Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Situata epidemiologjike nė Ks konsiderohet e qetė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Situata epidemiologjike nė Ks konsiderohet e qetė   19/2/2009, 22:35

Instituti Kombėtar i Shėndetėsisė Publike bėn mbikėqyrjen permanente tė sėmundjeve ngjitėse nė Kosovė, pėrmes sistemit tė mbikėqyrjes dhe nė kuadėr tė kėsaj mbikėqyrje edhe raportimin pėr gripin.
Nė kėtė sezon, 2008/2009, gripi pėrcillet me kujdes tė veēantė duke pasur parasysh rrezikun e paraqitjes eventuale tė gripit tė shpendėve dhe mundėsinė e shpėrthimit tė gripit pandemik. Sa i pėrket situatės epidemiologjike, Instituti Kombėtar pėrcjell me vėmendje ecurinė e shfaqjes eventuale tė gripit nė Kosovė, pėrmes 6 Instituteve rajonale.

“Gjatė muajit janar janė identifikuar 1190 raste tė dyshimit nė influencė (me sėmundshmėri 60/100.000 banorė, dhe 2 raste tė diagnostikuara nė laboratorėt tonė, 1 rast tip A dhe rasti i dytė tip B). Edhepse nuk janė raportuar tė gjitha rastet, intensiteti ėshtė i ulėt. Tė gjitha rastet e raportuar kanė tė bėjnė me ftohje tė rrugėve tė sipėrme tė frymėmarrjes, rrufa dhe rinite tė cilat nuk e kanė tablonė klinike tipike tė gripit”, thotė drejtori i Institutit Kombėtar tė Shėndetėsisė Publike, prof. dr . assoc. Naser Ramadani.

Gjatė muajit shkurt deri mė tani janė raportuar 312 raste tė dyshimta nė grip nė tė gjitha komunat e Kosovės. Pasi qė kėtė javė nė media ėshtė alarmuar pėr raste tė shumta tė gripit nė shtetet fqinje, Instituti Kombėtar ėshtė duke pėrcjellė me vėmendje situatėn epidemiologjike.

Aktualisht situata epidemiologjike ėshtė e qetė, por me gjendjen aktuale klimatike qė po mbretėron nė Kosovė mund tė pritet nė ditėt nė vijim shfaqje tė rasteve tė gripit.

Instituti Kombėtar tashmė ka dhėnė rekomandime tė duhura profesionale dhe pėrmes mediave qė qytetarėt tė kenė kujdes dhe tė mos dalin gjatė nė ambient tė ftohtė, tė mos qėndrojnė nė lokale tė mbyllura me dendėsi tė madhe tė njerėzve dhe tė pėrdorim sa mė shume lėngje tė nxehta dhe vitamina.

Tė gjithė personat me imunitet tė dobėsuar dhe tė moshuarit rekomandohet tė vaksinohen. Instituti Kombėtar posedon me vaksina tė gripit sezonal dhe personat me indikacione epidemiologjike mund tė vaksinohen ēdo ditė pune.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Situata epidemiologjike nė Ks konsiderohet e qetė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: