Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Drenica

Shko poshtė 
AutoriMesazh
dr.Dugi
Junior Member
Junior Member
avatar

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 28
Location : Prishtine
Registration date : 18/03/2009

MesazhTitulli: Drenica   18/3/2009, 16:27

Drenica eshte nje regjion malor ne mesin e Kosoves qe shkon nga gryka e Cerraleves e deri ne Radisheve (kufi me burimin). Ky regjion dikur quhej me emrin e vjeter Koritnik ne baze te pozites gjeografike ku shtrihet si ne nje korite uji e pershkuar me dy lumenj, lumi Gllobar dhe lumi i Shirave. Me tharjen graduale te ketije bazeni te madh te rrethuar me vargmalet e Qieavices ne Veri dhe ato te Kozmaeit ne perendim kjo lugine u pagezua me emrin Drenice, ngase ishte drenuar me anen e lumit Drenica. Sipas ndarjes administrative zona e Drenices ndahet ne dy qendra administrative, ne ate te Skenderajt me 53 fshatra dhe ate te Drenasit te Ri me 38 fshatra.Kjo krahine ka qene vazhdimisht burim frymezimi per te gjithe popullin shqiptar ne lufte per liri.Drenica edhte vendlindja e shume filozofeve popullore si Muje Loshi Xhemal Abrija e Tahir Berisha,ashtu sic eshte edhe vendlindja e shume liderve e luftetareve historike si:Azem e Shote Galica,Shaban Polluzha,Rifat Berisha,Tahir Meha e shume te tjere. Drenica eshte edhe e njohur si vendlindje dhe ish-vendbanim i komandantit legjendarAdem Jashari.
Keto ishin disa fjale rreth Drenice
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Drenica
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: