Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ēipsi armiku i zemrės tuaj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Ēipsi armiku i zemrės tuaj   16/2/2009, 20:15

Disa studime tё fundit kanė dhėnė arsye shtesė se pse ēipsi duket tė konsumohet nė sasi tė kufizuar.
Ēipsi nė tė vėrtetė mbėshtillet me akrilamid dhe shkencėtarėt polak kanė zbuluar njė lidhje mes akrilamidit nga ushqimi dhe rrezikut tė rritur tė sėmundjeve tė zemrės.

Pasi personat e eksperimentuar nё kёtё studim kishin konsumuar njё sasi tё ēipsit, e cila nё ditė kishte dhёnё mesatarisht 157 μg akrilamid, pёr katёr ditё tё tjera ishin vėrejtur disa ndryshime biokimike.

Shkencёtarёt kanё vėrejtur ndryshime negative nё nivelin e LDL-kolesterolit, rritje tё disa markerёve tё inflamacioneve, por edhe rritje nё nivelet e disa antioksiduesve, tё cilёt ndihmojnė eliminimin e akrilamidit nga organizmi. Qё tё gjitha kёto janė shenja tё rritjes sё rrezikut tё sėmundjeve tё zemrės.

Pėrndryshe edhe mё herėt ishte vėrtetuar edhe lidhja nё mes tё akrilamidit dhe ērregullimeve tё sistemit nervor, ndėrsa disa studime e kanė lidhur atё edhe me rritjen e rrezikut nga kanceri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ēipsi armiku i zemrės tuaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: