Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Pemė dhe perime tė freskėta kundėr diabetit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Pemė dhe perime tė freskėta kundėr diabetit   16/2/2009, 20:17

Konsumimi i vetėm njė porcioni me sallatė tė lakrės ose i tre porcioneve me pemė, zvogėlon rrezikun pėr t’u sėmurė nga diabeti tip 2, pohojnė shkencėtarėt. Ndėrkohė qė konsumimi i lėngut tė pemėve, shton rrezikun e shfaqjes sė diabetit tip 2 te femrat.
Nė bazė tė kėtij studimi, ekspertėt u rekomandojnė grupeve tė rrezikuara qė tė konsumojnė ēdo ditė sallatė tė lakrės, lulelakrės dhe spinaqit, si edhe konsumimit tė pemėve tė freskėta (mollė, banane, portokaj dhe shalqi), dhe jo tė konsumohet lėngjet e pemėve, tė cilave gjatė pėrpunimit u shtohet shumė sheqer.

Shkencėtarėt po ashtu rekomandojnė qė personat me rrezik tė lartė pėr diabet tip 2, t’i zėvendėsojnė tė gjitha ushqimet e pėrpunuara me ushqime tė freskėta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pemė dhe perime tė freskėta kundėr diabetit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: