Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Yjet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
dr.Dugi
Junior Member
Junior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 28
Location : Prishtine
Registration date : 18/03/2009

MesazhTitulli: Yjet   18/3/2009, 16:34

Yjet jane trupa te medhenj qiellore, te rumbullaket dhe te shndritshem te perbere prej gazrave te zjarrta. Yjet gjate mbremjes kur qielli eshte i kthjellet, prej Tokes shihen si pika shendritese me ngjyre te verdhe. Kjo paraqitet per shkak te largesise se madhe qe e kane prej nesh e cila matet me vjet drite. Nje vjet drite paraqet largesine qe rezzja e drites e kalon per nje vit me shpejtesi prej 300.000 km ne sekonde.
Yjet sipas madhesise ndahen ne te medha egjigjantee ku ne siperfaqe temperatura eshte 70.000 C, dhe te vogla exhuxhee ku temperatura ne siperfaqe eshte 8000 C.
Ylli me i afert me Token eshte Dielli i cili mer pjese ne yjet e vogla.
Yjet sipas ngjyres ndahen ne:
1. Yjet e Kuqe ku temperaturat arrin prej 0 deri ne 1700 C.
2. Yjet e Verdha ku temperaturat arrin prej 1700 deri ne 6000 C.
3. Yjet e Bardha ku temperaturat arrin prej 6000 deri ne 30.000 C.
4. Yjet e Kalterta ku temperaturat arrin prej 30.000 deri ne 70.000 C.
Te gjitha yjet qe shihen ne hapesiren qiellore, ku eshte edhe Dielli qe i takon sistemit te njejte yjor, quhet Galaktika ose Rruga e Qumeshtit. Galaktika paraqet nje sistem yjor i cili eshte i perbere prej 200 deri ne 300 miliarde yje.
Sot Astronomet gjithesine e ndajne ne 88 yllesi.
Yllesite me te njohura jane: Arusha e madhe dhe Arusha e vogel, Luani, Demi, Peshku, Mjellma, Shqiponja, Dashi, Akrepi etj.
Nje rrotullim i Diellit rreth Galaktikes quhet Viti kozmik e 250.000.000 km.
Keto ishin disa fjal te pakta per yjet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Yjet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Astronomia-
Kėrce tek: