Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ushqimi i shpejtė nuk ėshtė pėr shtatzėnat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Ushqimi i shpejtė nuk ėshtė pėr shtatzėnat   18/2/2009, 19:49

Studime tė shumta kanė treguar se dhėnia gji zvogėlon mundėsinė e shfaqjes sė astmės te fėmija. Ndėrsa tė dhėnat e reja sugjerojnė qė konsumimi i ‘ushqimit tė shpejtė’ mė shumė se njėherė nė javė minimizon efektin dobiprurės tė qumėshtit tė nėnės nė sistemin e frymėmarrjes sė foshnjės.
Autorėt e studimit pohojnė se fajtor pėr kėtė efekt negativ tė “fast food-it” ėshtė sasia e madhe e yndyrave dhe kripės qė janė tė pranishėm nė kėtė lloj tėt ushqimit.

Duke pasur parasysh ‘famėn’ qė ka “fast food” nė ditėt e sotme, shkencėtarėt dyshojnė se ky lloj ushqimi mund tė jetė njėri nga faktorėt kryesorė qė numri i fėmijėve tė sėmurė me astmė po rritet vazhdimisht pėrkundėr ushqyerjes me qumėsht nga nėnat e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ushqimi i shpejtė nuk ėshtė pėr shtatzėnat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: