Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Nje analiz e re per diagnostifikimin e kancerit ne prostat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
dr.Dugi
Junior Member
Junior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 28
Location : Prishtine
Registration date : 18/03/2009

MesazhTitulli: Nje analiz e re per diagnostifikimin e kancerit ne prostat   19/3/2009, 19:33

Gjatė njė simpoziumi tė organizuar nga korporata amerikane Gen-Probe nė San- Diego, njė grup shkencėtarėsh shpallėn se kanė zhvilluar njė mėnyrė tė re pėr analizėn e urinės, qė mund tė pėrmirėsojė dukshėm diagnostikimin e kancerit nė prostatė. Gjatė kėsaj analize, mjekėt shqyrtojnė imtėsisht dy gjene tė ndėrlidhura a bashkuara.Ā Kjo ndėrlidhje ndodh te rreth 50 pėr qind e pacientėve me kancer nė prostatė. Gjatė studimit, shkencėtarėt morėn nė shqyrtim burra qė dyshoheshin se kishin kancer nė prostatė dhe zbuluan se analiza e urinės ishte mė e saktė se sa analiza e gjakut pėr tė parashikuar praninė ose mungesėn e kėtij lloj kanceri. Ēdo vit, mbi 200 mijė amerikanė diagnostikohen me kancer nė prostatė. Mėnyra e tanishme pėr diagnostikimin e kėtij kanceri ėshtė njė analizė gjaku e quajtur PSA, qė kryhet njė herė nė vit pėr tė matur nivelin e njė proteine. Te pacientėt me kancer nė prostatė, niveli i kėsaj proteine shėnon rritje. Por, analiza PSA shpesh ėshtė e pasaktė, prandaj shkencėtarėt menduan qė krahas analizės sė gjakut tė shtonin edhe analizėn e urinės pėr tė parashikuar mė mirė se cili nga pacientėt ka kancer nė prostatė dhe cili tumor ėshtė mė i prirė pėr t'u rritur e pėr t'u pėrhapur. Gjatė kėsaj analize, shkencėtarėt pėrpiqen tė gjejnė qeliza qė kanė dy gjene tė bashkuara a tė ndėrlidhur mes vetes. Gjatė studimit me pjesėmarrjen e 500 burrave qė dyshohej se kishin kancer nė prostatė, analiza e urinės doli 85 pėr qind e suksesshme nė klasifikimin e personave qė nuk kishin shenja kanceroze. Gjithashtu, nėpėrmjet kėsaj analize tė urinės, shkencėtarėt arritėn tė zbulonin kancer nė prostatė nė 42 pėr qind tė rasteve. Shkencėtarėt thonė se gjatė analizės sė urinės, te burrat qė u zbulua se kishin gjene dyshe nė gjakun e tyre, gjasat ishin qė tumoret nė prostatė tė ishte mė agresiv e mė tė ndjeshėm ndaj hormoneve dhe kėta pacientė kishin nevojė pėr trajtim tė menjėhershėm. Analiza e re tani po i nėnshtrohet studimeve tė tjera dhe ende nuk ka filluar tė kryhet nė klinika. Por, mjekėt shpresojnė se studimet nė proces do tė tregojnė se kjo analizė do tė pėrbėjė njė mjet tė vlefshėm pėr zbulimin e kancerit tė prostatės dhe pėrcaktimin e shkallės sė agresivitetit tė tumorit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nje analiz e re per diagnostifikimin e kancerit ne prostat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: