Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Malsia e Madhe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
dr.Dugi
Junior Member
Junior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 28
Location : Prishtine
Registration date : 18/03/2009

MesazhTitulli: Malsia e Madhe   18/3/2009, 16:28

Malesia e Madhe eshte krahine e trojeve shqiptare e cila shtrihet ne lindje te Podgorices. eshte zone malore me lartesi mbidetare midis 800 e 1700 m ne kufi me Shqiperine. Shkembinjte gelqerore qe mbizoterojne ketu dhe reshjet e vogla i kane percaktuar kesaj krahine nje fizionomi te thate dhe te zhveshur. Ne tere kete hapesire rrjedh lumi i Cemit, i cili buron nga Alpet Shqiptare (Bjeshket e Nemuna) dhe derdhet ne Moraee. Ne pjesen e eperme ka nje rrjedhe te shpejte e te vrullshme, ndersa lugina eshte e thelle dhe e ngushte. Me te dale ne fushen e Cemit ai zgjeron shtrati e vet dhe fiton tiparet e lumit fushor me rrjedhje me te ngadalshme, me lugine te ceket dhe me shume gjarperime. Krahina e Malesise se Madhe eshte e mbrojtur prej ererave te ftohta te veriut nga kompleksi malor qe pershkon. Malesia e Madhe ndaj Liqenit te Shkodres eshte e hapur dhe influenca e kesaj mase ujore ndikon ne klime me te bute, me vere te nxehte dhe te thate dhe dimer te bute e me reshje.
Krahina e Malesise se Madhe me nje pozite periferike dhe te izoluar, me siperfaqe te kufizuarat tokave punuese, e thate per shkak te pranise se madhe te shkembinjve gelqerore etj. Ka ndikuar qe te jete krahine e prapambetur agrare. Popullsia merret me blegtori, me kultivimin e hardhise, kurse ne viset e uleta te te fushes merret me lavertari. Ne komunen e Podgorices jetojne afro 14000 shqiptare ose 8,5% te popullsise se kesaj komune. Qendra e rendesishme eshte Tuzi me 4000 banor , dikur ishte qender komunale. Tuzi prap me kerkesen e popullate u krijua komuna.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Malsia e Madhe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: