Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 “Sadam Husein, djali i Adolf Hitlerit”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: “Sadam Husein, djali i Adolf Hitlerit”   25/11/2007, 18:08

Diktatorėt ngjajnė, por janė dhe trashėgimtarė tė njėri-tjetrit. Kėtė e vėrteton dhe teza e fundit e autorit J.P. de Sales. Ai sapo ka nxjerrė njė libėr nė SHBA, ku pretendon se diktatori iraken, Sadam Husein, ėshtė djali i paligjshėm i Adolf Hitlerit. Gjatė Luftės sė Parė tė Gjirit, nė vitin 1990, presidenti i atėhershėm amerikan, George H. Bush, babai i presidentit aktual, e pagėzoi Sadam Huseinin si “Hitlerin e kohėve tona”.
Kjo pėr arsye se ai e kishte transformuar pushtetin e tij “nė njė diktaturė personale, tė mbėshtetur mbi kultin e personalitetit”. Njė analogji e pėrshtatshme apo vetėm njė metaforė e goditur? Apo mbase kishte diēka nė jetėn e “kasapit tė Bagdatit” qė e lidhte me diktatorin nazist? E kush ishte nė tė vėrtetė lideri i pėrgjakshėm iraken, i dalė nga njė e shkuar e errėt e misterioze pėr tė udhėhequr Irakun me grusht tė hekurt pėr 35 vite?


Libri-zbulimi
Pėrgjigjja, ėshtė pak tė thuash e habitshme, e kėtyre pyetjeve gjendet nė librin “The Coming of the Reichcild”. Libri sapo ėshtė publikuar nė SHBA nga shtėpia botuese “Xlibris”, ku shkrimtari J.P. de Sales zbulon se si Sadam Huseini ėshtė nė tė vėrtetė, djali i paligjshėm i Adolf Hitlerit. Njė djalė i destinuar nga fati dhe ADN-ja tė ndjekė gjurmėt e tė atit famėkeq. “Ishte e shkruar qė ai tė bėhej despoti i Irakut”, shprehet autori. Pa zbuluar shumė nga subjekti, mjafton tė thuhet se libri rrėfen “ngjarjet djallėzore tė njė ere tjetėr”. “Libri im kombinon rreptėsinė historike dhe krijimin. Por mos tė harrojmė se vetė Sadam Huseini ka pranuar gjithnjė se nuk e dinte kush ishte babai i tij i vėrtetė. Dhe, se ėshtė rritur nga xhaxhai i tij filo-nazist. Ngjarjet dhe personazhet historikė janė tė gjithė tė vėrtetė nė kėtė libėr”, shprehet mė tej autori, de Sales, sipas tė cilit atė e bir ngjanin si dy pika uji. “Edhe Sadam Huseini i urrente hebrejtė. Nė vitin 1990, udhėheqėsi iraken ishte ēdo ditė nė faqet e para tė shtypit. Pikėrisht siē kishte qenė i ati 60 vite mė pėrpara. Kėrcėnimet e tij ekspansioniste sigurisht qė do ta kishin bėrė krenar tė atin”, thotė de Sales.
Prova
Prova? “Fakti se bunkeri i tij i nėndheshėm, i dislokuar nėn pallatet e Bagdatit ėshtė projektuar nga Karl Bernd Esser”, pėrgjigjet autori. Tekniku gjerman ėshtė nipi i shkencėtarit qė ka punuar pėr ndėrtimin e bunkerit tė Hitlerit nė Berlin.

Adolf Hitler 1889-1945

-Lindi nė Branau mė 20 prill 1889. Rridhte nga njė familje fshatare nė Austrinė e Poshtme, djali i njė doganieri austriak.
-Pėrfundoi studimet e mesme nė Linz e mė pas nė Stejt.
-Mė 1905 u vendos nė Vjenė.
-Mori pjesė nė Luftėn e Parė Botėrore. Me 1919 afrohet me forcat ekstremiste tė djathta tė Bavarisė e njė vit mė vonė mori pjesė nė formimin e partisė Nacionalsocialiste.
- Mė 1923 dėshtoi nė njė grusht shteti ne Mynih e u dėnua me 5 vite burg.
-Nė burg shkroi librin “Lufta ime” ku paraqitej programi politik i tij.
-Mė 1930 partia e tij arriti sukses nė zgjedhjet parlamentare nė Gjermani.
-Mė 1933 zgjidhet kancelar i Gjermanisė. Shpejt zhduk kundėrshtarėt e tij politikė dhe krijoi kampet e pėrqendrimit.
- Nė vitet 1939-‘41 arriti suksese luftarake nė Lindje dhe nė Perėndim.
-Pas 1942 ushtria e tij pėsoi e humbje e filloi tėrheqjen.
-Ne vitet 1942-1944 u organizuan disa atentate kundėr tij.
-Nė fund tė luftės tėrhiqet nė Berlin, ku i dha fund jetės se tij me vetėvrasje nė bunker mė 1945.

Sadam Husein 1937-2006

- Sadam Huseini lindi nė njė kasolle prej balte nė Tikrit nė vitin 1937.
- Kur Sadami erdhi nė jetė, e ėma e braktisi dhe ai i kaloi dy vitet e para tė jetės i ndarė nga e ajo.
- Ai shkoi tė jetonte me xhaxhain, i cili e nxiti atė me ėndrra tė mėdha pėr tė ardhmen.
- Nė vitin 1957 Sadami hyri nė partinė Socialiste “Baath”.
- Nė moshėn 22-vjeēare mori pjesė nė atentatin e dėshtuar kundėr sunduesit irakian Abdul Qerim Kassim.
- U burgos dhe pas arratisjes nė vitin 1968 u bė nėn-sekretar i pėrgjithshėm i partisė “Baath”, kur ajo parti erdhi nė fuqi me njė grusht shteti.
- Pasi mori kontrollin e partisė nė vitin 1979 ai pėrdori frikėn dhe kėrcėnimin pėr tė vendosur sundimin e tij.
- Ėndrra e tij ishte tė bashkonte botėn arabe dhe nė verėn e 1990 ai u pėrpoq ta bėnte kėtė ėndėrr realitet, fillimisht me pushtimin e Kuvajtit.
- Nė vitin 2003 forcat amerikane nisėn bombardimin e vendit pas lidhjeve tė regjimit tė Sadamit me sulmet e 11 shtatorit. Nė dhjetor tė atij viti ai u arrestua.
- Gjyqi i tij filloi nė tetor 2005, ku u dėnua me vdekje.

Libri

“The Coming of the Reichchild” ėshtė njė histori epike e autorit amerikan J.P. de Sales, qė pėrshkruan jetėn e Sadam Husein, tė cilin ai e cilėson si djalin e paligjshėm tė Adolf Hitlerit. Ngjan e pabesueshme? Duhet pasur parasysh se vetė Sadam Huseini ėshtė shprehur se nuk e dinte kush ka qenė babai i tij i vėrtetė dhe se ai ėshtė rritur nga xhaxhai, pėr tė cilin historia na rrėfen se ka qenė pro-nazist. “The Coming of the Reichchild” ėshtė njė roman historik, qė mbėrrin thellė nė rrėnjėt e diktatorit iraken. Historia vėshtron jetėn e Huseinit qė prej rritjes sė tij tė egėr nė pushtet, konfliktet e tij me hebrejtė, tė cilėt u zotua t’i shkrumbonte gjatė luftės sė Gjirit, duke mbajtur gjithė kohės sekret identitetin e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
“Sadam Husein, djali i Adolf Hitlerit”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Zona Administrative :: Tema tė kaluara-
Kėrce tek: