Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Disa vullkane ne bote

Shko poshtė 
AutoriMesazh
dr.Dugi
Junior Member
Junior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 28
Location : Prishtine
Registration date : 18/03/2009

MesazhTitulli: Disa vullkane ne bote   18/3/2009, 16:33

Ne Europe jane dallohen keto vullkane:
Etna ne Sicili ka nje Lartesi prei 3263 m dhe ka shperthyerper here te pare rreth vitit 1500.
Hekla ne Islande eshte 1447 m dhe ka shperthyer per here te pare ne vitin 1104
Vezuvi ne Itali eshte 1277 m dhe ka shperthyer per here te pare ne vitin79.

Ne Azi dallohen keto vullkane:
Klocecskaja Sopka ne Kamcatkeka lartesine prej 4750 m dhe la shperthyer per here te pare me 1679.
Fuxhi Jama ne Japoni eshte 3778 m dhe ka shperthyer per here te pare ne 1708.
Krakatau ,midis Sumatres dhe Javes eshte 813 m e ka shperthyer per here te pare ne 1600.
Ringit ne ishullin Java eshte 1250 m

Ne Afrike dallohet: Kameruni i Madh i cili ndodhet ne Kamerun dhe eshte 4070 mdhe ka shperthyer per here te pare me 1922.

Ne Ameriken Veriore dallohen keto vullkane:
Mon Pele ne ishujt Antile. !350 m. Ka shperthyer per here te pare me 1792.
Katmai ne Gad e Alaskes 2286 m
Popokatepetl ne Meksike5482 m. dhe ka shperthyer me 1932 per here te pare,

Ne Ameriken Jugore dallohen keto vullkane:
Kotopashi ne Ekuador. 5897 m
Luilajlako ne Kili 6723 m.

Tani po i ceku 10 vullkanet me te larta ne bote:

Vullkani........... ................... ...Lokacioni....... ................... . Aktivizimi i fundit ..........Lartesia (m)


1.San-Pedro...........................Kil (Chile )................... .................19 60................. ............6.145 m


2.Arakari.......... ................... .. Argjentine......... ...............1993 ................... ...........6.082 m


3.Guallatiri....... ................... ...Kil............. ................... .....1985.......... ................... ..6.071 m


4.Tupungatito...... ..................K il................. ................... .1986.............. .................6. 000 m


5.Sabankaja........ .................Pe ru................. .................19 86................. ..............5.967 m


6.Kotopaksi........ ..................E kuador............. ...............1942 ................... ............5.911 m


7.Putana........... ................... Kil................ ................... ...1972............ .................. 5.890 m


8.San Hoze............... ...........Kil..... ................... ..............1960. ................... ...........5.856 m


9.El Mist............... ...............Peru ................... .................19 48................. ..............5.822 m


10.Tutupaka........ ...............Peru ................... .................19 02................. ..............5815 m
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Disa vullkane ne bote
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: