Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 KODI I DREJTIMIT TE FJALORIT ALBANISTIK

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Odise
Member
Member


Male
Numri i postimeve : 93
Age : 72
Location : canada
Registration date : 02/03/2009

MesazhTitulli: KODI I DREJTIMIT TE FJALORIT ALBANISTIK   11/4/2009, 15:34

KODI I DREJTIMIT TĖ FJALORIT ALBANISTIK


E pse ju thua kėtyre fjalėve sipėr: temė, tezė, diotezė, teori,
teatėr, teo, teolog, antonim, sinonim, partonim, etnonim, pseudonim,
toponim, antroponim, (kėshtu i kemi nė shkencėn shqiptare, e mos ēoni
pluhur, se as i keni ditur as shkruar drejtė as spjeguar drejtė).

Nė kėto fjalė e fjalėformime (terma e kompozita), mungon tingulli shqip
- th dhe folja THE (prej foljes me thanė, pėr tė thėnė) edhe nuk ka
kurrėfar mundėsia spjegimi, kur sot kemi spjegimin shqip!

Jo, miko, se ta kanė futė zanafillen e shkences nė SHQIP me
direktiva: pelazg, temė, teori, teatėr, teo, teolog, teologji, tezė,
metatezė, anitezė, diotezė, antonime, sinonime, etnonim, patronim,
antikitet ...ti je i rreshtuar pas tyre, pėrderisa flet si ata kėto
termine.

Unė i flas shqip nga fjala pellg (jo pelag), ku mungon folja THE, zanorja y, tingulli LL, tingulli dh...:

- pellgas, Pellgasishtja, pellgazgjike

illir, illirian Illiria (jo, ilir, ilirian iliria)

etninom - nom etnik, emėr etnik (jo etnonim)

thezė (ajo qė thohet, the thezė, the me zė)

themė, (the gjatė njė subjekt, pėrmblodhe thėniet, themė)

theori,

theatėr,

Theo-Zot

Thot-i (jo toti)

theo,

theolog,

theologji,

thezė,

metathezė,

antithezė,

diothezė,

kathedėr (jo katedėr-a)

Promethe,(jo Promete)

antinom, (jo antonim)

toponom (jo toponim)

antroponom (jo antroponim)

synonom, (jo sinonim)

sympozium (jo simpozium)

symbol (jo simbol)

etninome, (jo etnonim)

patronom, (jo patronim)

ethymolog, ethymologji-a (jo etimolog, etimogjia)

Dhodhonė, Dhodhona (jo dodona)

Dardhania, etninomi dardhan

Thrakishtja, thrrak, thrrakasit... (jo, trakishtja, trak, trakasit)

antikuit (antikuni, kundėr kuniformit pellgasisht Cuneiform Language) -
ju po flisni e po rreshtoheni pas sllavėve ashtu sikur derisot edhe me
shkencė e fjalor shkencor albanistik! Sllavėt e kanė pėrshtatur nė
gjuhėt e tyre - pelazgi - pelag, arkipelag - ti ece pas tyre - jo unė -
a po ta kap rradakja tash?

symbol (qė ėshtė sy, qė bie nė sy, shihet i pari)

sympozium (symėsy,nė diskutim shkencor)

therror (therrje nė masė, masakėr) terror sll.lat.

Pėr tu drejtuar historia shqiptare, duhet drejtuar shkenca shqiptare, se nuk bėn mbrapsht gjith historinė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Odise
Member
Member


Male
Numri i postimeve : 93
Age : 72
Location : canada
Registration date : 02/03/2009

MesazhTitulli: Re: KODI I DREJTIMIT TE FJALORIT ALBANISTIK   11/4/2009, 15:34

NORMA NUK PIKU NGA QIELLI -
GJUHA EMROI - TOKĖ E QIELL


Unė dua tė flasim e shkruajmė drejtė shkurt e trup shqip, qė mos tėkemi fjalė boshe pa kuptim brėnda shqipes, kur kemi gjuhėn mėtė pasur indo-europiane e mė gjėrė... Norma nuk piku nga qielli, as ka normė qė i sfidon fuqisė sė mendimit tė drejtė, tė ditur e tė guximshėm! Norma kur nuk ėshtė nė rregull, duhet ndryshuar me rrėnje, ka normė e normė - qė ndryshon vitaliteti i veprimit, gjallėria e tė menduarit, nisma e veprimit - nėse ėshtė dikush gjallė!

Respekti reciprok krijon vlerėn! Na kėrkojmė rishqyrtim dhe do ta bėjmė patjetėr, pėrndryshe e bėn koha! Ēdo kohė ka njerėzit e vet dhe ēdogjė qė nuk pėrsoset, destinohet, fatkeqėsohet tė bie vetiu - sepse gjuha ėshtė gjallė - pėrderisa populli ėshtė gjallė! Kaloi mė koha e shablloneve dhe dominimeve, duke vuajtur me shekuj pėr shkak tė normave e normimeve!

Norma nuk ėshtė prefekte, por don pėrsosje, ngritje, stimulim, gjak tė ri tė gjuhės, pikėrisht nga rrėnjet e lashta, aty ku bulėzon shpirti i fjalės dhe jo qė ėshtė mėkat, por ėshtė dhunė e shtypje, kur mbeten fjalėt e njė gjuhe botėrore tė kohės, si gjuhė e Natyrės, si gjuhė e Zotit - dhanėti njeriut e tė zhduken nėpėr gjenerata edhe tė flasim e mos tė dijmė ēfarė flasim - kur kemi mundėsi e nuk ia dijmė kuptimin fjalės sė pėrdredhur, tė falsifikuar, tė detyruar, tė imponuar!

Ti po flet pėr normen, e janė nė hall edhe vet ata qė bėnė normen, se kur nuk munden tė bėjnė diē, duhet ndihmuar - dikush duhet ta bėjė normen, e persosi, ta spikati - asgjė as norma nuk persoset vetiu, se thash: norma nuk piku nga qielli! A ka ma mjerim, se ta flasėsh fjalėn, e mos tė ia dijsh kuptimin - por tė orientohesh si i vėrbėri me shkop, duke pyetur: kush e paska, kah erdhi, pse erdhi, kah po shkon...?! Kur e kemi nė Shqipen madhore! Ėshtė mallkim i Shqipes, nėse nuk e bėjmė!

*Te fjala pellgazgjike, ėshtė ai tingulli gj, ngase del pellgazike, ku tingujt s,z, evolojnė sipas theksimit nė tė shprehurit, (letargjike, kirurgjike, morfologjike, biologjike, fiziologjike, ...) ndoshta u bė pėr dallim nga tjerat gjuhė panevojė, ashtu sikur ėshtė pėrdorimi (pėrgojimi) i tingullit ė, vendepavend, gjoja si theksime shqipe, qė sotetutje kemi probleme studimi e njohjeje tė drejtė botėrisht - e ai gj, si forcė theksimi fuqizimi fonetik, sikurse kemi joevoluim tingujsh s,z (tiranas, prishtinas, dukagjinas, janinas, makedhonas, epirotas...), bėn tė jetė edhe - pellgasike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
KODI I DREJTIMIT TE FJALORIT ALBANISTIK
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Gjuha Shqipe-
Kėrce tek: