Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Nė kėrkim tė fjalėve tė shqipes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Nė kėrkim tė fjalėve tė shqipes   20/2/2009, 23:50

Mehmet Elezi: Nė kėrkim tė fjalėve tė shqipes

"Unė nuk jam gjuhėtar profesionist, kam mbaruar pėr Gjuhė-Letėrsi dhe gjithnjė kam qenė i dashuruar pas gjuhės". Mehmet Elezi, ambasador i Shqipėrisė nė Zvicėr e rrėfen kėshtu lidhjen e tij me gjuhėn. Njė djalosh qė shkruante poezi dhe ndryshe nga ata qė e shihnin gjuhėn si njė merimangė, atij i pėlqente tė endej me tė. Ky pasion i fshehur e ka shoqėruar vite me radhė, derisa nė njė moment kur u ndje vėrtet bosh brenda tij, vendosi tė bėnte njė udhėtim nėpėr fjalė. Nė ato kohė kur nisi udhėn nė kėrkim tė fjalėve tė reja qė kishin hyrė nė gjirin e shqipes, ai nuk mund ta mendonte se puna e tij mund tė ishte e vetmja tentativė serioze nė kėto vite, pėr sa i pėrket gjuhės. Pas tetė vjetėsh punė ai hartoi njė fjalor tė quajtur "Fjalori i Gjuhės shqipe".
Dje, diplomati shqiptar nė Konfederatėn Zvicerane ėshtė bėrė protagonisti kryesor i njė takimi shkencor pėr gjuhėn, duke u nisur nga botimi i kėtij fjalori. Ky fjalor pėrmban rreth 41000 fjalė e rreth 54000 kuptime, tė cilat nuk gjenden nė fjalorėt e Akademisė sė Shkencave tė viteve 1980 e 2002. Fjalori ka edhe rreth 5300 shprehje frazeologjike. Pėrkahnumri i fjalėve - tituj, bashkė me Fjalorin e Gjuhės sė Sotme Shqipe (1980), ky ėshtė fjalori shqip-shqip mė i madh i hartuar deri mė sot.
Pėrkah thellėsia, ėshtė i vetmi fjalor shqip-shqip qė trajton edhe etimologjinė e fjalėve.
Ėshtė po ashtu i vetmi fjalor shqip-shqip qė ilustrohet me mijėra vargje e shprehje tė marra drejtpėrdrejt nga krijimtaria e mbi 40 autorėve qė nga Gjergj Fishta e deri tek Anton Pashku, Anton Ēeta e Ismail Kadare; nga vepra madhore si Kanuni i Lekė Dukagjinit, Eposi i Kreshnikėve, Visaret e Kombit e thesare tė tjera popullore.
Fjalori i Elezit ilustrohet edhe me rreth 5000 fjalė tė urta popullore; rreth 1000 gjėza, besėtytni e paragjykime, doke, lojė-fjalėsh, tė dhėna pėr barnatimin (mjekimin) popullor, yshtje etj. Shumė prej tyre botohen pėr herė tė parė.
Kjo vepėr nuk ėshtė njė fjalor alternativ i fjalorėve tė Akademisė sė Shkencave dhe nuk mund tė jetė i tillė, pasi lėnda e tij pėrbėhet prej fjalėsh ose kuptimesh tė tjera, pra pėrmban pasuri qė nuk gjinden nė ata fjalorė. Fjalori i Gjuhės Shqipe i Mehmet Elezit ėshtė njė vepėr voluminoze prej rreth 1700 faqesh, botim i entit botues poligrafik "Gjergj Fishta".
Aktiviteti i djeshėm ishte i pari diskutim mbi kėtė punė voluminoze tė Elezit dhe pse libri ėshtė hedhur nė treg mė shumė se njė vit mė parė. Tė gjitha fjalėt e pėrfshira nė kėtė fjalor nuk gjenden nė fjalorėt e botuar deri tani nga Akademia. Autori thotė se i ka gjetur kėto fjalė nga burime tė ndryshme. Njė pjesė e fjalėve tė pėrfshira nė kėtė vepėr janė marrė nga librat e autorėve tanė tė njohur. Shtjellimi etimologjik dhe paskajorja janė njė risi nė botimet e fjalorėve
Fjalori nuk pėrmban fjalė tė krahinave jashtė hapėsirės sė Shqipėrisė si Mal i Zi, Maqedonia, apo Kosova. Dhe pse gjuhėtarėt ende nuk e kanė thėnė fjalėn e duhur mbi kėtė fjalor, botimi i tij dhe takimi i djeshėm mes specialistėve tė gjuhės rihapi dhe njėherė debatin pėr riparjen e fjalorėve tė gjuhės shqipe dhe pėrfshirjen nė tė herė pas here tė fjalėve tė reja.
Me fjalė tė reja nuk nėnkuptohen fjalėt e huaja. Elezi tregon se nė fjalorin e hartuar prej tij ai ėshtė munduar t‘i zėvendėsojė me fjalėn e pėrshtatshme nė gjuhėn shqipe tė gjitha ato fjalė tė huaja qė pėrdoren rėndom nė jetėn e pėrditshme.
Tashmė qė fjalori ndodhet nė librari dhe ėshtė njė shembull sesi akademikė tė ndryshėm mund tė thellojnė kėrkimet e tyre nė fjalėt e reja tė shqipes, Elezi thotė se puna e tij me kėtė vepėr mbaroi kėtu.
Tashmė angazhimi i tij diplomatik duket se nuk do t‘i lėrė shumė kohė pėr t‘u endur nė libra tė ndryshėm, apo nė vendet ku do tė gjendeshin fjalėt e duhura pėr ta bėrė mė tė plotė kėrkimin.
I vetmi peng qė ai ka nga kjo punė, ėshtė fakti qė shumė fjalė qė i kishte gjetur gjatė kėrkimit dhe qė nuk i kishte pėrfshirė nė fjalorė, pasi nuk kishte gjetur tė gjitha kuptimet qė do ta bėnin ilustrimin mė tė plotė, i ka humbur. Nė atė kohė kur kėto fjalė i kishte nė dorė nuk e kishte dėgjuar ende kėshillėn e Ēabejt se "nėse nuk ia di kuptimin fjalės, merre dhe shėnoje diku se dikush tjetėr mė vonė do ta vazhdojė kėrkimin e saj".

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nė kėrkim tė fjalėve tė shqipes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: