuara, gjoja historike, tregojnė asgjė, veē pėr njė pjesė illirike, nė krahasim sa ishte Hilliria Kaspik e Adriatik!

Illirėt duhet kuptuar Tė Parėt: dak, liburn e tej mollosėve, epirotėve, e makedhonėve egjean dhe brėnda atij territori, shtrirjen e tė gjitha fiseve tjera illire!

Emri - illir ėshtė mbiepirot, mbimakadhonas (jo maqedonas, se ky emėrtim iu pėrshtat njė popullit sllav) dhe emri grek ėshtė larg emrit illirian, sepse ti po i bėn pasardhės tė njejtė me shqiptarėt dhe po bėn gabim fatal! Sipas teje, apo atyre ''shumė provave'' shqiptarėt e grekėt paskan tė njejtin paraardhės?

Emri illir ėshtė paraardhėsi epirot, dardhan, mollos, makedhon etj...dhe tė gjitha kėto janė fise illiriane (dhe nuk bėn quaj si tė duash: illir a pellgas, sepse pellgasit janė paraardhėsit e illirėve) edhe kėtu bėn gabim fatal!

Emri illir si etninom, ėshtė toponomi Hilliria, emėrtimi i gjith gadishullit ballkanik, qė quhej gadishulli hillirik (illirik, Hilliricus, Hillirikum)!

Emri illir ėshtė i ndarė pa thikė hiē nga epirotėt, makedhonasit e tė gjitha fiset tjera illire, sepse ėshtė emri i pėrbashkėt paraardhės, i tė gjitha fiseve tė tė njejtit gjak, gjuhė, kulturė, e historiografi - ndėrsa emri grek ėshtė emėr i shpifur, duke aluduar nė hellenėt e lashtė hillirian, ndėrsa emri pellgas ėshtė mbi tė gjithė popujt e lashtėsisė sė botės, e ma sė afėrti, drejtpėrdrejtė, lidhen illirėt dhe na shqiptarėt!
shkurtimisht
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
ILLIRI BANORI I PARĖ I BALLKANIT ILLIRIK
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Gjuha Shqipe-
Kėrce tek: