Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Migrena

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Migrena   16/2/2009, 20:16

Tashmė ёshtё e njohur se shtresat e indit dhjamor nё pjesėn abdominale (tё barkut) rrisin rrezikun e personave pėr tё vuajtur nga diabeti dhe sėmundjet e zemrės.
Por, studimet e fundit kanё treguar se ka njё lidhje nё mes indit dhjamor tё abdomenit dhe rritjes sё rrezikut nga migrena, sё paku nё moshėn mbi 55-vjeēare.

Ėshtё treguar se gratё janė madje tri herё mё shumё tё prira pёr tё vuajtur nga migrena nё krahasim me meshkujt. Ėshtё vėrtetuar se gratё me bel mё tё trashё kanё rreth 30% mё shumё rrezik pёr tё vuajtur nga migrena nё krahasim me gratё tё cilat nuk kanё tepricė tё indit yndyror nё hapёsirёn abdominale.

Kёto studime nuk tregojnė se me humbjen e kilogramėve tё tepėrta nё bel, mund tё shmanget edhe migrena, por janė nё vazhdė e sipėr pёr tё shpjeguar mekanizmin e zhvillimit tё migrenės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Migrena
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: