Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 More Naim Shqipėria

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: More Naim Shqipėria   21/2/2009, 00:24

More Naim Shqipėria

Ti Shqipėri mė jep nder, mė jep emrin shqipėtar,
Zemrėn ti ma gatove plot me deshirė e me zjarr.
Naim Frashėri

Janė vetėm dy vargje.
Janė dy vargje si kanatat e njė porte ku kėrkon qė tė hysh diku. Nėpėrmjet kėsaj porte hyn nė kopshtin e bukur tė poezisė shqipe. Naim Frashėri, krijuesi i kėtij kopshti, ka ditur qė aq bukur tė ndėrthurė dy vargje, me tė cilat shprehet shpirti i shqiptarit, krenaria e tij, pika mbėshtetėse nga ku gjendet burimi i forcės pėr tė ecur pėrpara. Krijoi universin e tij poetik, rreth tė cilit, janė rrotulluar breza poetėsh dhe kanė marrė prej tij dritėn,ngjyrėn,ėmbėlsinė e vargut,kanė marrė prej tij frymėzimin.
Kur lexon vargjet e tij, zemra fillon e kėndon. Fillon e ndihesh poet. Ashtu si nė njė dasmė qė gjithkush kėrcen apo kėndon, pavarėsisht se sa i shkon vallja apo kėnga.Pothuajse tė gjithė, mbasi kanė lexuar njė vepėr tė Naimit, kanė marrė lapsin pėr tė shkruar. Sa breza njerėzish kanė thurur vargje nga njė frymėzim naimjan. Kur lexon poezitė e tij, je si natyra nė stinėn e pranverės. Vetėm tė ketė njė copė tokė pjellore dhe luja do tė celė dhe nė majėn e shkėmbit.Ka mė tepėr se njė shekull qė poezia e Naimit lulėzon nė tė gjithė rruzullin,kudo ku ka shqiptarė. Nuk mund tė ketė shqiptar, bashkėkohės i Naimit dhe deri nė ditėt e sotme, qė tė mos ketė ditur pėrmendėsh vargje tė tij.Vargjet e Naimit tė duket se i ke brenda vetes, ashtu si njė ditė pranvere qė e ka brenda vetes sė saj diellin qė shkėlqen,ajrin e ngrohtė qė fton tė celin lulet dhe pemėt, qiellin e mbushur me zogj shtegtarė qė ngjajnė si gur diamanti nė kaltėrsinė qiellore. Kėshtu ndodh kur ke pėrpara librat e tij. Tė duket se i kishe lexuar mė parė brenda qenies tėnde ato vargje.
Ne rrojmė nėn njė qiell naimjan. Lėvizim brenda kėsaj hapėsire tė magjishme dhe cilido e ndjen veten se ka diēka pėr tė thėnė. Poezia e tij ka njė shkėlqimin mahnitės. Ai krenohet me kombin e vet. Kjo krenari i dha hapėsirė mendimit tė tij. Nė tėrė krijimtarinė e vet, motivoi se tė qėnit shqiptar ėshtė krenari,ėshtė nder. Poeti ishte njėsuar me kombin. Shpirti i tij ishte i pranishėm kudo ku ishte lavdia shqiptare. Nėpėrmjet vargjeve pėrcolli mesazhe tė rėndėsishme pėr kohėn nė tė cilėn jetoi, por edhe pėr shekujt qė do tė vinin. Po nėnvizoj vetėm dy prej tyre:

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: More Naim Shqipėria   21/2/2009, 00:25

a) Jeta e njeriut ka kuptim kur lufton pėr atdheun e vet. Naimi tek vjersha “Tradhėtorėt” fshikullon tė gjithė ata qė e harruan vendin e tyre dhe nuk po i gjendeshin pranė nė ato momente tė vėshtira nė fund tė shekullit tė 19-tė, kur rrezikohej egzistenca e kombit shqiptar. Tek poezia”Pellazgėt-Shqiptarėt” kėrkon qė trimėrinė e tyre, shqiptarėt ta tregojnė pėr atdheun e vet. Poeti shprehet me dhimbje se ”Gjaknė nėpė botė/E derthmė kotė” Kjo gjė e ligėshton zemrėn e poetit.Ishte koha kur vendet e tjera ishin ēliruar nga zgjedha osmane, ndėrsa vendi tij vuante nė robėri. Kjo trimėri e pashoqe e shqiptarit qė kish dhėnė ndihmesėn e vet nė ēlirimin e popujve tė tjerė,sa qė mund tė thuhet se kontributi shqiptar ka qenė faktor nė ēlirimin e tyre nga zgjedha osmane,jo vetem qė nuk po i kthehej, qė bashkarisht si popuj ballkanik tė luftonin kundėr pushtuesit tė tyre tė pėrbashkėt,por kėta fqinj,po bėheshin njė rrezik serioz duke kėrcėnuar trojet shqiptare.Kėta popuj na thotė Naimi i hodhen themelet e kombit tė tyre ”Me armėt e Shqipėrisė” dhe na radhit njė sėrė luftėtarėsh tė dėgjuar qė bėnė emėr nė ēlirimin e popujve tė tjerė ballkanik. Nė njė ēast dėshpėrimi poeti me tė drejtė do tė pyes “Pėr kė luftuam?”

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: More Naim Shqipėria   21/2/2009, 00:25

b) Shqipėria mbart vlera tė tilla qė nuk kanė tė krahasuar me asnjė vend tjetėr. U ėshtė referuar ngjarjeve tė ndryshme historike duke vėnė nė dukje cilėsitė e shqiptarit.Nė penėn e Naimit e kaluara e popullit tonė mori njė shkėlqim tė ri. Dhjetra figura tė shquara u lartėsuan nga pena e tij. Tė gjitha kėto figura qė japin fizionominė e Shqipėrisė kishin njė tipar tė pėrbashkėt: trimėrinė. Do tė shprehej me vargjet: “Ishin trima prindėrit tanė,/Pa emėr pėr jetė lanė.” Tipar tjetėr tė shqiptarit do tė theksonte dėshirėn e tij pėr punėn. Burrat, bujq e blegtorė tė zot, por edhe gratė tė shkathta e punėtore po aq sa dhe burrat. Vashėza “Dorėn q`e kish pej argjendi,/S`e hiqte nga avlėmėndi.” Poeti ėshtė krenar se shqiptari ėshtė njeri pa vese. Virtyti ėshtė tipar i shqiptarit.Dhe ja ē`na thotė: “Nė vise tė Shqipėrisė/ S`kish gjė pėrveē mirėsisė/Tė miratė gjithė ē`janė/I kishin prindėrit tanė.” Shqiptari nuk shquhej vetėm pėr trimėrinė e tij,por edhe pėr menēurinė dhe diturinė .Kjo, jo vetem tek burrat, por edhe tek gratė.Bile gruaja shqiptare me punėn dhe diturinė e saj u kishte dhėnė nder gjithė grave. “Dora d`Istria nga Pėrmeti,/Q`ish nė diturit si deti/Gjithė grave u ka dhėnė/Nder dhe mėmėdheut tėnė.” Pėr kėto vlera tė larta tė popullit tonė dhe tė tjera poeti do tė ndihej krenar.

Kėto cilėsi tė arrira tė shqiptarit i mėshironte dhe vet poeti ynė i madh. Pėrkundėr shovinizmit tė fqinjėve, nuk do tė kėrkonte tė njėnjtėn gjė. Jetoi nė shekullin e 19-tė dhe njerėzimi nuk ishte nė mendėsinė qė ėshtė sot. Tek njeriu i shekullit tė 19-tė tipare negative po fillonin tė formėsoheshin. Ishin kėto tipare njerėzore, qė vetėm 40 vjet mbas vdekjes sė Naimit, njerėzimi do tė pėrfshihej nė dy luftra tė pėrgjakshme botėrore. Naimi fizikisht ėshtė pjesė e shekullit tė 19-tė, por me mendime, me shpirt dhe me zemėr, i pėrket mijėvjeēarit tė tretė.Ne jemi bashkėkohės tė tij. Ndoshta do tė jetė dhe bashkėkohės i fėmijėve dhe nipave tanė. Jetoi nė kohėn kur kombet i shpallnin luftė njėri-tjetrit. Naimi do t`u deklaronte popujve tė tjerė dhe sidomos fqinjėve tanė “Ne duam vėllazėrinė,/ Dashurin` e miqėsinė.” Kjo filozofi naimjane ėshtė sot filozofia e bashkėsisė europiane, filozofi e Europės sė Bashkuar.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: More Naim Shqipėria   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
More Naim Shqipėria
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: