Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Zbulohet sekreti i vitalitetit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
dr.Dugi
Junior Member
Junior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 28
Location : Prishtine
Registration date : 18/03/2009

MesazhTitulli: Zbulohet sekreti i vitalitetit   19/3/2009, 19:35

Ky zbulim mund tė hapė rrugė pėr ilaēe tė reja pėr kurimin e trashėsisė dhe tė pengohet epidemia e kolesterolit tė lartė

Studiuesit nga Universiteti i Kalifornisė kanė ardhur deri te njė zbulim i rėndėsishėm, i cili mund tė jetė jetik nė luftėn kundėr peshės sė tepėrt. Nė studimin e botuar nė revistėn shkencore ”Nature Medicine', ėshtė zbuluar se me pamundėsimin e prodhimit tė njė enzime tė caktuar, i cili trupit i ndihmon nė absorbimin e yndyrės, ėshtė e mundur tė pengohet shtimi nė peshė. Ky zbulim mund tė hapė rrugė pėr ilaēe tė reja pėr kurimin e trashėsisė dhe tė pengohet epidemia e kolesterolit tė lartė. Enzima tretėse MGAT2 luan rolin kyē nė procesin e pėrgatitjes sė energjisė, respektivisht ndėrtimin e fibrės yndyrore, ndėrsa studiuesit kanė zbuluar se me shuarjen e kėsaj enzime tek minjtė mund tė arrihet qė ata mos tė trashen derisa hanė ushqim me kalori tė lartė. Profesori Bob Fareses, nga Universiteti nė Kaliforni, ka thėnė se ky zbulim mund tė jetė mjaft i dobishėm. ”Enzima ėshtė mbrojtės nė zorrė, e cila rregullon absorbimin e yndyrės. Zhvillimi i ilaēeve kundėr peshės sė tepėrt momentalisht ėshtė nė maje tė prioriteteve, kryesisht pėr atė qė personat me peshė tė tepėrt vdesin shumė tė rinj”, ka thėnė Fereses.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Zbulohet sekreti i vitalitetit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: